Молодіжна рада

ПРОФІЛАКТИКА ПАРАЗИТАРНИХ ХВОРОБ

На сьогодні в світі відомо понад 342 види різних гельмінтів, деякі з них зустрічаються рідко, інші дуже поширені. В Україні виявляють близько 30 видів глистів, які можуть спричинити захворювання у людини. Різні види гельмінтів викликають різні по характеру, важкості і тривалості захворювання.

Перебування глистів в організмі людини завжди шкідливо відбивається на здоров”ї. В залежності від локалізації в організмі паразитів людини (печінка, легені, кишківник, м’язи та інші органи) відмічаються і різні клінічні прояви гельмінтних захворювань. Глисти пошкоджують цілісність тканини органів, можуть закрити просвіт кишки (аскариди), виділяють отруйні речовини, що знижує апетит, особливо у дітей, у хворих спостерігаються нудота, блювота, безсоння, зниження працездатності та ін. Люди, інвазовані гельмінтами, частіше хворіють різними інфекційними хворобами і важче переносять їх. В організмі людини можуть паразитувати різні представники гельмінтів- круглі черви (аскариди, волосоголовці, гострики, трихінели та ін.), ціп’яки (свинячий, бичачий, ехінокок та ін), сисуни (фасціола, опісторхоз та ін.) Назва захворювання залежить від назви паразитуючого гельмінта.

Клінічні прояви гельмінтозів різноманітні: від гострих до стертих і малопомітних в перші дні захворювання. Це пов`язано з тим, що необхідний певний час, щоби з маленького яйця гельмінта виріс дорослий статевозрілий паразит або личинка: від кількох місяців до років (для аскариди 2-3 місяці, волосоголовців 1-1,5 міс., гостриків 3-4 тижні, бичачого ціп’яка 2-4 міс., ехінокока 1-2 роки ). Тривалість життя глистів в організмі людини також різна і залежить від своєчасного звертання хворого до лікаря, якості проходження диспансеризації, періодичних медоглядів, дотримання правил особистої гігієни, громадської профілактики, технології приготування їжі (особливо з м`яса, риби, свіжих овочів, фруктів та інших продуктів харчування).

В організмі людини гельмінти можуть зумовити широкий спектр патологічних змін. Найчастіше паразитози видають себе зниженням апетиту, імунітету, частими респіраторними захворюваннями, алергією, порушенням травлення, нервовими розладами, анемією, болями в м”язах, тощо. Уражені гельмінтами діти вередливі та плаксиві, перебірливі у харчуванні.

Лікарі здебільшого забувають про існування паразитарних хвороб, а це не припустимо. У медиків, особливо у сімейних лікарів, терапевтів, гастроентерологів має зрости настороженість щодо гельмінтозів.

Є кілька груп населення, які передусім ризикують захворіти на гельмітози. До них належать діти, які відвідують дитячі заклади, мешканці сільської місцевості, люди, які мають домашніх тварин, рибалки, особи, які полюбляють їсти рибу чи м’ясо в сирому вигляді, особи, які приїхали з-за кордону.

Як вберегти себе від зараження гельмінтами?

Необхідно ретельно мити руки перед їжею, після відвідування громадських місць, ігор з тваринами і т.д. ;

Слідкувати за чистотою нігтів, забороняти дітям гризти їх ;

Не забувати про вологе прибирання приміщень, особливо в організованих колективах;

Сирі овочі, ягоди, фрукти перед їдою добре мити і обливати кип`яченою водою;

Не вживати не кип`ячену воду із колодязів, джерел, рік і т.д.

Особам, які належать до групи ризику, раз на півроку потрібно проводити обстеження на гельмінтози.

Слід пам’ятати, що хворобу легше попередити, аніж лікувати!

Новоукраїнський районний відділ

Держпродспоживслужби  в Кіровоградській області