Молодіжна рада

Рекомендації щодо пасхальних богослужінь у період карантину

Україна увійшла в передпасхальний та пасхальний період. Це час, коли всі віруючі громади нашої Держави в винятковим піднесенням готуються відзначати та святкують Пасху - як за іудейською традицію, так і за григоріанським, новоюліанським та юліанським християнськими календарями.

Цього року до традиційного почуття пасхальної радості додалося ще й відчуття особливої відповідальності та тривоги, зумовлені особливими умовами відзначення Пасхи - в умовах масового поширення епідемії коронавірусу.

Міністерство культури та інформаційної політики розробило рекомендації щодо пасхальних богослужінь у період карантину.

• у храмах не може знаходитися більше, аніж 10 осіб: священнослужителів, які здійснюють священнодійство, та членів кліру та притчу, без яких це служіння не може відбутися;

• при здійсненні будь-якого священнодійства важливо, по можливості, слідкувати за дотриманням дистанції між особами, присутніми у храмі, намагатися уникати безпосереднього контакту між ними, виходячи з того, що на одну особу має припадати не менше 5 кв. м. площі церковної споруди;

• присутні у храмі, окрім тих, хто безпосередньо провадить службу чи співає на кліросі, повинні одягати маски;

• кожна релігійна громада мала б прагнути організувати, у т.ч. – за сприяння власних парафіян та ктиторів, онлайн трансляцію богослужінь, щоб кожен, хто хотів би слідкувати за перебігом пасхальних урочистостей, міг це зробити. Нагадаємо, що на весь період дії карантину організовано телевізійні трансляції з головних святинь десяти релігійних організацій України. Безпосередньо у часі пасхальних відзначень буде інтенсифіковано і графік цих трансляцій, і розширено число релігійних організацій, з храмів яких буде організовано відповідні трансляції;

• з надзвичайною відповідальністю та застосуванням всіх засобів безпеки слід підійти до організації освячень пасок та інших продуктів пасхального кошика, що є обов'язковим елементом пасхальних урочистостей. При цьому у всіх випадках слід уникати скупчення вірян:

• у сільській місцевості такі освячення можна організувати, запропонувавши священнослужителям освячувати пасхальні кошики при кожному подвір'ї: при цьому господарі мають знаходитися на безпечній відстані - 1.5-2 м. від особи, яка проводить обряд;

• у містах варто убезпечити процес освячень або через попереднє здійснення цього обряду у пекарнях (закладах торгівлі), або через налагодження процесу індивідуального освячення пасок (при храмі чи біля помешкань за умов, що віряни знаходитимуться на безпечній відстані один від одного) протягом щонайменше двох днів - у суботу, напередодні Свята, та протягом всієї неділі, безпосередньо у день Пасхи.

Лише спільними зусиллями та системною працею зможемо зупинити поширення небезпечного вірусу, гарантуючи для всіх віросповідну свободу та створюючи умови, аби суспільство у якнайкоротшому часі повернулося до усталеного та звичного ритму життя.

Заради турботи про ваше здоров'я, про здоров'я ближніх як вияв заповіданої Богом любові одне до одного залишайтеся вдома, долучайтеся до спільної молитви і богослужіння через сучасні засоби.

Жодна пандемія не зможе зменшити чи знівелювати тієї радості, які несе для кожного з нас величний день Господнього Воскресіння!

опубліковано 17.04.2020