27100, м. Новоукраїнка, вул. Соборна, 59   e-mail: inbox1@nu.kr-admin.gov.ua
Про адміністраціюПро район Економіка Сільське господарство Соціальна сфера Контакти

Адміністративні послуги

Нормативно-правові акти

Звернення громадян

ЦНАП

Регуляторна політика

Державні закупівлі

Фінанси

Консультації з громадськістю

Доступ до публічної інформації

Запобігання проявам корупції

Громадська рада

Реагування на критику

Архітектура та ЖКГ

Інформація для виборців

Архів

Територіальні органи

Органи місцевого самоврядування

Військовозобов'язаним

Європейський вибір

Запрошуємо до обговорення

 
 
Головна

Нітрати у питній воді – небезпека для дітей та дорослих.

За даними Всесвітньої організації охорони здоров'я 25% населення планети постійно перебуває під загрозою хвороб, пов'язаних зі споживанням недоброякісної питної води.

Згідно статистичних даних 75% сільського населення України вживає воду з децентралізованих джерел водопостачання, по Кіровоградській області – близько половини всього населення області (47,8%) вживають воду із громадських та індивідуальних, розташованих на територіях приватних садиб, колодязів.

Кіровоградщина - одна з найменш забезпечених місцевими водними ресурсами областей. Наші запаси води на душу населення майже вдвічі менші, ніж в середньому по Україні. Гідрогеологічні умови нашого регіону малосприятливі для формування запасів підземних вод, оскільки область розташована на Українському кристалічному щиті. Тому близько 30% пробурених свердловин безводні, інші - маловодні. Невеликі ж запаси води легше піддаються забрудненню. З огляду на геологічне розташування області, наша вода має підвищений вміст природних радіоактивних елементів (уран, радій, радон), нітратів та вищу загальну мінералізацію.

Кіровоградщина посідає перше місце по забрудненню колодязної води нітратами. Тому найбільшою небезпекою води з колодязів є нітрати. Це солі азотної кислоти, які є постійними складовими природних вод. Якщо їх концентрація у питній воді не перевищує 50 мг/л, то така вода нешкідлива для вживання. Однак дослідження питної води з громадських колодязів області, проведених фахівцями лабораторій протягом 2017 року, свідчать, що в 70% випадків наша вода має збільшений вміст нітратів (середній показник по Україні - 21,7%). 

Невідповідність питної води санітарно-мікробіологічним вимогам є основною причиною підвищення захворюваності серед населення на такі інфекційні захворювання, як вірусний гепатит А, черевний тиф, дизентерія, холера, ротавірусні інфекції, лептоспіроз тощо, а також хвороби, пов’язані з хімічним забрудненням води, серед них і водно-нітратна метгемоглобінемія.

Водно-нітратна метгемоглобінемія спричинена токсичною дією нітратів, яка полягає у кисневому голодуванні тканин (гіпоксії), що розвивається внаслідок порушення транспортування кисню кров’ю, а також у пригніченні активності ферментних систем, що беруть участь у процесах тканинного дихання. Нітратна інтоксикація пов’язана з утворенням високого рівня метгемоглобіну в крові та розвитком ціанозу. Групи підвищеного ризику становлять діти до 3-х років, а особливо немовлята віком до 1 року, яких вигодовують сумішами, приготовленими на воді з концентрацією нітратів понад 50 мг/дм³. Чутливі до нітратів також особи похилого віку, хворі на анемію, люди із захворюваннями дихальної системи та хворобами серцево-судинної системи.

Симптоми хвороби у дітей проявляються у вигляді посиніння ділянок навколо рота, рук і на стопах, тому цю хворобу ще називають «блакитний синдром немовлят». У дітей, вражених цією хворобою, може бути блювання, пронос, збільшення слиноутворення. Гостре нітратне отруєння у немовлят у 7–8% випадків закінчується смертю.

Однією із причин наявності нітратів у колодязях є недотримання їхніми власниками санітарних вимог при облаштуванні та утриманні колодязів, вигрібних ям, надвірних туалетів, місць утримання худоби, тощо.  

Для жителів Новоукраїнського району, як і України взагалі, забезпечення населення якісною питною водою є однією із найбільш пріоритетних проблем. Це стосується як централізованого, так і децентралізованого водопостачання.

Так, впродовж 2017 року на території Новоукраїнського  району із дошкільних та навчально-виховних закладів закладів з децентралізованим та централізованим водопостачанням відібрано та досліджено 55 проб питної води, із них не відповідали вимогам нормативів за вмістом нітратів 1 досліджена проба (Рівнянський ДНЗ №1 Рівнянської сільської ради) - 1,8 %, по мікробіологічних показниках – 0% досліджених проб, по санітарно-гігієнічних –61,8 % .

З метою запобігання негативному впливу нітратів на здоров’я населення та виникненню отруєнь і захворювань Держпродспоживслужба рекомендує:

- за можливістю якнайдовше годувати немовлят першого року життя грудним молоком, вміст у ньому нітратів низький, навіть якщо мати вживає питну воду з підвищеною концентрацією цих сполук;

- для приготування їжі та питних цілей дітей до 3-х років використовувати чисту від нітратів питну воду, а саме: фасовану/бутильовану столову воду;

- місця влаштування колодязів (свердловин) слід розташовувати на незабрудненій та захищеній території, яка знаходиться вище за течією ґрунтових вод на відстані не менше ніж 30 м від магістралей з інтенсивним рухом транспорту та не менше ніж 50 м (для індивідуальних колодязів – не менше ніж 20м) від вбиралень, вигрібних ям, споруд та мереж каналізації, складів добрив та отрутохімікатів, місць утримання худоби та інших місць забруднення ґрунту та підземних вод;

- територію поблизу колодязя (свердловини) утримувати в чистоті та організовувати відведення поверхневого стоку;

- дотримуватися гігієнічних вимог при облаштуванні та експлуатації колодязів (ізолювання стін колодязів, облаштування навколо нього глиняного замка, огородження, навісу, кришки, загального відра тощо). Відповідно до санітарних вимог колодязі не менше 1 разу на рік необхідно чистити, а саме: відкачувати воду, чистити стінки металевими щітками від нальоту і дно від осаду, зайвих речей, які могли потрапити випадково до криниці, з подальшою дезінфекцією. Після чого воду необхідно знову відкачати і користуватися колодязем уже після наступного заповнення;

- для утеплення і захисту колодязів (свердловин) від замерзання використовувати пінобетон, мати із чистої соломи, сіна, стружки, тощо, але при цьому зазначений матеріал не повинен потрапляти у водозабір; ні в якому разі не використовувати для цієї мети гній чи перегній.

З огляду на вищевикладене та з метою запобігання виникнення водно-нітратної метгемоглобінемії у дітей звертаємось до жителів міста та району, особливо, у яких є діти віком до 3-х років та які користуються питною водою із децентралізованих джерел водопостачання: ви можете провести дослідження води з колодязів, звернувшись в Кіровоградську регіональну державну лабораторію ветеринарної медицини за адресою:  м.Кропивницький, вул. Велика Пермська, 58/1 та ДУ «Кіровоградський обласний лабораторний центр» МОЗ України за адресою: м.Кропивницький, вул.Тобілевича, 24.

 

Новоукраїнський районний відділ

Головного Управління Держпродспоживслужби

В Кіровоградській області

 Маєте проблеми зору?
Для збільшення розміру шрифта натисніть на клавіатурі одночасно 
"Ctrl" і "+"

Толерантне ставлення до людей з інвалідністю