27100, м. Новоукраїнка, вул. Соборна, 59   e-mail: inbox1@nu.kr-admin.gov.ua
Про адміністраціюПро район Економіка Сільське господарство Соціальна сфера Контакти

Адміністративні послуги

Нормативно-правові акти

Звернення громадян

ЦНАП

Регуляторна політика

Державні закупівлі

Фінанси

Консультації з громадськістю

Доступ до публічної інформації

Запобігання проявам корупції

Громадська рада

Реагування на критику

Архітектура та ЖКГ

Інформація для виборців

Архів

Територіальні органи

Органи місцевого самоврядування

Військовозобов'язаним

Європейський вибір

Запрошуємо до обговорення

 
 
Головна

ОБЕРЕЖНО! ПЕРІОД СВЯТ - БЕЗ ХАРЧОВИХ ОТРУЄНЬ!

Гострі кишкові інфекції та харчові отруєння загалом виникають після масових святкувань. Захворювання на кишкові інфекції викликають збудники, які попадають в організм головним чином через рот з інфікованою водою, недоброякісними харчовими продуктами або контактно-побутовим шляхом через брудні руки. 

Основними причинами таких спалахів є порушення технологій приготування їжі, не дотримання правил миття посуду, зберігання харчових продуктів в антисанітарних умовах, без належного температурного режиму та нехтування правилами особистої гігієни.

Джерелом кишкових інфекцій є хвора людина. Але головними розповсюджувачами є особи з легким перебігом захворювання і особливо ті, хто по роду своєї діяльності зайнятий в сфері обслуговування населення. А саме - продавці продуктових магазинів, робітники системи громадського харчування, підприємств харчової промисловості, дитячих закладів. Залишаючись на робочому місці, такі особи, будучи хворими, здатні забруднювати збудниками все, до чого торкаються їх руки: посуд, харчові продукти, предмети навколишнього середовища.

З метою попередження розповсюдження серед населення кишкових захворювань, виникнення спалахів гострих кишкових інфекцій та харчових отруєнь рекомендуємо:

- не допускати споживання продуктів та напоїв з простроченим терміном зберігання;

- не вживати продуктів і напоїв при найменшій підозрі щодо їх недоброякісності;

- при купівлі харчових продуктів та напоїв обов'язково звертати увагу на терміни та умови зберігання продуктів харчування. Зберігати продукти харчування тільки у cпocіб зазначений на упаковці та у встановлений термін. При купівлі будь-якого харчового продукту у торговельній мережі споживач має право вимагати у продавця документи, що підтверджують якість та безпеку реалізованої продукції;

- перед приготуванням їжі та перед її вживанням обов'язково мити руки з милом;

- обов’язково мити руки після відвідування туалетів. При відпочинку з дітьми батьки повинні ознайомити дітей з правилами харчування та правилами дотримання особистої гігієни. Для дітей молодшої вікової групи — батькам необхідно ретельно слідкувати за тим, що дитина споживає;

- не купувати продукти харчування на стихійних ринках або з рук у приватних осіб;

- не готувати продукти із запасом. Приготовлені страви бажано вживати відразу, а у випадку їх повторного споживання вони мають піддаватись вторинній термічній обробці;

- не брати у дорогу продукти, що швидко псуються (ковбасні, молочні, кулінарні, кондитерські вироби або інші продукти, які потребують охолодженого зберігання);

- не готувати багатокомпонентні страви, що вимагають високої термічної обробки (паштети, м'ясні салати тощо), в незабезпечених умовах. При споживанні овочів, фруктів та ягід їх необхідно добре промити питною водою, а при споживанні дітьми - обдати окропом;

- в сім’ях де є діти до З-х років перед використанням води з децентралізованих джерел водопостачання (індивідуальні криниці) для пиття та приготування дитячих сумішей слід провести дослідження цієї води на вміст нітратів, в цілях попередження виникнення водо-нітратної метгемоглобінемії у дітей;

- при приготуванні страв обов’язково дотримуватись технологій приготування їжі.

 У випадку виявлення перших ознак кишкового захворювання необхідно терміново звернутись до найближчої лікувальної установи.

Самолікування небезпечне!

                                                                                   

  Новоукраїнський районний відділ Головного управління

Держпродспоживслужби в Кіровоградській області

Увага-СТИХІЙНА ТОРГІВЛЯ заборонена!

Спеціалісти Новоукраїнського районного відділу Головного управління Держпродспоживслужби в Кіровоградській області у складі робочої групи продовжують проводити роз’яснювальну роботу та обстежувати територію міста з метою виявлення та ліквідації торгівлі з рук у невстановлених місцях. До складу постійно діючої робочої групи також входять спеціалісти Новоукраїнського відділу поліції Головного управління Національної поліції в Кіровоградській області та відділу регіонального розвитку, економіки та торгівлі виконавчого комітету Новоукраїнської міської ради.

Харчові продукти, які реалізуються на стихійних ринках, законодавчо визначені як завідомо небезпечні та непридатні до споживання людиною. Відповідно до Кодексу України про адміністративні правопорушення, за здійснення незаконної торгівлі з рук у невстановлених місцях передбачено адміністративну відповідальність за ст. 160 - торгівля в містах з рук на вулицях, площах, у дворах, під'їздах, скверах та в інших невстановлених місцях. Але це чомусь не зупиняє  продавців.  

Цьому сприяє ще й той факт, що деякі люди (можливо й більшість) надають перевагу продуктам харчування, які реалізують із землі, не замислюючись про якість цих продуктів, ким та в яких умовах вони виготовлені, де зберігались і як транспортувались. Не звертають увагу такі покупці і на бруд, що осідає на продуктах з-під ніг перехожих та від проїзджаючих машин. Продукти харчування, що реалізуються в таких умовах, не проходять лабораторний контроль, не мають відповідного маркування, не упаковані належним чином. Неможливо перевірити чи проконтролювати їх безпечність, визначити терміни реалізації. Особливо це стосується м’ясних, рибних та молочних продуктів, які вимагають особливих умов зберігання. Продавці стихійних ринків не проходять обов’язкового профілактичного медичного огляду, а отже можуть хворіти або бути носіями шлунково-кишкових, вірусних захворювань.

Споживання продуктів сумнівного походження може спричинити небезпечні гострі кишкові отруєння, інфекційні захворювання та завдати непоправної шкоди здоров’ю, бо походження таких продуктів нікому не відоме. Позиватися ж до суду за шкоду, заподіяну здоров’ю, підстав не буде – відповідача немає. Винним буде лише той, хто придбав небезпечні продукти на стихійних ринках, спокусившись на ціну чи привабливий вигляд товару.

Найефективніший спосіб боротьби зі стихійною торгівлею – не купувати продуктів харчування у невстановлених місцях, адже попит завжди породжує пропозицію!

 

Будьте обачними та розсудливими!

 

Новоукраїнський районний відділ

Головного управління Держпродспоживслужби в Кіровоградській області

Вода – основне багатство людини.

 

22 березня щороку відзначається Всесвітній день водних ресурсів.

Безпечність води, що споживається людьми нашого регіону, має одне з визначальних впливів на тривалість життя людини.

Геологічні особливості території Кіровоградської області обумовлюють особливості хімічного складу води, що споживається населенням. Це – підвищений вміст природних радіоактивних елементів (уран, радій, радон), нітратів, загальної мінералізації (залізо загальне, загальна жорсткість, сульфати, сухий залишок), що підтверджується результатами лабораторних досліджень питної води з місцевих джерел, особливо підземних (громадські та індивідуальні колодязі, свердловини).

Серед досліджених в 2018 році установою проб водопровідної питної води на санітарно-хімічні показники (кількістю 2599), більше чверті (27%, або 706 проб) не відповідало вимогам Державних санітарних норм та правил 2.2.4-171-10 “Гігієнічні вимоги до води питної, призначеної для споживання людиною”. Проби відбирались з водогонів, забір води в які здійснюється з підземних джерел, з яких вода прямо подається населенню без додаткової очистки.

За мікробіологічними показниками із 4160 досліджених проб води із водопровідної мережі не відповідало санітарно-гігієнічним нормативам — 357 проб (8,6%). Наявні результати досліджень водопровідної питної води за показниками епідемічної безпеки свідчать про необхідність проведення систематичної дезінфекції та промивки водопровідних мереж.

За результатами лабораторних досліджень води з громадських та індивідуальних колодязів області, які були проведені в лабораторіях установи,  встановлено, що майже дві третини досліджених проб (1438 із 2056) не відповідали вимогам за санітарно-хімічними показниками, що становить 70%. Крім того, більше половини досліджених проб води не відповідає вимогам за вмістом нітратів (1273 із 1905 проб, що становить 67%). За мікробіологічними показниками, практично кожна п’ята проба води з громадських та індивідуальних колодязів (18,8%), була з відхиленнями. Це 412 із 2189 досліджених проб.

За результатами досліджень питної води за вмістом нітратів, окремо з громадських та індивідуальних колодязів області, відомо що:

– 65% досліджених проб води (616 з 941 проб) з громадських колодязів області не відповідає вимогам нормативів;

– в індивідуальних колодязях перевищений вміст нітратів був зафіксований у 654 з 952 досліджених проб, що становить 69%.    

З метою оцінки якості питної води в Новоукраїнському районі Кіровоградською регіональною лабораторією Держпродспоживслужби у 2018 році було проведено:

- 32 дослідження за мікробіологічними показниками, всі відповідали гігієнічним вимогам;

- 118 досліджень за санітарно-хімічними показниками, із них не відповідали гігієнічним вимогам 7,6%;

- 194 дослідження за органолептичними показниками, всі відповідали гігієнічним вимогам;

- 4 дослідження за радіологічними показниками, всі відповідали гігієнічним вимогам;

З підвищеним вмістом нітратів у питній воді може бути пов’язане  виникнення водно-нітратної метгемоглобінемії. Вживання високомінералізованої води може призвести до підвищення навантаження на серцево-судинну систему. Відтак стає тяжчим перебіг хронічних захворювань – ішемічної хвороби серця, міокардіодистрофії, зростає ризик виникнення інфаркту міокарда. Також провокується розвиток сечокам’яної і жовчнокам’яної хвороб.

Новоукраїнський районний відділ

Головного управління Держпродспоживслужби в Кіровоградській області

Про профілактику водно-нітратної метгемоглобінемії

 

За даними ВООЗ, 25% населення планети постійно перебуває під загрозою хвороб, пов’язаних зі споживанням недоброякісної питної води. Для України забезпечення населення якісною питною водою є однією із найбільш пріоритетних проблем, адже за рівнем водозабезпечення ми посідаємо одне з останніх місць серед країн Європи. Ця проблема стосується як централізованого, так і децентралізованого водопостачання. І якщо в Європі вже давно відмовилися від вживання води з колодязів, то в Україні вони є основним джерелом питної води для майже 75% сільського населення.

Невідповідність питної води санітарно-епідеміологічним вимогам є основною причиною підвищення захворюваності серед населення на такі інфекційні захворювання, як вірусний гепатит А, черевний тиф, дизентерія, холера, ротавірусні інфекції, лептоспіроз тощо, а також хвороби, пов’язані з хімічним забрудненням води (водно-нітратна метгемоглобінемія, флюорози, отруєння токсинами синьо-зелених водоростей тощо).

На жаль, заходи з покращення якості колодязної води у більшості випадків не забезпечують помітних зрушень. Перш за все, це стосується нітратів. Нітрати — це солі азотної кислоти, які є постійними складниками природних вод. Якщо їх концентрація в питній воді не перевищує 50 мг/л (за нітрат-іоном), то така вода не шкідлива для вживання. Однак, лабораторні дослідження останніх років довели, що вода з колодязів та індивідуальних свердловин (каптажі) до 70% випадків має наднормативний вміст нітратів. Основні причини цього полягають у внесенні в ґрунт мінеральних та органічних добрив, його забрудненні стічними водами, а також твердими побутовими відходами, недотриманні вимог санітарних норм при будівництві вигрібних ям, надвірних туалетів, місць утримання худоби.

Вживання води, забрудненої нітратами, небезпечне для здоров’я. Зокрема, це призводить до виникнення водно-нітратної метгемоглобінемії у дітей, віком до 1 року, внаслідок якої все частіше реєструються летальні випадки. Метгемоглобінемія спричинена токсичною дією нітратів, яка полягає у кисневому голодуванні тканин (гіпоксії), що розвивається внаслідок порушення транспортування кисню кров’ю, а також у пригніченні активності ферментних систем, що беруть участь у процесах тканинного дихання. Нітратна інтоксикація пов’язана з порушенням процесів окисного фосфорилювання, утворенням високого рівня метгемоглобіну в крові, розвитком ціанозу. Симптоми хвороби у дітей проявляються у вигляді посиніння ділянок навколо рота, рук і на стопах, тому цю хворобу ще називають «блакитний синдром немовлят». У дітей, вражених цією хворобою, може бути блювання, пронос, збільшення слиноутворення. Гостре нітратне отруєння у немовлят у 7–8% випадків закінчується смертю.

Метгемоглобінемія найчастіше спостерігається в сільських регіонах та приватному секторі, де використовується вода з колодязів. Групи підвищеного ризику становлять немовлята, віком до 1 року, які перебувають на штучному вигодовуванні; чутливі до нітратів особи похилого віку, хворі на анемію, із захворюваннями дихальної системи, хворобами серцево-судинної системи.

З метою запобігання негативного впливу нітратів на здоров’я населення та виникнення отруєнь і захворювань, необхідно:

- за можливістю якнайдовше годувати немовлят першого року життя грудним молоком. Вміст у ньому нітратів низький, навіть якщо мати вживає питну воду з підвищеною концентрацією цих сполук;

- не використовувати воду з колодязів та каптажів джерел для приготування сумішей для дитячого харчування;

- територію поблизу колодязя, каптажу утримувати в чистоті, організовувати відведення поверхневого стоку;

- в радіусі 50 м від колодязя, каптажу не здійснювати миття транспорту, водопій тварин, не влаштовувати водоймища для водоплавної птиці;

- помірковано застосовувати органічні добрива, агрохімікати та інші хімічні препарати;

- дотримуватись гігієнічних вимог облаштування та експлуатації колодязів (ізолювання стін колодязів, облаштування навколо них глиняного замка, облаштування колодязя навісом, кришкою, загальним відром тощо);

- своєчасно чистити і дезінфікувати колодязі. Дезінфекцію колодязя з профілактичною метою слід проводити навесні та восени.

 

Новоукраїнський районний відділ

Головного управління Держпродспоживслужби в Кіровоградській області

Нові вимоги до меблів у дитячих садках

24 березня 2016 року Міністерством охорони здоров'я України затверджено новий Санітарний регламент для дошкільних навчальних закладів. Документ визначає основні санітарно-епідеміологічні вимоги, виконання яких є обов'язковим і неухильним для всіх дошкільних навчально-виховних закладів, незалежно від форми власності. Даний перелік включає в себе положення, що стосуються безпечного використання території та споруд, а також внутрішнього облаштування приміщень для дітей.

Відповідальність за виконання вимог затвердженого Регламенту покладається на засновника (власника) та керівника дитячого закладу. Виробники та/або постачальники дитячих меблів зобов'язані надати повну інформацію про ризики, які може нести дана продукція, або про їх відсутність.

Важлива вимога до меблів для дитячих садків – відповідність зросту і віку дітей. Необхідно використовувати меблі переважно світлих тонів з матовою поверхнею, бажано без блиску. Категорично забороняється використання несправних меблів. Матеріали, застосовувані в якості покриття дитячих меблів, повинні відрізнятися низькою теплопровідністю, а також стійкістю до впливу теплої води, мийних і дезінфікуючих засобів.

Роздягальні для дітей молодшого віку повинні бути обладнані гардеробними шафами для дітей та персоналу, лавками, сушилками для взуття. У групах можуть бути встановлені ігрові меблі: гірки, драбинки та інше розвиваюче обладнання. Меблі повинні в строгому порядку відповідати росту дитини. Таблиця підбору меблів для дітей дошкільного віку

Група меблів

Колірне маркування

Зріст дитини, см

Висота стільниці від підлоги, см

Висота стільчика від підлоги, см

00

зелений

до 85

34

18

0

білий

85-95

40

21

1

  яскраво-жовтий

95-116

46

26

2

фіолетовий

116-121

53

31

3

жовтий

від 121

59

35

 

 Столи і стільчики для занять слід розміщувати на відстані метра від вікна, так, щоб світло падало зліва.

Щодо дошки визначені наступні критерії: вона повинна бути гладкою і матовою, або з легким блиском у вигляді лаку світлих тонів або покриття із збереженням текстури дерева. Відстань між рядами і дошкою повинно бути 2,5 м (максимально 3 м), а кут огляду дошки на стіні не повинен бути менше 45 градусів. Відстань від нижнього краю дошки до підлоги становить 0,7-0,8 м.

Ігрові повинні бути укомплектовані шафами або стелажами для іграшок і підсобного матеріалу, спальні – шафками для одягу. Спальні повинні бути обладнані безпечними стаціонарними ліжками, що відповідають зросту і віку дітей. Якщо в дошкільному закладі відсутні спальні приміщення, то допускається використання розкладних ліжок з рівною твердою основою і дитячих матраців. При розміщенні дитячих ліжок повинна дотримуватися мінімальна дистанція до опалювальних приладів – 20 сантиметрів. Оптимальна відстань між боковинами сусідніх ліжок – від 65 см, а між узголів'ям – 30 см.

Звертаємо  увагу батьків, що новим регламентом не заборонено обладнати спальні дитячих дошкільних установ двоярусними ліжками. Кожне спальне місце повинне бути оснащено комплектом постільної білизни, в який включається: дитячий матрац, подушка, 2 ковдри (для холодної і теплої пори року), 3 комплекти постільної білизни, 2 чохла на матрац, покривало, мішок для постільної білизни (для розкладних ліжок), рушники для обличчя та ніг.

Туалетні кімнати повинні бути обладнані вішалками для рушників і предметів особистої гігієни. У молодших групах встановлюються стелажі для горщиків.

 

Новоукраїнський районний відділ

Головного управління Держпродспоживслужби в Кіровоградській області

Яку воду ми п’ємо, а яку – варто пити?

Вода є одним з основних продуктів, необхідних людині для повноцінного життя. Саме з води ми отримуємо найбільшу кількість мікроелементів. І якщо без їжі людина може прожити декілька тижнів, то без води – лише декілька днів. Отже, її важливість, а відповідно якість і безпечність – беззаперечні.

 

Мінімум раз на рік необхідно проводити лабораторний контроль якості води

 Більшість мешканців нашого району  користуються індивідуальними, власними або децентралізованими джерелами водопостачання, привозною водою.

Законодавчо не визначено здійснення систематичного державного нагляду за такими джерелами водопостачання. Відповідальність за них, як і за використання води з них, несе власник, який і повинен бути зацікавлений у відповідній якості води, яку вживає він чи його сім’я. Проте власники здебільшого нехтують елементарними правилами експлуатації, не здійснюють хоча б один раз на рік лабораторного контролю якості води з джерела постачання. В основному аргументують це тим, що вода є доброю за органолептичними властивостями (колір, запах, смак, прозорість) і вони протягом довгого часу, а інколи і декількох поколінь вживають її. Однак це аж ніяк не є гарантією її якості, адже частина хімічних речовин навіть при високих концентраціях не змінюють смаку, кольору води. Наприклад нітрати, які є особливо небезпечними для дітей раннього віку. Окрім того, гострі отруєння, пов’язані з використанням недоброякісної води, трапляються відносно рідко, тоді як надлишок чи нестача у воді певних мікроелементів, хімічних речовин при тривалому її використанні можуть призвести до значних порушень стану здоров’я, які навіть доволі важко прив’язати до води. Наприклад, захворювання серцево-судинної системи, в етіології яких якісна вода – не останній фактор.

 Основні вимоги при експлуатації індивідуальних джерел водопостачання згідно ДСанПіН 2.2.4-171-10:

1. Не допускати наявності джерел забруднення питної води (купи гною, вигрібні ями, мінеральні добрива, надвірні туалети тощо) на відстані менше 20 м від криниці.

2. Навколо криниці поновити «глиняний замок», а при його відсутності встановити глибиною 2 м та шириною 1м із добре змішаної і пошарово утрамбованої глини чи масного суглинку.

3. Поновити відмостки, а при їх відсутності встановити, зокрема, кам’яним або цегляним мощенням, забетонувати або заасфальтувати в радіусі 2 м з нахилом у 0,1 м.

4. Встановити огорожу (у разі її відсутності) в радіусі 2 м для обмеження доступу до криниці тварин, птахів, гризунів тощо.

5. Обережно застосовувати в сільському господарстві та приватному секторі мінеральні та органічні добрива.

6. З метою захисту колодязів від поверхневих стоків встановити перехоплюючі канали з відводом стоків убік.

7. За необхідності при довготривалому невикористанні чи невідповідності води певним показникам провести відкачку води з криниці, очистку та дезінфекцію.

8. Систематично проводити на базі акредитованої лабораторії дослідження зразків питної води хоча б за показниками безпеки.

Бутильована вода – сподівання на чесність виробників. Що стосується бутильованих питних та мінеральних вод, то  необхідно не соромитись і вимагати у її продавців відповідну товаросупровідну документацію та протоколи лабораторно-інструментальних досліджень води. А також сподіватися на чесність та добросовісність її виробників, на яких законодавчо першочергово покладено контроль за якістю та безпекою їхньої продукції, в тому числі й лабораторно-інструментальний.

Отож, яку воду все-таки краще вживати? Основне, щоб вода була з контрольованих джерел водопостачання і періодично проходила лабораторний контроль. Хоча умови її транспортування та зберігання теж мають чимале значення, зокрема, не слід зберігати воду у непридатних для цього ємкостях (повторно використані ПЕТ-пляшки або технічні ємкості, каністри тощо). А також не слід довго зберігати воду, навіть набрану у відповідні ємкості, що закриваються, – не більше 72 годин, після чого її використання в харчових цілях рекомендовано лише після кип’ятіння.

Стосовно побутових фільтрів та систем із доочистки води, то якщо вода якісна та безпечна, то не слід її доочищати, адже навіть найпростіші фільтри забирають з неї не лише погані речовини, а й корисні і такі необхідні мікроелементи. Тобто до встановлення систем доочистки води слід підходити дуже обережно та обізнано, з обов’язковим попереднім лабораторним контролем води, адже інколи можна зробити гірше, бажаючи добра.

 

Новоукраїнський районний відділ

Головного управління Держпродспоживслужби в Кіровоградській області

З початку року в Кіровоградській області зареєстровано 69 випадків кору, з них 22 у дітей.

Єдиним надійним захистом від кору є своєчасна імунізація. На даний час всі заклади охорони здоров’я Кіровоградщини  забезпечені вакциною проти кору. В області в наявності 36 412 доз вакцини КПК.

 

Що потрібно знати про кір, щоб захиститися:

Вірус кору  Morbillivirus — швидко передається від хворої людини до здорової повітряно-крапельним шляхом, тобто під час вдихання найдрібніших крапель слизу, які потрапили в повітря при чханні, кашлі або розмові хворого. Вірус кору може жити в повітрі та на поверхнях до двох годин після того, як хвора людина залишила приміщення.

При цьому кір має довгий інкубаційний період – від 6 до 21 дня хворий є носієм вірусу, не знаючи про це, тому що симптоми хвороби ще не проявилися.

 

Перші симптоми кору можна сплутати з ОРВІ чи грипом:

 • висока температура,

 • головний біль,

 • нежить та сухий кашель,

 • збільшення лімфовузлів,

 • запалення слизової оболонки очей (сльозотеча, світлобоязнь, гнійні виділення),

 • пронос та блювота.

Лише на 4-5 день хвороби з’являється характерний червоний висип, який починається зі шкіри голови й обличчя, а згодом розповсюджується на все тіло.

Хвороба із симптомами триває до 4 тижнів і довше. 

 

Найпоширеніші ускладнення, які може викликати кір:

 • пневмонія,

 • вушна інфекція,

 • запалення мозку (енцефаліт) тощо.

Сьогодні в Україні виріс ризик захворіти на кір. Особливо вразливою групою є невакциновані діти. Підлітки та дорослі, які раніше не хворіли на кір і не робили щеплення, також входять до групи ризику. Тим більше, що у дорослих кір зазвичай має набагато тяжчий перебіг ніж у дітей. 

 

Як захиститися?

 

Єдиний спосіб захиститись від кору - вакцинація. Щеплення є безоплатними для дітей до 18 років і дорослих із груп ризику - військових, учасників ОСС, студентів, освітян і медиків

Двох доз вакцини вистачає, щоби сформувати в організмі специфічний імунітет.

Згідно з Українським календарем щеплень, першу дозу вакцини від кору вводять у 12 місяців. Ревакцинацію проводять у 6 років. 

 

Вакцинальний захист від кору потрібний:

 • дитині, якій виповнилося 12 місяців.

 • старшій за рік дитині, яка не була щеплена.

 • 6-річній дитині, якій час іти на планову ревакцинацію.

 • дітям, старшим за 6 років, які пропустили планову ревакцинацію. У цьому випадку необхідно звернутися до медичного закладу, адже тільки дві дози вакцини забезпечують повний захист.

 • дітям, батьки яких не пам’ятають, чи робили дитині щеплення від кору і не мають документальних підтверджень.

 • дітям, старшим на 6 років, підліткам та дорослим, які жодного разу не вакцинувалися та не хворіли на кір.

Для профілактики кору сьогодні в Україні використовують комбіновану трикомпонентну вакцину Пріорикс™/Priorix™ (виробництво GlaxoSmithKline Biologicals s.a, Бельгія). Ця вакцина містить живі атенуйовані (штучно ослаблені) віруси кору, епідемічного паротиту й краснухи, тому в календарі щеплень фігурує під абревіатурою КПК. 

 

Протипоказання до вакцинації КПК

 

За світовими стандартами, легкі застуди з температурою до 38°С не можуть слугувати протипоказом до вакцинації.

Щеплення не роблять лише тоді, якщо є високий ризик серйозної реакції, та при станах, коли імунна відповідь на введену вакцину не сформується. А саме:

 1. Гостре захворювання, що супроводжується температурою, вищою за 38,5°С.

 2. Серйозна алергічна реакція (анафілактичний шок) на попередню дозу вакцини чи алергія на один із компонентів вакцини (наприклад, на желатин, неоміцин, курячий білок тощо).

 3. Захворювання і стани організму, при яких після введення вакцини імунітет може не сформуватися (наприклад, в умовах хіміотерапії в онкологічних хворих; при вживанні великих доз стероїдних гормонів; при вживанні ліків, що пригнічують імунітет; при СНІДі).

 4. Вагітність. Вакциною КПК не прищеплюють вагітних, адже вона містить живі віруси. Щеплення проти кору необхідно зробити на етапі планування вагітності.

У разі виникнення тимчасових протипоказань до вакцинації дитина отримує так зване медвідведення від щеплень. Протипоказання на більший термін, ніж два тижні, може дати тільки імунологічна комісія, що зазвичай збирається в районній лікарні або міській/обласній поліклініці. Потім пропущені за календарем щеплення потрібно надолужити.

Існує міф, що наявність у дитини бронхіальної астми, цукрового діабету чи інших хронічних захворювань є протипоказом до вакцинації. Проте насправді такі малюки потребують щеплення в першу чергу, адже ризик зараження кором і розвитку серйозних ускладнень після хвороби для них значно вищий. Дітям, які мають хронічні захворювання, вакцина необхідна.

 

У разі контакту з хворим на кір

 

Якщо дитина контактувала з хворим на кір, негайно зверніться до лікаря. У вас є 72 години, щоби вакцинувати дитину проти кору. У деяких випадках також показана екстрена профілактика шляхом введення імуноглобуліну.

 

Перед вакцинацією проконсультуйтесь з лікарем, якщо:

 • вам здається, що дитина хвора;

 • у дитини є алергія на ліки або їжу;

 • раніше в дитини була сильна реакція на щеплення;

 • у дитини є серйозні захворювання серця, легенів, нирок тощо;

 • у дитини були судоми;

 • дитина приймає якісь ліки;

 • дитина проходила курс хіміотерапії, гормональної терапії, отримувала стероїди або ліки, що пригнічують імунітет;

 • з моменту останнього щеплення минуло менше 4 тижні.

Якщо не довіряєте своєму лікарю, знайдіть того медичного працівника, з яким будете почуватись спокійно і впевнено. 

 

Стежте, щоб вакцини вводили правильно

 

Щеплення ніколи не роблять у сідницю. Якщо вакцина потрапить у жировий прошарок, вона може втратити свої властивості. Якщо зачепити голкою сідничний нерв, може виникнути больовий синдром та інше порушення.

Зауважте, що дітям до трьох років ін’єкцію роблять у передню поверхню стегна. А дорослішим дітям – у плече.

Після щеплення спостерігайте за дитиною. Не йдіть з поліклініки одразу після щеплення. почекайте 20-30 хвилин, щоб лікар міг побачити, що в дитини немає на вакцину реакції негайного типу.

Незначне почервоніння та дискомфорт у місці ін’єкції, підвищення температури — це нормальна реакція дитини на щеплення. Ці симптоми — ознака того, що вакцина діє, та організм дитини формує імунітет. Зазвичай вони минають за кілька діб.

Якщо підвищена температура турбує дитину, ви можете дати їй жарознижувальне — відповідно до порад вашого лікаря.

 

Зверніться до лікаря, якщо дитина:

 • температурить і температура не збивається жарознижувальними препаратами;

 • тремтить або здригається наче від холоду;

 • млява та сильно бліда;

 • відмовляється від води та їжі, блює;

 • виражено занепокоєна, довго плаче.

Колективний імунітет потрібен нам усім

 

Віруси не знають кордонів. Однак навіть якщо кір завезено з іншої країни, то в середовищі, де рівень охоплення вакцинацією не нижчий за 98%, хвороба не буде поширюватися. Охоплення вакцинацією формує так званий колективний імунітет.

Переважна більшість європейців мають усі щеплення КПК за календарем, тож у 42 з 53 країн Європи вдалося зупинити поширення кору. Проблемними залишаються ті країни, де рівень охоплення щепленнями недостатній. На жаль, серед них й Україна.

 

Новоукраїнський районний відділ

Головного управління Держпродспоживслужби в Кіровоградській області

ДЕРЖПРОДСПОЖИВСЛУЖБА ІНФОРМУЄ : Будьте уважні і обережні - СНІДУкраїна залишається в категорії країн з концентрованою стадією епідемії ВІЛ-інфекції, що зосереджена серед окремих груп населення високого ризику інфікування ВІЛ. Сьогодні епідемічна ситуація з ВІЛ-інфекції в Україні знову характеризується зростанням кількості зареєстрованих випадків ВІЛ-інфекції в більшості регіонах України.

Катастрофічних перспектив, які нас очікують у майбутньому, можна уникнути лише уважним ставленням до проблеми кожною людиною. Ваші знання - можуть захистити Вас. Дізнайтеся про ВІЛ/СНІД більше.

ВІЛ – це вірус імунодефіциту людини, який розвивається та розмножується в організмі людини і призводить до повної втрати захисних сил організму та розвитку СНІД.

СНІД – це синдром набутого імунодефіциту, тобто хвороба, викликана вірусом.

Існують ТРИ основні шляхи передачі ВІЛ від однієї людини до іншої:

 1. При статевому контакті з ВІЛ-інфікованою людиною, коли сперма чи вагінальні виділення інфікованої людини потрапляють на слизові оболонки вагіни, пеніса, ротової порожнини або прямої кишки, з яких вірус проникає в кров іншої людини.

 2. Коли цілісність шкірних покривів порушується гострим предметом (голкою, бритвою або інструментом для нанесення татуювання), яким перед цим користувалася інфікована людина і кров якої залишилась на цьому предметі. Ризик інфікування ВІЛ найбільший при повторному використанні шприца чи голки для введення ліків або наркотиків після вірусоносія, а також при переливанні крові, що містить ВІЛ.

 3. ВІЛ також може передаватися плоду від інфікованої матері під час вагітності, пологів чи після народження дитини через молоко матері.

ВІЛ/СНІД поширюється також з інфікованою кров'ю.

Це підступна невиліковна хвороба, яка не має характерних симптомів, але все-таки деякі з ознак даного захворювання можуть бути такими:

 • Стійкий сухий кашель.

 • Тривала, більше трьох місяців, лихоманка (підвищення температури) незрозумілої причини.

 • Збільшення лімфовузлів (окрім пахових).

 • Різке зниження ваги.

 • Тривала діарея.

 • Часті головні болі, слабкість, зниження пам'яті і працездатності.

 • Запалення слизистої оболонки порожнини рота, білуватий наліт, виразки.

 • Нез'ясовне зниження зору і сліпота.

 • Пітливість вночі.

ПАМ'ЯТАйТЕ: якщо у вас з'явився якийсь симптом, описаний тут, це зовсім не означає, що у вас СНІД. Ці симптоми можуть бути обумовлені іншими захворюваннями, не пов'язаними з Віл-інфекцією, тому завжди потрібно пройти обстеження і з'ясувати причину недуги. У будь-якому випадку розумним рішенням буде звернення до лікаря.

Вірус імунодефіциту людини НЕ ПЕРЕДАЄТЬСЯ через:

 • спільне з ВІЛ-інфікованим користування верхнім одягом;

 • рукостискання;

 • спільне користування “фонтанчиком” для питної води;

 • посуд, їжу;

 • домашніх тварин;

 • туалети (унітази);

 • чхання та кашель;

 • контакти в громадському транспорті (наприклад, у години “пік”);

 • обійми;

 • монети та паперові гроші;

 • постільну та натільну білизну, рушники, мило, мочалку;

 • укуси комарів та інших комах;

 • плавання в басейні;

 • дверні ручки та спортивні снаряди;

 • дружні поцілунки.

Заходи профілактики. Основна умова - Ваша уважність!

Статеві контакти - найбільш розповсюджений шлях передачі вірусу. Тому надійний спосіб запобігти зараження - уникати випадкових статевих контактів і використовувати презерватив.

Внутрішньовенне вживання наркотиків не тільки шкідливо для здоров'я, але і значно підвищує можливість зараження вірусом.

Будь-який інструментарій (шприци, системи для переливання крові) як у медичних установах, так і в побуті при різних маніпуляціях (манікюр, педикюр, татуювання, гоління і т.п.), де може міститися кров людини, зараженої ВІЛ, потрібно стерилізацізувати. Вірус СНІДу не стійкий, гине при кип'ятінні миттєво, при 56С градусах - протягомі 10 хвилин. Можуть бути використані і спеціальні дезрозчини. Спирт не убиває ВІЛ.

Перевірка донорської крові обов'язкова.

 

Новоукраїнський районний відділ

Головного управління Держпродспоживслужби в Кіровоградській області

ДЕРЖПРОДСПОЖИВСЛУЖБА ІНФОРМУЄ : ДОТРИМАННЯ ВИМОГ ЗАКОНОДАВСТВА – ЗАПОРУКА УНИКНЕННЯ ОТРУЄНЬ БДЖІЛ ПЕСТИЦИДАМИ 

Щороку в період масових обробок полів навесні на території області та Новоукраїнського району реєструються випадки отруєння бджіл отрутохімікатами.

Отруєння бджіл – це наслідок несвоєчасного попередження пасічників про час, місце, діючу речовину, характер хімічних обробок сільгоспкультур, термін дії препарату, відсутність іншої інформації щодо обробки полів, тобто порушення законодавства про використання отрутохімікатів.

Питання отруєння бджіл слід розглядати не з точки зору протистояння «пасічник – фермер», а з точки зору взаємної зацікавленості цих суб’єктів. Відомо, що завдяки запиленню ентомофільних культур (соняшник, гречка, рапс) їх врожайність підвищується в середньому на 30%. Тому фермери повинні бути зацікавлені в існуванні бджіл. Відповідно й пасічники отримують мед тоді, коли поля фермерів захищені від шкідників.

Керуючись вимогами чинного законодавства, сільгоспвиробники при обробці полів мають дотримуватися запобіжних заходів та враховувати такі фактори, як:

 • швидкість руху повітря (при вітрі більше ніж 5 м/с обробка полів заборонена, особливо якщо це авіаційна обробка);

 • законодавство забороняє обробляти пестицидами сади, ягідники, поля в період цвітіння;

 • обробки слід проводити у період відсутності активного льоту бджіл; краще у ранкові або вечірні години.

Відповідно до статті 37 Закону України «Про бджільництво» фермери повинні всіма доступними способами не пізніше ніж за 3 доби до проведення хімічної обробки полів попередити бджолярів в радіусі 7-10 км. Тож необхідно об’їхати або сповістити бджолярів у телефонному режимі про обробки з метою запобігання негативних наслідків.

У свою чергу бджолярі в період обробки полів мають вжити ряд запобіжних заходів під час кочівлі пасіки (перевезення вуликів із бджолами до медоносів): повідомити фермерів у радіусі 10 км про місцезнаходження пасіки, а також зареєструвати пасіку за місцем її перебування.

Важливою умовою під час розгляду спірних питань є реєстрація та паспортизація пасік у Новоукраїнській районних державній лікарні ветеринарної медицини. Тел. 2-11-73, 095 191 10 58 ( начальник- Калич Андрій Миколайович). Також відповідно до вимог статті 13 Закону України «Про бджільництво» пасіка підлягає реєстрації за місцем проживання фізичної особи або за місцем знаходження юридичної особи, яка займається бджільництвом, у місцевих державних адміністраціях або сільських, селищних, міських радах у порядку, встановленому центральним органом виконавчої влади з питань аграрної політики. Без зазначеної реєстрації тяжко щось довести в суді в разі виникнення отруєння.

З рекомендаціями для сільгоспвиробників щодо безпечного використання пестицидів можна ознайомитися тут, а з вимогами до застосування агрохімікатів - тут.

 

Новоукраїнський районний відділ

Головного управління Держпродспоживслужби в Кіровоградській області

Держпродспоживслужба інформує: «Як на додачу до манікюру не отримати небезпечну хворобу...»

Можливо, усі вже звикли до розмов про хвороби, епідемії, мікроби, віруси. Деякі сприймають подібну інформацію несерйозно – так, ніби це не має відношення ні до цієї людини, ні до її близьких чи рідних. Такі люди вважають, що можливість отримати гепатит С, туберкульоз, гепатит В, грибок чи ВІЛ-СНІД їх аж ніяк не стосується і, взагалі, є „далекою” проблемою.

Але кожен має цінувати життя, адже воно у нас одне, і треба дбати про здоров’я своє та своїх близьких. Тому, сучасній людині просто необхідно бути проінформованою про те, як застерегти себе під час відвідання косметичного салону.

Чи безпечно відвідувати салони краси? Чого слід боятися? Які засоби безпеки повинні застосовувати майстри салонів краси, щоб не інфікувати клієнта небезпечним вірусом? Що має право вимагати клієнт від майстра?

В нашому місті чимало салонів краси, перукарень та косметичних кабінетів, що надають свої послуги населенню, в т.ч. в орендованих приміщеннях, які не мають елементарних умов- проточної холодної та гарячої води, каналізації, стерилізаторів, необхідних дезінфекційних засобів тощо. За робочий день майстер може прийняти від кількох до кількох десятків клієнтів – людей різного статусу та різних матеріальних статків. У косметичному салоні отримати мікротравми під час контакту (процедури) може як майстер, так і клієнт. Мова йдеться про манікюр, педикюр та послуги перукаря. Саме через ці, здавалося б, незначні подряпини чи ранки, в основному, можна підхопити небезпечну хворобу: тобто усі інфекції, що передаються через кров, основними з яких є ВІЛ-інфекція, гепатит В, гепатит С, дельта гепатит, через мікротравми шкіри-грибкові, шкірні та бактеріальні інфекції.

Жінкам та чоловікам, які йдуть у салон, абсолютно нема чого соромитися запитати про те, чим обробляються інструменти. Клієнт може розпитати, яким чином та якими засобами стерилізують інструменти у салоні, а також навіть попросити майстра перед початком роботи обробити інструментарій деззасобами.

Адже, справді, те, що на поличці біля майстра стоять дезінфекційні розчини, ще не означає, що він їх використовує. 

Усі розуміють, що є спеціалісти як відповідальні, так і, на жаль, „халатні”, що безвідповідально відносяться до обов’язку стерилізувати інструментарій, а від цього залежить здоров’я, та навіть життя клієнтів. 

Майстри не повинні ображатися на таке прохання клієнта. Багато людей не розуміють усієї небезпеки – думають, що це „десь далеко”. Біда зовсім поруч, тому що багато людей є носіями інфекцій або хворіють різними інфекційними хворобами та є багато тих, хто ще не знають про свою недугу.

Санітарні правила вимагають від салонів краси, перукарень та косметичних кабінетів стерилізувати всі інструменти.

Також, у перукарнях для кожного клієнта повинні використовуватись одноразові комірці, а не рушники багаторазового використання, навіть якщо їх випрали – використання останніх є порушенням, тому що цей комірець одягають на шию клієнта, що також захищає його від отримання подразнень на шкірі та усіляких інфекцій. Чисті рушники прийнятні лише для миття голови. Комірці ж після використання спалюють.

В салонах обов’язково перед процедурою майстер обробляє свої руки та руки клієнта антисептиком. Майстер повинен працювати в одноразових рукавичках. Одноразові інструменти мають відкриватися при вас.

У кожного майстра повинно бути мінімум два комплекти інструментів: після того, як клієнта обслужили, інструмент замочують у дезінфекційному розчині, потім промивають проточною водою і стерилізують. Новий клієнт сідає, і майстер користується уже попередньо обробленим іншим набором інструментів. 

Кожний салон та майстер обирає стерилізатор на свій розсуд, в основному, кварцовий. На цей стерилізатор у них повинен бути сертифікат, в якому вказується, що прилад є безпечним для життя та здоров’я людини. Також має бути висновок про придатність приладу та інструкція з експлуатації.

Ці документи клієнт може вимагати для того, щоб впевнитися, що він у безпеці, й спокійно отримати послугу.

Як би не там не було, манікюр/педикюр – це мікрооперація, тому слід бути обережними. У щоденному житті й так вистачає загроз та небезпек.

Якщо на флаконі написано “дезінфекційний розчин”, не варто вірити написаному. Там може бути розведений спирт, який не здатен знищити вірус! У перукарнях, салонах краси є професійні автоклави, але й це не гарантує безпеки, бо ця апаратура має свій термін придатності і також може зламатися. Раніше це обладнання проходило обов’язкову перевірку, проте цю вимогу скасували.

Придбайте свій набір інструментів і вимагайте, щоб майстер працював у рукавичках. Звісно, якщо не хочете отримати у бонус до гарних нігтів небезпечну хворобу.

Як би не там не було, манікюр/педикюр – це мікрооперація, тому слід бути обережними. У щоденному житті й так вистачає загроз та небезпек.

Новоукраїнський районний відділ

Головного управління Держпродспоживслужби в Кіровоградській області

Держпродспоживслужба інформує: санкції за правопорушення у сфері безпечності харчових продуктів у 2019 році.

Головне управління Держпродспоживслужби в Кіровоградській області звертає увагу суб’єктів господарювання на розміри штрафів за порушення законодавства про харчові продукти та корми у 2019 році. Закон «Про державний контроль за дотриманням законодавства про харчові продукти, корми, побічні продукти тваринного походження, здоров'я та благополуччя тварин» від 18.05.2017. №2042-VIII встановлює жорсткі санкції за правопорушення у сфері безпечності харчових продуктів. Зокрема сума штрафу для юридичних осіб може сягати 208 тис. грн залежно від скоєного правопорушення.

Порушення встановлених законодавством гігієнічних вимог до виробництва та/або обігу харчових продуктів або кормів, якщо це створює загрозу для життя і/або здоров’я людини або тварини, тягне за собою накладення штрафу на юридичних осіб в розмірі 10 мінімальних заробітних плат (41 730 грн), на фізичних осіб-підприємців - 6 мінімальних заробітних плат (25 038 грн).

Реалізація харчових продуктів або кормів, маркування яких не відповідає законодавству, якщо це створює загрозу для життя і/або здоров’я людини або тварини, тягне за собою накладення штрафу на юридичних осіб в розмірі 8 мінімальних заробітних плат (33 384 грн), на фізичних осіб-підприємців – у розмірі 5 мінімальних заробітних плат (20 865 грн).

Невиконання обов’язку щодо відкликання або вилучення з обігу небезпечних харчових продуктів або кормів тягне за собою накладення штрафу на юридичних осіб в розмірі 35 мінімальних заробітних плат (146 055 грн), на фізичних осіб-підприємців - у розмірі 30 мінімальних заробітних плат (125 190 грн).

За реалізацію непридатних харчових продуктів або кормів накладається штраф у розмірі 25 мінімальних заробітних плат (104 325 грн) для юридичних осіб та 17 мінімальних заробітних плат (70 914 грн) для фізичних осіб-підприємців.

Реалізація продуктів харчування чи кормів, які є шкідливими для здоров’я людини або тварини, тягне за собою накладення штрафу на юридичних осіб в розмірі 40 мінімальних заробітних плат (166 920 грн), на фізичних осіб-підприємців - у розмірі 25 мінімальних заробітних плат (104 325 грн).

За реалізацію швидкопсувних харчових продуктів або кормів, терміни зберігання яких минули, якщо в результаті цього продукти харчування або корму не стали шкідливими для здоров’я людини або тварини, накладається штраф у розмірі 20 мінімальних заробітних плат (50 076 грн) для юридичних осіб та 8 мінімальних заробітних плат (33 384 грн) для фізичних осіб-підприємців.

Штраф за порушення законодавства про харчові продукти і корми може бути накладено протягом шести місяців з дня виявлення правопорушення, але не пізніше одного року з дня його вчинення.

Крім того, головний державний інспектор (головний державний ветеринарний інспектор) приймає рішення про тимчасове припинення виробництва та/або обігу харчових продуктів або кормів, якщо таке виробництво або обіг становлять загрозу для життя чи здоров’я людини або тварин. За невиконання такого рішення для юридичних осіб штраф складає 50 мінімальних заробітних плат (208 650 грн), а для фізичних осіб-підприємців - 40 мінімальних заробітних плат (166 920 грн).


 

Новоукраїнський районний відділ

Держпродспоживслужби в Кіровоградській області

МАРКУВАННя ХАРЧОВИХ ПРОДУКТІВ згідно Закону

6 грудня 2018 року Верховна Рада України прийняла Закон «Про інформацію для споживачів щодо харчових продуктів», який набуває чинності через 6 місяців з дня його офіційного опублікування.

Цей закон встановлює засади надання споживачам інформації про харчові продукти з метою забезпечення захисту здоров’я громадян і задоволення їх потреб. Він регламентує вимоги до інформації, яка має зазначатися на етикетках продуктів харчування - визначає, яка інформація має бути відображена обов’язково та яка може надаватися в добровільному порядку.

Закон вносить багато змін, головні з яких: встановлення мінімального розміру шрифту - 1,2 мм. А в разі використання упаковки або тари, площа найбільшої поверхні якої менша за 80 см2, висота малих літер має дорівнювати або перевищувати 0,9 мм. Також текст повинен бути розбірливим, не перекриватися різними графічними елементами і не змішуватися з фоном.

В обов'язковому порядку повинна надаватися інформація про харчові добавки та допоміжні речовини, які викликають алергічні реакції або непереносимість - ця інформація виділяється іншим кольором. Законом передбачено надання інформації про використання у харчовому продукті рафінованої олії або жирів рослинного походження, зокрема пальмової олії.

У меню кафе, ресторанів та інших закладів громадського харчування теж потрібно буде прописати алергени, які знаходяться в стравах. А от інформація про поживну цінність деяких продуктів стане необов'язковою. Ця норма поширюється на продукти, які не піддавалися переробці або щодо яких інформація про поживну цінність не є визначальним чинником прийняття споживачами рішень про їх купівлю.

Обов'язковою є вказівка на упаковці даних на те, чи піддавався харчовий продукт заморожуванню або розморожуванню. При цьому назва таких продуктів має обов'язково включати слово «розморожений».

Закон встановлює, що для швидкопсувних продуктів залишать маркування «використати до», а для всіх інших товарів вводиться термін «мінімальний термін придатності». Він означає дату, після якої продукт все ще можна вживати, хоча вже можливі зміни деяких його властивостей. Якщо харчовий продукт зберігається не більше трьох місяців, у маркуванні достатньо вказати день і місяць виробництва. Якщо харчовий продукт зберігається більше трьох місяців, але менше 18 місяців, у даті достатньо вказати місяць і рік, а ось якщо харчовий продукт зберігається понад 18 місяців – вказується лише рік виробництва.

Закон забороняє використання інформації, яка може ввести споживача в оману, особливо в частині властивостей і характеристик харчових продуктів і наслідків їх споживання, а також в частині приписування харчовим продуктам лікувальних властивостей. Це поширюється також на рекламу і представлення харчових продуктів.

Такі вимоги стосуються всіх харчових продуктів, що знаходяться в роздрібному, оптовому чи онлайн продажу.

Органом, який контролюватиме виконання операторами ринку вимог до інформації про харчові продукти, визначено Держпродспоживслужбу. За порушення вимог до маркування юридичних осіб штрафуватимуть на 15 мінімальних заробітних плат (мінімальна зарплата складає 4173 грн з 1 січня 2019), тобто на 62 565 грн, а фізичних осіб-підприємців у розмірі 10 мінімальних зарплат - 41 730 грн. Якщо не буде вказана інформація про алергени, то юридичних осіб оштрафують на 30 мінімальних зарплат (125 190 грн), а фізичних осіб-підприємців на 20 мінімальних зарплат - 83 460 грн.

 

Новоукраїнський районний відділ

Держпродспоживслужби в Кіровоградській області

ВИЯВЛЕНО НЕВІДПОВІДНІСТЬ ХАРЧОВОЇ ПРОДУКЦІЇ 

Спеціалісти Новоукраїнського районного відділу Головного управління Держпродспоживслужби в Кіровоградській області під час планової перевірки мережевого магазину відібрали зразки продукції, зокрема буженини «Обідньої» у вакуумній упаковці виробництва ТОВ «Соколівський м’ясокомбінат» «Українські ковбаси», Кіровоградська область.

Продукт дослідили у Кіровоградській регіональній державній лабораторії Держпродспоживслужби. Згідно з результатами лабораторних досліджень продукт містить бактерії кишкової палички (коліформи), мікробіологічні показники не відповідають даному виду продукції. Це є порушенням положень статей 32, 37 Закону України «Про основні принципи та вимоги до безпечності та якості харчових продуктів».

Прийнято рішення про тимчасове припинення обігу харчових продуктів (буженини «Обідньої» у вакуумній упаковці виробництва ТОВ «Соколівський м’ясокомбінат»), зобов'язано оператора ринку вилучити з обігу небезпечний харчовий продукт.

Для встановлення причин забруднення продукту бактеріями кишкової палички Головне управління Держпродспоживслужби в Кіровоградській області проводить позапланову перевірку ТОВ «Соколівський м’ясокомбінат».

 

Новоукраїнський районний відділ

Держпродспоживслужби в Кіровоградській області.

ПОТРІБНО ЗНАТИ КОЖНОМУ!

Для профілактики розповсюдження особливо небезпечних інфекційних захворювань тварин на території Новоукраїнського району захоронення трупів тварин необхідно проводити згідно ПРАВИЛ облаштування і утримання діючих (існуючих) худобомогильників та біотермічних ям для захоронення трупів тварин у населених пунктах України ЗАТВЕРДЖЕНО Наказом Державного комітету ветеринарної медицини України 27.10.2008 № 232.

Ці Правила поширюються на місцеві органи виконавчої влади, суб'єктів господарювання всіх форм власності, що займаються утриманням, розведенням, обігом тварин та переробкою сировини тваринного походження.

Улаштування нових худобомогильників та біотермічних ям для захоронення трупів тварин у населених пунктах України забороняється з часу набуття чинності цих Правил, 29 січня 2009 р.

Кожен господар повинен знати та розуміти що про загибель тварини необхідно повідомити лікаря ветеринарної медицини. Лише спеціаліст зможе встановити від чого загинула тварина, і чи не знадобляться особливі заходи при захороненні, які використовуються при небезпечних інфекційних та інвазійних хворобах.

Трупи тварин на худобомогильниках закопують на глибину не менше ніж 2 м, з насипом землі 0,5 м, при цьому шар землі біля ями, на якій лежав труп, скидають у яму разом з трупом. Дно ями перед цим засипають сухим гашеним вапном або іншими дезінфікуючими засобами, що містять хлор, з вмістом активного хлору не менше 25 процентів, з розрахунку 2 кг на 1 кв.м площі. При небезпечних хворобах трупи спочатку спалюють, а рештки закопують так як описано вище. Відстань між захороненнями повинна бути не менше 1 метра.

 

Пам´ятайте, від кожного окремо та в цілому залежить епізоотичне благополуччя нашого району.

 

З повагою,

Новоукраїнський районний відділ

Головного управління Держпродспоживслужби в Кіровоградській області

ДЕРЖПРОДСПОЖИВСЛУЖБА ІНФОРМУЄ

06 грудня 2018 року Верховна Рада України прийняла Закон «Про інформацію для споживачів щодо харчових продуктів» (реєстраційний номер законопроекту 8450). Про це повідомляє сайт Держпродспоживслужби.

Законопроект було розроблено за участю фахівців Державної служби України з питань безпечності харчових продуктів та захисту споживачів та експертів Проекту Європейського Союзу «Вдосконалення системи контролю безпечності харчових продуктів в Україні».

Його метою є забезпечення належного рівня захисту здоров’я та інтересів споживачів, їх поінформованості, встановлення засобів гарантування права споживачів на інформацію та процедури надання інформації про харчові продукти.

«Переконаний, що з прийняттям цього закону в нашій державі буде сформована нова культура інформування споживачів про харчовий продукт», - прокоментував рішення парламенту Голова Держпродспоживслужби Володимир Лапа.

За його словами, досі у цьому контексті існувало певне підґрунтя для нешанобливого ставлення до споживача: наприклад, маркування на етикетку наноситься такими дрібними літерами, що навіть людині з гострим зором важко розгледіти склад продукту.

«Закон про інформацію щодо харчових продуктів приводить у відповідність українське законодавство до норм ЄС, а також підвищує рівень поваги до споживача», - наголосив Голова Держпродспоживслужби.

Зокрема, закон містить вимоги щодо виділення алергенів, передбачає збільшення шрифту на етикетці, зазначення країни чи місця походження харчового продукту, інформуванню про замороження чи розмороження продукту, перелік усіх інгредієнтів, надання інформації про поживну цінність.

У свою чергу керівник Проекту ЄС «Вдосконалення системи контролю безпечності харчових продуктів в Україні» Тоні Віл зазначив, що з набранням чинності закону українців інформуватимуть про харчові продукти, які продаватимуться в супермаркетах, магазинах, кіосках, ресторанах чи кав’ярнях, так само, як і європейців. «Маркування повинно містити лише правдиву інформацію, яку легко прочитати та зрозуміти і яка не вводить споживача в оману. Якщо продукт містить алерген чи якийсь інгредієнт, який може викликати непереносимість, то це обов’язково потрібно вказати. Тепер, купуючи харчові продукти, український споживач зможе робити свідомий вибір на користь того чи іншого продукту», зазначив Тоні Віл.

Ухвалений закон стосується не лише маркування на етикетках, а й будь-якої інформації про харчовий продукт, яка надається через рекламу, інтернет або просто повідомляється споживачеві під час продажу, у т.ч. в місцях громадського харчування. У разі дистанційної реалізації інформація має бути доступною до моменту придбання продукту.

Згідно з новим законом відповідальний за надання інформації той оператор ринку, під найменуванням якого продається харчовий продукт.

Даний закон встановлює:

1) правові та організаційні засади надання споживачам інформації про харчові продукти та загальні принципи та обов’язки операторів ринку з доведення цієї інформації до інших операторів ринку та до споживачів.

2) загальні положення до маркування харчових продуктів, дія яких може поширюватися на всі харчові продукти або на певні їх категорії. Крім того, Закон встановлює окремі правила щодо маркування певних видів харчових продуктів.

3) категорії обов’язкової інформації про харчові продукти та загальні вимоги до інформації про харчові продукти для того, аби дати споживачам можливість визначати та належним чином використовувати харчові продукти, та робити вибір, який відповідав би їх індивідуальним харчовим потребам.

4) уніфікацію правил надання споживачам інформації стосовно харчових продуктів, забезпеченню правової визначеності та зменшенню адміністративного тягаря на операторів ринку, відповідальних за  інформацію про харчові продукти, а також позитивно впливатиме на забезпечення інтересів громадян шляхом запровадження вимог щодо надання точної, достовірної та зрозумілої для споживача інформації про харчові продукти.

Закон гармонізований із законодавством Європейського Союзу та є логічною складовою нової системи безпечності харчових продуктів, яка сьогодні впроваджується в Україні і яка основана на європейському підході «від лану – до столу».

ФАЛЬСИФІКОВАНЕ МАСЛО СПОЖИВАЛИ ВИХОВАНЦІ ОДНОГО З НАВЧАЛЬНИХ ЗАКЛАДІВ ОБЛАСТІ 

Спеціалісти Держпродспоживслужби області провели позапланову перевірку одного з навчальних закладів області. Під час заходу було відібрано зразки продукції, зокрема масло солодковершкове «Селянське» з вмістом жиру 73%.

У зв’язку з підозрою на фальсифікацію зразки масла направили на експертизу до Регіональної державної лабораторії Держпродспоживслужби в Полтавській області. За результатами дослідження встановлено, що в маслі торгової марки «Красноградське», ТОВ «Богодухівський молзавод», Харківська область вміст немолочного стороннього жиру складає 68,35%, органолептичні показники не відповідають даному виду продукції.

Згідно з рішенням Головного управління Держпродспоживслужби в Кіровоградській області керівництво навчального закладу має припинити обіг масла солодковершкового «Селянське» з вмістом жиру 73%. За невиконання рішення передбачена відповідальність згідно з чинним законодавством.

Вкотре звертаємо увагу споживачів на виробників, що нині не здійснюють виробничої діяльності: ПВП «Молокозавод-Карпати», ТОВ «Техмолпром», ТОВ «Гадячсир», ТОВ «Лозинський молочний завод» та ТОВ «Полтавамолпрод». В разі виявлення продукціїї вказаних виробників, ви можете звернутися до Головного управління Держпродспоживслужби в Кіровоградській області за тел.: (0522) 32 26 38 або e-mail: gudpss@kr.consumer.gov.ua

СТЕРЕЖИСЬ! СКАЗ – НАДЗВИЧАЙНО НЕБЕЗПЕЧНА ДЛЯ ЛЮДЕЙ ХВОРОБА

Сказ це надзвичайно небезпечна інфекційна хвороба, яка супроводжується тяжким ураженням центральної нервової системи і завжди закінчується смертю. Щорічно від сказу в світі гинуть від 20 до 70 тисяч людей, через низьку доступність медичної допомоги та антирабічної вакцини.

Сказ – небезпечна інфекційна хвороба, на яку можуть хворіти теплокровні тварини (коти, собаки, сільськогосподарські та дикі тварини) та людина. В дикій природі сказ поширений серед лисиць, вовків, єнотів, куниць, борсуків, кажанів.

В останні роки в Україні значно погіршилася епізоотична ситуація зі сказу. Активні вогнища природного типу цієї особливо небезпечної інфекції практично існують на всій території України.

Захворювання сказом є наслідком пізнього звертання покусаних осіб за медичною допомогою, порушення режиму щеплень або не завершення курсу імунізації.

Активна імунізація здійснюється антирабічною вакциною. Якщо раніше імунізація не проводилася, то дорослі і діти повинні отримати 6
ін’єкцій: першу — відразу після зараження, інші — на 3-тю, 7-му, 14-ту,
30-ту, 90-ту добу. Вакцину вводять внутрішньом’язово в дозі 1 мл.

У хворих на сказ тварин змінюється поведінка: дикі тварини втрачають страх, наближаються до людської оселі, нападають на домашніх тварин або на людей. Хворі домашні тварини можуть бути неспокійними або пригніченими, відмовляються від їжі та води, кусають, дряпають хазяїв, нападають на інших людей.

При появі скаженої тварини необхідно негайно сповістити заклади санітарно-епідеміологічної та ветеринарної служби.

Хворі на сказ тварини небезпечні вже до початку прояву захворювання. Тому не слід підбирати навіть здорових на вигляд бездоглядних тварин.

Збудник сказу (вірус) знаходиться в слині хворої тварини.

Епізоотична ситуація по сказу тварин в м. Новоукраїнка та Новоукраїнському районі залишається досить напруженою.

За 11 місяців 2018 року в Новоукраїнському районі зафіксовано 85 випадків травмування людей.

Протягом 11 міс. 2018 року працівниками Новоукраїнського районного відділу Головного управління ДПСС в Кіровоградській області та працівниками районної державної лікарні ветеринарної медицини було проведено в м. Новоукраїнка та Новоукраїнському районі щеплень проти сказу: собак – 5109 гол., котів – 3058 голів, ВРХ – 176, ДРХ – 83, Коні – 1, Свині – 44. Проведено бесід 863, розповсюджено 1232 листівок.

За 2018 рік було проведено десять засідань державної надзвичайної протиепізоотичної комісії при районній державній адміністрації, про накладання карантинних обмежень по сказу тварин у м. Новоукраїнка та Новоукраїнському районі.

Після накладання карантинних обмежень ветеринарними спеціалістами виконанні наступні дії:

організовано запобіжні щеплення собак, котів проти сказу у неблагополучному пункті та загрозливих щодо сказу територіях;

на місцях знаходження хворої тварини проведено дезінфекцію 10% розчином їдкого натру;

встановлений контроль у вогнищі сказу і загрозливій зоні за тваринами;

проведення щеплення тварин, що могли мати контакт з хворою на сказ твариною згідно рекомендацій по застосуванню вакцини;

проведення роз’яснювальну роботу серед населення про небезпечність сказу для людей.

На даний час в Новоукраїнському районі залишається 3 неблагополучних пунктів по сказу тварин с. Кропивницьке, Кропивницької сільради, с. Далеке, Захарівської сільради, м. Новоукраїнка, Новоукраїнського району.

Тож Новоукраїнський районний відділ Головного управління ДПСС в Кіровоградській області застерігає будьте обережні та відповідальні, виконуйте правила та норми утримання домашніх тварин і поводження з ними, у сільській місцевості – тримайте на прив'язі або у вольєрах, щорічно доставляйте на щеплення проти сказу домашніх та сторожових собак.

Не легковажте своїм життям! Вчасно звертайтесь за медичною допомогою!

Вирішальна роль води в житті людини.

Дослідники стверджують, що без їжі людина може жити до двох місяців, а без води – до 5 діб, а інші зазначають, що ми і є тим, що п’ємо. За даними ВООЗ, більшість хвороб людини виникає саме від споживання неякісної води.Наш організм складається більш як наполовину з води. Зневоднення на 10—20% є небезпечним для здоров’я, особливо в спекотну пору. За життя одна людина в середньому споживає близько 75 м3 цієї життєдайної рідини.  

Яку воду п’єте ви?

В Україні вже давно назріває проблема питної води, оскільки за запасами доступних до використання водних ресурсів країна належить до малозабезпечених. У маловодні роки на території України формується лише 52,4 км 3/рік стоку, тобто на одну людину припадає близько 1 тис. м3. Тим часом, за визначенням Європейської економічної комісії ООН, держава, водні ресурси якої не перевищують 1,7 тис. м3 стоку на рік на одну людину, вважається незабезпеченою водою. У Канаді, наприклад, ця величина дорівнює 94,3, в Росії — 31,0, Швеції — 19,7, США — 7,4, Білорусі — 5,7, Франції — 3,4, Англії — 2,5, Німеччині — 1,9, Польщі — 1,6 тис. м3/рік.

Серед 152 країн світу Україна за цим показником посідає 111 місце. У загальносвітовому обсязі водозабір з річок, озер, водоймищ становить 11,3 млрд. м3 , підземних джерел — 2,5 млрд. м3, безпосередньо з морів — 0,9 млрд. м3.

Забруднення джерел

На сьогодні міське водопостачання забезпечується в Україні за рахунок підземних вод лише на 25%. Для більшості країн Європи використання підземних вод сягає 90%, що забезпечує задоволення потреб населення високоякісною питною водою.

Економіці України притаманна висока питома вага водомістких та енергоємнихтехнологій, впровадження та нарощування яких здійснювалося найбільш «дешевим» способом — без будівництва відповідних очисних споруд. Це було можливим за відсутності ефективних діючих правових, адміністративних та економічних механізмів природокористування, без урахування вимог охорони навколишнього середовища, що призвело до значної деградації довкілля України, надмірного забруднення поверхневих і підземних вод, нагромадження шкідливих відходів виробництва.

До 20% добрив та пестицидів, що використовують на полях, потрапляють у водні об’єкти. Поява таких домішок у воді погіршує її органолептичні показники, а в багатьох випадках створює пряму загрозу здоров’ю і життю людей.

Так, Дніпро з проточної річки перетворився в каскад водосховищ, більша частина яких може бути віднесена до мілководних. Фізико-хімічні та біологічні властивості дніпровської води у зв’язку з цим змінилися докорінно і продовжують погіршуватися з року в рік. Природа токсичних компонентів, які утворюються в результаті гниття, бродіння синьо-зелених водоростей, до кінця не розкрита, однак до їх складу входять феноли в концентраціях 0,02–0,05 мг/л, інші токсичні метаболіти в межах 10-3–10-8 мг/л. Інтенсивне «цвітіння» водоймищ створює додаткові проблеми на водозабірних та водоочисних спорудах, які виникають при накопиченні фітопланктону у воді вище 200–500 мг/л. У ці періоди на водоочисних спорудах значно збільшуються дози хлору, коагулянтів, флокулянтів та інших реагентів, що веде до утворення хлорорганічних домішок та інших шкідливих для здоров’я людей сполук.

На відміну від поверхневих, підземні води мають більшу захищеність від наслідків господарської діяльності. Проте ґрунтові води, які широко використовуються для сільськогосподарського водопостачання, відносяться до категорії незахищених і не можуть бути джерелом господарсько-питного водопостачання.

Як показали дослідження, підземні води, що залягають на глибинах 60–150 м, у північних регіонах України (більше 50% загальних ресурсів прісної води) мають підвищений вміст заліза (інколи в декілька десятків разів більше за норму), а в південних — підвищену мінералізацію.

Високий вміст заліза або марганцю у воді надає їй металевого присмаку, після контакту з повітрям — різного забарвлення, а також викликає заростання відкладеннями водорозподільних мереж.

Залізо є надзвичайно важливим елементом в організмі людини і тварин, але його надлишок дуже шкідливий для здоров’я. Концентрується ця речовина головним чином у крові і, як складова частина гемоглобіну, приймає участь у перенесенні кисню, оскільки є біологічним каталізатором. Але за тривалого надходження в організм відбувається перенасичення печінки колоїдами оксиду заліза, які руйнують клітини та викликають ракові захворювання. Тому вміст заліза у питній воді не повинен перевищувати 0,2 мг/дм 3, а марганцю — не більше 0,05 мг/дм3.

Контроль якості

Якість води регламентується різними нормативними документами, основними з яких є:

 • Закон України «Про питну воду та питне водопостачання» від 10.01.2002 р. №2918-III;

 • ДСанПіН 2.2.4-171-10 «Гігієнічні вимоги до води питної, призначеної для споживання людиною», затверджені наказом МОЗ №400 від 12.05.2010 р.;

 • ДБН В.2.5-74:2013 «Водопостачання. Зовнішні мережі та споруди. Основні положення проектування».

Відповідно до цих нормативно-правових актів, кожна інженерна споруда нецентралізованого водопостачання (колодязь, бювет, каптаж джерела) повинна мати санітарний паспорт, у якому вказано власника, кількість користувачів, дату введення в експлуатацію і останнього ремонту, технічні показники, санітарно-гігієнічну характеристику, відомості про державний санітарно-епідеміологічний нагляд за утриманням джерела.

Для здійснення централізованого водопостачання та водовідведення необхідно отримувати ліцензію. Для цього організація повинна мати: необхідну матеріально-технічну базу, персонал відповідної кількості із необхідним освітнім та кваліфікаційним рівнем, атестовану лабораторію для виробничого контролю (або договір з такою лабораторією), відомості про обсяги видобування, виробництва та транспортування води, прилади для її обліку, відомості про технічні характеристики мереж, споруд та інших об’єктів, їхні схеми.

Якість води, яку споживають люди ( 1), контролюють з певною періодичністю залежно від кількості абонентів та виду постачання (централізоване, нецентралізоване), відповідно до вимог ДСанПіН 2.2.4-171-10.

Розрізнюють такі види контролю:

 • повний (мікробіологічні, паразитологічні, органолептичні, фізико-хімічні, санітарно-токсикологічні показники) здійснюють 1—4 рази на рік. Впродовж першого року експлуатації аналіз води проводять чотири рази на рік (за сезонами), а надалі — один раз на рік у найбільш несприятливий період року за результатами спостережень попередніх років;

 • скорочений періодичний (амоній, показник pH, перманганатна окиснюваність, сухий залишок, формальдегід, хлороформ; для підземних джерел наступні показники контролюють в окремих випадках: хлорфеноли, феноли легкі, поверхнево-активні речовини, нафтопродукти та реагенти, які застосовують для очищення) здійснюють від 12 до 36 разів і додатково 3 рази на кожні 10 тис. населення на рік;

 • скорочений виробничий контроль (мікробіологічні, паразитологічні, органолептичні показники) здійснюють від одного разу на місяць до одного разу на добу (від 12 до 365 разів на рік).

Для нецентралізованого водопостачання контроль вимог до якості води такий же, як і для централізованого. Виключенням є фасована вода, для якої скорочений контроль здійснюють у кожній партії продукції. У підземних артезіанських та міжшарових безнапірних водах патогенні ентеробактерії (сальмонели, шигели), віруси та паразити під час проведення повного контролю не визначають. Скорочений контроль безпечності та якості питної води здійснюється впродовж перших трьох місяців експлуатації бюветів, колодязів та каптажів джерел за мікробіологічними та органолептичними показниками один раз на місяць, а надалі — один раз на сезон.

Висновки

Вживання неочищеної і недоочищеної води може призвести до розладів здоров’я, що пов’язані із камінням в нирках, сечовивідній системі, виразками та отруєннями різного характеру.

Загальна кількість води у світі не змінюється, а от її якість змінюється суттєво і не в кращий бік. Останнім часом з’явилася велика кількість бутильованої води, фільтрів для очищення від різних видів забруднень, в тому числі важких металів. Це дає змогу споживачеві отримати воду гарної якості й цілком корисну для здоров’я.

Вміст шкідливих речовин у воді як централізованого водопостачання, так і нецентралізованого не повинен перевищувати гранично припустимих норм, вказаних у ДСанПіН 2.2.4-171-10. Визначити склад води та вміст шкідливих елементів у ній можна у санепідемстанціях та спеціалізованих приватних лабораторіях. Відповідно до визначеного вмісту шкідливих речовин у воді потрібно усувати їх наявність шляхом встановлення фільтрів на джерела водопостачання або ж переходом на споживання для питних потреб бутильованої води.

 

Новоукраїнський районний

відділ Дерпродспоживслужби в

Кіровоградській області

ЩО ПОТРІБНО ЗНАТИ ПРО КІР

Захворюваність на кір зросла на 35% у порівнянні з попереднім тижнем: захворіли 1 682 людини. А з початку року - понад 38 108 людей (14609 дорослих і 23499 дітей) , а від ускладнень кору померло 15 (4 дорослих і 11 дітей). Якщо рівень захворюваності залишиться на такому ж рівні, до кінця року кількість хворих на кір може перевищити максимальний для незалежної України показник, коли у 2006 році на кір захворіли 42724 людини. Найбільше хворіють жителі тих областей, де рівень охоплення плановою вакцинацією найменший: у Львівській, Івано-Франківській та Закарпатській областях. У зоні особливої небезпеки – діти 5–9 років, які не отримали другу дозу КПК вчасно, через що у них не сформувався імунітет до хвороби.

 

Що потрібно знати про кір, щоб захиститися:

Вірус кору – Morbillivirus — швидко передається від хворої людини до здорової повітряно-крапельним шляхом, тобто під час вдихання найдрібніших крапель слизу, які потрапили в повітря при чханні, кашлі або розмові хворого. Вірус кору може жити в повітрі та на поверхнях до двох годин після того, як хвора людина залишила приміщення.

При цьому кір має довгий інкубаційний період – від 6 до 21 дня хворий є носієм вірусу, не знаючи про це, тому що симптоми хвороби ще не проявилися.

 

Перші симптоми кору можна сплутати з ОРВІ чи грипом:

 • висока температура,

 • головний біль,

 • нежить та сухий кашель,

 • збільшення лімфовузлів,

 • запалення слизової оболонки очей (сльозотеча, світлобоязнь, гнійні виділення),

 • пронос та блювота.

Лише на 4-5 день хвороби з’являється характерний червоний висип, який починається зі шкіри голови й обличчя, а згодом розповсюджується на все тіло.

Хвороба із симптомами триває до 4 тижнів і довше. 

 

Найпоширеніші ускладнення, які може викликати кір:

 • пневмонія,

 • вушна інфекція,

 • запалення мозку (енцефаліт) тощо.

Сьогодні в Україні виріс ризик захворіти на кір. Особливо вразливою групою є невакциновані діти. Підлітки та дорослі, які раніше не хворіли на кір і не робили щеплення, також входять до групи ризику. Тим більше, що у дорослих кір зазвичай має набагато тяжчий перебіг ніж у дітей. 

Як захиститися?

Єдиний спосіб захиститись від кору - вакцинація. В усіх областях України достатньо вакцин для планової та посиленої імунізації - станом на 8 листопада в Україні наявні 586 260 доз вакцин проти кору, паротиту і краснухи. Щеплення є безоплатними для дітей до 18 років і дорослих із груп ризику - військових, учасників ОСС, студентів, освітян і медиків

Двох доз вакцини вистачає, щоби сформувати в організмі специфічний імунітет.

Згідно з Українським календарем щеплень, першу дозу вакцини від кору вводять у 12 місяців. Ревакцинацію проводять у 6 років. 

Вакцинальний захист від кору потрібний:

 • дитині, якій виповнилося 12 місяців.

 • старшій за рік дитині, яка не була щеплена.

 • 6-річній дитині, якій час іти на планову ревакцинацію.

 • дітям, старшим за 6 років, які пропустили планову ревакцинацію. У цьому випадку необхідно звернутися до медичного закладу, адже тільки дві дози вакцини забезпечують повний захист.

 • дітям, батьки яких не пам’ятають, чи робили дитині щеплення від кору і не мають документальних підтверджень.

 • дітям, старшим на 6 років, підліткам та дорослим, які жодного разу не вакцинувалися та не хворіли на кір.

Для профілактики кору сьогодні в Україні використовують комбіновану трикомпонентну вакцину Пріорикс™/Priorix™ (виробництво GlaxoSmithKline Biologicals s.a, Бельгія). Ця вакцина містить живі атенуйовані (штучно ослаблені) віруси кору, епідемічного паротиту й краснухи, тому в календарі щеплень фігурує під абревіатурою КПК. 

 

Протипоказання до вакцинації КПК

За світовими стандартами, легкі застуди з температурою до 38°С не можуть слугувати протипоказом до вакцинації.

Щеплення не роблять лише тоді, якщо є високий ризик серйозної реакції, та при станах, коли імунна відповідь на введену вакцину не сформується. А саме:

1. Гостре захворювання, що супроводжується температурою, вищою за 38,5°С.

2. Серйозна алергічна реакція (анафілактичний шок) на попередню дозу вакцини чи алергія на один із компонентів вакцини (наприклад, на желатин, неоміцин, курячий білок тощо).

3. Захворювання і стани організму, при яких після введення вакцини імунітет може не сформуватися (наприклад, в умовах хіміотерапії в онкологічних хворих; при вживанні великих доз стероїдних гормонів; при вживанні ліків, що пригнічують імунітет; при СНІДі).

4. Вагітність. Вакциною КПК не прищеплюють вагітних, адже вона містить живі віруси. Щеплення проти кору необхідно зробити на етапі планування вагітності.

У разі виникнення тимчасових протипоказань до вакцинації дитина отримує так зване медвідведення від щеплень. Протипоказання на більший термін, ніж два тижні, може дати тільки імунологічна комісія, що зазвичай збирається в районній лікарні або міській/обласній поліклініці. Потім пропущені за календарем щеплення потрібно надолужити.

Існує міф, що наявність у дитини бронхіальної астми, цукрового діабету чи інших хронічних захворювань є протипоказом до вакцинації. Проте насправді такі малюки потребують щеплення в першу чергу, адже ризик зараження кором і розвитку серйозних ускладнень після хвороби для них значно вищий. Дітям, які мають хронічні захворювання, вакцина необхідна.

 

У разі контакту з хворим на кір

Якщо дитина контактувала з хворим на кір, негайно зверніться до лікаря. У вас є 72 години, щоби вакцинувати дитину проти кору. У деяких випадках також показана екстрена профілактика шляхом введення імуноглобуліну.

 

Перед вакцинацією проконсультуйтесь з лікарем, якщо:

 • вам здається, що дитина хвора;

 • у дитини є алергія на ліки або їжу;

 • раніше в дитини була сильна реакція на щеплення;

 • у дитини є серйозні захворювання серця, легенів, нирок тощо;

 • у дитини були судоми;

 • дитина приймає якісь ліки;

 • дитина проходила курс хіміотерапії, гормональної терапії, отримувала стероїди або ліки, що пригнічують імунітет;

 • з моменту останнього щеплення минуло менше 4 тижні.

Якщо не довіряєте своєму лікарю, знайдіть того медичного працівника, з яким будете почуватись спокійно і впевнено. 

Стежте, щоб вакцини вводили правильно

Щеплення ніколи не роблять у сідницю. Якщо вакцина потрапить у жировий прошарок, вона може втратити свої властивості. Якщо зачепити голкою сідничний нерв, може виникнути больовий синдром та інше порушення.

Зауважте, що дітям до трьох років ін’єкцію роблять у передню поверхню стегна. А дорослішим дітям – у плече.

Після щеплення спостерігайте за дитиною. Не йдіть з поліклініки одразу після щеплення. почекайте 20-30 хвилин, щоб лікар міг побачити, що в дитини немає на вакцину реакції негайного типу.

Незначне почервоніння та дискомфорт у місці ін’єкції, підвищення температури — це нормальна реакція дитини на щеплення. Ці симптоми — ознака того, що вакцина діє, та організм дитини формує імунітет. Зазвичай вони минають за кілька діб.

Якщо підвищена температура турбує дитину, ви можете дати їй жарознижувальне — відповідно до порад вашого лікаря.

Зверніться до лікаря, якщо дитина:

 • температурить і температура не збивається жарознижувальними препаратами;

 • тремтить або здригається наче від холоду;

 • млява та сильно бліда;

 • відмовляється від води та їжі, блює;

 • виражено занепокоєна, довго плаче.

Колективний імунітет потрібен нам усім

Віруси не знають кордонів. Однак навіть якщо кір завезено з іншої країни, то в середовищі, де рівень охоплення вакцинацією не нижчий за 98%, хвороба не буде поширюватися. Охоплення вакцинацією формує так званий колективний імунітет.

Переважна більшість європейців мають усі щеплення КПК за календарем, тож у 42 з 53 країн Європи вдалося зупинити поширення кору. Проблемними залишаються ті країни, де рівень охоплення щепленнями недостатній. На жаль, серед них й Україна.

 

Новоукраїнський районний відділ

Головного управління Держпродспоживслужби

в Кіровоградській області

ЩО ТАКЕ ТУБЕРКУЛЬОЗ І ШЛЯХИ ЙОГО ПЕРЕДАЧІ

Туберкульоз — це інфекційне захворювання, збудником якого є мікобактерія туберкульозу, котре передається переважно повітряно-крапельним шляхом від хворої людини до здорової. Туберкульоз, у більшості випадків, уражає легені, але захворювання може ушкодити будь-який орган, наприклад: нирки, хребет, мозок, лімфатичні вузли, кишечник, шкірні покриви, статеві органи тощо.

Туберкульозом можна заразитися при вдиханні повітря, в якому є мікобактерія туберкульозу, яку ще називають паличкою Коха, на честь науковця, що відкрив цей збудник у 1882 році. Цей мікроорганізм не схожий на інші мікроби. Його унікальність, насамперед, полягає у тому, що він є стійким до умов навколишнього середовища

ОЗНАКИ ТУБЕРКУЛЬОЗУ

Туберкульоз тривалий час розвивається в організмі людини без будь-яких зовнішніх ознак. У цей період мікобактерія туберкульозу, яка потрапила в легені, починає розмножуватись в легенях або інших органах, а імунна система намагається зупинити, або сповільнити цю агресію. Коли ступінь ураження органу набуває значних розмірів, людина починає відчувати нездужання, у неї спостерігаються:

■кашель, що триває понад 2-3 тижні;

■рясне потовиділення вночі;

■слабкість;

■безпричинна втрата ваги;

■підвищення температури тіла до 37 і більше градусів без видимої на те причини, що триває понад тиждень.

В деяких випадках може бути кровохаркання, біль у грудній клітці, задишка.

За наявності хоча б декількох з перерахованих вище симптомів ви маєте звернутися до дільничого лікаря за місцем проживання для обстеження на туберкульоз.

Якщо у вас виявили туберкульоз при профілактичному рентгенологічному обстеженні і ви не маєте ознак захворювання, це не означає, що ви здорові. Вам пощастило, що захворювання виявили на ранній стадії, коли ураження легень ще є незначним і не впливає на загальний стан організму. Якщо б не профілактичне обстеження, яке дозволило виявити туберкульоз на досимптомній стадії, захворювання продовжувало б розвиватися, уражало більші ділянки легень, що незабаром проявилося би кашлем та іншими легеневими симптомами.

ЯК ДІАГНОСТУЮТЬ ТУБЕРКУЛЬОЗ

Для діагностування туберкульозу проводять органів грудної клітки та аналіз харкотиння на наявність у ньому мікобактерій туберкульозу. Цей аналіз складається з двох частин — визначення збудника захворювання за допомогою прямої мікроскопії мазка харкотиння і посіву на спеціальні живильні середовища. Аналіз харкотиння за допомогою мікроскопії дозволяє отримати результат за декілька годин. Посів харкотиння — це більш тривале дослідження. За допомогою сучасних прискорених методів результат доступний вже через 2-3 години, а при звичайних методиках, які поки що в більшості випадків застосовуються в Україні, результат можна отримати за 4-10 тижнів.

Аналіз харкотиння — це надзвичайно важливе дослідження, оскільки дозволяє не тільки підтвердити діагноз «туберкульоз», а й визначити чутливість мікобактерії туберкульозу до ліків. На сьогодні ця проблема є дуже актуальною в Україні, оскільки зустрічаються випадки первинного захворювання на туберкульоз, при якому збудник захворювання стійкий (резистентний) до препаратів першого ряду, які застосовують для лікування звичайного туберкульозу. Це означає що такі ліки на нього не діють. Без індивідуального тесту чутливості мікобактерії туберкульозу до ліків не можна бути впевненим у правильності та ефективності призначеного лікування. Якщо ви не виділяєте харкотиння, вам слід погодитись з пропозицією лікаря пройти додаткове обстеження та здати для проведення аналізу змив з бронхів під час процедури бронхоскопії для отримання матеріалу для дослідження на мікобактерії туберкульозу.

У тих випадках, коли туберкульоз уражає інші органи, проводять спеціальні рентгенологічні дослідження цих ділянок (комп’ютерну томографію органів грудної клітки, черевної порожнини, голови, урографію) і в деяких випадках, біопсію ураженого органу для підтвердження діагнозу (забір з метою дослідження мікроскопічної частинки органу за допомогою тонкої голки).

Правильно поставлений діагноз – це запорука успішного одужання і попередження помилок в лікуванні. Допоможіть лікарю в короткі терміни провести потрібні дослідження для того, щоб бути впевненим у діагнозі. Туберкульоз – виліковний!

ФОРМИ І СТАДІЇ ТУБЕРКУЛЬОЗУ

У 90 % людей туберкульоз вражає легені. Розрізняють заразну форму туберкульозу легень — «відкриту» і незаразну форму — «закриту». Заразна форма захворювання характеризується тим, що людина виділяє з харкотинням у навколишнє середовище мікобактерії туберкульозу, за «закритої» форми туберкульозу в харкотинні не виявляють мікобактерії туберкульозу і, зазвичай, такі пацієнти взагалі не кашляють.

«Закрита» форма туберкульозу – це, як правило, рання стадія захворювання, коли в легенях виявляють окремі невеликі ділянки запалення (1-2 см). «Відкрита» форма — це пізніша стадія захворювання, коли в легенях визначають великі ділянки запалення з розпадом легеневої тканини (може бути враженою вся легеня або навіть обидві легені). Туберкульозне запалення призводить до відмирання уражених ділянок легень. В цих ділянках виникає розпад легеневої тканини і вона виділяється через бронхи з харкотинням. В легенях утворюються порожнини розпаду, які називають «кавернами». Якщо туберкульоз виявляють у запущеній стадій, то таких каверн в легенях є багато. Це кавернозна складна форма захворювання, яка потребує тривалішого лікування, а іноді застосування допоміжних хірургічних втручань. При кавернозних формах туберкульозу у людини завжди є кашель із виділенням харкотиння. Однак, навіть при виявлені туберкульозу у запущеній стадії з наявністю каверн в легенях, захворювання повністю виліковується, а каверни загоюються. При цьому, зазвичай, функція легень не втрачається.

Позалегеневий туберкульоз — це незаразна форма захворювання. В таких випадках туберкульоз загрожує тільки життю людей, що захворіли. Для цих форм туберкульозу також характерні загальні ознаки інфекційного захворювання — нездужання, підвищення температури тіла, втрата ваги, пітливість вночі, ознаки ураження конкретного органу — збільшення лімфатичних вузлів, головний біль, болі у хребті або суглобах, ураження шкіри тощо.

ЛІКУВАННЯ ТУБЕРКУЛЬОЗУ

Оскільки туберкульоз — інфекційне захворювання, збудником якого є мікобактерія, лікування спрямоване саме на знищення збудника за допомогою антибактеріальних препаратів.

Інших методів лікування не існує.

Уявіть собі, менш ніж 100 років тому, туберкульоз був невиліковним. До відкриття американським дослідником українського походження Зельманом Вайсманом першого антибіотика для лікування туберкульозу стрептоміцину в 1942 році застосовувалися методи, які дозволяли лише продовжити та полегшити життя хворих, але не вилікувати остаточно.

Сотні відомих людей померли від туберкульозу в доантибактеріальну еру: Фредерік Шопен, Леся Українка, Антон Чехов, Шолом Алейхем, Фрідріх Шиллер, Ромен Роллан, Елеонора Рузвельт та багато інших.

Сьогодні розроблено ефективні схеми протитуберкульозного лікування, які дозволяють вилікувати 100% хворих з новими випадками захворювання.

Ці препарати називають протитуберкульозними препаратами І ряду.

Лікування туберкульозу однакове у всьому світі. Якщо у вас встановлено цей діагноз, вам призначають стандартну схему лікування, яка передбачає щоденний прийом 4-х або 5-ти протитуберкульозних препаратів. Відповідно до статті 39 Закону України «Основи законодавства України про охорону здоров’я» медичний працівник зобов’язаний надати пацієнтові в доступній формі інформацію про лікувальні заходи, прогноз можливого розвитку захворювання, у тому числі наявність ризику для життя і здоров’я.

Тривалість лікування становить, як мінімум, 6 місяців

Вчасне обстеження та вчасно розпочате лікування може врятувати життя, адже туберкульоз виліковний!

Не займайтеся самолікування та лікуванням нетрадиційними методами медицини, оскільки це тільки затягує час та погіршує прогнози розвитку захворювання. Лікування туберкульозу ефективне тільки за допомогою антибактеріальних препаратів.

Інших методів лікування не існує.

Новоукраїнський районний відділ

Головного управління Держпродспоживслужби

в Кіровоградській області

Здорове харчування школярів

В сучасних умовах питання про здорове харчування школярів є особливо актуальним, оскільки правильне харчування - найважливіша запорука здорового розвитку зростаючого організму дитини. Одна з головних вимог до харчування школярів - його оптимальність і збалансованість. Тому при складанні меню необхідно обов'язково враховувати потреби організму, пов'язані з його розвитком, зі зміною умов зовнішнього середовища, з підвищеним фізичним або емоційним навантаженням.

Освоєння шкільних програм вимагає від дітей високої розумової активності, яка пов'язана зі значними витратами енергії. Для відшкодування витраченої енергії школяр повинен отримувати повноцінне харчування. До меню школяра обов'язково повинні входити продукти, що містять не тільки білки, жири і вуглеводи, а й незамінні амінокислоти, вітаміни, деякі жирні кислоти, мінерали і мікроелементи.

Білки - це основний матеріал, який використовується для побудови тканин і органів дитини. Білки відрізняються від жирів і вуглеводів тим, що містять азот, тому білки не можна замінити ніякими іншими речовинами. Найціннішими для дитини є рибний і молочний білок, який найкраще засвоюється дитячим організмом. На другому місці за якістю - м'ясний білок, на третьому - білки рослинного походження. Щодня школяр повинен отримувати 75-90 г білка, з них 40-55 г тваринного походження. Не можна нехтувати вершковим маслом, позаяк це один з найважливіших продуктів у раціоні дитини, який оберігає його зір, сприяє активності розумової діяльності, покращує пам'ять.

Другий за значущістю компонент їжі, потрібний для задоволення енергетичних потреб школярів - це жири. На їх частку припадає від 20 до 30% від загальних добових витрат енергії.

Разом з тим, до раціону школярів повинні входити вуглеводи, які рівномірно розщеплюються протягом навчального процесу і так само рівномірно насичують організм дитини. Дітям необхідно більше вуглеводів, оскільки це енергія, а діти набагато рухливіші від дорослих.

У харчовому раціоні дитини шкільного віку має бути присутня в необхідних кількостях клітковина - суміш важко перетравлюваних речовин, які знаходяться в стеблах, листках і плодах рослин. Вона необхідна для нормального травлення. Фрукти і овочі підвищують апетит і сприяють засвоєнню іншої їжі, виводять токсини, мають бактерицидні властивості,

підвищують працездатність людини, нормалізують діяльність шлунково-кишкового тракту. Також у раціоні школяра обов'язково повинні бути присутні продукти, що містять необхідні для життєдіяльності вітаміни (А, С, Е, групи В) і мінеральні солі (кальцій, фосфор, калій, йод, залізо, фтор, кобальт, селен, мідь і ін.) Вітаміни регулюють фізіологічні та метаболічні процеси, беруть участь в підтримці імунітету. Мінеральні речовини беруть участь в побудові структурних компонентів організму, в обмінних процесах.

Відмовтеся від вживання фастфуду, батончиків сумнівного походження і непотрібних кондитерських виробів в яскравих упаковках. Перш за все тому, що до їх складу входять легкі вуглеводи, які насичують всього лише на 20-30 хвилин, не містять ніяких корисних речовин і, навпаки, в складі мають велику кількість консервантів, що викликають всілякі алергічні реакції. Небезпечнішим у складі фастфуду є глутамат натрію, або Е622, який має психотропну дію і не тільки, з часом викликає не тільки залежність від подібної їжі, але і неприязнь і незадоволеність натуральними продуктами. Всілякі спреди, яких так багато на прилавках магазинів (наприклад, шоколадна паста), часто містять не тільки транс-жири, небезпечні для здоров'я, але і генномодифіковані композиції, що пригнічують функцію щитовидної залози, знижують пам'ять дитини і порушують процес переходу короткочасної пам'яті в довготривалу.

Сучасний школяр повинен їсти не менше чотирьох разів на день, причому на сніданок, обід і вечерю неодмінно має бути гаряча страва. Меню повинно бути різноманітним, страви - свіжоприготовленими, що складаються з натуральних продуктів. Прийоми їжі мають бути простими - вони не повинні містити більше 4 продуктів за один прийом їжі. Привчіть дитину до прийому першого сніданку вдома. Каша на воді або молоці, хліб із сортів пшениці грубого помолу з вершковим маслом і шматочком сиру - відмінне рішення! Добре додати в кашу невелику жменю горіхів або сухофруктів. Вживання горіхів благотворно впливає на пам'ять дитини. Неодмінно дайте дитині в школу щось для перекусу. Нехай це будуть прості вуглеводи, які активізують мозок школяра. Для перекусу підійдуть фрукти або ягоди. Маленька пляшечка свіжовичавленого соку, бутерброд з сиром або просто нарізаний пластинками або кубиками сир, горішки і сухофрукти - все те, що дозволить зняти сонливість і легку втому. Обід дитини повинен проходити в школі чи вдома і містити класичні першу і другу страви. Для полудня підійдуть фрукти, ягоди, сир, йогурт. Ідеальний час для вечері дитини - 18 або 19 година. Вечеря має бути проста, обов'язково містити тваринний білок, наприклад, нежирний шматок курки, індички, кролика та овочі. Перед сном дитина може випити склянку молока, свіжої ряжанки чи кислого молока.

Не забувайте також привчати дитину регулярно пити чисту воду.

Будьте прикладом для своїх дітей. Якщо хочете заохотити дитину їсти здорову їжу, то і самі маєте харчуватись правильно.

Виконання простих порад має велике значення для здоров’я!


 

Новоукраїнський районний відділ Головного управління

Держпродспоживслужби в Кіровоградській області

ДЕРЖПРОДСПОЖИВСЛУЖБА ІНФОРМУЄ

 

ВСТАНОВЛЕНО ПОРУШЕННЯ ЗАСТОСУВАННЯ ДЕРЖАВНИХ ЦІН НА ЛІКАРСЬКІ ЗАСОБИ, ЩО РЕАЛІЗУЮТЬСЯ В РАМКАХ УРЯДОВОЇ ПРОГРАМИ «ДОСТУПНІ ЛІКИ» 

Сектор контролю за регульованими цінами Головного управління Держпродспоживслужби в Кіровоградській області проводить щомісячний моніторинг державних (регульованих) цін на лікарські засоби, що реалізуються за урядовою програмою «Доступні ліки». Кількість цін, щодо яких проводиться аналіз дотримання вимог законодавства, становить 1825-2988 одиниць щомісяця.

З початку поточного року проаналізовано інформацію про рівень цін на 75 лікарських засобів у 33 аптечних закладах п’яти суб’єктів господарювання. За результатами суб’єктам господарювання направлено два листи щодо усунення порушень, встановлених при проведенні моніторингу регульованих цін.

У разі виникнення питань щодо формування, встановлення і застосування державних регульованих цін (тарифів) пропонуємо звертатись до Головного управління Держпродспоживслужби в Кіровоградській області.

Разом із цим інформуємо, що для отримання погодження Державної регуляторної служби, необхідного для проведення позапланового заходу державного нагляду (контролю), у зверненні  необхідно обов’язково зазначити:

- назву суб’єкта господарювання та його адресу;

- суть проблеми, що виникла;

- надати документи, які можуть підтверджувати порушення при застосуванні регульованих цін (тарифів);

- чеки, квитанції, рахунки тощо.

Звернення можна подати до Головного управління Держпродспоживслужби в Кіровоградській області особисто, поштовим відправленням на адресу: м. Кропивницький, вул. Тараса Карпи, 84, на електронну адресуgudpss@kr.consumer.gov.ua 


 

В ОБЛАСТІ ЗАРЕЄСТРОВАНО ДРУГИЙ З ПОЧАТКУ РОКУ ЛЕТАЛЬНИЙ

 ВИПАДОК ОТРУЄННЯ ГРИБАМИ

Протягом 10 днів медики боролися за життя 13-річної дівчинки з с. Подорожнього Світловодського району, але врятувати її не вдалося. У важкому стані вона була госпіталізована до відділення інтенсивної терапії дитячої обласної лікарні після того, як поласувала маслюками й печерицями, яких назбирали її мама та бабуся у лісосмузі поблизу села. Грибною стравою повечеряла 14 жовтня, а вже вночі у неї з’явилися симптоми отруєння.

В області в поточному році це другий летальний випадок з 7 зареєстрованих випадків отруєння грибами. Першою постраждалою від отруєння з летальним наслідком була 53-річна жителька с. Суботці Знам’янського району. Всього за вказаний період потерпілих 10 осіб. Серед них 4 у Знам’янському районі, по двоє у Кіровоградському й Новоархангельському районах, по одній потерпілій в Світловодському районі та м. Олександрії.

Причинами отруєння стали умовно їстівні гриби (печериці, рядовки, боровики, парасольки), зібрані в лісі, лісосмугах, біля ставка.

На сьогодні госпіталізовані до медичного закладу з підозрою на отруєння грибами в стані середньої важкості троє жителів смт Власівка Світловодського району. 57-річний чоловік, 65-річна жінка та її 39-річна донька назбирали грибів у сосновому лісі біля виїзду з смт Власівка в напрямку м. Кременчука. Потерпілі повечеряли смаженими грибами-парасольками в неділю, 28 жовтня, а за декілька годин почали почуватися зле. Разом з ними грибну страву споживав 16-річний хлопець, за медичною допомогою він не звертався, стан його здоров’я задовільний.

Станом на початок жовтня в Україні зареєстровано 136 випадків отруєння дикорослими грибами, внаслідок яких постраждало 216 осіб, 12 з них померли. Найбільше випадків отруєння грибами зареєстровно у Вінницькій області (32 постраждалих), у Черкаській (30 постраждалих) та у Київській (22 постраждалих).

Держпродспоживслужба області наполегливо звертається до населення з рекомендацією відмовитися від вживання дикорослих грибів, навіть тих, що вважаються умовно їстівними. Здоров’я дорожче, ніж короткочасне задоволення для шлунку.

ДЕРЖПРОДСПОЖИВСЛУЖБА ІНФОРМУЄ: СЕМЕРО ВИХОВАНЦІВ ДНЗ «ВЕСЕЛКА» З С.ТРЕПІВКА ЗНАМ’ЯНСЬКОГО РАЙОНУ З СИМПТОМАМИ ГОСТРОЇ КИШКОВОЇ ІНФЕКЦІЇ ПЕРЕБУВАЮТЬ НА АМБУЛАТОРНОМУ ЛІКУВАННІ 

Попередній діагноз – харчова токсикоінфекція. Стан усіх дітей середнього ступеня тяжкості.

Серед хворих – одна дитина 2012 р.н., четверо дітей 2013 р.н. та двоє дітей 2014 р.н. Всі відвідують старшу групу. До Трепівської амбулаторії загальної практики сімейної медицини вони звернулися 21 вересня.

З метою встановлення причин і умов виникнення випадків захворювання групою оперативного реагування Головного управління в Кіровоградській області 21.09.2018р. проведено санітарно-епідеміологічне обстеження дошкільного навчального закладу та позаплановий захід у формі перевірки харчоблоку дитсадка. Фахівці Кіровоградської регіональної лабораторії Держпродспоживслужби провели відбір та дослідження страв, змивів, питної води, добових проб готових страв на бактеріологічне забруднення. За участю фахівців Державної установи «Кіровоградський обласний лабораторний центр МОЗ України» проведено обстеження контактних осіб (персоналу дошкільного навчального закладу), а також проведено заключну дезінфекцію. Збудник, який став причиною спалаху, встановлюється.

За результатами санітарно-епідеміологічного обстеження дошкільного навчального закладу та перевірки харчоблоку закладу виявлено ряд порушень санітарного законодавства щодо умов перебування дітей, як-от недостатня кількість миючих засобів та меблів (шаф, індивідуальних ліжок, столів); на робочому місці у працівників ДНЗ відсутні особові медичні книжки з допусками до роботи (з 12 працівників представлено тільки 6 особових медичних книжок; у трьох працівників протермінований ФГ-огляд); незадовільно ведеться обліково-звітна документація з організації харчування (відсутній Журнал бракеражу сирих продуктів та Журнал виконання норм харчування, неправильно ведеться Журнал бракеражу готових страв); видача готових страв проводиться без зняття проби; не проведена метрологічна повірка високотемпературного обладнання (духової шафи); не дотримується погоджене з Держпродспоживслужбою меню; відсутні товарно-транспортні накладні та супровідні документи, що підтверджують походження, безпечність і якість продуктів; відсутні добові проби; відсутні інструкції щодо правил миття кухонного посуду, інвентарю та обладнання; не дотримуються умови зберігання продовольчої сировини (овочі зберігають на підлозі).

Керівництву дошкільного навчального закладу надані пропозиції з локалізації та ліквідації спалаху - провести генеральне прибирання в групових осередках, харчоблоці, місцях загального перебування дітей з використанням дозволених МОЗ України дезінфікуючих засобів; відсторонити від роботи осіб, які не пройшли медичний огляд і не мають допуску до роботи; посилити контроль за організацією харчування (веденням обліково-звітної документації, зберіганням продуктів харчування, приготуванням готових страв; дотримуватися погодженого меню). Також надано припис щодо забезпечення належних умов зберігання продуктів на харчоблоці та обов’язкового приймання до закладу сировини та продуктів харчування при наявності документів, які підтверджують їх походження, безпечність і якість. За пропозицією Держпродспоживслужби області робота закладу призупиняється на 2 дні (25-26 вересня) для усунення порушень. Протиепідемічні та профілактичні заходи в дошкільному навчальному закладі «Веселка» продовжуються.

Ситуaція пеpебувaє нa кoнтpoлі Гoлoвнoгo упpaвління Деpжпpoдспoживслужби в Кіpoвoгpaдській oблaсті.

ДЕРЖПРОДСПОЖИВСЛУЖБА ОБЛАСТІ НАГАДУЄ ПРО НЕОБХІДНІСТЬ ДОТРИМАННЯ ПОВІТРЯНО-ТЕПЛОВОГО РЕЖИМУ В ЗАКЛАДАХ ОСВІТНІХ, ЛІКУВАЛЬНИХ ТА СОЦІАЛЬНОЇ СФЕРИ 

Від осіннього сонця все менше тепла, середньодобова температура знижується. Незабаром розпочнеться опалювальний сезон.

У зв’язку з цим Головне управління Держпродспоживслужби в Кіровоградській області нагадує керівникам навчальних, лікувально-профілактичних закладів, закладів соціальної сфери про необхідність дотримання повітряно-теплового режиму відповідно до гігієнічних вимог.

Так, відповідно до санітарних норм, оптимальною температурою у групових осередках дошкільних навчальних закладів є +19-23°С, в класах і кабінетах загальноосвітніх навчальних закладів - +17-20°С, палатах лікувально-профілактичних закладів для дорослих - +20°С, післяопераційних палатах та палатах для новонароджених - +25°С.

Порушення повітряно-теплового режиму сприяє захворюваності на грип та ГРВІ!

Новоукраїнським районним відділом зобовязано керівників відділів освіти, навчально-виховних, дошкільних, професійно-технічних, лікувальних, соціальних закладів Новоукраїнського району проводити щоденний моніторинг температурного режиму у підпорядкованих закладах протягом опалювального сезону та захворюваності на гострі респіраторні інфекції.

Отруєння бджіл

Отруєння бджіл – це наслідок несвоєчасного попередження бджолярів про час, місце і характер хімічних обробок сільгоспкультур, коли бджоли перебувають на медоносах. Найнебезпечніші для бджіл пестициди, які застосовують для боротьби зі шкідливими комахами та бур’янами.

Відповідно до статей 30 та 37 Закону України «Про бджільництво», фізичні та юридичні особи, які застосовують засоби захисту рослин для обробки медоносних рослин, зобов'язані не пізніше ніж за три доби до початку обробки через засоби масової інформації попередити про це пасічників, пасіки яких знаходяться на відстані до десяти кілометрів від оброблюваних площ. При цьому повідомляється дата обробки, назва препарату, ступінь і строк дії токсичності препарату.

У випадку загибелі бджіл від пестицидів, розмір нанесених збитків встановлюється комісією, що створюється місцевими органами виконавчої влади. Комісія, до складу якої обов’язково включається ветеринарний лікар, розслідує обставини на місці, складає акт із зазначенням винних осіб, надсилає проби загиблих бджіл на експертизу до державної лабораторії ветеринарної медицини. За результатами експертизи акт комісії пред’являється потерпілій стороні і суб’єкту, який заподіяв шкоду.

Пунктом 7 Інструкції щодо попередження та ліквідації хвороб і отруєнь бджіл, затвердженої наказом Головного державного інспектора ветеринарної медицини від 30.01.2001 № 9, передбачено інформування власників пасік за три доби до хімобробок з зазначенням застосовуваного отрутохімікату щодо місця (у радіусі 7 км), часу і способу проведення обробки, указується час ізоляції бджіл. Обробки проводять у період відсутності льоту бджіл у ранкові або вечірні години. Не допускають обробку квітучих медоносів і пилконосів під час масового льоту бджіл.

Згідно з підпунктом 5.26 пункту 5 Державних санітарних правил авіаційного застосування пестицидів і агрохімікатів у народному господарстві України забороняється проведення авіаційних обробок пестицидами всіх груп токсичності з метою боротьби з шкідниками та хворобами сільськогосподарських культур, лісових та інших угідь, які розташовані ближче:

а) 5 км від місця постійного перебування медоносних пасік;

б) 2 км від рибогосподарських водойм, відкритих джерел водопостачання, місць випасу домашніх тварин, об'єктів природно-заповідного фонду (заповідників, національних парків, ботанічних і зоологічних заказників і т. п.);

в) 1 км від населених пунктів, тваринницьких і птахівничих ферм, а також посівів сільськогосподарських культур, які вживаються в їжу без термічної обробки, садів, виноградників і місць проведення інших сільськогосподарських робіт.

Застосовувати у сільському та лісовому господарстві, на присадибних ділянках тільки ті пестициди і агрохімікати, що пройшли державну реєстрацію і включені в перелік препаратів, дозволених до авіаційного та наземного застосування в Україні, роздрібного продажу населенню (Перелік пестицидів і агрохімікатів і щорічні доповнення до нього видається Міністерством екології та природних ресурсів України відповідно до ст. 7 Закону України «про пестициди і агрохімікати»)

Відповідно до статті 38 Закону України «Про бджільництво» порушення законодавства в галузі бджільництва тягне за собою дисциплінарну, адміністративну, цивільно-правову або кримінальну відповідальність згідно з законами України.

Зокрема, відповідальність за порушення законодавства в галузі бджільництва несуть особи, винні у:

1) неповідомленні (приховуванні) або наданні неправдивої інформації про виникнення загрози бджолам при застосуванні засобів захисту рослин;

2) порушенні технології вирощування рослин сільськогосподарського та іншого призначення, що призвело до погіршення умов у ареалах розселення бджіл.

Відбір зразків для лабораторного дослідження

Для хімічного дослідження у лабораторію надсилають загиблих бджіл у кількості 100 г з різних вуликів, 100-150 г незапечатаного меду, 40-50 г перги із стільником, оброблені отрутохімікатами рослини – не менше 0,5 – 0,6 кг.

Зразки поміщають у скляні банки, запечатують кожен окремо і вдень відбору надсилають із супровідним листом та пакетом документів на лабораторні дослідження. При цьому потрібно вказувати діючу речовину пестициду чи агрохімікату.

Наголошуємо, що матеріал потрібно доставляти до лабораторії якомога у найкоротші терміни!

Матеріал потрібно доставляти до Державного науково-дослідного інституту з лабораторної діагностики та ветеринарно-санітарної експертизи або регіональних лабораторій Держпродспоживслужби, адреси і контактні дані яких розміщені на офіційному сайті Держпродспоживслужби (http://www.consumer.gov.ua) в розділі Безпечність харчових продуктів та ветеринарна медицина.

Обов’язки пасічників

Зареєструвати пасіку за місцем проживання або за місцем знаходження у органах місцевого самоврядування та оформити ветеринарно-санітарний паспорт на пасіку у порядку відповідно до спільного наказу Міністерства аграрної політики України і Української академії аграрних наук від 20.09.2000 року № 184/82 зареєстрованого в Міністерстві юстиції України 23 жовтня 2000 року за № 736/4957

При розміщенні, облаштуванні пасіки, утриманні, годівлі, розведенні бджіл необхідно дотримуватись вимог Інструкції щодо попередження та ліквідації хвороб і отруєнь бджіл, затвердженої наказом Головного державного інспектора ветеринарної медицини від 30.01.201 р. № 9 та зареєстрованої в Міністерстві юстиції України 12.02.2001 за № 131/5322.

Заходи профілактики гострих кишкових інфекцій

 

Заразний вузликовий дерматит ВРХ

 

Заразний вузликовий дерматит ВРХ або нодулярний дерматит — це вірус віспи ВРХ, що переноситься комахами, який може виявитися смертельним для худоби, але не впливає на здоров'я людей, що характеризується лихоманкою, утворенням типових вузликів (горбиків) на шкірі, генералізованим лімфаденітом, набряками підшкірної клітковини, внутрішніх органів та кінцівок, ураженням очей, слизових оболонок травного каналу й дихальних шляхів. Вражає тварин будь-якого віку. Продуктивність корів падає в рази, бугаї можуть ставати тимчасово або перманентно стерильними, інфіковані тільні корови абортують або народжують телят, уражених НД. Тотальне виснаження може тривати місяцями, тому тварин доводиться вбивати. Також можуть хворіти вівці та кози.

Міжнародне епізоотичне бюро (МЕБ) попереджає, що епідемією нодулярного дерматиту ВРХ вже охоплені такі країни як Росія, Болгарія, Угорщина, Австрія, Вірменія, Іран, Казахстан. Враховуючи епідеміологічну ситуацію навколо України, відсутність вакцинації, на сьогодні існує ризик епідемії нодулярного дерматиту ВРХ на території нашої держави. Заразний вузликовий дерматит є гострозаразним та дуже швидко поширюються, майже моментально. Якщо порівнювати з африканською чумою свиней, яка зараз поширюється, то цей вірус набагато страшніший. Африканська чума свиней поширюється контактним шляхом, ЗВД - комахами і контактним шляхом. 

Якщо ця хвороба прийде на територію України, то наслідки в разі поширення будуть катастрофічними – орієнтовна втрата промислового стада в господарствах складатиме: падіж — 40−70%, пожиттєве зниження продуктивності - 30−40%, падіж телят до 90%, повна утилізація молока на період карантину — 28 днів.

По-перше, це зачепить кожного українця, адже всі ми їмо молочні продукти і, якщо поголів’я впаде, то їх вартість значно збільшиться. Доведеться збільшувати обсяги імпорту.

По-друге, постраждають люди, що утримують тварин: одне - забрати свиню при африканській чумі, інше – корову, яка є «годувальницею». Для великої кількості населення корова є чи не найпершим джерелом заробітку і втратити її – справжня трагедія.

По-третє, коли Україна стане пандемічною, інші країні закриють свої ринки для імпорту з України всієї сировини, кормів і зерна. Повернути можливість експортувати буде дуже важко, довго і дорого. Чому довго і дорого? Тому що після останнього випадку вузликового дерматиту має пройти аж три роки.

Специфічного лікування цієї хвороби не існує, тому залишається лише профілактика. З метою запобігання занесення вірусу нодулярного дерматиту великої рогатої худоби на територію України забороняється завезення з неблагополучних щодо цієї хвороби країн, їх зон: великої рогатої худоби, диких тварин, репродуктивного матеріалу, продуктів тваринного походження (від домашньої великої рогатої худоби та буйволів), шкір великої рогатої худоби та буйволів. Здійснюється серологічний моніторинг заразного вузликового дерматиту. Кількість моніторингових досліджень коригується щороку в залежності від наявного поголів’я ВРХ.

Суб’єктам господарювання в свою чергу необхідно забезпечити:

 • ідентифікацію всього наявного поголів’я великої рогатої худоби;

 • вивід тварин на пасовище лише після попередньої їх обробки засобами, що забезпечують захист тварин від укусів комах. При постановці тварин на стійлове утримання після закінчення випасу проводити обов’язковий клінічний огляд тварин. Проводити профілактичну дезінсекцію тваринницьких приміщень;

 • проводити заходи, направлені на знищення стаціонарних ареалів мешкання комах – переносників збудника хвороби;

 • під час лікування та маніпуляцій з тваринами використовувати одноразові стерильні голки або шприці.

На сьогоднішній день заразний вузликовий дерматит великої рогатої худоби в Україні не зареєстровано, і лише від кожного з нас залежить його відсутність в майбутньому.

ЩЕПЛЕННЯ ВІД ГРИПУ: ЗА І ПРОТИ!

В Україні є постійна проблема - ніхто з грипом не звертається в першу добу до фахівців. Всі займаються самолікуванням і починають приймати ті препарати, які навіть протипоказані. Легкі і середні форми грипу важко відрізнити від респіраторних захворювань. Але тяжкі форми і середньотяжкі мають досить чітку картину перебігу. Насамперед, це висока температура тіла. Все-таки в переважній кількості випадків, за винятком імунодефіцитних осіб, висока температура корелюється зі ступенем тяжкості грипу. Дуже важливий симптом грипу - біль і відчуття тяжкості за грудиною, що особливо посилюються при кашлі. Це дуже характерний симптом. Пік ураження респіраторної системи при грипі - на трахею. Також при грипі спостерігається специфічна зміна в ротоглотці - особлива зернистість . За наявності цих симптомів вже не можна виключати грип. Грип - найбільш вивчена, але найменш зрозуміла з усіх хвороб. Грип - це клінічний діагноз, його повинні ставити клініцисти. Ніхто не повинен чекати жодного лабораторного підтвердження.

В епідемічному сезоні 2017-2018 рр. хворих на грип в Україні буде більше, ніж минулого року. За даними ВООЗ, в епідемічному сезоні 2017-2018 років в Україні циркулюватимуть штами вірусу грипу А/Michigan/45/2015 року, подібний до A (H1N1), А/Hong Kong/4801/2014 (H3N2), B/Brisbane/60/2008. Прогнози щодо циркуляції штамів вірусу грипу ґрунтуються на аналізі тогорічної циркуляції.

Вакцина захищає від усіх актуальних штамів грипу, є безпечною і ефективною. Вакцинуватися від грипу лікарі рекомендують, починаючи з жовтня, проте можна робити щеплення упродовж всього сезону.
Для профілактики грипу в епідемічному сезоні 2017-2018 років в Україні перереєстрували 4 вакцини зі штамами вірусу, що актуальні для цього сезону. Перереєстрацію пройшли такі вакцини: Інфлувак (виробник Абботт Біолоджікалз Б.В., Нідерланди), Інфлуенза (виробник Хуалан Біолоджікал Бактерін Ко., Лтд., Китай), Джісі Флю (виробник Грін Кросс Корпорейшн, Корея), Ваксігрип (виробник Санофі Пастер, Франція).

Відповідно до національного законодавства, щеплення проти грипу не входять до національного календаря щеплень, а відтак, вакцини проти грипу не закуповуються за кошти державного бюджету. Вони можуть закуповуватися за кошти місцевих бюджетів чи інших джерел, не заборонених законодавством.
Як вважає більшість медиків, своєчасне щеплення від грипу іноді здатне не просто полегшити протікання хвороби, а й врятувати життя. А значить, необхідність щеплення можна вважати незаперечним. Чи так це насправді, чи вакцинація приховує в собі певну небезпеку?

Переваги щеплення від грипу: зрозуміло, що щеплення не дає 100%-ї гарантії того, що людина не захворіє. Але якщо щеплена дитина і підхопить застуду, то хвороба протікатиме у більш легкій формі і пройде без особливих ускладнень. Особливо щеплення проти грипу виручить у ситуації, коли дитина або дорослий має сильну чутливість до різних захворювань. Сучасний вірус грипу здатний мутувати, періодично повертаючись у якійсь новій формі. І побороти такі віруси здатний лише досить сильний і укріплений імунітет, що отримав допомогу від щеплення, коли в організмі перебуває необхідна кількість антитіл. Біль і неприємності, що завдав укол, дозволяють у подальшому протягом усього сезону 2017-2018 не боятися будь-якого чихання, кашлю і подиху, спрямованого у бік тебе або твоєї дитини. Ти відчуваєш себе захищеною, і немає необхідності пити у великих кількостях ліки і таблетки від грипу.

Щеплення від грипу: за і проти . На сьогоднішній день у людей склалася неоднозначна думка, чи робити щеплення від грипу, особливо дітям. Це пояснюється негативним ставленням до втручання в імунну систему організму. Так чи варто займатися штучною стимуляцією внутрішніх сил організму чи покластися на власні його резерви? Адже крім, безумовно, позитивних сторін щеплення від грипу має і негативний вплив на організм. Багато хто помилково вважає, що після щеплення від грипу діти і дорослі стають більш активними, бадьорими і працездатними. На ділі ж після введення ін'єкції загальний стан значно погіршується. З'являється запаморочення, нудота, слабкість, млявість - вірні симптоми формування нового імунітету. Переносяться вони нелегко, але їх потрібно перечекати кілька днів. Погане самопочуття після введення вакцини може бути не тільки реакцією організму на щеплення від грипу. Але схожим на грип захворюванням після щеплення проявляється якась прихована інфекція, наприклад, риновирусна і аденовірусна інфекція, парагрип, респіраторно-синцитіальні захворювання тощо. Якщо безпосередньо перед щепленням людина заразилася грипом, то існуючий вірус може адаптуватися, а введена ін'єкція не допоможе подолати хворобу. Тому важливо робити щеплення абсолютно здоровій людині, після огляду лікаря.

Щоб щеплення від грипу 2017-2018 виконало своє безпосереднє призначення, його необхідно зробити правильно. Важливо завчасно зробити спеціальну імунограму, яка дозволить оцінити стан організму і його захисні сили. Якщо імунітет людини недостатньо сильний, то щоб уникнути хвороби його слід трохи підкріпити. Це дозволить у період дії вакцини проти грипу захистити організм від проникнення інших можливих небезпечних інфекцій, поки він сам не зміцніє. Також слід пройти обстеження на наявність будь-якого захворювання на ранній стадії прояви. Якщо діагноз підтверджується, то щеплення від грипу можна робити тільки після повного одужання.

Але, незважаючи на наведені доводи, необхідність проведення щеплення від грипу завжди залишається спірним питанням для більшості батьків, тому що вони не хочуть ризикувати здоров'ям дитини. Чи робити щеплення від грипу своїй дитині - батьки мають вирішувати в залежності від своїх власних переконань.

 

Сибірська виразка: небезпека існує!!!

Сибірка - гостре, особливо небезпечне інфекційне захворювання всіх видів сільськогосподарських, домашніх і диких тварин, а також людей. Хвороба перебігає у надгострій, гострій і підгострій формах, а у свиней - переважно в локальній ангінозній формі. У хутрових звірів сибірка виникає як кормова інфекція.

Збудник сибірки належить до числа аеробних споротвірних мікробів і існує у вигляді двох основних форм: вегетативній, і споровій. Потрапивши в грунт, за сприятливих умов (температура зовнішнього середовища не нижче 12 (град.) збудник утворює спору. У споровій формі він може перебувати в грунті необмежений час, лишаючись життєдіяльним і зберігаючи патогенність. Грунт, заражений бацилами сибірки, тривалий час (70 і більше років) залишається збудником інфекції для сприйнятливих тварин або людини.

Інкубаційний період в більшості 1-3 дні. У чутливих до сибірки тварин захворювання переважно перебігає в септичній формі (зовні здорова, вона раптово падає, з рота і носа виділяється кров’яниста піна, з ануса – кров, протягом кількох хвилин настає смерть). У свиней - у вигляді серозно-геморагічного або некротичного запалення лімфатичних залоз, зіва і глотки (локальна форма). У великої рогатої худоби хвороба перебігає частіше гостро, бурхливих колік не буває, інколи легке здуття живота й занепокоєння. Можливі аборти. Сибірка у овець здебільшого перебігає миттєво. У собак та інших м’ясоїдних спостерігаються явища тяжкого запалення травного каналу й зіву, здебільшого перебігає миттєво.

Зараження людей шкірною формою, на яку припадає 95% випадків сибірки, відбувається у разі проникнення збудників через пошкоджену шкіру – при безпосередньому контакті з хворою твариною (під час догляду за нею, забою) чи сировиною від неї (при обробці м’яса, шкури, шерсті, кісток).

В останні роки у деяких регіонах України (Волинська, Донецька, Херсонська) зареєстровані групові спалахи сибірки серед с/г тварин і людей. В 2017 році в Сумській області на березі річки Псел в с. Миропілля Краснопільського району виявлені трупи овець, за результатами лабораторних досліджень встановлено діагноз – сибірка.

 

З метою профілактики захворювання:

 • обов’язково проводити імунізацію (щеплення) сільськогосподарських тварин вакциною проти сибірки;

 • проводити ідентифікацію сільськогосподарських тварин;

 • завезення тварин проводити з благополучних територій щодо заразних хвороб тварин та з відповідними супровідними документами;

 • суворо дотримуватись ветеринарно-санітарних вимог під час проведення агромеліоративних, будівельних та інших робіт, пов'язаних з переміщенням грунту;

 • дотримуватись санітарних норм при заготівлі, зберіганні, транспортуванні та переробці сировини тваринного походження;

 • дотримуваитсь ветеринарно-санітарних правил утримання і внутрішньогосподарського забою тварин на м'ясо, при підозрі на сибірку забій тварин забороняється;

 • при підозрі на захворювання тварин необхідно звернутись до фахівців Новоукраїнської районної державної лікарні ветеринарної медицини.

Крім, перерахованих заходів, з метою попередження зараження сибірською виразкою не рекомендується купувати м'ясо у приватних осіб, які не мають висновку ветеринарних лікарів про якість продукції (наприклад, на стихійних ринках).

 

СТИХІЙНА ТОРГІВЛЯ

З настанням літнього періоду неодмінно зросла кількість місць стихійної торгівлі продуктами харчування на тротуарах вулиць. Цьому сприяє той факт, що несвідомі мешканці надають перевагу продуктам харчування, які реалізують із землі, не замислюючись про якість цих продуктів, ким та в яких умовах вони виготовлені, де зберігались і в яких "клунках" вони транспортувались. Не згадують вони й повідомлення в засобах масової інформації про гострі кишкові отруєння серед тих осіб, які вживали продукти придбані на стихійних ринках, вважаючи що з ними цього не трапиться. Але ж, якщо і трапиться – то жодних лабораторних досліджень "підозрілих" продуктів ніхто не буде проводити, бо реалізуємі на стихійних ринках продукти харчування законодавчо визначені як завідомо небезпечні та непридатні до споживання людиною.

Нагадуємо, що незаконну торгівлю ніхто не контролює, якість і свіжість продуктів на стихійних ринках не перевіряють, а самі продавці працюють з грубим порушенням санітарно-гігієнічних правил (без санітарного одягу, особові медичні книжки відсутні, порушується температурний режим реалізації, зберігання тощо). В більшості випадків торгівля проводиться з землі. Про яку гігієну можна говорити? Весь бруд і вихлопні гази залишаються на цих продуктах. Та і що можна заощадити людям, які купують продукти на стихійних ринках? Декілька копійок чи гривню? А порушення в місцях неорганізованої торгівлі є потенційно-небезпечними у виникненні спалахів харчових отруєнь, інфекційних захворювань серед населення, бо походження продуктів нікому не відоме. Особливо це стосується м’ясних, рибних та молочних продуктів, які вимагають особливих умов зберігання. Придбання харчових продуктів на стихійних ринках – це шлях до лікарняного. І винним в своїй хворобі буде лиш той, хто придбав небезпечні продукти на стихійних ринках, спокусившись на ціну чи привабливий вигляд товару.

Завжди існувало правило - попит породжує пропозицію, але перед придбанням продовольчого товару рекомендуємо зважити користь та можливі негативні наслідки для здоров'я від вживання продуктів зі стихійного ринку. Тож, шановні мешканці району, купуючи у «стихійних» продавців харчові продукти, не треба сподіватися в котрий раз на вдачу. Рано чи пізно це відгукнеться «лікарняним відпочинком».

 

Для припинення розгортання осередків стихійної торгівлі управління Держпродспоживслужби В Новоукраїнському районі звертається до всіх громадян із закликом не купувати продукти харчування в місцях стихійної торгівлі.

 

Купуйте якісні продукти харчування на ринках та в продовольчих магазинах.

 

Будьте свідомими і здоров’я Вам!

Маєте проблеми зору? Для збільшення розміру шрифта натисніть на клавіатурі одночасно 
"Ctrl" і "+"

 

Толерантне ставлення до людей з інвалідністю