27100, м. Новоукраїнка, вул. Соборна, 59   e-mail: inbox1@nu.kr-admin.gov.ua
Про адміністраціюПро район Економіка Сільське господарство Соціальна сфера Контакти

Адміністративні послуги

Нормативно-правові акти

Звернення громадян

ЦНАП

Регуляторна політика

Державні закупівлі

Фінанси

Консультації з громадськістю

Доступ до публічної інформації

Запобігання проявам корупції

Громадська рада

Реагування на критику

Архітектура та ЖКГ

Інформація для виборців

Архів

Відкриті дані

Територіальні органи

Органи місцевого самоврядування

Європейський вибір

Запрошуємо до обговорення

 
 
Головна

Окремі випадки застосування апостилю

 

Для початку, апостиль – це спеціальний штамп, який, відповідно до Гаазької конвенції, що скасовує вимогу легалізації іноземних офіційних документів від 05.10.1961, ставиться на офіційних документах, що надходять від держав - учасниць Конвенції. Апостиль засвідчує достовірність підпису особи, яка підписала документ, а також автентичність печатки чи штампа, яким його скріплено, та є спрощеною та більш універсальною процедурою порівняно із легалізацією.

Беручи до уваги Конвенцію про правову допомогу та правові відносини у цивільних, сімейних та кримінальних справах 1993 року, то існують окремі випадки застосування апостилю, які пропонують застосовувати на основі принципу взаємності.

А саме, у Вірменії, Таджикистані, Узбекистані, Киргизстані, Казахстані та Росії вимагають апостилювання документів, виданих податковими органами України.

В Азербайджані вимагають засвідчувати штампом «апостиль» документи, що подаються для визнання та виконання рішень міжнародних комерційних арбітражних судів України.

Білорусь вимагає апостилювання усіх офіційних документів, крім тих, що пересилаються у відносинах між установами юстиції. (З урахуванням Указу Президента України від 02.10.2020 № 420/2020 «Про деякі заходи щодо залучення підприємців, висококваліфікованих спеціалістів, які є громадянами Республіки Білорусь» в Україні вимога проставлення апостилю тимчасово, строком на один рік, починаючи з 01.01.2021 не застосовується окремими органами до офіційних документів, виданих компетентними органами Республіки Білорусь, необхідних для здійснення трудової діяльності в Україні).

Слідуючи статті 17 Договору між Україною та Республікою Болгарія про правову допомогу в цивільних справах 2004 року, документи,  які на  території однієї Договірної Сторони складені або засвідчені органом або спеціально уповноваженою на це особою в межах їх компетенції і в установленій формі та засвідчені офіційною печаткою,  приймаються  на території іншої Договірної Сторони  без  будь-якого спеціального засвідчення.   Те   саме стосується  і засвідчення підпису громадянина,  копій і перекладів документів, та такі документи мають однакову доказову силу на територіях обох Договірних Сторін. Однак, дане положення неоднаково тлумачиться компетентними органами Болгарії, що призводить до окремих випадків відмов у прийнятті до розгляду документів, виданих компетентними органами України без додаткового засвідчення штампом «апостиль».

Відповідно до Договору між Україною та Республікою Грузія про правову допомогу та правові відносини у цивільних та кримінальних справах 1995 року, у Грузії вимагають апостилювання документів, виданих податковими органами України.

Відповідно до Договору між Україною та Республікою Польща про правову допомогу та правові відносини у цивільних і кримінальних справах 1993 року, у Польщі вимагають проставлення апостилю на офіційних документах про освіту та документах, виданих архівними установами України, що подаються для оформлення дозволів на постійне проживання у Польщі.

Слід звернути увагу, що апостиль буває не лише паперовий, а й електронний (офіційно запроваджений під час засідання спеціальної комісії з Загальних питань та політики на Гаазької конференції з приватного міжнародного права в квітні 2006 року).

У рамках Пілотної програми з електронного апостилю (e-APP), Гаазька конференція з приватного міжнародного права (HCCH) і Національна асоціація нотаріусів (NNA), разом з будь-якою зацікавленою державою, розвивають, просувають і допомагають в застосуванні недорогих, операційних і безпечних моделей програмного забезпечення з метою видачі та використання електронних апостилей, та роботи електронних реєстрів апостилей. 

 Наразі список країн, де запроваджено електронний апостиль або сервіс з перевірки апостилів налічує 41 країну (в тому числі Україну).

 

Маєте проблеми зору?
Для збільшення розміру шрифта натисніть на клавіатурі одночасно 
"Ctrl" і "+"