Заходи щодо недопущення масових отруєнь бджіл

Управління агропромислового розвитку райдержадміністрації повідомляє, що з початком весняно-польових робіт в районі є  випадки масових отруєнь бджіл під час обробки сільськогосподарських культур. Тому вкрай важливо  дотримуватись норм чинного законодавства під час застосування пестицидів і агрохімікатів в сільськогосподарському виробництві.

Згідно частини 2 статті 37 Закону України “Про бджільництво” та п. 7 «Інструкції щодо попередження та ліквідації хвороб і отруєнь бджіл» фізичні та юридичні особи, які застосовують засоби захисту рослин, зобов'язані не пізніше ніж за три доби до початку обробки через засоби масової інформації попередити про це пасічників, пасіки яких знаходяться на відстані до десяти кілометрів від оброблюваних площ (у радіусі 7 км). При цьому повідомляється дата обробки, назва препарату, ступінь і строк дії токсичності препарату. Вказують час ізоляції бджіл, а обробки проводять у період відсутності льоту бджіл у ранкові та вечірні години. Не допускають обробку квітучих медоносів і пилконосів під час масового льоту бджіл.

Окрім цього, згідно порядку проведення заходів щодо зменшення випадків отруєння бджіл під час проведення обробки сільськогосподарських угідь пестицидами бджолярі повинні:

отримати ветеринарно-санітарний паспорт на пасіку у Новоукраїнській районній державній лікарні ветеринарної медицини, для чого необхідно здати зразки бджіл на аналізи для виключення наявності захворювань бджіл;

поставити пасіку на облік у сільській раді за місцем постійного розташування пасіки, а у випадку кочівлі – у сільській раді, на територію якої прибули на кочівлю.

отримати ветеринарне свідоцтво за формою №1 на перевезення бджолосімей на медозбір та запилення сільськогосподарських культур за межі району, області;

при отриманні повідомлення від організації про проведення обробки сільськогосподарських культур пасічник повинен вивезти пасіку в безпечне місце або ізолювати бджіл у вуликах на термін, передбачений обмеженням при застосуванні пестицидів.

Шкода, заподіяна внаслідок порушення законодавства про бджільництво, відшкодовується в порядку та розмірах, встановлених законодавством України, що передбачено статтею 39 Закону України «Про бджільництво», а суперечки, що виникають у галузі бджільництва, вирішуються судом у встановленому законодавством порядку (стаття 40 цього ж Закону).

Відповідно до ст. 30 Закону України ''Про бджільництво'' юридичні            та фізичні особи, які провадять діяльність, що впливає або може               вплинути на стан бджіл, зобов'язані забезпечити їх охорону.

Забороняється проводити оранку та будь-яким іншим чином руйнувати медоносні угіддя, застосовувати засоби захисту рослин, стимулятори їх росту, мінеральні добрива, інші препарати та здійснювати будь-які роботи, що можуть призвести до фізичного знищення бджіл під час медозбору.

Крім того звертаємо увагу сільгосптоваровиробників і пасічників щодо наявних зручних для використання як пасічниками так і агровиробниками  інтернет-ресурсів – це безкоштовна система моніторингу “GRAND EXPERT” (веб-сайт: www.grand.expert), використання якої покращить комунікацію між ними та стане додатковим дієвим механізмом по запобіганню отруєнь бджіл.