Будівництво, архітектура та житлово-комунальне господарство

Територіальні органи міністерств та відомств

Обережно - сказ!

Сказ – гостре спільне для людини та тварин вірусне захворювання, що передається через укус або ослинення рани хворою на сказ твариною і характеризується специфічним ураженням центральної нервової системи з розвитком своєрідного судомного галюциногенного синдрому, паралічами в термінальній стадії та смертю.

Джерелом сказу в природі є дикі (в нашому регіоні лисиці) та свійські тварини (собаки, коти, можуть бути сільськогосподарські тварини - корови, коні, свині). Хворі тварини втрачають почуття страху перед людиною, стають агресивними, спостерігається параліч горла (тварина не їсть і не п’є).

Головний шлях зараження – через укус, вірус сказу у великій кількості міститься в слині заражених тварин, з’являючись у ній за 7-10 днів до розвитку типових клінічних проявів хвороби. Зараження може статися й після ослинення хворою твариною шкіри, слизових оболонок, якщо на них були тріщини, рани, садна. Захворювання завжди закінчується смертю.

З початку 2017 року в Новоукраїнському районі зафіксовано 41 випадок травмування людей тваринами. Травми наносять в основному домашні тварини – собаки, коти.

При отриманні травми тваринами кожен громадянин повинен знати і виконувати слідуючі правила:

1. Надати первинну медичну допомогу потерпілому: промити рану, місце ослиненя струменем води з милом, обробити краї рани 5%- ним розчином йоду, накласти стерильну пов’язку (при необхідності).

2. Потерпілі від укусів, подряпані, ослиненні твариною (домашньою, дикою) – повинні негайно звернутись до медичного закладу (мед амбулаторії, ЦРЛ).

3. Звернутись до спеціалістів ветеринарної медицини для встановлення 10-15 – денного ветеринарно-санітарного нагляду за твариною, яка нанесла покус. Ні в якому разі не знищувати таку тварину.

4. Потерпілі з укусами небезпечної локалізації (голова, обличчя, шия, пальці рук, множинні обширні укуси), а також укушені дикими, бродячими, невідомими і хворими на сказ тваринами повинні бути негайно направлені в травматологічний кабінет Новоукраїнської центральної районної лікарні для вирішення питання призначення курсу антирабічних щеплень.

5. Всі особи, яким призначений профілактичний курс лікування повинні обов’язково закінчити його та дотримуватись режиму протягом всього курсу лікування і 6 місяців потому (не вживати спиртні напої, не перевтомлюватись, не перегріватись і не переохолоджуватись).

На жаль не всі громадяни свідомо відносяться до свого здоров’я, до рекомендацій медичних працівників щодо поводження з тваринами, які нанесли травми: не звертаються за допомогою покусані бродячими тваринами, безпідставно переривають призначені курси лікування.

Пам’ятайте! Тільки свідоме ставлення до свого здоров’я і проведений повний лікувально-профілактичний курс антирабічних щеплень може вберегти вас від захворювання на сказ.

Управління Держпродспоживслужби в

Новоукраїнському районі.