Геннадій Зубко: У квітні маємо підписати угоду з ЄС щодо надання Україні 50 млн євро на проекти Фонду ЕЕ

На початку квітня ми підпишемо технічну угоду з ЄС щодо надання Україні 50 млн євро на проекти до Фонду енергоефективності. ЄС готовий виділити додатково 50 млн євро і в наступному, 2019,році.

Про це заявив віце-прем’єр-міністр – Міністр регіонального розвитку, будівництва та ЖКГ України Геннадій Зубко в інтерв’ю агентствуІнтерфакс-Україна.

За його словами, в цьому договорі з ЄС важлива не сума, а строк його дії. «Євросоюз готовий п’ять років супроводжувати Фонд, а ми зможемо весь цей час додатково залучати до нього донорів. Наприклад, уряди Данії та Швеції зацікавлені надавати технічну та фінансову підтримку. IFC увійде до спостережної ради Фонду і буде створювати його продукти та процедури», — повідомив Зубко.

Він підкреслив, що технічний офіс Фонду ЕЕ буде систематизувати рекомендації енергоаудиторів. «До 90-х років в Україні було серійне будівництво будинків, тому ми можемо вийти на систематизацію проектів і значно здешевити проектні роботи та рекомендації для домогосподарств», — впевнений Зубко.

За його словами, для отримання фінансування з Фонду необхідно зробити проектну документацію та верифікацію виконаної роботи, після чого Фонд здійснить моніторинг споживання енергії будинку під час опалювального сезону.

«Важливе завдання – розірвати зв’язок клієнта та посадовця, позбавити від прямого контакту та корупційних ризиків. Консультанти Світового банку допомагають розробляти маршрутні карти, де шлях клієнта, партнера-банку та Фонду не перетинаються. Фонд не може ідентифікувати клієнта, він тільки проводить верифікацію поданих документів. Якщо з документами все нормально, підтверджується можливість фінансування. Ми хочемо запровадити в Україні механізм, який працює в країнах Балтики та Східної Європи», — говорить Геннадій Зубко.

Розраховуємо використати європейські технології для модернізації житлового фонду в рамках проектів Фонду енергоефективності. Мова йде не тільки про утеплення стін, ремонт покрівлі та підвалу. Ми дивимося ширше — на інженерні системи.

За його словами, технології дозволяють в літній час для підігріву води використовувати сонячні колектори. «Хочемо залучити найновіші розробки для рекуперації повітря та сонячні колектори. Всі ці заходи зменшують енергоспоживання в декілька етапів. Перший, для ОСББ, — енергоефективні заходи, встановлення лічильників, ІТП, утеплення під’їздів, вхідних дверей. Другий – повна модернізація, в тому числі й інженерних систем, може включити і чотири кроки », — вважає Зубко.

Він повідомив, що в Україні є ОСББ, які вже використовують smart-building: системи управління будинком з енергоспоживанням, очищення води та інше.

Прес-служба Віце-прем’єр-міністра України