Будівництво, архітектура та житлово-комунальне господарство

Територіальні органи міністерств та відомств

Що потрібно знати про сказ і як уберегтися від захворювання?

В Україні захворювання на сказ реєструється серед багатьох видів тварин, але основними переносниками інфекції є лисиці. Хоча чималий відсоток займають коти і собаки, також далеко не поодинокі випадки трапляються серед сільськогосподарських тварин.

Наразі у Новоукраїнському районі ситуацію щодо сказу тварин можна назвати складною (з початку року зафіксовано три випадки захворювання тварин в с. Помічна, с. Веселий Кут та с. Григорівка), але контрольованою завдяки заходам, направленим на недопущення захворювання тварин. Щорічно щеплення від сказу проводять близько 10 тис. собак і котів. У неблагополучних пунктах вживаються заходи згідно з рішеннями Державної надзвичайної протиепізоотичної комісії при Новоукраїнській районній адміністрації.

Сказ – смертельно небезпечна інфекційна хвороба, на яку можуть хворіти теплокровні тварини та людина. У хворих на сказ тварин змінюється поведінка. Дикі тварини втрачають страх, наближаються до людської оселі, нападають на домашніх тварин або на людей. Хворі домашні тварини можуть бути неспокійними або пригніченими, відмовляються від їжі та води, кусають, дряпають хазяїв, нападають на інших людей.

Хворі на сказ тварини небезпечні вже до початку прояву захворювання. Тому не слід підбирати навіть здорових на вигляд бездоглядних тварин.

Збудник сказу (вірус) знаходиться в слині хворої тварини. Небезпечними можуть бути не тільки укуси, але й заслинення та подряпини. З місця пошкодження по нервовій тканині вірус просувається до головного мозку, де вражає важливі життєві центри, що призводить до загибелі.

У тварин прихований період захворювання триває 7-8 днів (у людини – до 1 року). Ось чому небезпечними можуть бути навіть здорові на вигляд тварини. Слід пам'ятати, що кожна дика тварина, яка поводить себе незвичайно (наближається до людей, тварин, населеного пункту) є підозрілою щодо захворювання на сказ. З такої відстріляної тварини не можна знімати шкуру. Про це слід сповістити ветпрацівників.

Якщо стався укус

1. Терміново (оскільки вірус втручається в організм впродовж 15 хвилин) промити рану від покусу тварини або місце, куди потрапила її слина, великою кількістю проточної води та натерти шкіру господарським милом до утворення густої мильної піни. Звернутись в медичний заклад та повністю пройти призначений курс щеплень в передбачений строк.

2. Суворо дотримуватись режиму, призначеного лікарем.

Щоб не заразитись сказом:

1. Утримуйтесь від контактів з дикими та безпритульними тваринами, у першу чергу це стосується дітей.

2. Виконуйте правила та норми утримання домашніх тварин і поводження з ними: вигулювати собак тільки на повідках, в намордниках, у сільській місцевості – тримати на прив'язі або у вольєрах. Доставляйте фахівцям ветеринарної медицини хворих тварин, або їх трупи, в разі, якщо тварина загинула.

3. Не вбивайте здорових на вигляд тварин, які нанесли укуси та інші пошкодження, а терміново викликайте ветеринарного лікаря.

4. У разі укусу домашньою твариною з’ясовуйте ім’я господаря та адресу. Це допоможе уникнути щеплень, так як за твариною можна встановити ветеринарний нагляд.

5. Укушені рани, подряпини негайно промийте теплою кип’яченою (або проточною) водою, бажано з милом, краї рани обробіть 70о спиртом чи 5% настоянкою йоду та накладіть стерильну пов’язку. Негайно зверніться за медичною допомогою до травматологічного пункту, що працює цілодобово, для проведення антирабічного щеплення чи серотерапії.

6. При пошкодженні одягу, в який була одягнута людина під час укусу, одяг обробіть гарячою праскою, і тільки після цього його можна ремонтувати.

7. Щорічно доставляйте на щеплення проти сказу домашніх та сторожових собак.

Не легковажте своїм життям! Вчасно звертайтесь за медичною допомогою!

Новоукраїнський районний відділ Головного

управління Держпродспоживслужби в Кіровоградській області