Будівництво, архітектура та житлово-комунальне господарство

Територіальні органи міністерств та відомств

Стережись! А Ч С!

Африканська чума свиней (Pestis africana suum, хвороба Монтгомері) — контагіозна вірусна геморагічна хвороба, яка перебігає гостро, підгостро, хронічно безсимптомно й характеризується лихоманкою, геморагічним діатезом, ціанозом шкіри, некродистрофічними змінами паренхіматозних органів і високою летальністю, що призводить до значних економічних збитків, зумовлених відсутністю вакцини, запровадженням спеціального режиму для свиногосподарств, організацію профілактичних та ліквідаційних заходів в разі загрози чи виникнення хвороби, та торговельними обмеженнями, що запроваджуються для недопущення її розповсюдження.

Станом на 24.10.2017 року в Україні зафіксовано 127 випадків АЧС (105-домашні, 17-дикі, 5-інфіковані об’єкти), що значно більше в порівнянні з 2016 р.(91 випадок). Карантин продовжує діяти у 30 неблагополучних пунктах по АЧС – в 19 областях України (Закарпатській (3), Київській (3), Одеській (3), Херсонській (2), Рівненській (2), Вінницькій (2), Луганській (2), Миколаївській (2), Полтавській (1), Хмельницькій (1), Дніпропетровській (1), Донецькій (1), Івано-Франківській (1), Львівській (1), Харківській (1), Чернігівській (1), Житомирській (1), Черкаській (1) та Тернопільській (1)).Розповсюдженню захворювання на АЧС сприяє той фактор, що вакцинації та методів успішного лікування АЧС не існує.

Згідно «Іструкції з профілактики та боротьби з африканською чумою свиней» затвердженої Наказом міністерства аграрної політики та продовольства України від 07 березня 2017 року № 111(далі «Інструкція») лікування заборонено.

Характерними для хвороби є наступні ознаки:

раптова загибель тварини, за відсутності клінічного прояву;

зниження апетиту, в’ялість, хитка хода, посилена спрага, тварини лежать, зарившись в підстилку;

ядуха, кашель, блювота, діарея (іноді з кров’ю), частіше запор, слизисті виділення з очей та носа, параліч тазових кінцівок,

синюшність шкіри та червонувато-фіолетові плями на тілі.

Якщо Ви помітили схожі ознаки негайно сповістіть ветеринарного лікаря Новоукраїнської районної державної лікарні ветеринарної медицини!

Щоб запобігти занесенню вірусу АЧС в господарство необхідно обов’язково дотримуватись вимог «Інструкції», а також:

- утримувати свиней в закритих приміщеннях, не допускаючи їх вигулу та контакту з іншими тваринами,

- обслуговувати тварин лише у змінному спецодязі, використовуючи окремі засоби догляду та інвентар,

- не дозволяти відвідування господарства та тваринницьких приміщень стороннім особам,

- не купувати тварин у невстановлених для цього місцях та без супровідних ветеринарних документів,

- не забивати хворих свиней та не переробляти туші захворілих тварин,

- не утримувати в приватному господарстві свиней, якщо Ви мисливець,

- не згодовувати свиням харчові відходи без проварювання.

Якщо не повідомити про підозру на АЧС, хвороба може швидко поширитись на сусідні господарства, завдаючи значних економічних збитків внаслідок загибелі свиней та ліквідації всього свинопоголів’я в регіоні.

Новоукраїнський районний відділ Головного

управління Держпродспоживслужби