27100, м. Новоукраїнка, вул. Соборна, 59   e-mail: inbox1@nu.kr-admin.gov.ua
Про адміністраціюПро район Економіка Сільське господарство Соціальна сфера Контакти

Адміністративні послуги

Нормативно-правові акти

Звернення громадян

ЦНАП

Регуляторна політика

Державні закупівлі

Фінанси

Консультації з громадськістю

Доступ до публічної інформації

Запобігання проявам корупції

Громадська рада

Реагування на критику

Архітектура та ЖКГ

Інформація для виборців

Архів

Відкриті дані

Територіальні органи

Органи місцевого самоврядування

Європейський вибір

Запрошуємо до обговорення

 
 
Головна

 

 

ЛЕПТОСПІРОЗ НЕБЕЗПЕЧНИЙ ДЛЯ ЛЮДЕЙ ТА ТВАРИН!

Лептоспіроз – це небезпечна гостра інфекційна хвороба, спільна для людей і тварин збудником якої є бактерії роду лептоспіра (Leptospira).

Джерела та переносники інфекції – щури, миші, бабаки, хутрові звірі, велика рогата худоба, собаки, свині, коні.

Лептоспіроз передається шляхом зараження через пошкоджені слизові оболонки і шкіру, при купанні у водоймах зі стоячою водою, вживанні сирої води з природних джерел, молока, м'яса, при контакті з вологим ґрунтом, а також при забої заражених тварин, обробленні м'яса. У той же час, людина від людини заразитися лептоспірозом не може.

На місці проникнення інфекції ніякого запалення не виникає, тому зараження проходить непоміченим. Інкубаційний період триває від 4 до 14 днів (частіше 7 - 9 днів).

Початок хвороби зазвичай гострий. З'являється озноб, нерідко сильний, температура тіла швидко досягає високих цифр (39-40 ° С), червоніють очі, але без симптомів кон'юнктивіту (відчуття стороннього тіла в оці тощо).

Характерною ознакою є сильні болі в м'язах, особливо в литкових, а також м'язах стегон і поперекової області. Біль у м'язах може супроводжуватися сильним болем в шкірі. При важких формах захворювання м'язові болі настільки сильні, що хворі ледь можуть пересуватися.

Висока температура зазвичай тримається протягом 5-10 днів, після чого знижується.

При лептоспірозі також страждають нирки, аж до розвитку гострої ниркової недостатності, яка може стати причиною летального результату.

У разі підозри, що ви захворіли на лептоспіроз слід негайно звернутися до лікаря.

Найбільш ефективне лікування на початковому етапі хвороби (до 4 дня).

Для профілактики лептоспірозу необхідно вакцинувати сільськогосподарських і домашніх тварин, існує також вакцинація для людей.

Варто уникати купання в стоячих водоймах, особливо якщо там можуть водитися пацюки, надягати гумові чоботи і рукавички при роботі з землею, не пити воду з відкритих водойм і захищати продукти від гризунів.

Величезне значення в профілактиці лептоспірозу має захист водойм від можливих забруднень продуктами життєдіяльності сільськогосподарських тварин та гризунів. Перебуваючи на риболовлі, доглядаючи за хворою худобою, слід ретельно дотримуватися правил особистої гігієни, взувати гумові чоботи, надягати рукавиці. Необхідно знищувати пацюків та мишей, захищати продуктові склади, житло від проникнення в них гризунів. Воду і харчові продукти з осередку можна вживати тільки після термічної обробки. Купатися необхідно тільки в спеціально відведених місцях.

Якщо запобігти зараженню не вдалося, треба своєчасно звернутися за медичною допомогою.

  

 БУДЬТЕ ОБАЧНІ ТА ЗДОРОВІ НОВОУКРАЇНСЬКИЙ ВІДДІЛ ГОЛОВНОГО УПРАВЛІННЯ ДЕРЖПРОДСПОЖИВСЛУЖБИ В КІРОВОГРАДСЬКІЙ ОБЛАСТІ

 

Важливе про ідентифікацію тварин!

 

Реєстрація тварин є частиною державної політики України та впроваджується на державному рівні в галузі тваринництва і є обов’язковою для господарств всіх форм власності.

Це закріплено на законодавчому рівні, а саме - статтею 5 Закону України "Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо ідентифікації та реєстрації тварин" від 14 серпня 2014 року №1648-VII, згідно якої в країні запроваджується обов’язкова ідентифікація і реєстрація всіх сільськогосподарських тварин.

Ідентифікація тварин сприяє контролю за обліком та переміщенням худоби, що дає можливість контролювати епізоотичний стан в тваринництві, забезпечити належну охорону і профілактику здоров’я худоби і як наслідок - здоров’я людей.

Власники ідентифікації тварин мають право реалізовувати молоко та м’ясо тварини, отримати дозвіл на її переміщення та забій, продаж, участь у виставці тощо.

Обов’язковій ідентифікації підлягають:

• велика рогата худоба, ягнята, козенята — протягом 7 днів з моменту народження;

• товарні свині — за добу до переміщення (продажу, забою);

• лошата — не пізніше 1 року після народження.

 При цьому нагадуємо, що всі юридичні та фізичні особи, які провадять діяльність з розведення та утримання тварин, зобов’язані:

1. подавати для реєстрації дані про ідентифікованих тварин, господарства їх розведення та утримання, переміщення, забій, утилізацію, загибель, падіж на протязі 5 робочих днів з дати таких дій або подій;

2. ідентифікувати усіх тварин у господарстві;

3. вести облік усіх тварин у господарстві, в тому числі щодо їх народження, ідентифікаційних номерів, переміщень між господарствами, а також про забій, утилізацію та падіж;

4. зберігати відомості про тварину протягом трьох років після її смерті (забій, падіж, утилізація) або переміщення з господарства.

 Що порібно для ідентифікації тварин

Для того щоб проідентифікувати та зареєструвати тварину, необхідно звернутися до Новоукраїнської районної державної лікарні ветеринарної медицини, або до вашої територіальної дільничної лікарні ветеринарної медицини з паспортом громадянина України та ідентифікаційним кодом.

Послуга ідентифікації платна — розмір плати залежить від виду тварини, що ідентифікується.

Постановою Кабінету Міністрів України N506 від 8 серпня 2016 року затверджено відшкодування витрат на оплату послуг з ідентифікації та реєстрації тварин фізичним особам–власникам тварин.

Відповідальність за невиконання вимог Закону “Про ідентифікацію та реєстрацію тварин"

Власники тварин, які НЕ ЗВЕРТАЮТЬСЯ до відповідних установ ветеринарної медицини з метою ідентифікації і реєстрації тварин або ВІДМОВЛЯЮТЬСЯ проводити реєстрацію тварин підпадають під дію статті 107.2 Кодексу України про адміністративні правопорушення "Порушення вимог законодавства про ідентифікацію та реєстрацію тварин". Дана стаття тягне за собою накладення штрафу на громадян від трьох до п’яти неоподатковуваних мінімумів доходів громадян, а на фізичних осіб - підприємців, уповноважених осіб - від п’яти до десяти неоподатковуваних мінімумів доходів громадян.

Тарифи з ідентифікації і реєстрації тварин для фізичних осіб (угода за співпрацю, без урахування банківських послуг):

Велика рогата худоба (корова, бички, телята) – 47,50 грн.;

Дрібна рогата худоба (вівці, кози) – 31,00 грн.;

Свині – 37,50 грн.;

Коні – 67,50 грн.

Тарифи за кріплення бирки, без урахування банківських послуг:

Велика рогата худоба (корови, бички, телята) – 16,32 грн.;

Дрібна рогата худоба (вівці, кози) – 13,73 грн.;

Свині – 8,17 грн.

Тож будьте пильними та відповідальними по відношенню до своїх тварин — проведіть повний клінічний огляд та ідентифікацію. Не створюйте загрозу для себе та інших!

 

ФОРМУВАННЯ ДЕРЖАВНОГО РЕЄСТРУ СУБ’ЄКТІВ НАСІННИЦТВА ТА РОЗСАДНИЦТВА НА 2021 РІК ПРОДОВЖУЄТЬСЯ 

  

Основні засади виробництва та обігу насіння і садивного матеріалу визначено в Законі України «Про насіння і садивний матеріал» (далі – Закон). Відповідно до статті 12 Закону фізичні особи – підприємці та юридичні особи мають право на виробництво насіння та/або садивного матеріалу, за умови додержання майнових прав інтелектуальної власності на сорти рослин та за умови їх включення до Державного Реєстру суб’єктів насінництва та розсадництва (далі – Реєстр).

Звертаємо увагу суб’єктів, які планують виробництво насіння та садивного матеріалу, на необхідності до початку настання строків проведення польового оцінювання подати заяву про включення юридичної або фізичної особи-підприємця до Реєстру, який формується щорічно.

Обов’язковими вимогами до суб’єктів, що планують діяльність з виробництва насіння та/або садивного матеріалу є:

 • наявність у штатному розписі спеціаліста відповідної кваліфікації для організації насінництва та розсадництва у юридичної особи або наявність відповідної кваліфікації для організації насінництва та розсадництва безпосередньо у фізичної особи-підприємця;

 • наявність матеріально-технічної бази, необхідної для провадження господарської діяльності у сфері насінництва та розсадництва.

Форми заяв, які подаються для включення заявника до Реєстру та для внесення змін до відомостей, які містить такий Реєстр, передбачено наказом Міністерства аграрної політики та продовольства України від 13.06.2016 №198. З наказом та формами заяв можна ознайомитися на сайті Верховної ради України .

Заяву про включення юридичної особи або фізичної особи-підприємця до Реєстру можна подати у письмовій або електронній формах. У письмовій формі заява подається за адресою: 01001, Україна, м. Київ, вул. Хрещатик, 24, Міністерство розвитку економіки, торгівлі та сільського господарства України. В електронній формі – на адресу: meconomy@me.gov.ua

У разі виникнення запитань щодо порушеної теми звертайтеся за консультацією до відділу контролю в сфері насінництва та розсадництва управління фітосанітарної безпеки Головного управління Держпродспоживслужби в Кіровоградській області за телефоном +380501717369. Ми знаходимося за адресою: м. Кропивницький, вул. Тараса Карпи, 84, каб. 113.

 

Рекомендації, як запобігти отруєнню бджіл пестицидами

Відповідно до статей 30 та 37 Закону України «Про бджільництво», фізичні та юридичні особи, які застосовують засоби захисту рослин (ЗЗР) для обробки медоносних рослин, зобов'язані не пізніше ніж за три доби до початку обробки через засоби масової інформації та і інший спосіб попередити про це пасічників, пасіки яких розташовані на відстані до 10 (десяти) кілометрів від оброблюваних площ.

При цьому необхідно вказати:

- точну дату обробки;

- територію і культури;

- назву препарату;

- ступінь токсичності препарату і строки ізоляції бджіл.

Крім того, для оповіщення пасічників доцільно використовувати всі можливі шляхи (телефон, безпосередній об’їзд пасік, інформування через органи місцевого самоврядування).

Враховуючи токсичність всіх пестицидів для бджіл, обприскування сільськогосподарських культур, які є медоносами, потрібно проводити у фазу бутонізації до цвітіння. Працівники, які працюють з пестицидами, повинні пройти медичний огляд і мати допуск та посвідчення до робіт з пестицидами і агрохімікатами.

Не менш важливим є вибір препарату – для хімічного захисту рослин повинні застосовуватися тільки ті пестициди, які зареєстровані та дозволені ”Переліком пестицидів і агрохімікатів, дозволених до використання в Україні”. Ні в якому разі не можна застосовувати сумнівні препарати – лише тільки засоби захисту рослин від виробника. Норма витрат препарату також має відповідати рекомендованій.

На тарних етикетках пестицидів і агрохімікатів в обов’язковому порядку повинні бути указані номери державної реєстрації цих засобів, а також інформація про клас небезпечності для бджіл (небезпечний для бджіл або безпечний для бджіл).

Серед дозволених ”Переліком пестицидів і агрохімікатів, до використання в Україні” безпечним для бджіл є інсектициди: ”Біскайя”, ”Каліпсо” та ”Моспілан”.

Ключовим аспектом захисту рослин є обґрунтованість хімічного захисту. Обробка посівів та інших об’єктів повинна проводитися тільки після попереднього обстеження посівів сільськогосподарських культур агрономом із захисту рослин та встановлення доцільності проведення хімічного обробітку, тобто коли чисельність шкідливих організмів перевищує економічний поріг шкодочинності.

Розміщення й облаштування пасік визначено ”Інструкцією щодо попередження та ліквідації хвороб і отруєння бджіл”, яка затверджена наказом Головного державного інспектора ветеринарної медицини України від 30.01.2001 року № 9 та зареєстрована в Міністерстві юстиції України від 12.01.2001 року за № 131/5322, Законами України ”Про бджільництво” та  ”Про оренду землі”. Згідно додатку № 5 до Державних санітарних правил планування та забудови населених пунктів, затверджених наказом Міністерства охорони здоров’я України від 19.06.1996 року № 173 розміри санітарно-захисних зон від сільськогосподарських підприємств до житлової забудови та прирівняних до неї бджільницьких об’єктів становлять 300 м., при авіаційній обробці до 1000 м.

Обробки нектароносів, пилконосів проводять у період відсутності льоту бджіл у ранкові (до 10 години) та вечірні (18-22 години). Допускається проведення їх в денний час, в похмуру прохолодну погоду, коли бджоли не вилітають з вулика.

В деяких випадках отруєння бджіл відбувається і при дотриманні правил обробітку, наприклад:

- оброблювана не квітуча культура знаходиться поруч з квітучими медоносами;

- знесення пестицидів з обробленої площі  на сусідні медоносні угіддя;

- нерідко отруєння бджіл наступає при споживанні роси із листя або міжвузлів.

Правильний вибір пестициду, виконання всіх технічних та санітарних норм мають виняткове значення для попередження отруєння бджіл. Після закінчення строку детоксикації рослин відкривають льотки у 1-2 сім’ях, якщо протягом 2-3 годин льоту ознаки отруєння і бджіл не проявляються, відкривають льотки у всіх сім’ях. Вивезення пасік на період обробок до іншого місця медозбору відбувається на період 5 діб і більше.

Зокрема відповідно до статті 38 Закону України ”Про бджільництво” відповідальність за порушення законодавства в галузі бджільництва несуть особи, винні у:

- неповідомленні (приховуванні) або наданні неправдивої інформації про виникнення загрози бджолам при застосуванні засобів захисту рослин;

- порушенні технології вирощування рослин сільськогосподарського та іншого призначення, що призвело до погіршення умов у ареалах розселення бджіл.

Пунктом 7 Інструкції щодо попередження та ліквідації хвороб і отруєнь бджіл, затвердженої наказом Головного державного інспектора ветеринарної медицини України від 30.01.2001 № 9, передбачено інформування власників пасік за три доби до хімічних обробок з зазначенням застосовуваного отрутохімікату щодо місця (у радіусі 7 км), часу і способу проведення обробки. Указують час ізоляції бджіл. Обробки проводять у період відсутності льоту бджіл у ранкові або вечірні години. Не допускають обробку квітучих медоносів і пилконосів під час масового льоту бджіл.

Згідно з підпунктом 5.26 пункту 5 ”Державних санітарних правил авіаційного застосування пестицидів і агрохімікатів у народному господарстві України” забороняється проведення авіаційних обробок пестицидами всіх груп токсичності з метою боротьби з шкідниками та хворобами сільськогосподарських культур, лісових та інших угідь, які розташовані ближче:

а) 5 км від місця постійного перебування медоносних пасік;

б) 2 км від рибогосподарських водойм, відкритих джерел водопостачання, місць випасу домашніх тварин, об'єктів природно-заповідного фонду (заповідників, національних парків, ботанічних і зоологічних заказників і т. п.);

в) 1 км від населених пунктів, тваринницьких і птахівничих ферм, а також посівів сільськогосподарських культур, які вживаються в їжу без термічної обробки, садів, виноградників і місць проведення інших сільськогосподарських робіт.

Ще одне важливе правило для сільськогосподарських виробників:

- повідомлення населення про обробку з метою запобігання отруєння людей пестицидами згідно з розділом 6. п. 6.1., пп 6.1.7.,
СанПін 8.8.1.2.001-98 попередньо, але не менше ніж за дві доби перед початком проведення кожної хімічної обробки, адміністрація господарств сповіщає населення, власників суміжних сільськогосподарських угідь та об’єктів, а також бджолярів про місця та строки і методи застосування пестицидів.

Хто має контролювати виконання цих норм? По – перше, важлива особиста відповідальність самих виробників. Про це неодноразово наголошувалось під час численних нарад та засідань з представниками профільних служб, сільгоспвиробників та бджолярів. По друге, керівники головних управлінь агропромислового розвитку областей мають узгодити з сільгоспвиробниками плани-графіки застосування пестицидів і агрохімікатів в розрізі районів.

Також важливим є інформування власників пасік через засоби масової інформації та іншими можливими шляхами щодо застосування пестицидів та агрохімікатів на території району. Тому рекомендується ще раз уважно перечитати вищезазначені норми та інструкції. Бо співпраця агровиробників та пасічників є не лише запорукою збереження екологічно безпечного середовища, але й важливим фактором підвищення урожайності та екологічного потенціалу галузі в цілому.

Для уникнення конфліктних ситуацій бджолярі зі свого боку повинні також дотримуватись певних вимог – реєструвати свої пасіки та повідомляти про їх переміщення, постійно підтримувати зв’язок з сільгоспвиробниками та органами виконавчої влади.

Якщо відбулося отруєння комах, потрібно скласти акт про передбачуване отруєння бджіл. Для складання акта проводять комісійне обстеження пасіки. До складу комісії повинні входити лікар ветеринарної медицини, представники господарства, сільської ради, інші зацікавлені особи. В акті повинна міститися інформація про кількість бджолиних сімей на пасіці:

- відомості про технології утримання бджіл; санітарний стан бджолиних сімей до отруєння; яким препаратом та у які строки проводилися обробки; фаза розвитку рослин; наявність квітучих медоносних бур’янів у радіусі
5-7 км. від місця знаходження пасіки;

- хто і коли повідомив бджоляра про майбутній хімічний обробіток площ;

- характер загибелі бджіл (одиничність, масовість, ознаки отруєння);

- сила сімей після отруєння та інші необхідні відомості.

Законодавчу силу при визначені причини загибелі бджіл має лабораторна діагностика, яка проводиться з відібраних від бджолиних сімей проб та встановлює в них залишки отрутохімікатів. Відбір і пересилку проб патологічного матеріалу для лабораторного дослідження здійснюють відповідно до існуючих вимог. Разом з пробами до уповноваженої лабораторії направляють вищезазначений акт та супровідний лист, у якому вказують на який пестицид необхідно провести дослідження. При відборі біоматеріалу складається акт відбору.

Для хімічного дослідження у лабораторію надсилають загиблих бджіл у кількості 400-500 трупів, 200 г. відкачаного не запечатаного меду та 50 г перги в стільнику від 10 % бджолосімей з характерними ознаками захворювання а також 500-1000 г зеленої маси рослин з ділянки, яку відвідують бджоли.

Зразки поміщують в скляні банки, запечатують кожен окремо і в день відбору надсилають із супровідним листом та пакетом документів на лабораторні дослідження. При цьому потрібно вказати діючу речовину пестициду.

Наголошується, що біоматеріал потрібно доставляти до лабораторії якомога в найкоротший термін. При цьому біоматеріал має зберігатися та транспортуватися в термосі з льодом.

Обов’язковою умовою є відбір аналогічних контрольних зразків.

Окрім цього, згідно з порядком проведення заходів щодо зменшення випадків отруєння бджіл під час проведення обробки сільськогосподарських угідь пестицидами, бджолярі повинні:

- отримати ветеринарно-санітарний паспорт на пасіку в установі ветеринарної медицини;

- поставити пасіку на облік у сільській раді за місцем постійного розташування пасіки, а у випадку кочівлі – у сільській раді, на територію якої прибули (Наказ Міністерства аграрної політики України від 20 вересня
2000 року) № 184/82 зареєстрованого в Міністерстві юстиції України
23 жовтня 2000 року за № 737/4958;

- зареєструвати пасіку у державному реєстрі потужностей відповідно до наказу Мінагрополітики від 10 лютого 2016 року № 39 "Про затвердження Порядку проведення державної реєстрації потужностей, ведення державного реєстру потужностей операторів ринку та надання інформації з нього заінтересованим суб’єктам", зареєстрованого в Мін'юсті 12 березня 2016 року за № 382/28512 – у районному відділі (управлінні) Держпродспоживслужби;

- отримати ветеринарне свідоцтво за формую № 1-Вет на перевезення бджолосімей на медозбір та запилення сільськогосподарських культур за межі району, області;

- при отримані повідомлення про проведення обробки сільськогосподарських культур пасічник повинен вивезти в безпечне місце або ізолювати бджіл у вуликах на термін, передбачений обмеженням при застосуванні пестицидів.

Шкода, заподіяна внаслідок порушення законодавства про бджільництво, відшкодовується в порядку та розмірах, встановлених законодавством України, що передбачено статтею 39 Закону України ”Про бджільництво”, а суперечки, що виникають у галузі бджільництва, вирішуються судом у встановленому законодавством порядку (стаття 40 цього ж Закону).

Порушення вимог ст. 21 Закону України ”Про захист рослин” та

ст. 38 Закону України ”Про бджільництво” тягне за собою дисциплінарну, адміністративну, цивільно-правову або кримінальну відповідальність.

 

Як діяти пасічнику, (алгоритм дій), якщо сталося отруєння бджіл.

Якщо пасічник хоче відшкодувати заподіяні йому збитки то він повинен діяти швидко й оперативно. Адже через 3-4 дні слідів отрутохімікатів в відібраному матеріалі вже можна не знайти.

Терміново звернутись до місцевої влади (голови районної державної адміністрації, міськвиконкому, сільського чи міського голови) офіційно з письмовою заявою про отруєння бджіл з проханням про створення комісії. Голова письмовим розпорядженням створює комісію, яка оглядає пасіки, виявляє причини загибелі бджіл, ймовірних підозрюваних осіб в загибелі бджіл, оцінює розміри збитків.

До складу комісії залучають депутатів місцевої ради, представників служби захисту рослин, Держпродспоживслужби, спеціалістів фіто-санітарного напрямку та ветеринарної медицини, екологічної інспекції, товариства бджолярів. Дані особи можуть бути залучені в якості свідків в суді.

В акті комісія зазначає де, коли, в який час, за якої температури, якою отрутою оброблялась культура, фазу розвитку рослин, характер загибелі бджіл (поодиноке чи масове), ступінь ураження у відсотках і силу сімей після отруєння. Бажано щоб при обстеженні був присутній сам фермер чи його представник.

Після обстеження пасіки потрібно обов’язково оглянути поле, яке оброблялось і відібрати зразки рослин, про що складається відповідний акт.

Проби рослин з поля, де проводився обробіток, разом з відповідним актом направляють в акредитовану лабораторію. Інформацію про те, кому належить оброблене пестицидами поле, його площа, яка культура посіяна на полі та на якій відстані поле знаходиться від пасіки, можна отримати у місцевій сільській раді. Доказом того, що господарство використовувало для обробітку сільськогосподарських угідь той чи інший препарат слугує журнал хімічної обробки посівів, який має обов’язково заповнюватися агрономом або відповідальною особою у господарстві та каністри із залишками препарату (при їх наявності).

Слід констатувати чи попереджались пасічники відносно вимог Закону України «Про бджільництво» не пізніше ніж за 3 дні.

Однією із важливих умов під час розгляду спірних питань є реєстрація та паспортизація пасік в районних державних лікарнях ветеринарної медицини, а також відповідно до вимог ст. 13 Закону України ″Про бджільництво″ − пасіка підлягає реєстрації за місцем проживання фізичної особи або за місцем знаходження юридичної особи, яка займається бджільництвом, у місцевих державних адміністраціях або сільських, селищних, міських радах у порядку, встановленому центральним органом виконавчої влади з питань аграрної політики, зареєструвати пасіку у державному реєстрі потужностей відповідно до наказу Мінагрополітики від 10 лютого 2016 року № 39 "Про затвердження Порядку проведення державної реєстрації потужностей, ведення державного реєстру потужностей операторів ринку та надання інформації з нього заінтересованим суб’єктам", зареєстрованого в Мін'юсті 12 березня 2016 року за № 382/28512 – у районному відділі (управлінні) Держпродспоживслужби.

Без зазначеної реєстрації тяжко щось довести в суді. Ця вимога є обов’язковою, тому, що в суді буде тяжко довести, що бджоли загинули саме в результаті обробітку, а не від хвороби.

Комісійно відбирати проби. Методичні рекомендації щодо правильності відбору надають фахівці ветеринарної медицини Держпродспоживслужби. Обов’язковою умовою має бути акт відбору та відбір контрольних зразків не пізніше двох діб від моменту потрави.

Для дослідження в акредитованій лабораторії відбирають проби бджіл (400-500 мертвих, можна частково живих), 200 г свіжозібраного меду або незапечатаний мед у стільниках, пергу в сотах. Проби відбирають від 10% сімей з характерними ознаками отруєння, а також 100-200 г зеленої маси з ділянки, відвідуваної бджолами, проби землі.

Патологічний матеріал для дослідження повинен мати супровідний лист, підписний ветеринарним спеціалістом, який відбирав і запаковував проби. В листі зазначають назву господарства (прізвище, ім’я та по батькові власника пасіки, адресу, номер пасіки, кількість вуликів та кількість відібраних проб, характерні ознаки захворювання та мету дослідження). При підозрі на отруєння до листа додається акт або копія акта комісії, яка обстежувала пасіку та відбирала матеріал. У супровідному листі бажано зазначити на який отрутохімікат слід провести дослідження. Супровідний лист повинен мати штамп державної установи ветеринарної медицини.

Головне управління Держпродспоживслужби в Кіровоградській області рекомендує направляти зазначені зразки разом з супровідною та актом відбору до:

Державного науково-дослідного інституту лабораторної діагностики та ветеринарно-санітарної експертизи(м. Київ, вул. Донецька, 30,
тел.: 044-243-37-54 та 044-243-37-55);

Української лабораторії якості і безпеки продукції агропромислового комплексу при НУБіП України(Київська область, Києво-Святошинський р-н, смт Чабани, вул. Машинобудівників, 7 тел.: 044-526-45-02 та 044-527-89-43);

Інституту токсикології ім. Ведмідя, (м. Київ, вул. Герої оборони, 6, тел.: 044-526-97-00 та 044-526-96-45).

Термін доставки проб не повинен перевищувати 1-2 доби від часу відбору при умові зберігання та доставки в холодильнику або термосі з льодом. При цьому слід вказувати у супровідних документах діючу речовину.

Акт комісії та експертиза лабораторії, яку планується дослідити – це основні документи для розгляду в суді.

Якщо ж висновком експертизи буде доведено причинно-наслідковий зв'язок між обробкою поля та загибеллю бджіл від дії визначеного отрутохімікату слід робити наступні дії:

1. маючи акти і дані лабораторних досліджень, що підтверджують факт отруєння, визначають отруту, слід письмово звернутися до відповідача про добровільне відшкодування збитків;

2. якщо відповідач не погоджується на добровільне відшкодування збитків передати справу до суду.

Для цього необхідно:

1.  Подати позовну заяву до суду, до якої слід додати копії:

- розпорядження сільського чи міського голови про створення комісії;

- акти комісії;

- результати лабораторного дослідження;

- довідку з сільської (міської) ради (можна товариства пасічників) про те скільки бджолиних сімей пасічник має на своїй пасіці;

- довідку про вартість бджолосімей на день отруєння (видається товариством пасічників);

- список свідків та експертів.

Оскільки колективних заяв суд не приймає, позовну заяву в суд треба подати кожному пасічнику в індивідуальному порядку.

Тільки за рішенням суду можна притягнути того чи іншого фермера до відповідальності та відшкодувати збитки.

Вихід із цієї ситуації полягає в налагоджені дружніх, толерантних взаємовідносин між фермерами та бджолярами, в суворому дотриманні вимог чинного законодавства.

 

Новоукраїнський відділ Головного управління Держпродспоживслужби в Кіровоградській області

 

ЯКІСНЕ НАСІННЯ – ПЕРШИЙ КРОК ДО ГАРНОГО ВРОЖАю

Кожен аграрій повинен бути впевненим, що насіння яке він купує, є оригінальним та відповідає стандартам якості, тому при виборі посівного матеріалу варто бути обізнаним.

На жаль, на ринку насіння має місце недобросовісна конкуренція, яка породжує таке ганебне явище, як підробка (контрафакт/фальсифікат). Слід відмітити, що контрафактне/фальсифіковане насіння – це «насіння», яке виготовляється та реалізується з порушенням майнових прав інтелектуальної власності (неправомірне використання найменування сортів), виготовляється з порушенням технології зі спотвореним вмістом та з копіюванням зовнішнього оформлення оригінальної тари та елементів маркування.

Існує багато способів появи на ринку підробленого, низької якості насіння. Так звані комерсанти використовують назви відомих «торгових компаній» або суб’єктів насінництва та розсадництва, під виглядом яких на ринку реалізується «насіння», яке має зовсім не оригінального походження. Зазвичай для такого роду підробок використовують товарне зерно або некондиційне насіння, фарбу, «правильні» мішки та етикетки, зовні схожі на оригінальні.

Як правило, підроблене насіння пропонують фірми-одноденки, у яких завжди повний асортимент насіння різних культур, сортів та гібридів та які надають «гарний» сервіс – доставку насіння до воріт покупців, а не зі складу, щоб не дізналися, де роблять фальсифікат. Дуже часто привозять 1-2 мішки для зразка, іноді такі перші мішки є оригінальними, проте потім, після оплати, яка в більшості здійснюється за готівку, доставляють решту – підроблене насіння.

Тож при купівлі насіння дотримуйтесь наступних порад:

1. Купуйте насіння у офіційних дистриб’юторів або безпосередньо у виробника. Виробник насіння має бути занесеним до Державного реєстру суб’єктів насінництва та розсадництва, що знаходиться у відкритому доступі.

2. Перевіряйте всі мішки та насіння в них. Як правило, підроблене насіння фарбується неякісною фарбою, яка осипається. Подвійне зшивання мішків має насторожити.

3. Перевіряйте захисні елементи пакування виробника – голограми, QR-коди, етикетки. Залежно від категорії (генерації) насіння та його призначення упаковку з насінням маркують етикетками відповідної форми, кольору та змісту.

4. Завжди вимагайте у продавця супровідний документ, який містить інформацію про два сертифікати, що видані на партію насіння (Сертифікат, що засвідчує сортові якості насіння та Сертифікат, що засвідчує посівні якості насіння). Інформацію про сертифікати можна перевірити в «Реєстрі сертифікатів на насіння та/або садивний матеріал».

5. Обов’язково перевіряйте відповідність інформації у сертифікатах та на етикетці. Номер партії та країна походження насіння повинні збігатися.

6. Купуйте насіння за безготівковий розрахунок, а якщо за готівку – зберігайте всі чеки та квитанції.

7. Не спокушайтеся дешевим насінням! Ціна має бути важливим, але не визначальним чинником. Не варто шукати найдешевше з дешевого. Якщо постачальник досить легко і невимушено знижує й так невисокі ціни і його пропозиція виглядає найпривабливішою на тлі конкурентів – це серйозний привід насторожитися.

Щоб бути впевненим у придбаному насінні або у разі сумнівів щодо його якості рекомендуємо перевіряти насіння після покупки. Тут краще дослухатись до народної мудрості: сім разів відміряй, один раз відріж.

У разі виникнення запитань щодо порушеної теми звертайтеся за консультацією до відділу контролю в сфері насінництва та розсадництва управління фітосанітарної безпеки Головного управління Держпродспоживслужби в Кіровоградській області за телефоном (0522) 32-26-38. Ми знаходимося за адресою: м. Кропивницький, вул. Тараса Карпи, 84, каб. 113.

 

 

Увага! Пташиний грип

 

Що таке пташиний грип і чи небезпечний він для людей?

Пташиний або курячий грип – це вірус, який часто призводить до смерті заражених птахів. Його збудник переносять дикі перелітні птахи. Деякі зі штамів пташиного грипу можуть вражати не лише птахів, але й свиней чи людей. Свійські птахи можуть бути інфіковані вірусом пташиного грипу через безпосередні контакти з інфікованими водоплавними чи іншими птахами, або через контакт із поверхнею (земля, глина чи клітки), або з матеріалами (вода або корм), що були заражені вірусом.

Які симптоми пташиного грипу у свійської птиці?

Інфекція серед свійської птиці може бути безсимптомною або викликати зменшення яйценесення та захворювання системи дихання, а також протікати у миттєвій формі, викликаючи швидку загибель птиці від системного ураження без будь-яких завчасних симптомів.

Як поширюється пташиний грип серед птахів?
Інфіковані птахи поширюють вірус через свою слину, носові секреції і фекалії. Чутливі до інфекції птахи можуть бути інфіковані, коли вони контактують із зараженими виділеннями чи секреціями. Свійські птахи можуть бути інфіковані вірусом пташиного грипу через безпосередні контакти з інфікованими водоплавними птахами чи іншими інфікованими птахами, або через контакт із поверхнею (земля, глина чи клітки), або з матеріалами (вода або корм), що були заражені вірусом.

Чи може людина бути інфікована вірусом пташиного грипу?
Віруси пташиного грипу не завжди заражають людей, але, починаючи з 1997 року, було зареєстровано більше як 100 підтверджених випадків зараження людей вірусами пташиного грипу. Світова організація охорони здоров'я (
WHO) зберігає оновлені дані і об'єднані звіти про випадки захворювання людей пташиним грипом A (H5N1).

Як люди заражуються вірусами пташиного грипу?
У більшості випадків люди заражувалися пташиним грипом внаслідок безпосередніх чи близьких контактів з інфікованими птахами (свійськими курми, качками й індиками) або з поверхнею, зараженою секрецією чи виділеннями інфікованих птахів. Поширення вірусів пташиного грипу від однієї хворої людини до іншої буває дуже рідко; подальше поширення інфекції від хворого не спостерігається. Під час спалаху пташиного грипу серед птахів існує можливий ризик і для людей, які мають безпосередні чи близькі контакти з інфікованими птахами або з поверхнями, зараженими секреціями чи іншими виділеннями інфікованих птахів.

Чи є ризик заразитися пташиним грипом при вживанні в їжу пташиного м'яса?
Не має зареєстрованих випадків, коли правильно приготоване пташине м'ясо чи яйця могли бути джерелом захворювання на пташиний грип.

Навички, які допоможуть зберегти здоров'я і уникнути грипу.
Остерігайтеся близького контакту з хворими людьми. Якщо ви хворі, уникайте контакту з іншими людьми, щоб захистити і їх від захворювання. Коли ви хворі, по змозі залишайтесь удома, не йдіть на роботу, до школи і не плануйте в цей час відрядження. Ви допоможете вберегти інших людей від зараження вашою хворобою. Закривайте свій рот і ніс тканиною, коли кашляєте або чхаєте. Ви допоможете іншим людям, що оточують вас, уникнути зараження. Миття рук захистить вас від мікробів. Намагайтеся не торкатись очей, носа або рота. Мікроби часто поширюються тоді, коли особа доторкається до чого-небудь, забрудненого мікробами, а потім торкається своїх очей, носа або рота.

 

 

При будь-яких випадках загибелі домашньої птиці відразу звертайтеся до Новоукраїнського районного відділу ГУ ДПСС В Кіровоградській області або до Новоукраїнської районної державної лікарні ветеринарної медицини!

 

тел. 0983926630 Головний спеціаліст Новоукраїнського районного відділу ГУ ДПСС Коваленко Євген Валерійович

 

тел.0951911058; (05251) 21173 Начальник Новоукраїнської районної державної лікарні ветеринарної медицини Калич Андрій Миколайович.

 

 

ПЕРЕВАЖНЕ ПРАВО ПРИ РОЗТАШУВАННІ НАСІННЄВИХ ПОСІВІВ ПЕРЕХРЕСНОЗАПИЛЬНИХ КУЛЬТУР 

 

З метою отримання насіння з високими сортовими якостями при вирощуванні перехреснозапильних культур (тритикале, жита, гречки, кукурудзи, сорго зернового, цукрового та вінечного, соняшнику, ріпаку, гірчиці, редьки олійної, суріпиці, рицини, рижію, маку олійного, бобів, вики озимої, люпину, багаторічних бобових та злакових трав, буркуну, серадели, суданської трави, могару та інших) необхідно дотримуватися норм просторової ізоляції, щоб захистити посіви від запилення іншими видами, сортами та гібридами цих сільськогосподарських культур.

Законом України «Про насіння і садивний матеріал» (стаття 13) суб’єктам насінництва та розсадництва надано переважне право при розташуванні насіннєвих посівів сортів рослин (клонів, ліній, гібридів першого покоління) перехреснозапильних культур перед іншими товаровиробниками, вимагати відшкодування завданих збитків від перехресного запилення посівів перехреснозапильних культур іншими сортами внаслідок порушення їх прав на перевагу при розташуванні насіннєвих посівів, звертатися до відповідних органів виконавчої влади або до суду в разі порушення прав.

Процедуру узгодження розташування насіннєвих посівів перехреснозапильних культур суб’єктами насінництва та розсадництва встановлює Порядок узгодження розташування насіннєвих посівів, який затверджений наказом Міністерства аграрної політики та продовольства України від 7 жовтня 2016 року №365.

Під правом на перевагу при розташуванні насіннєвих посівів розуміють, що в разі подання суб’єктом насінництва та розсадництва плану-схеми розташування насіннєвих посівів перехреснозапильних рослин до відповідного територіального органу Держпродспоживслужби, інші суб’єкти господарювання не мають право розміщувати посіви споріднених перехреснозапильних рослин на відстані, меншій від допустимих норм просторової ізоляції. З інформацією про норми просторової ізоляції насінницьких посівів перехреснозапильних культур можна ознайомитися за посиланням. Подання планів-схем розташування насіннєвих посівів перехреснозапильних культур проводиться до 1 березня року, в якому здійснюватиметься посів.

У свою чергу суб’єкт насінництва та розсадництва відповідно до запланованого обсягу виробництва насіння узгоджує питання невисівання споріднених перехреснозапильних рослин з іншими суб’єктами господарювання, які використовують земельні ділянки, розташовані від насіннєвого посіву на відстані, меншій ніж передбачено нормами просторової ізоляції. За результатами узгодження може укладатися угода про невисівання споріднених перехреснозапильних рослин та/або про взаємні гарантії вчасного знищення падалиці культур, які є джерелом небажаного запилення.

Звертаємо увагу, що прийом планів-схем розташування насіннєвих посівів перехреснозапильних культур від суб’єктів насінництва та розсадництва в Кіровоградській області проводить Головне управління Держпродспоживслужби в Кіровоградській області за адресою : 25006, м. Кропивницький, вул. Тараса Карпи, 84 або на електронну адресу: natafitokr@ukr.net . Термін подання – до 1березня 2021 року.

За роз’ясненнями та консультаціями з цього питання можна звертатися до відділу контролю в сфері насінництва та розсадництва управління фітосанітарної безпеки за телефонами: (0522) 32 26 38, +380501717369.

 

УРЯД ВРЕГУЛЮВАВ РОЗБІЖНОСТІ, ЯКІ ВИНИКАЮТЬ ПІД ЧАС ПРОВЕДЕННЯ СЕРТИФІКАЦІЇ НАСІННЯ 

Кабінет Міністрів України на засіданні 02 грудня 2020 року ухвалив Постанову №1187 «Про внесення змін до Порядку проведення сертифікації, видачі та скасування сертифікатів на насіння та/або садивний матеріал». Прийнятий документ приводить процедуру сертифікації насіння до міжнародних вимог та врегульовує розбіжності, які виникають під час проведення сертифікації насіння.

Зокрема, розширено перелік документів, які подаються до органу із сертифікації виробниками категорії добазового насіння. Також визначено відсоток насіння, яке підлягатиме ділянковому (ґрунтовому) сортовому та лабораторному сортовому контролю. Так, для категорій добазового та базового насіння генерації супереліта ділянковий (ґрунтовий) сортовий контроль та лабораторний сортовий контроль здійснюється в обсязі 100 відсотків, починаючи з генерації розсадників розмноження другого року. Для сертифікованого насіння сортів рослин та гібридів першого покоління ділянковий (ґрунтовий) сортовий контроль та лабораторний сортовий контроль здійснюється в обсязі, визначеному органом із сертифікації, та становить в межах від 5 до 10 відсотків і залежить від видів сільськогосподарських рослин.

До того ж збільшено термін дії сертифікатів, що засвідчують посівні якості насіння. Так, на насіння овочевих, баштанних культур, кормових коренеплодів відкритого і закритого ґрунтів – дванадцять місяців, а упаковані у герметичну тару – двадцять чотири місяці, на насіння соняшнику протруєного – вісім місяців, а на насіннєву картоплю, затарену в мішки, в ящичні піддони та насипом – тридцять днів.

За роз’ясненнями та консультаціями звертайтеся до відділу контролю в сфері насінництва та розсадництва управління фітосанітарної безпеки за телефонами: (0522) 32 26 38, +380501717369.

 

 

МИШОПОДІБНІ ГРИЗУНИ: МАЛИЙ ШКІДНИК – ВЕЛИКІ ПРОБЛЕМИ

Мишоподібні гризуни – загальна назва дрібних шкідливих гризунів. Серед них найбільш поширеним та шкідливим гризуном у посівах сільськогосподарських культур є полівка звичайна. Зустрічаються також миші: хатня, польова, лісова та курганчикова.

Щороку в осінньо-зимовий період ці шкідливі гризуни створюють реальну загрозу посівам зернових культур, ріпаку, багаторічних трав. Харчуючись сходами озимих, гризуни утворюють у посівах прогалини. Оселяючись в складських та житлових приміщеннях, вони пошкоджують продукти, тару та самі приміщення. До того ж, миші є носіями збудників різних інфекційних та інвазійних хвороб людей та тварин.

Погодно-кліматичні умови, які склались впродовж осені 2020 року, та достатня кормова база стимулюють активне розмноження гризунів. За сприятливих умов щільність мишоподібних гризунів буде ще збільшуватись. Тому сільгоспвиробникам необхідно своєчасно обстежувати площі озимих культур, багаторічних трав та при виявленні 3-5 і більше жилих колоній на одному гектарі, потрібно проводити захисні заходи по знищенню гризунів.

Для захисту сільськогосподарських культур від гризунів застосовують біологічні та хімічні родентициди, які включені до «Переліку пестицидів і агрохімікатів, дозволених до використання в Україні». Хімічні препарати слід застосовувати обережно з обов’язковим дотриманням техніки безпеки. Альтернативою хімічному методу є безпечний для людей і довкілля біологічний метод, зокрема використання бактоциду.

Бактоцид - це мікробіологічний родентицид, основу препарату складає зерно, оброблене в лабораторних умовах бактеріями мишачого тифу, які спричиняють епізоотію серед мишоподібних гризунів. При поїданні принади гине до 95% гризунів протягом 5-14 днів. Знаходячись у тісному контакті одна з одною, миші швидко розповсюджують смертельну хворобу серед здорових особин, що підвищує ефективність застосування препарату. Норма витрат для сільськогосподарських угідь становить 3-5 г на нору, або 1,5-2,5 кг/га в залежності від чисельності популяції мишоподібних гризунів. В складських та житлових приміщеннях – 100-200 гр на 100 кв.м.

Пам’ятайте, що систематичні обстеження та вчасні захисні заходи дають можливість стримати розповсюдження мишоподібних гризунів та вберегти Ваш врожай.

Для отримання детальнішої інформації та консультацій звертайтесь до управління фітосанітарної безпеки Головного управління Держпродспоживслужби в Кіровоградській області за адресою: м. Кропивницький, вул. Тараса Карпи, 84, кабінети 303–304 або за телефоном (0522) 32 12 21, чи до найближчого державного фітосанітарного інспектора.

ЩЕПЛЕННЯ ВІД ГРИПУ

         В Україні є постійна проблема - ніхто з грипом не звертається в першу добу до фахівців. Всі займаються самолікуванням і починають приймати ті препарати, які навіть протипоказані. Легкі і середні форми грипу важко відрізнити від респіраторних захворювань. Але тяжкі форми і середньотяжкі мають досить чітку картину перебігу. Насамперед, це висока температура тіла. Все-таки в переважній кількості випадків, за винятком імунодефіцитних осіб, висока температура корелюється зі ступенем тяжкості грипу. Дуже важливий симптом грипу - біль і відчуття тяжкості за грудиною, що особливо посилюються при кашлі. Це дуже характерний симптом. Пік ураження респіраторної системи при грипі - на трахею. Також при грипі спостерігається специфічна зміна в ротоглотці - особлива зернистість. За наявності цих симптомів вже не можна виключати грип.

 Грип - найбільш вивчена, але найменш зрозуміла з усіх хвороб. Грип - це клінічний діагноз, його повинні ставити клініцисти.

 Вакцина захищає від усіх актуальних штамів грипу, є безпечною і ефективною. Вакцинуватися від грипу лікарі рекомендують, починаючи з жовтня, проте можна робити щеплення упродовж всього сезону.
   Для профілактики грипу в епідемічному сезоні 2020-2021 років в Україні перереєстрували 4 вакцини зі штамами вірусу, що актуальні для цього сезону. Відповідно до національного законодавства, щеплення проти грипу не входять до національного календаря щеплень, а відтак, вакцини проти грипу не закуповуються за кошти державного бюджету. Вони можуть закуповуватися за кошти місцевих бюджетів чи інших джерел, не заборонених законодавством. Як вважає більшість медиків, своєчасне щеплення від грипу іноді здатне не просто полегшити протікання хвороби, а й врятувати життя. А значить, необхідність щеплення можна вважати незаперечним. Чи так це насправді, чи вакцинація приховує в собі певну небезпеку?

Переваги щеплення від грипу:   зрозуміло, що щеплення не дає 100%-ї гарантії того, що людина не захворіє. Але якщо щеплена дитина і підхопить застуду, то хвороба протікатиме у більш легкій формі і пройде без особливих ускладнень. 

Особливо щеплення проти грипу виручить у ситуації, коли дитина або дорослий має сильну чутливість до різних захворювань. Сучасний вірус грипу здатний мутувати, періодично повертаючись у якійсь новій формі. І побороти такі віруси здатний лише досить сильний і укріплений імунітет, що отримав допомогу від щеплення, коли в організмі перебуває необхідна кількість антитіл. Біль і неприємності, що завдав укол дозволяють у подальшому протягом усього сезону 2020-2021 не боятися будь-якого чихання, кашлю і подиху, спрямованого у бік тебе або твоєї дитини. Ти відчуваєш себе захищеною, і немає необхідності пити у великих кількостях ліки і таблетки від грипу.

Щеплення від грипу: за і проти . На сьогоднішній день у людей склалася неоднозначна думка, чи робити щеплення від грипу, особливо дітям. Це пояснюється негативним ставленням до втручання в імунну систему організму. Так чи варто займатися штучною стимуляцією внутрішніх сил організму чи покластися на власні його резерви? Адже крім, безумовно, позитивних сторін щеплення від грипу має і негативний вплив на організм.   Багато хто помилково вважає, що після щеплення від грипу діти і дорослі стають більш активними, бадьорими і працездатними. На ділі ж після введення ін'єкції загальний стан значно погіршується. З'являється запаморочення, нудота, слабкість, млявість - вірні симптоми формування нового імунітету. Переносяться вони нелегко, але їх потрібно перечекати кілька днів. Погане самопочуття після введення вакцини може бути не тільки реакцією організму на щеплення від грипу. Але схожим на грип захворюванням після щеплення проявляється якась прихована інфекція, наприклад, риновирусна і аденовірусна інфекція, парагрип, респіраторно-синцитіальні захворювання тощо.Якщо безпосередньо перед щепленням людина заразилася грипом, то існуючий вірус може адаптуватися, а введена ін'єкція не допоможе подолати хворобу. Тому важливо робити щеплення абсолютно здоровій людині, після огляду сімейного лікаря.

Щоб щеплення від грипу 2020-2021 виконало своє безпосереднє призначення, його необхідно зробити правильно. Важливо завчасно зробити спеціальну імунограму, яка дозволить оцінити стан організму і його захисні сили. Якщо імунітет людини недостатньо сильний, то щоб уникнути хвороби його слід трохи підкріпити. Це дозволить у період дії вакцини проти грипу захистити організм від проникнення інших можливих небезпечних інфекцій, поки він сам не зміцніє.Також слід пройти обстеження на наявність будь-якого захворювання на ранній стадії прояви. Якщо діагноз підтверджується, то щеплення від грипу можна робити тільки після повного одужання.

 Про дотримання температурного режиму в навчальних закладах

 

Питання дотримання санітарно-гігієнічних показників мікроклімату в навчальних закладах є одним з ключових у збереженні та зміцненні стану здоров’я. Вікові особливості теплорегуляції у дітей характеризуються великою чутливістю до змін показників мікроклімату та потребують забезпечення комфортного повітряного та теплового режиму приміщень. 

     Недотримання норм температури повітря в приміщенні в поєднанні з підвищеною вологістю та швидкістю повітря впливає на посилення процесів тепловіддачі, що призводить до охолодження організму дитини і як наслідок – розвиток захворювань. Гігієнічне нормування мікроклімату приміщень визначено в залежності від віку дитини, функціонального призначення приміщень та кліматичної зони. Умови мікроклімату характеризуються температурою повітря, відносною вологістю приміщень, швидкості руху повітря, інтенсивністю теплового (інфрачервоного) випромінювання та температурою поверхні.

     У зв’язку із зниженням температури атмосферного повітря, Новоукраїнський районний відділ Головного управління Держпродспоживслужби в Кіровоградській області нагадує про основні вимоги щодо дотримання повітряно-температурного режиму в дошкільних та загальноосвітніх навчальних закладах.

  Відповідно до Санітарного регламенту для дошкільних навчальних закладів, затвердженого наказом МОЗ України від 24.03.2016 № 234, оптимальною температурою у групових осередках є +19-23° C, у залах для занять музикою та фізичною культурою +18-19° C, у приміщеннях, що займають кутове положення або знаходяться в торці будівлі закладу, температура повітря повинна бути не менше +21° C. Відносна вологість повітря в приміщеннях, де перебувають діти, повинна бути в межах 40-60 %.

    Відповідно до вимог ДСанПіН 5.5.2.008-01 «Державні санітарні правила і норми влаштування, утримання загальноосвітніх навчальних закладів та організації навчально-виховного процесу» температура повітря в класах і кабінетах має бути 17-20°С, у майстернях з обробки металу і дерева – 16-18°С, спортивних залах – 15-17°С, роздягальнях при них – 19-23°С, в актовій залі – 17-20°С, у бібліотеці – 16-18°С, медичних кабінетах – 21-23°С, рекреаціях – 16-18°С, спальних приміщеннях – 18-20°С, в умивальних – 20-23°С, вестибюлі, гардеробі –16-19°С, у туалетах – 17-21°С, душових – не нижче 25°С. Відносна вологість повітря повинна складати 40-60%.

     Відповідно до вимог Державних санітарних норм та правил «Гігієнічні вимоги до улаштування, утримання і режиму спеціальних загальноосвітніх шкіл (шкіл-інтернатів) для дітей, які потребують корекції фізичного та (або) розумового розвитку та навчально-реабілітаційних центрів», затверджених наказом МОЗ України від 20.02.2013 № 144, допустимі параметри мікроклімату в опалювальний період в житлових, навчальних приміщеннях і приміщеннях для дозвілля вказаних закладів становлять: температура повітря від 18°С до 22°С, відносна вологість — 40-60%, швидкість руху повітря — не більше 0,25 м/с. У спортивному залі, майстернях з обробки деревини й металу температура повітря повинна бути 15-18°С, в приміщеннях медичного блоку — 21-23°С. Температура нижче вказаних нормативів неприпустима.

     Відповідальність за дотримання санітарно-гігієнічного та протиепідемічного режиму покладається на засновників (власників) та керівників закладів. Щоб здійснювати постійний контроль дотримання температурного режиму, необхідно всі приміщення закладу забезпечити термометрами.

        

ДЕРЖПРОДСПОЖИВСЛУЖБА ІНФОРМУЄ!

 

Новоукраїнський районний відділ Головного управління Держпродспоживслужби в Кіровоградській області інформує, що відповідно до наказу Державної служби України з питань безпечності харчових продуктів та захисту споживачів від 21 серпня 2020 року № 546 «Про організацію заходів з проведення осінньої кампанії з пероральної імунізації диких мʼясоїдних тварин у 2020 році», з метою виконання плану протиепізоотичних заходів з профілактики основних інфекційних і паразитарних хвороб тварин на 2020 рік та враховуючи складну епізоотичну ситуацію щодо сказу тварин в області в вересні 2020 року на території Кіровоградської області планується проведення кампанії з пероральної імунізації диких мʼясоїдних тварин проти сказу шляхом розкидання приманок з вакциною із літаків.

Приманки з вакциною розкидатимуть над лісовими та сільськогосподарськими угіддями області поза територіями населених пунктів.

Наголошуємо, що приманка є безпечною для людей і тварин. Вона має вигляд невеликих брикетів розміром із сірникову коробку з запахом м’ясокісткового борошна, всередині містить желеподібну капсулу з вакциною проти сказу.

Ð? облаÑ?Ñ?Ñ? Ñ?Ñ?иваÑ? оÑ?Ñ?ннÑ? пеÑ?оÑ?алÑ?на Ñ?мÑ?нÑ?заÑ?Ñ?Ñ? мâ??Ñ?Ñ?оÑ?дниÑ? Ñ?ваÑ?ин

Дані заходи мають забезпечити створення благополучного середовища щодо захворювання на сказ серед диких тварин, які є основними розповсюджувачами збудника сказу.

Держпродспоживслужба району звертається до жителів з проханням: у разі виявлення приманок не беріть їх руками і не переміщуйте з місць розкладання.

 Під час лісових прогулянок з дітьми слідкуйте, щоб вони не торкалися брикетів.

 

Увага - колодязна вода не завжди безпечна!

Найбезпечнішою для здоров’я людини за мікробіологічними та санітарно-хімічними показниками є артезіанська вода, яка подається населенню із глибин водоносного горизонту. Тим часом майже у всіх населених пунктах району є криниці громадського користування, приватні криниці де якість води у багатьох випадках не відповідає вимогам чинного санітарного законодавства – вміст нітратів перевищує гранично-допустимі концентрації у декілька разів.

Вживання води питної, яка містить понад нормовану кількість нітратів, у окремих випадках може призвести до захворювання, яке називається водно-нітратна метгемоглобінемія. Дане захворювання обумовлене значним підвищенням вмісту метгемоглобіну в крові, який утворюється внаслідок токсичної дії нітратів на гемоглобін, що призводить до кисневого голодування тканин (гіпоксії). Групи підвищеного ризику становлять немовлята віком до 1 року, які перебувають на штучному вигодовуванні (коли  суміші готуються на воді з високою концентрацією нітратів). Також чутливі до нітратів особи похилого віку, хворі на анемію та люди, які страждають захворюваннями дихальної та серцево-судинної системи. Основні симптоми хвороби у немовлят проявляються у вигляді посиніння ділянок навколо рота, рук і на стопах, тому цю хворобу ще називають «блакитний синдром немовлят». У дітей, що вражені цією хворобою, може бути блювота і пронос. Гостре нітратне отруєння у дітей в 7-8% випадках закінчується смертю.

Основною причиною забруднення питної води з таких джерел водопостачання є те, що такі криниці експлуатуються будучи в занедбаному стані, розміщені поблизу гноївок, вбиралень, вигрібних і стічних ям. Через відсутність глиняного замка навколо криниці та верхнього бетонованого покриття  з ухилом від криниці радіусом 2 метри,  ливневі і талі води без перешкод проникають у криницю, забруднюючи питну воду органічними та іншими сполуками, роблять її непридатною для споживання.

Власникам шахтних колодязів рекомендується дотримуватись вимог санітарного законодавства, передбачених Державними санітарними нормами і правилами «Гігієнічні вимоги до води питної, призначеної для споживання людиною» ДСанПіН 2.2.4-171-10, при їх облаштуванні та утриманні, а саме: колодязь не рекомендується облаштовувати в понижених, заболочених місцях та на ділянках, що затоплюються паводковими водами. Індивідуальний колодязь слід розміщувати на відстані не менше 20 м, а колодязь громадського користування на відстані не менше 50 м від джерел можливого забруднення (вбиралень, вигрібних ям, мережі каналізації, тваринницьких майданчиків). Стінки колодязів повинні бути щільними, без щілин, такими, що добре ізолюють колодязь від проникнення поверхневих стоків (дощові і талі води) – зазвичай використовують для цього монолітний залізобетон, бетонні або залізобетонні кільця, а за їх відсутності – кераміку, цеглу, камінь або дерево.  Підводну частину стінок колодязя потрібно заглиблювати у водоносний горизонт не більше ніж на один метр. Дно колодязя слід вкривати фільтруючим шаром гравію (щебеню) товщиною    20-30 см. Наземна частина колодязя (оголовок) повинна бути не менше 0,8 м вище поверхні землі. Для підйому води з колодязя застосовують насоси, в інших випадках обладнують відром загального користування. Навколо колодязя повинен бути «замок» із добре утрамбованої глини глибиною 2 м і шириною 1 м з ухилом від колодязя (висота ухилу 0,1 м). Колодязь повинен бути огороджений, мати кришку, навіс, коловорот з відром загального користування, лавку для відер. Не дозволяється набирати воду з громадського колодязя відрами, які населення приносить з дому. Не рідше 1 разу на рік необхідно проводити чистку колодязя від замулювання та намивання породи з одночасним поточним ремонтом кріплення та обладнання. Після кожного ремонту або чищення колодязя необхідно проводити його дезінфекцію. Лабораторний контроль води питної за мікробіологічними, санітарно-хімічними та радіологічними показниками проводиться з періодичністю, визначеною ДСанПіН «Гігієнічні вимоги до води питної, призначеної для споживання людиною» (водогони, громадські та відомчі криниці).

Власникам шахтних колодязів потрібно постійно інформувати споживачів про якість питної води.

 

                                                                     Новоукраїнський районний відділ Головного управління

                                                                             Держпродспоживслужби в Кіровоградській області

ЯК УБЕРЕГТИСЯ ВІД ПІДРОБОК, КУПУЮЧИ НАСІННЯ 

Кожен аграрій повинен бути впевненим, що насіння, яке він купує, є оригінальним та відповідає стандартам якості, тому при виборі посівного матеріалу варто бути обізнаним.

На жаль, на ринку насіння має місце недобросовісна конкуренція, яка породжує таке ганебне явище, як підробка (контрафакт/фальсифікат). Слід відмітити, що контрафактом вважається ввезення продукції особами, що не уповноважені виробником або власником торгової марки та сорту, як об’єкта інтелектуальної власності, на який отримано супровідні документи для здійснення імпорту товару на певну територію або регіон. В свою чергу фальсифіковане насіння – продукція, виготовлена на території України з порушенням технології, неправомірним використанням найменувань сортів, занесених до Державного реєстру сортів рослин, придатних для поширення в Україні зі спотвореним вмістом та з копіюванням зовнішнього оформлення оригінальної тари.

Існує багато способів появи на ринку підробленого, низької якості насіння. Так звані «комерсанти» використовують назви відомих торгових компаній або суб’єктів насінництва та розсадництва, під видом яких на ринку реалізується насіння, яке має походження відмінне від оригінального. Зазвичай для такого роду підробок використовується товарне зерно, або некондиційне насіння, фарба, «правильні» мішки та папірці, зовні схожі на сертифікати, що засвідчують сортові і посівні якості насіння.

Добросовісні виробники при обробці насіння засобами захисту рослин використовують для фарбування якісні барвники. Підроблене ж насіння обробляється нестійким барвником, який при транспортуванні насіння відпадає. Отже, якщо у мішку виявлено пил від фарби – це може свідчити про підробку. На фірмових мішках проставляються голографічні знаки, спеціальні етикетки з QR-кодом тощо. Підроблені мішки можуть бути подібними з оригінальними компаній-виробників, проте можна помітити допущені помилки у логотипі чи назві сорту/гібриду насіння, або ж кольорова гама пакування розмита. Варто з підозрою відноситися до «суперзахищених» мішків, прошитих декілька разів, оскільки це може свідчити про те, що мішок заповнений чим прийдеться.

Як правило, підроблене насіння пропонують фірми-одноденки, у яких завжди повний асортимент насіння різних культур, сортів та гібридів, та які надають «гарний» сервіс – доставку насіння до воріт покупця, а не зі складу, щоб не дізналися, де роблять фальсифікат. Дуже часто привозять 1-2 мішки для зразка, іноді такі перші мішки є оригінальними, проте потім, після оплати, яка в більшості здійснюється за готівку, доставляють решту – підроблене насіння.

Щоб не придбати підроблене насіння, дотримуйтесь наступних порад:

1. Як правило, насіння реалізують самі виробники та/або компанії з іноземними інвестиціями через мережу офіційних дистриб’юторів. Виробник насіння має бути занесеним до Державного реєстру суб’єктів насінництва та розсадництва, що знаходиться у відкритому доступі.

2. Кожну партію насіння супроводжують два сертифікати (Сертифікат, що засвідчує сортові якості насіння, та Сертифікат, що засвідчує посівні якості насіння), які можна перевірити через електронний доступ до «Реєстру сертифікатів на насіння та/або садивний матеріал».

3. Обов’язково перевіряйте відповідність інформації у сертифікатах та на етикетках, що мають бути на кожному мішку. Номер партії та країна походження насіння повинні співпадати. Залежно від категорії (генерації) насіння та його призначення упаковку з насінням маркують етикетками відповідної форми, кольору та змісту.

4. Купуйте насіння тільки за безготівковий розрахунок, зберігаючи всі чеки та квитанції.

5. Ціна має бути важливим, але не визначальним фактором. Не варто шукати найдешевше з дешевого. Якщо постачальник досить легко і невимушено знижує й так невисокі ціни і його пропозиція виглядає найпривабливішою на тлі конкурентів, це серйозний привід насторожитись.

За роз’ясненнями та консультаціями з цього питання можна звертатися до відділу контролю в сфері насінництва та розсадництва управління фітосанітарної безпеки за телефонами: (0522) 32 26 38; +380501717369.

ЧОМУ ПЕРЕД ПОСІВОМ ВАРТО ПЕРЕВІРЯТИ НАСІННЯ НА ПОСІВНІ ЯКОСТІ

Незабаром розпочнеться посів озимих сільськогосподарських культур. Тож саме час до початку посівної дізнатися, наскільки якісне насіння буде висіяне під урожай наступного року.

Якість насіння є одним із основних факторів одержання високих урожаїв та означає наявність сортових та посівних якісних показників.

Посівні якості насіння – сукупність показників якості насіння, що характеризують придатність його до посіву (схожість, енергія проростання, чистота, маса 1000 шт., життєздатність, вологість, зараженість хворобами, заселеність шкідниками).

Схожість, без сумніву, є найбільш важливим показником. Рівень схожості, встановлений стандартом, забезпечує нормальне проростання насіння в польових умовах і формування необхідної густоти рослин. Існують поняття лабораторної та польової схожості насіння. Лабораторна схожість насіння визначається шляхом його пророщування за оптимальних умов протягом конкретного для кожної культури терміну (для більшості культур – 7-8 діб). Польова схожість насіння, як правило, відрізняється від лабораторної, її показники можуть бути дещо нижчими, адже в лабораторіях створюються ідеальні умови для проростання насіння, що не завжди можливо в польових умовах. Це пов’язано з впливом низки чинників, таких як температура й вологість грунту, строки і глибина посіву, рівень агротехніки тощо.

Не менш важливим показником є енергія проростання насіння, що характеризує його здатність швидко і дружно проростати. Цю властивість має здорове насіння.

Знаючи енергію проростання і схожість та визначивши масу 1000 насінин можна з високою точністю розрахувати норму висіву на гектар і не витратити зайвий посівний матеріал.

Має значення і перевірка на заселеність насіння шкідниками, які пошкоджують насіння, а продукти їх життєдіяльності спричиняють розвиток грибкових хвороб і пліснявіння.

Попередня перевірка насіння сільськогосподарських культур на зараженість хворобами має важливе значення, адже результати таких досліджень будуть достатньою підставою для прийняття рішення про доцільність проведення обробки насіння та підбір протруйника необхідного спектра дії. При цьому основна вимога для якісного протруєння насіння – відсутність домішок насіння культурних рослин та бур’янів, битого насіння тощо, тому при визначенні посівних якостей насіння обов’язково визначати дані показники.

Володіючи повною інформацією про якість насіння, аграрій розуміє, який протруйник треба купити, чи потрібна передпосівна обробка стартовими мікродобривами та чи варто сіяти це насіння взагалі.

Вартість повного дослідження проби насіння на посівні якості невисока, але отримані результати дозволяють заощадити десятки тисяч гривень у подальшому.

Послуги з визначення посівних якостей насіння в області надають 5 державних лабораторій Держпродспоживслужби. З переліком цих лабораторій, а також інформацією про вартість таких лабораторних досліджень можна ознайомитися за посиланням.

За роз’ясненнями та консультаціями з цього питання можна звертатися до відділу контролю в сфері насінництва та розсадництва управління фітосанітарної безпеки за телефонами: (0522) 32 26 38, +380501717369.

НА ЩО ЗВЕРНУТИ УВАГУ ПРИ ЗБИРАННІ НАСІННИЦЬКИХ ПОСІВІВ АБИ НЕ ВТРАТИТИ ЯКІСТЬ НАСІННЯ 

Вимоги до якості збирання насінницьких посівів більш високі, ніж до збирання посівів товарного призначення, бо важливо не лише зібрати урожай з мінімальними втратами, а й отримати насіння з високими посівними якостями.

Насінницькі посіви зернових та зернобобових культур збирають як прямим комбайнуванням, так і роздільним способом. Перший використовується при рівномірному дозріванні насіння на низькорослих та відносно чистих посівах, а також за нестабільних погодних умов. В інших випадках збирання проводиться роздільним способом. Пряме комбайнування зернових культур проводять при повній стиглості насіння, проса – при дозріванні насіння у верхній та середній частині волоті, гороху і вики – при побурінні 70-75% бобів. При роздільному збиранні насіння, як правило, травмується менше, ніж при прямому, проте у дощові роки більш високоякісне насіння одержують при прямому комбайнуванні. Передчасне скошування у валки призводить до одержання щуплого насіння, а запізніле – супроводжується великими втратами і погіршенням якості насіння.

З метою запобігання видового і сортового засмічення насіння під час його збирання необхідно вживати наступних заходів:

- насамперед скласти план проведення збиральних робіт, аби виключити можливість послідовного збирання одним комбайном двох і більше сортів однієї культури або важковідокремлюваних культур;

- починати збирання з обкосів на ширину захвату комбайну, а намолочене при цьому збіжжя використати на товарні цілі;

- контролювати ступінь травмування насіння, а для цього обмолот слід проводити в оптимальні строки та на понижених швидкостях, обороти барабана та зазори молотильних агрегатів комбайна повинні бути відповідно відрегульовані;

- перевозити насіння від комбайна тільки закріпленим за ним транспортом, полем де посіяний даний сорт;

- комбайни і транспорт ретельно очищати після закінчення збирання на цьому ж полі, використовуючи компресор;

- організувати вхідний контроль за насінням, яке надходить на тік від комбайнів, розміщувати його слід таким чином, щоб запобігти змішуванню з іншими сортами та культурами;

- не допускається одночасне надходження на тік і в складські приміщення насіння і товарного зерна, складування фуражу та інших матеріалів;

- в короткі терміни провести первинну очистку, адже очищення насіннєвого матеріалу від зелених частин рослин або бур’янів та інших решток, що підвищують його вологу, дасть змогу запобігти псуванню через самозігрівання та проростання насіння.

Подальше очищення й сортування насіння здійснюється на відповідних пересувних машинах, потокових лініях, насіннєвих комплексах та на заводах. Кожна партія очищеного насіння складується і зберігається окремо та повинна пройти перевірку посівних якостей.

За роз’ясненнями та консультаціями з цього питання можна звернутися до відділу контролю в сфері насінництва та розсадництва управління фітосанітарної безпеки Держпродспоживслужби Кіровоградщини за телефонами: (0522) 32 26 38, +380501717369.

Увага! Сезон – «Тихого полювання»

Збір грибів в Україні дуже популярний, як вид активного відпочинку. Прогулюючись лісом, вдихаючи свіже повітря і насолоджуючись природною красою навколо себе, кожен ще робить видобуток для прожитку.

Але не всі відпочиваючі пам’ятають, що взагалі гриби поділяються на їстівні, умовно-їстівні та отруйні. Про те, що не можна їсти отруйні гриби і умовно-їстівні без спеціальної обробки знають всі. При всьому цьому не кожен людський організм може прийняти і їстівні гриби. Разом з тим до збору грибів, їх заготівлі, приготування і прийому в їжу необхідно ставитись відповідально. Вирушаючи в ліс за грибами, необхідно знати і дотримуватися правил їх збирання, а також правил поведінки в лісі і елементарної культури спілкування з живою природою, для збереження грибних запасів і заощадження лісу — найважливішого джерела підтримки життя на планеті.

Щоб уникнути неприємних наслідків Держпродспоживслужба Новоукраїнського району радить дотримуватися таких Правил збирання грибів:

1. Ні в якому разі не слід брати невідомі гриби. Імовірність отримати отруєння в цьому випадку дуже висока.

2. Вирушати по гриби рекомендують рано вранці. Оптимальний час для збирання грибів – 6-7 година ранку.

3. Збирати гриби краще в кошик з берести або вербових прутів. У них гриби краще зберігаються. Поліетиленові та паперові пакети для цього непридатні: оскільки зібраний “урожай” швидко зіпріє через погану циркуляцію повітря, а також втратить товарний вигляд внаслідок зминання.

4. Сирі гриби пробувати на смак суворо заборонено.

5. Не можна збирати старі, перезрілі гриби. Вони дуже часто є отруйними.

6. Якщо напередодні пройшов легкий теплий дощ, і водночас світило сонце, то це вірна ознака того, що в лісі зараз багато грибів.

7. Ні в якому разі не збирайте гриби вздовж трас. Найкраще відправитися на грибне полювання подалі в ліс. Гриби, які виросли в безпосередній близькості від мегаполісу, можуть містити солі важких металів та інші небезпечні для здоров’я речовини.

8. Відправляйтеся на пошуки грибів тільки, якщо ви дійсно добре знайомі з видами грибів і здатні з легкістю відрізнити печериці від дощовиків, а поганку від сироїжки.

9. Під час грибного полювання не залишайте дітей без нагляду і ні в якому разі не дозволяйте їм пробувати на смак сирі гриби і ягоди.

10. Якщо ви сумніваєтеся в тому, що це за гриб- краще його не брати.

11. Прийшовши додому переберіть гриби, ще раз уважно перегляньте кожен з них, почистіть і відваріть. Ні в якому разі не пийте грибний відвар , воду необхідно злити, а гриби законсервувати або піддати подальшій термічній обробці.

12. Не пригощайте грибами дітей, людей похилого віку і вагітних жінок.

13. Не слід вживати гриби кілька днів підряд.

14. За перших же симптомів отруєння (нудота, діарея, біль в животі, запаморочення, головний біль, спрага, слабкість, можливі галюцинації, збудження або навпаки загальмованість, втрата свідомості, падіння артеріального тиску, ускладнення дихання) слід негайно звернутися до лікаря. Грибне отруєння небезпечне тим, що досить часто закінчується летальним результатом – саме через те, що люди нехтують правилами безпеки.

            Отруєння грибами можна розділити на кілька типів: 

1. Отруєння найбільш небезпечними грибами, що містять отруйні речовини (бліда поганка, мухомори). Перші ознаки отруєння проявляються через 6-24 години, рідше через 48 годин. Приблизно через 3 дні настає здається полегшення. Однак незабаром виявляється жовтяниця, і хворий вмирає від порушення функції печінки.

2. Отруєння грибами-двійниками (отруйні гриби дуже схожі на їстівні - несправжні опеньки, жовчний гриб). Несправжні опеньки відрізняються від їстівних за кольором пластинок. Так, у помилкового сіро-жовтого опенька пластинки сіро-жовті, у цегляно-червоного - білувато-кремові пластинки, які швидко темніють і стають ліловими, чорними. Жовчний гриб - двійник білого гриба, відрізняється тим, що при розрізі м'якоть рожевіє, гриб дуже гіркий на смак.

3. Отруєння грибами, що викликають шлункові і кишкові розлади (печериці, сирі вовнянки, молочні судини). Перші ознаки отруєння настають через 30 хвилин, при цьому відчувається нудота, головний біль, шлункові кольки, блювота, пронос.

4. Отруєння умовно-їстівними грибами (дощовики, сморчки, строчки і т.д.), які вимагають додаткової спеціальної обробки перед вживанням в їжу. Такі гриби слід нарізати, промити, кип'ятити протягом 10-15 хвилин, після чого відвар зливається, гриби повторно промиваються, віджимаються і тільки після цього готуються.

5. Отруєння перезрілими і підсохлими грибами. Збирати такі гриби не рекомендується, так як вони можуть містити шкідливі речовини. При зборі та купівлі грибів обов'язково звертайте увагу на їх зовнішній вигляд, при цьому якщо є хоч найменші сумніви в їстівності грибів - відмовтеся від вживання їх в їжу. 

І нарешті, остання порада - не зловживайте їжею з грибів. Не забувайте, що гриби - білковий продукт з великим вмістом клітковини, важко перетравлюються. Не їжте багато грибів на ніч, при обробці сирих грибів намагайтеся їх подрібніше нарізати, подрібнити. Не рекомендується їсти гриби вагітним і годуючим жінкам, також вони протипоказані дітям до 8 років. У разі отруєння необхідно якомога швидше звернутися за допомогою до лікувальної установи і не займатися самолікуванням.

Дотримуючись цих правил, можна знизити ризики від «тихого полювання» і отримати максимальне задоволення та заряд позитиву на деякий час.

В Кіровоградській області внаслідок гострого отруєння дикорослими грибами в відділенні інтенсивної терапії Онуфріївської центральної районної лікарні перебував на лікуванні 31-річний мешканець смт. Онуфріївка. У стані середнього ступеня важкості чоловік протягом 6 днів проходив курс лікування в медичному закладі. В задовільному стані пацієнта виписали з лікарні. Разом з тим триває лікування дитини в Дитячій міській лікарні м. Олександрія. Малюка віком 1,8 років госпіталізували до інфекційного відділення лікарні після того, як у нього проявилися ознаки харчового отруєння (слабкість, блювота), а в блювотних масах матір хлопчика помітила капелюшки грибів.

 

  Заходи профілактики гострих кишкових інфекцій.

 

   Весна, літо – найкращі пори року: сонячні, теплі дні, свіжі овочі та фрукти, канікули та відпустки, відпочинок на морі чи на природі. Однак саме в цю пору відбувається значне зростання захворюваності на кишкові інфекції. Кишкові інфекції — це група інфекцій, що викликають захворювання травного тракту з такими клінічними проявами, як підвищення температури тіла, пронос, блювання. Ці захворювання виникають внаслідок вживання заражених продуктів або води, які проникають в організм людини через брудні руки, продукти харчування. Наявність збудників, їх розмноження в продуктах харчування не впливають  на смакові якості харчів. Час від зараження людини до перших клінічних проявів захворювання триває від кількох годин до 2—3 діб. Часто захворювання на кишкові інфекції стає наслідком вживання продуктів харчування, придбаних на стихійних ринках, у місцях несанкціонованої торгівлі, при вживанні продуктів, що пройшли недостатню термічну обробку. Більшість спалахів виникає внаслідок недотримання санітарно-гігієнічних вимог, залучення носіїв кишкових інфекцій до приготування страв. А ще, це період відзначення масових урочистостей, мандрівок та подорожей, активного відпочинку на природі та біля річки. Збудниками кишкових інфекцій можуть бути різноманітні віруси, бактерії та їх токсини.

Заходи профілактики гострих кишкових інфекцій:

1. Дотримання особистої гігієни, ретельне миття рук милом перед їжею і після відвідин громадських транспортів, туалетів (адже після миття рук кількість мікроорганізмів в значній мірі зменшується).

2. Не вживайте для пиття воду з відкритих джерел або яка продається на розлив. Кип'ятіть воду!

3. Перед вживанням свіжих овочів слід їх ретельно мити і обдавати окропом.

4. Для вживання вибирайте продукти, піддані термічній обробці, ретельно прожарюйте (проварюйте) продукти, особливо м'ясо, птицю, яйця і морські продукти. Не зберігайте їжу довго, навіть у холодильнику.

5. Не залишайте приготовлену їжу при кімнатній температурі більше, ніж на 2 години. При покупці м`ясних і молочних продуктів віддавайте перевагу заводській упаковці, обов’язково переконайтесь в терміні придатності;

6. Не допускайте контакту між сирими і готовими харчовими продуктами.

7. При неорганізованому відпочинку (туристичні мандрівки, туризм тощо) для пиття та приготування їжі необхідно мати з собою запас питної води, для миття посуду і рук використовуйте бутильовану воду;

8. Купайтеся тільки у встановлених для цих цілей місцях. При купанні у водоймах і басейнах не слід допускати попадання води в рот.

   Виконання цих нескладних порад допоможе уникнути захворювання гострої кишкової інфекції і зберегти Ваше здоров'я та здоров'я Ваших близьких!   Але, якщо раптом у Вас виникли симптоми гострої кишкової інфекції (ГКІ) необхідно негайно звернутися за медичною допомогою!

   Будьте завжди здорові!

Питний режим під час спеки: як втамувати спрагу

Літо вносить корективи в наш питний режим. Саме в спеку потреба в рідині зростає. Влітку для нормалізації температури тіла наш організм починає виділяти додаткову рідину (піт), за допомогою якої він здатен остудити сам себе, тому так необхідно вчасно поповнювати водний запас. Тож пляшка з водою повинна стати головним аксесуаром, який стане в нагоді у спекотну погоду.

Який напій обрати, щоб втамувати спрагу - радять фахівці Держпродспоживслужби області.

Найкращим напоєм для поповнення запасів рідини є чиста вода. Вона повинна бути кімнатної температури, можна додати часточку лимона і листочок м'яти для свіжості. Такий напій відновлює електролітний баланс організму й уповільнює потовиділення. Добре втамовує спрагу мінеральна вода, що містить солі й мінерали, які ми втрачаємо разом з потом.

Можна вживати охолоджений зелений чай без цукру. Він зміцнює судини, нормалізує кровообіг і зменшує рівень холестерину в крові. Однак напій варто споживати в помірних дозах (3-4 чашки)адже його надлишок негативно діє на роботу печінки і нирок. Гіпертонікам пити чай не радять, оскільки він сприяє підвищенню тиску.

Натуральні несолодкі соки (яблучний, апельсиновий, грейпфрутовий) відмінно втамовують спрагу, зменшують відчуття голоду, підвищують вміст вітамінів і мінералів в організмі. Найкраще віддати перевагу фрешам, адже в пакетованих соках міститься велика кількість цукру. І, нарешті, чудовим засобом від спеки вважаються ягідні морси, наприклад, смородиновий, який містить багато вітамінів та антиоксидантів.

Рекомендується у літній період звести до мінімуму споживання кави та інших кофеїновмісних напоїв: кофеїн підвищує тиск, а також є сечогінним засобом, внаслідок чого організм інтенсивніше зневоднюється.

Бажано уникати споживання солодких газованих напоїв, оскільки через високий вміст цукру вони провокують спрагу. Від алкогольних напоїв краще відмовитися - вони створюють додаткове навантаження на серце.

Найточнішим інформатором про те, скільки води слід випивати в день, є наш організм, тож орієнтуйтеся на його потреби та вживайте рідину кожного разу, як відчуєте спрагу. Однак варто збільшити кількість рідини, яку споживаєте, якщо входите в одну з наступних груп ризику:

1) ви займаєтеся фізичною працею або спортом;

2) ви знаходитесь на високогір’ї чи в жаркому і сухому кліматі;

3) у вас підвищена температура, спостерігається блювота або діарея;

4) ви вагітні або годуєте грудьми.

Головне управління Держпродспоживслужби в Кіровоградській області  рекомендує скористатися порадами для підтримання нормального функціонування організму, особливо дитячого, в спеку.

Нітрати в питній воді смертельно небезпечні!

 Вода є фактором передачі багатьох інфекцій бактеріального та вірусного походження. Однак, небезпеку для здоров’я становлять ще й різноманітні хімічні сполуки, що можуть бути у питній воді, якщо їх вміст перевищує гранично допустимі норми.

        Впродовж останніх років зростає нітратне забруднення ґрунтових вод, які широко використовуються у сільській місцевості для децентралізованого водопостачання, внаслідок ненормованого використання в колективних господарствах та у приватному секторі мінеральних і особливо органічних добрив, недотримання власниками санітарних вимог при облаштуванні та утриманні колодязів, вигрібних ям, надвірних туалетів, місць утримання худоби тощо.

Вода, забруднена нітратами, надзвичайно небезпечна для дитячого організму, а особливо для дітей у перші місяці життя. Ризик розвитку водно-нітратної метгемоглобінемії у дітей, особливо першого року життя, пов’язаний насамперед із недосконалістю ферментних систем організму, біохімічних процесів, що відбуваються в ньому. При тривалому вживанні забрудненої нітратами води і овочів розвивається хронічна нітратна інтоксикація.

Чутливими до нітратів є також особи похилого віку, хворі на анемію, дихальну та серцево-судинну системи. Трапляються випадки захворювання й у дітей старшого віку (після споживання води з високим вмістом нітратів).

Категорично заборонено використовувати воду з криниць і каптажів, у яких вміст нітратів перевищує нормативні показники.

Відповідно до вимог ДСанПіН 2.2.4-171-10 "Гігієнічні вимоги до питної води, призначеної для споживання людиною", Закону України "Про питну воду та питне водопостачання""Про забезпечення санітарного та епідемічного благополуччя" відповідальність за якість води та стан джерел централізованого та децентралізованого водопостачання в населених пунктах покладено на органи місцевого самоврядування та на власників колодязів.

Для попередження негативного впливу нітратів на здоров’я населення та запобігання виникненню отруєнь і захворювань, пов’язаних з водно-нітратною метгемоглобінемією, необхідно:

- не вживати питну воду із колодязів і каптажів, в яких вміст нітратів перевищує нормативні показники (50 мг/л). Особливо це стосується дітей та вагітних жінок! Для приготування їжі та питних цілей дітей до 3-х років використовувати чисту від нітратів питну воду;

- дотримуватися санітарно-гігієнічних вимог при облаштуванні та експлуатації колодязів (ізолювання стін колодязів, облаштування навколо нього глиняного замка, огородження, навісу, кришки, загального відра тощо). Відповідно до санітарних вимог, колодязі не менше 1 разу на рік необхідно чистити, а саме: відкачувати воду, чистити стінки металевими щітками від нальоту і дно від осаду, зайвих речей, які могли потрапити випадково до криниці, з подальшою дезінфекцією. Після чого воду необхідно знову відкачати і користуватися колодязем уже після наступного заповнення та проведення лабораторного контролю питної води;

- територію поблизу колодязя (свердловини) утримувати в чистоті та організовувати відведення поверхневого стоку;

         - з обережністю застосовувати в сільському господарстві та приватному секторі мінеральні чи органічні добрива;

          - за можливості якнайдовше годувати немовлят першого року життя грудним молоком. Вміст нітратів у ньому низький, навіть якщо мати вживає питну воду з підвищеною концентрацією нітратів;

-  вживати аскорбінову кислоту, ретинол (віт. А, альфа-токоферол), віт. Є, танін, цистеїн, які здатні послабити негативний вплив нітратів на людський організм.

      Майте на увазі, що забруднена нітратами вода навіть у смертельних дозах — чиста, прозора, без запаху і видимих домішок, звичайна за смаком. Хай це не вводить Вас в оману! 

      Кип’ятіння забрудненої нітратами води не зменшує, а збільшує її токсичність!

Забруднену нітратами воду можна використовувати для технічних цілей: миття посуду, прання білизни, прибирання в приміщеннях, тощо. 

        При перших ознаках отруєння негайно звертайтеся за медичною допомогою.

Питна вода і здоров’я

Вода - це найважливіший природний ресурс нашої планети. Без неї неможливий розвиток живої природи. Вода – незамінне джерело у життєвих процесах організму людей, тварин та рослин. Вона є найпростішим хімічним компонентом живої матерії, яка об’єднує усі організми, які населяють нашу планету.

    Ще у давні часи люди шанували і цінували воду, дбайливо ставились до джерел, криниць і колодязів.

    Здоров’я людини залежить від якості питної води. Після відкриття Пастером, Кохом та іншими ученими хвороботворних мікробів людству стало відомо епідемічне значення води у розповсюдженні таких інфекційних захворювань, як холера, дизентерія, туляремія, лептоспіроз, поліомієліт тощо.

   За даними Всесвітньої організації охорони здоров’я, половина жителів нашої планети вживає забруднену воду. Щорічно у світі через низьку якість питної води помирає близько 6 мільйонів чоловік. Інфекційна захворюваність, пов’язана з незадовільним водопостачанням, сягає півмільярда випадків у рік. ВООЗ наголошує, що одне із чотирьох лікарняних ліжок зайняте хворими, які стали жертвами інфікування води.

   Для здоров’я населення найбільше значення має не кількість, а якість питної води, причому якість є найбільш важливим показником, ніж доступність води.

   Якість питної води у всіх містах та населених пунктах країн світу, зокрема в Україні, відхиляється від норми. Це пов’язано з погіршенням екологічного стану всієї планети в результаті промислової діяльності людини. В окремих регіонах питна вода для населення поставлена на межу катастрофи. Шкідливі та отруйні речовини у ній зростають в декілька десятків разів, що різко погіршує здоров’я всіх вікових категорій, особливо жінок та дітей.

  Перед всіма країнами світу давно постала проблема очищення та оздоровлення питної води. Проте всі існуючі на сьогодні методики очищення води не в змозі повернути їй у повній мірі природні та корисні для людей біологічні властивості.

  В нашій країні гарантоване постачання питної води для населення забезпечується “Водним кодексом України”, Законом України “Про питну воду і питне водопостачання” та загальнодержавною програмою “Питна вода України”.

  Цими документами наш уряд визначив конкретні завдання, спрямовані на досягнення головної мети – забезпечити населення України якісною питною водою.

 Згідно з нормативами, зазначеними у вищевказаних документах, питна вода повинна відповідати наступним гігієнічним вимогам:

1.      Володіти хорошими органолептичними властивостями, бути прозорою, не мати стороннього присмаку та запаху.

2.      Не бути шкідливою за хімічним складом.

3.      Не містити хвороботворні бактерії та інші збудники захворювань.

4.      Не мати негативних властивостей, що обмежують її використання у побуті.

Головним критерієм безпеки питної води в епідемічному відношенні є повна відсутність у воді шкідливих мікроорганізмів – збудників захворювань.

  Для оцінки якості води в санітарній практиці користуються бактеріологічними показниками. Одним з показників бактеріального забруднення є  кишкова паличка. Відомо, що кишкова паличка у порівнянні з іншими мікробами найбільш стійка у зовнішньому середовищі. Саме ця властивість кишкової палички використовується в якості санітарно-бактеріологічного показника забруднення води.

  Епідемічну безпеку питна вода проходить у системі централізованого водопостачання. Найголовніший етап водопідготовки – дезінфекція та знезараження питної води, яка досягається за допомогою комбінованих засобів обробки.

  Уряду і відповідальним особам необхідно вдосконалювати сучасне обладнання, яке відповідає за контроль якості питної води. Україна має безліч проблем, та попри всі негаразди ми упевнено крокуємо вперед і дбаємо про власне здоров’я.

  Здоров’я вам і процвітання!

ВІД СВОЄЧАСНОСТІ ПРОВЕДЕННЯ ПОПЕРЕДНЬОГО ПОЛЬОВОГО ОЦІНЮВАННЯ ЗАЛЕЖИТЬ ЯКІСТЬ СОРТОВОЇ СЕРТИФІКАЦІЇ

Відділ контролю в сфері насінництва та розсадництва управління фітосанітарної безпеки Головного управління Держпродспоживслужби в Кіровоградській області звертає увагу виробників насіння на необхідність своєчасного проведення попереднього польового оцінювання насінницьких посівів, яке є невід’ємним заходом сортового контролю в насінництві.

Нагадуємо, що процедуру проведення сертифікації, в тому числі сортової, визначає «Порядок проведення сертифікації, видачі та скасування сертифікатів на насіння та/або садивний матеріал», затверджений постановою Кабінету Міністрів України від 21 лютого 2017 р. № 97. Згідно з пунктом 10 цього Порядку суб’єкт насінництва та розсадництва подає до органу із сертифікації або його підрозділу за місцезнаходженням посіву заявку на визначення сортових якостей насіння.

У ході попереднього польового оцінювання насінницьких посівів м’якої і твердої пшениці, ячменю, жита, тритикале, вівса, рису, проса та гречки уточнюють відомості представлені виробником насіння при поданні заявок. При перевірці документів на висіяне насіння (сертифікатів, атестатів, свідоцтв та ін.) представлені дані звіряють з даними, зазначеними на етикетках від паковань (мішків, контейнерів) відповідних партій. При цьому звертають увагу на походження насіння та законність його отримання. Кожен заявлений посів обстежують у натурі для підтвердження ідентичності сорту, перевіряють дотримання вимог технології виробництва насіння (попередники, межі посіву, просторова ізоляція, розмежування і т.д.), а також ступінь засміченості посіву бур’янами (карантинними, важко відокремлюваними, злісними), важко відокремлюваними культурами, ураженості хворобами і пошкодженості шкідниками. Ідентифікуючи сорт безпосередньо у полі за комплексом сортовирізняльних ознак, що проявляються у період колосіння (викидання волоті)–цвітіння, досліджують не менше 100 рослин, відібраних без вибору з різних місць посіву, порівнюючи їх з офіційним описом сорту. Результати попереднього польового оцінювання та виявлені у ході його можливі недоліки аудитори із сертифікації відображають у Акті попереднього оцінювання (обстеження) насінницького посіву.

Оскільки період колосіння (викидання волоті)–цвітіння по часу досить обмежений, зволікання з проведенням цього заходу може привести до фальсифікації з визначення сортової чистоти посіву.

За роз’ясненнями та консультаціями з цього питання можна звертатися до відділу контролю в сфері насінництва та розсадництва управління фітосанітарної безпеки за телефонами: (0522) 32 26 38, +380501717369.

Увага!
Кліщі на полюванні!

ФОРМУВАННЯ ДЕРЖАВНОГО РЕЄСТРУ СУБ’ЄКТІВ НАСІННИЦТВА ТА РОЗСАДНИЦТВА

НА 2020 РІК ПРОДОВЖУЄТЬСЯ

Основні засади виробництва та обігу насіння і садивного матеріалу визначено в Законі України «Про насіння і садивний матеріал» (далі – Закон). Відповідно до статті 12 Закону фізичні особи-підприємці та юридичні особи мають право на виробництво насіння та/або садивного матеріалу, за умови додержання майнових прав інтелектуальної власності на сорти рослин та за умови їх включення до Державного Реєстру суб’єктів насінництва та розсадництва (далі – Реєстр).

Звертаємо увагу суб’єктів, які планують виробництво насіння та садивного матеріалу, на необхідності до початку настання строків проведення польового оцінювання подати заяву про включення юридичної або фізичної особи-підприємця до Реєстру, який формується щорічно. Обов’язковими вимогами до суб’єктів, що планують діяльність з виробництва насіння та/або садивного матеріалу є:

- наявність у штатному розписі спеціаліста відповідної кваліфікації для організації насінництва та розсадництва у юридичної особи або наявність відповідної кваліфікації для організації насінництва та розсадництва безпосередньо у фізичної особи-підприємця;

- наявність матеріально-технічної бази, необхідної для провадження господарської діяльності у сфері насінництва та розсадництва.

Форми заяв, які подаються для включення заявника до Реєстру та для внесення змін до відомостей, які містить такий Реєстр, передбачено наказом Міністерства аграрної політики та продовольства України від 13.06.2016 №198. З наказом та формами заяв можна ознайомитися на сайті Верховної ради України за посиланням.

Заяву про включення юридичної особи або фізичної особи-підприємця до Реєстру можна подати у письмовій або електронній формах. У письмовій формі заява подається за адресою: 01001, Україна, м. Київ, вул. Хрещатик, 24, Міністерство розвитку економіки, торгівлі та сільського господарства України. В електронній формі – на адреси: meconomy@me.gov.uataya1979@ukr.net.

За роз’ясненнями та консультаціями з цього питання ви можете звернутися до відділу контролю в сфері насінництва та розсадництва управління фітосанітарної безпеки Держпродспоживслужби Кіровоградщини за телефонами: (0522) 32 26 38, +380501717369.

Рекомендації щодо організації та проведення протиепідемічних,

профілактичних заходів

Враховуючи, що 02 квітня 2020 року в області зареєстровано 7 випадків захворювання на COVID-19, з них 5 у м. Кропивницькому та 2 у Долинському районі Головне управління Держпродспоживслужби пропонує вжити наступні протиепідемічні заходи на підприємствах, в установах, організаціях, які продовжують працювати під час карантину (далі – підприємство):

1. Якщо організована доставка працівників до роботи службовими та/або орендованими автомобільними транспортними засобами підприємств, закладів та установ, то за умови забезпечення водіїв і пасажирів під час таких перевезень засобами індивідуального захисту (масками) в межах кількості місць для сидіння і виключно за маршрутами руху, погодженими з органами Національної поліції, а також дотримання відповідних санітарних та протиепідемічних заходів (здійснювати щоденне вологе прибирання та дезінфекцію миючими та дезінфікуючими засобами, зареєстрованими в Україні та дозволеними до використання Міністерством  охорони здоров’я України, регулярне провітрювання салону транспортного засобу). Категорично заборонено до транспортних засобів, які доставляють працівників підприємства, допускати під час карантину сторонніх осіб.

2. Забезпечити щоденний контроль за допуском до роботи персоналу шляхом проведення ранкового опитування працівників щодо стану їх здоров’я та температурний скринінг (контактними або безконтактними термометрами) перед початком роботи для працівників з документуванням зазначеної інформації. При використанні контактних термометрів, проводити їх знезараження після кожного вимірювання шляхом протирання розчином 70 % етилового спирту.

3. Не допускати до роботи хворих працівників. При виявлені працівників з будь-якими проявами гострих респіраторних захворювань негайно ізолювати та відсторонити від роботи медичним працівником (уразі відсутності – відповідальною особою за даний захід) і направити до сімейного лікаря.

4. У разі реєстрації випадків захворювання на COVID-19 серед працівників запровадити на підприємстві карантин, протягом максимального терміну інкубаційного періоду (діяти відповідно до рекомендацій територіальних закладів охорони здоров’я).

5. Якщо в структурі закладу є їдальня і організоване харчування для працівників підприємства, то дозволено працювати їдальні за умови дотримання відповідних санітарних та протиепідемічних заходів, а саме: на період карантину до їдальні дозволено допускати тільки працівників даного підприємства, здійснювати вологе прибирання та дезінфекцію поверхонь, посуду миючими та дезінфікуючими засобами, зареєстрованими в Україні та дозволеними до використання Міністерством  охорони здоров’я України та регулярне провітрювання приміщень, встановити антисептики для відвідувачів, туалети повинні бути обладнані гарячою проточною водою, милом, одноразовими рушниками, антисептиком, всі готові страви і вироби накриті/закриті від відвідувачів, заборонити самообслуговування, дотримуватись один відвідувач на 10 кв. метрів площі їдальні за умови дотримання дистанції між ними не менш як 1,5 метра із встановленням спеціальних позначок. Всі працівники їдальні повинні бути в засобах індивідуального захисту, перед початком роботи проходити температурний скринінг, мати можливість дотримуватись особистої гігієни.

6. Під час карантину організувати режим роботи закладу, установи з розрахунку один відвідувач на 10 кв. метрів площі торгівельного (операційного) залу за умови дотримання дистанції між ними не менш як 1,5 метра із встановленням спеціальних позначок. Вивісити оголошення на вході, контролювати кількість відвідувачів.

7. Для працівників необхідно забезпечити режим роботи з розрахунку один працівник на 10 кв. метрів площі виробничого приміщення за умови дотримання дистанції між ними не менш як 1,5 метра. Всі працюючі повинні бути в засобах індивідуального захисту.

8. Забезпечити у всіх приміщеннях підприємства проведення вологого прибирання не рідше 3 разів на добу (підлога, санітарно-технічне обладнання, поручні, дверні ручки, інші контактні поверхні) із застосуванням зареєстрованих в Україні дезінфікуючих засобів, а також систематичного режиму провітрювання.

9. Під час карантину не допускати до підприємства сторонніх осіб (відвідувачів). Якщо робота підприємства передбачає роботу з відвідувачами/споживачами допускати до приміщення осіб за умови наявного  засобу індивідуального захисту (маски), за можливості проведення температурного скринінгу для відвідувачів.

10. Встановити дозатори з дезінфікуючими антисептичними засобами для рук працівників/відвідувачів при вході до підприємства, забезпечити миття рук в туалетах.

11. Забезпечити заклад необхідною кількістю миючих та дезінфікуючих засобів, зареєстрованих в Україні та дозволеними до використання Міністерством  охорони здоров’я України.

12. Забезпечити працівників підприємства необхідною кількістю засобів індивідуального захисту та провести інструктаж щодо правильного їх використання.

13. Контролювати правильне використання засобів індивідуального захисту працівниками (масок, перчаток тощо).

14. Забезпечити наявність інформаційних листівок, пам’яток для працівників та відвідувачів з попередженням щодо поширення коронавірусної інфекції, заходів та засобів захисту тощо.

15. Забезпечити можливість безготівкового розрахунку.

16.  Всю вагову харчову продукцію закрити, упакувати.

Дані рекомендації є обов’язковими до виконання на підприємствах, в установах, закладах області. 

Семінар-навчання З ПРОФІЛАКТИКИ, ДІАГНОСТИКИ ТА ЛІКВІДАЦІЇ ГРИПУ птиці

  Під керівництвом начальника Головного управління Держпродспоживслужби в Кіровоградській області Ігоря Бойчука в м. Новоукраїнка відбувся навчальний тренінг з питань профілактики, діагностики та ліквідації грипу птиці. У заході взяли участь фахівці районних і міських управлінь та відділів Держпродспоживслужби області, державних лікарень ветеринарної медицини, державних лабораторій Держпродспоживслужби області, а також представники птахогосподарств.

Приводом приділити посилену увагу профілактиці захворювання став спалах грипу птиці, який зафіксували на Вінниччині в січні поточного року.

«Поява неблагополучних пунктів з грипу птиці призводить до великих економічних збитків регіону. Тож завдання фахівців Держпродспоживслужби полягає не лише в проведенні заходів з ліквідації наслідків захворювання, а найголовніше - у попередженні його виникнення та поширення» - наголосив Ігор Бойчук у вступному слові.

Діяльність Новоукраїнського районного відділу Головного управління Держпродспоживслужби в Кіровоградській області в 2019 році  була спрямована на забезпечення підтримання стабільної епідеміологічної та епізоотичної ситуації на території району, запобіганні інфекційних захворювань та харчових отруєнь серед населення.

Навчання фахівців проходило у два етапи. Перший - теоретична частина з обговоренням актуальних питань щодо еволюції вірусів грипу та виникнення нових зоонозних високопатогенних вірусів-реасортантів із підвищеним потенціалом подолання міжвидового бар’єру. Також було розглянуто загальну класифікацію вірусів грипу птиці, їх патогенність, варіанти та штами, діагностику грипу на комплексних засадах із залученням клінічних, епізоотологічних, серологічних, вірусологічних та молекулярно-генетичних методів. Учасники обговорили питання практичного застосування вимог «Інструкції з профілактики та ліквідації грипу птиці» та проведення дезінфекції на об’єктах птахівництва (птахогосподарствах та приватних домогосподарствах).

 Наприкінці теоретичної частини учасники мали змогу одразу застосувати засвоєну інформацію та пройти тестування з найважливіших питань щодо захворювання на грип птиці. Під час практичного етапу навчань, що проходив на базі Новоукраїнської районної державної лікарні ветеринарної медицини, учасники попрактикувалися здійснювати клінічний огляд живої птиці, відбір стандартного набору зразків патологічного матеріалу птиці, а також пакування та оформлення супровідної документації для відправки до уповноважених лабораторій на дослідження.

Окрему увагу присутні звернули на використання дезінфекційної техніки, що перебуває на балансі державної установи ветеринарної медицини району, матеріально-технічне забезпечення, ведення документації у випадку підозри та виникнення захворювання на грип птиці, виконання планів по діагностиці і лікувально-профілактичних заходах, а також ветеринарно-санітарної роботи.

 Учасники тренінгу відзначили, що такі навчання є досить ефективними і дають змогу посилили рівень можливостей структурних підрозділів Держпродспоживслужби та державних установ ветеринарної медицини щодо проведення заходів з профілактики, діагностики та ліквідації грипу птиці.

  

Новоукраїнський районний відділ Головного управління

Держпродспоживслужби в Кіровоградській області

Якість питної води та її вплив на здоров’я населення

 

Як відомо, стан організму людини залежить від повітря, способу життя,      якості продуктів харчування, а також питної води. Забруднена питна вода згубно впливає на здоров’я людини. Мільярди вірусів і бактерій у воді призводять до спалахів епідемій, інфекційних захворювань, а токсичні речовини – до масових отруєнь. Вона є найпростішим хімічним компонентом живої матерії, яка об’єднує усі організми, які населяють нашу планету.

Нині актуальною проблемою залишається водопостачання якісною водою населення селітебних територій, адже підґрунтові води не завжди відповідають діючим стандартам і санітарним нормативним вимогам до питної води.

Значна кількість хвороб людини пов’язана з незадовільною якістю питної води і порушенням санітарно-гігієнічних норм водопостачання. Вживання недоброякісної питної води (2–2,5 л на добу однією людиною) суттєво погіршує здоров’я, зумовлюючи виникнення специфічних хвороб.

Питна вода та її якість істотно впливають на всі фізіологічні та біохімічні процеси, що відбуваються в організмі людини, на стан її здоров’я. Отже, можна стверджувати, що якісні характеристики води, рівень її забруднення впливає на стан захворюваності населення.

У відповідності до вимог ДСанПіНу 2.2.4-171-10 «Гігієнічні вимоги до води питної, призначеної для споживання людиною» питна вода призначена для споживання людиною, повинна відповідати таким гігієнічним вимогам: бути безпечною в епідемічному та радіаційному відношенні, мати сприятливі органолептичні властивості та нешкідливий хімічний склад.

Незмінними властивостями води залишаються колір, смак, запах. Прозорість питної води повинна бути не менше 30 см. Забарвлення води, як і її каламутність є неприємною.

Безбарвна вода зустрічається рідко, наприклад, в підземних водоносних шарах. Жовтий відтінок частіше за все свідчить про наявність у воді солі заліза, що утворюються в процесі того, що відбувається розкладання рослинних залишків. Надмірна кількість у воді солі сірчаної кислоти, характерна для мінеральних вод.

За даними всесвітньої організації охорони здоров’я більше 80 % відомих сьогодні хвороб пов’язано з незадовільною якістю питної води.

Необхідно, по-перше, правильно вибрати воду для збереження, в першу чергу, власного здоров’я і, по-друге, використовувати воду з користю, без вмісту хімічних домішок та отруйних речовин.

Людина завжди вживала ту природну воду, яка її оточувала. В часи, коли довкілля було чистим і природним, для організму людини не було розділення води на питну і не питну, практично із всіх природних джерел вода була питною.

Пріоритетом для покращення якості питної води є: оновлення та удосконалення систем водопостачання, упорядкування зон санітарної охорони джерел питного водопостачання на водозаборах, будівництво і реконструкція водоочисних систем з використанням нових технологій.

Власники та балансоутримувачі джерел централізованого водопостачання повинні здійснювати систематичний виробничий контроль безпечності та якості питної води від місця водозабору до місця її споживання, відповідно до вимог санітарних норм.

Підводячи підсумок, слід зазначити, що єдиним способом оцінити якість та безпечність питної води – це проводити лабораторні дослідження атестованою лабораторією. Адже мікробне забруднення чи значна кількість певних хімічних домішок не змінюють суттєво органолептичних властивостей води (смак, запах, колір), а відповідно і не викликають підозри щодо її безпечності, але можуть негативно впливати на здоров’я людини.

Бережіть себе і своє здоров’я! Будьте впевненими у якості питної води, яку ви споживаєте.

 

Новоукраїнський районний відділ

Головного управління Держпродспоживслужби

в Кіровоградській області

Про дотримання температурного режиму в навчальних закладах

Питання дотримання санітарно-гігієнічних показників мікроклімату в навчальних закладах є одним з ключових у збереженні та зміцненні стану здоров’я. Вікові особливості теплорегуляції у дітей характеризуються великою чутливістю до змін показників мікроклімату та потребують забезпечення комфортного повітряного та теплового режиму приміщень. 

Недотримання норм температури повітря в приміщенні в поєднанні з підвищеною вологістю та швидкістю повітря впливає на посилення процесів тепловіддачі, що призводить до охолодження організму дитини і як наслідок – розвиток захворювань. Гігієнічне нормування мікроклімату приміщень визначено в залежності від віку дитини, функціонального призначення приміщень та кліматичної зони. Умови мікроклімату характеризуються температурою повітря, відносною вологістю приміщень, швидкості руху повітря, інтенсивністю теплового (інфрачервоного) випромінювання та температурою поверхні.

У зв’язку із зниженням температури атмосферного повітря, Новоукраїнський районний відділ ГУ Держпродспоживслужби в Кіровоградській області нагадує про основні вимоги щодо дотримання повітряно-температурного режиму в дошкільних та загальноосвітніх навчальних закладах.

Відповідно до Санітарного регламенту для дошкільних навчальних закладів, затвердженого наказом МОЗ України від 24.03.2016 № 234, оптимальною температурою у групових осередках є +19-23° C, у залах для занять музикою та фізичною культурою +18-19° C, у теплих переходах – не менше +15° C, у приміщеннях, що займають кутове положення або знаходяться в торці будівлі закладу, температура повітря повинна бути не менше +21° C. Відносна вологість повітря в приміщеннях, де перебувають діти, повинна бути в межах 40-60 %.

Відповідно до вимог ДСанПіН 5.5.2.008-01 «Державні санітарні правила і норми влаштування, утримання загальноосвітніх навчальних закладів та організації навчально-виховного процесу» температура повітря в класах і кабінетах має бути 17-20°С, у майстернях з обробки металу і дерева – 16-18°С, спортивних залах – 15-17°С, роздягальнях при них – 19-23°С, в актовій залі – 17-20°С, у бібліотеці – 16-18°С, медичних кабінетах – 21-23°С, рекреаціях – 16-18°С, спальних приміщеннях – 18-20°С, в умивальних – 20-23°С, вестибюлі, гардеробі –16-19°С, у туалетах – 17-21°С, душових – не нижче 25°С. Відносна вологість повітря повинна складати 40-60%.

Відповідно до вимог Державних санітарних норм та правил «Гігієнічні вимоги до улаштування, утримання і режиму спеціальних загальноосвітніх шкіл (шкіл-інтернатів) для дітей, які потребують корекції фізичного та (або) розумового розвитку та навчально-реабілітаційних центрів», затверджених наказом МОЗ України від 20.02.2013 № 144, допустимі параметри мікроклімату в опалювальний період в житлових, навчальних приміщеннях і приміщеннях для дозвілля вказаних закладів становлять: температура повітря від 18°С до 22°С, відносна вологість — 40-60%, швидкість руху повітря — не більше 0,25 м/с. У спортивному залі, майстернях з обробки деревини й металу температура повітря повинна бути 15-18°С, в приміщеннях медичного блоку — 21-23°С.

Температура нижче вказаних нормативів неприпустима.

Відповідальність за дотримання санітарно-гігієнічного та протиепідемічного режиму покладається на засновників (власників) та керівників закладів. Щоб здійснювати постійний контроль дотримання температурного режиму, необхідно всі приміщення закладу забезпечити термометрами.

Профілактика повітряно-крапельних інфекцій.

В Кіровоградській області проводиться постійний моніторинг захворюваності на інфекції, що поширюються повітряно-крапельним шляхом. Серед них: кір, краснуха, вітряна віспа, скарлатина, паротит епідемічний (свинка), кашлюк, дифтерія, менінгококова інфекція.  Найбільш схильними до цієї групи інфекційних захворювань є діти організованих колективів, оскільки перебувають у тісному контакті.

Повітряно – крапельні інфекції володіють високим ступенем передачі і можуть одночасно уражати значну кількість людей. Зараження здорової людини відбувається при близькому контакті з хворим, коли при розмові, кашлі, чханні в навколишнє середовище виділяються мікроскопічні частки слизу, що містять вірулентні мікроби, які потрапляючи на слизові оболонки дихальних шляхів здорової людини викликають розвиток хвороби. Деякі інфекції залишають за собою тривалий період бактеріоносійства (наприклад, після дифтерії).

Дифтерія. Викликає інтоксикацію організму, запалення гортані, зіва, носа, трахеї і очей. Зараження може відбувається як повітряно-крапельним так і контактно-побутовим шляхом, через предмети побуту, на які потрапив збудник від хворого.  

Менінгококова інфекція. Серйозне захворювання викликає гнійне ураження мозкової оболонки. Хвороба починається з різкого підвищення температури тіла до 40 градусів, з’являється блювання, головний біль, млявість, пізніше може з’явитися висип.

Кашлюк. Характеризується сильним спазматичним кашлем. Хвороба розвивається повільно, виникає нежить, підвищується температура тіла, загальне нездужання. Поступово кашель стає приступоподібним.

Скарлатина. Хвороба починається раптово з різкого підвищення температури тіла до 40 градусів, червоніють щоки, виникає головний біль, загальна слабкість, блювота, потім з’являється висип, частіше на згинальних частинах тіла.

Кір. Починається як простуда з чхання, кашлю, підвищення температури тіла, потім виникає одутлість обличчя, кон’юнктивіт і світлобоязнь. На четверту-п’яту добу з’являється висип. Хвороба вражає слинні та інші залози. Погіршується самопочуття, зникає апетит, з’являється головний біль, підвищується температура тіла, з’являється біль в області вух і шиї, ямки за вухами опухають. Всі вище зазначені повітряно-крапельні інфекції викликаються бактеріями (дифтерія, кашлюк, скарлатина) та вірусами (кір, епідемічний паротит, краснуха). Найважливішим методом профілактики повітряно-крапельних інфекцій вважається проведення вакцинації згідно календаря щеплень. Основними заходами при виявленні хворого є ізоляція від здорових людей, ретельне провітрювання та бактерицидне знезараження повітря приміщень, вологе прибирання із застосуванням дезінфекційних засобів. При появі  перших симптомів захворювання необхідно обмежити контакт із іншими членами родини, викликати додому лікаря.

Не займатись самолікуванням!

 Новоукраїнський районний відділ Головного управління

Держпродспоживслужби в Кіровоградській області

Профілактика туберкульозу у дітей та підлітків

Туберкульоз є соціально значущим і особливо небезпечним інфекційним захворюванням. За даними Всесвітньої організації охорони здоров'я одна третина населення планети інфікована туберкульозом.

    У світі щорічно реєструється 8 млн. нових  випадків туберкульозу і 3 млн. випадків смерті від нього, включаючи 884 тис. дітей у віці до 15 років.

  Швидке поширення  стійких до ліків штамів збудника туберкульозу загрожує перетворити туберкульоз у невиліковне захворювання.

 Що ж таке туберкульоз  і які джерела інфекції?

 Туберкульоз - це інфекційне захворювання, що викликається мікобактеріями туберкульозу. Уражається туберкульозом весь організм: легені, нирки, лімфатичні вузли, кістки, очі, шкіра, головний мозок.

 Основним джерелом поширення інфекції є хвора на туберкульоз людина, рідше рогата худоба,  свині, птахи, інші тварини.

 Як можна заразитися туберкульозом?

Заразитися туберкульозом може практично будь-яка людина.

Зараження відбувається:

 • Через повітря - (аерогенний, повітряно-крапельний шлях) або предмети побуту при користуванні  спільним з хворим на туберкульоз легень посудом, туалетним приладдям і т.д., рідше через їжу (аліментарний шлях).

 • При вживанні молочних продуктів від хворої на туберкульоз великої рогатої худоби.

 • Внутрішньоутробне зараження плода (вкрай рідко) при туберкульозі у вагітних.

 Близько 50% вперше виявлених хворих виділяють збудника туберкульозу в навколишнє середовище при розмові, кашлі, чханні.

Аерозоль з найдрібнішими частинками мокротиння протягом тривалого часу може перебувати в повітрі і бути джерелом зараження дітей і дорослих.

Якщо хвора людина не лікується, вона  може за рік інфікувати 10 - 15 осіб.

 Чи кожна  інфікована людина може захворіти  на туберкульоз?

Із загальної кількості людей, інфікованих туберкульозом, хворіє кожен десятий.

Більшість інфікованих людей ніколи не захворіють на туберкульоз тому, що їх імунна система пригнічує, обмежує інфекцію і перешкоджає розвитку захворювання.

Найбільш схильні до захворювання на туберкульоз діти із так званої, групи ризику:

 • у родині, де є хворий на туберкульоз;

 • що часто і тривало хворіють різними інфекційними захворюваннями;

 • що страждають такими захворюваннями, як цукровий діабет, рак і особливо ВІЛ-інфекція, хворі на хронічні захворювання  різних органів і систем;

 • що зловживають алкоголем, наркомани;

 • що живуть за межею бідності;

 • не щеплені діти.

Захворіють на туберкульоз в основному не щеплені діти, рідше ті, що  отримали неповноцінну вакцинацію (рубчик БЦЖ відсутній  або менше 3мм).

 Найбільш сприйнятливі до туберкульозу грудні діти та діти молодшого віку, захисні сили яких (неспецифічний і специфічний імунітет) ще не розвинені.

  Основні симптоми та ознаки туберкульозу:

 • Тривалий кашель (більше трьох тижнів) або покашлювання з виділенням мокроти, можливо з кров'ю.

 • Біль  в грудній клітці.

 • Втрата апетиту, зниження маси тіла.

 • Посилене потовиділення (особливо в нічний час).

 • Загальне нездужання і слабкість.

 • Періодичне невелике підвищення температури тіла (37,2 ° - 37,4 ° С).

 Почервоніння і припухлість шкіри розміром більше 5 мм у дітей та підлітків при проведенні проби Манту свідчать про момент зараження, але ще не про саму хворобу; в цьому випадку потрібно поглиблене обстеження дитини.

Як визначити, чи інфікована дитина?

Це визначають з допомогою туберкулінової проби  (проба Манту).

Крім туберкулінодіагностики - методами раннього виявлення туберкульозу у дітей, підлітків і дорослих служать профілактичні обстеження:

 • рентгенофлюорографія - в 17 років, в подальшому не рідше 1 разу на 2 роки для всього населення і щорічно для груп ризику,

 • бактеріологічне обстеження - (мікроскопія мазка і посів матеріалу на живильні середовища) у хворих на хронічну урологічну патологію і неспецифічні  захворювання легень, прооперованих людей.

Як уберегти дитину від туберкульозу та запобігти захворюванню?

Для активної специфічної профілактики туберкульозу у дітей та підлітків призначена вакцина БЦЖ.

Двохсотлітній досвід застосування вакцин довів доцільність і ефективність цього методу профілактики інфекційних хвороб.

Вакцина БЦЖ представляє собою живі ослаблені (що втратили здатність викликати захворювання) мікобактерії вакцинного штамму  Поява у щепленої  від туберкульозу дитини через 4 - 6 тижнів папули розміром 5 - 10 мм, а через рік рубчика свідчить про успішно проведену вакцинацію.

Внутрішньошкірна вакцинація БЦЖ визнана основним заходом специфічної профілактики туберкульозу. Вона стимулює вироблення не тільки специфічного протитуберкульозного імунітету, але і підсилює природну стійкість дитячого організму до інших інфекцій. У випадку розвитку захворювання, первинна інфекція протікає у вакцинованих сприятливо, часто безсимптомно і виявляється в неактивній стадії .

 Діагностика туберкульозу і запобігання захворювання.

Основними методами виявлення туберкульозу є бактеріологічне та рентгенологічне обстеження.

Бактеріологічне обстеження (мікроскопія мазка і посів матеріалу на живильні середовища) є найбільш  надійним підтвердженням діагнозу туберкульозу, так як в цьому випадку безпосередньо у виділеннях хворого або у взятих з організму матеріалах виявляється збудник захворювання.

У випадках прихованого перебігу туберкульозу зростає значення рентгенологічних методів обстеження (рентгенографії і флюорографії). Це єдині методи, які дозволяють виявити початкові туберкульозні зміни в легенях.

Якщо при обстеженні встановлено, що дитина чи підліток заразився тільки туберкульозною інфекцією, але ураження органів не виявлено, необхідно провести курс попереджувального лікування, щоб не допустити розвитку локальної форми захворювання. З цією метою призначаються протитуберкульозні препарати. Їх приймають регулярно, щодня, не пропускаючи. Інакше мікобактерія не загине, а перейде в стійку «дрімаючу» форму. Особливо ця міра профілактики захворювання важлива в осередках туберкульозної інфекції, навіть якщо контакт з хворим був короткочасним.

Важливо також виконувати комплекс заходів, що підвищують захисні сили організму: санація хронічних вогнищ інфекції, правильне повноцінне харчування, раціональний режим праці та відпочинку, відмова від шкідливих звичок, загартовування, заняття фізкультурою, проведення заходів  щодо оздоровлення житлового та виробничого середовища (зниження скупченості та запилення , поліпшення вентиляції, вологе прибирання з використанням дезінфікуючих засобів тощо).

    Профілактика дитячо-підліткового туберкульозу та поради батькам.

  Для запобігання туберкульозу в дітей та підлітків необхідно:

 • Відповідально ставитися батькам до свого здоров'я, цікавитися заздалегідь про здоров'я тих людей, які будуть жити тимчасово у вашій родині.

 • Проходити профілактичне рентгено-флюорографічне  обстеження, особливо якщо в сім'ї є новонароджена дитина.

 • Обов'язково звертатися до лікаря, якщо дитина була в контакті з хворим на туберкульоз.

 • Оберігати вашу дитину від тривалого контакту з хворим -  це знизить ризик захворювання.

 • Обов'язкове обстеження у лікаря-фтизіатра при встановленні інфікування дитини по пробі Манту.

 • Особистим батьківським прикладом формувати у дитини навички  здорового  способу  життя.

 

 Новоукраїнський районний відділ Головного управління

Держпродспоживслужби в Кіровоградській області

ПРОВЕДЕННЯ ДЕРАТИЗАЦІЙНИХ ЗАХОДІВ – ПРОФІЛАКТИКА ІНФЕКЦІЙНИХ ЗАХВОРЮВАНЬ, ЯКІ РОЗПОВСЮДЖУЮТЬ ГРИЗУНИ 

Актуальною проблемою для Кіровоградщини є розповсюдження у міській та сільській місцевості гризунів, які завдають шкоду людині як збудники та носії небезпечних інфекційних захворювань, а саме: чуми, сказу, тифу, лептоспірозу, туляремії, геморагічної гарячки з нирковим синдромом (ГГНС) тощо. За період 2010-2019 років в Україні зареєстровано 24 випадки захворювання на ГГНС: 14 випадків у Київській області, п’ять у м. Київ, по два випадки в Сумській та Закарпатській областях, один випадок у Львівській області. Останній випадок, що був зареєстрований 18 вересня поточного року, пов'язаний із захворюванням на ГГНС 22-річного жителя м. Львів.

На Кіровоградщині випадків захворювання людей на ГГНС не реєструвалося, однак два населені пункти області (с. Кам’янече Новоархангельського району, с. Оникієве Маловисківського району) відносять до ензоотичних територій, оскільки тут реєструвалися непоодинокі випадки виявлення інфекційних хвороб серед гризунів. До того ж обсяги дератизаційних заходів, направлених на боротьбу з мишовидними гризунами, значно скоротилися в останні роки. Це створює передумови для погіршення епідемічної ситуації щодо захворюваності на зооантропонозні інфекції, зокрема геморагічну гарячку з нирковим синдромом.

Оскільки ефективної лікувальної терапії або вакцини проти ГГНС не існує, мінімізувати ризик захворюваності можливо лише шляхом проведення на територіях та об’єктах дератизаційних заходів, спрямованих на запобігання розмноженню мишовидних гризунів та зменшення їх чисельності. Дератизація - це комплекс санітарно-гігієнічних, інженерно-технічних та протиепідемічних заходів, які включають роботи з винищування та захисту від гризунів (у тому числі носіїв та розповсюджувачів інфекційних хвороб людини і тварин) у будівлях і спорудах населених пунктів, транспорті та у навколишньому середовищі. Щоб виключити повітряно-пиловий шлях зараження, треба контролювати використання засобів індивідуального захисту органів дихання працівниками, що проводять заходи з дератизації та прибирання.

Головне управління Держпродспоживслужби в Кіровоградській області наголошує: проведення дератизаційних робіт - це необхідна умова для безпечної життєдіяльності людини та стабільної роботи підприємств різних сфер діяльності.

Проблема санітарного стану територій залишається.

На сьогоднішній день стихійні сміттєзвалища є великою проблемою та кількість їх щороку зростає. Саме стихійні сміттєзвалища є одними із основних джерел забруднення навколишнього середовища. Навколишні посадки, балки і ліси обросли несанкціонованими звалищами. Тонни сміття викидаються на узбіччя доріг та лісів. Найбільше лихо для природи — залишені після пікніків пляшки, пакети, одноразовий посуд, які самі по собі можуть розкладатися сторіччями.

Прикро, що територія вздовж дороги стала місцем, куди зручно й, головне, безкарно, можна викидати різний непотріб. Слід відмітити, що за впорядкування лісопосадок відповідають не лише служба автодоріг, а й власники (орендарі) полів, до яких прилягають лісосмуги та узбіччя.        

На території Новоукраїнського району  функціонує 24 організованих місць видалення  твердих побутових відходів.  Незадовільний стан діючих сміттєзвалищ зумовлений неналежною їх експлуатацією. Нерідко сміття розлітається вусібіч через відсутність обвалування периметру місць складування і взагалі будь-якого впорядкування. Іноді через це засмічуються дуже гарні за своєю природною красою території. Тільки 21%  під’їздних шляхів до сміттєзвалищ облаштовані твердим покриттям, 79%  такі шляхи відсутні, то про яку очистку   населених пунктів  може йти питання. Та й не у всіх територіальних  громадах запроваджений централізований вивіз сміття.

Крім цього слід відмітити те, що  на існуючих сміттєзвалищах не проводяться роботи  з трамбування та пошарової ізоляції твердих побутових відходів. Таке поводження з відходами негативно позначається на здоров'ї населення. Тому що фільтрація забруднюючих речовин із цих сміттєзвалищ іде в підземний водоносний горизонт і потрапляє в колодязі та свердловини, з яких люди п'ють воду.

Протягом останніх  років   в Новоукраїнському районі неодноразово  заслуховувалося питання розробки  схем санітарної очистки  населених пунктів району.  На сьогодні через їх відсутність   неможливо ефективно  та раціонально впровадити   на території району  розподільний збір та сортування сміття.    Раніше, при функціонуванні районної санепідстанції постійно здійснювався  контроль за дотриманням санітарно-гігієнічного стану територій, проте на даний час із проведенням неодноразових реорганізацій та впровадження мораторію на проведення перевірок контроль за належним станом територій населених пунктів належить органам місцевого самоврядування. 

Тому, закликаємо населення району не бути байдужими, не смітити, не шкодити природі, берегти красу і природне різноманіття краю. Адже чисто там, де не смітять, а там, де прибирають – ще чистіше.

 

Новоукраїнський районний відділ Головного управління

Держпродспоживслужби в Кіровоградській області

Що таке холера?

Літо – період відпусток та масового відпочинку, період набуття нових вражень та приємних спогадів. Але разом з тим на літо припадає пік розвитку кишкових інфекцій. Підвищена температура навколишнього середовища сприяє поширенню збудників, які викликають захворювання на особливо небезпечні кишкові інфекції, одним із яких є холера. Холера - діарейне захворювання, що розвивається в результаті інфікування збудником Vibrio cholerae. На холеру можуть хворіти дорослі і діти. У більшості випадків інфекція або тільки викликає легку діарею або взагалі не має будь-яких симптомів прояву. Однак у 5-10% випадків через 6 годин – 5 днів після потрапляння в організм збудника у пацієнтів розвивається важка водяниста діарея і блювота. У цих випадках втрата великої кількості рідини може швидко привести до важкого обезводнення організму. При відсутності належного лікування через кілька годин може настати смерть.

Відрізнити холеру від інших типів шлунково-кишкових захворювань за симптомами часто є можливим без проведення бактеріологічних досліджень (виділення холерного вібріона). При появі симптомів, які можуть свідчити про захворювання холерою (нудота, блювота, рідкі випорожнення, головний біль, запаморочення)  необхідно негайно звернутися за допомогою до лікаря.       Як передається холера? Людина може заразитися холерою під час пиття води або вживання в їжу продуктів, заражених збудником. Найчастіше джерелами інфекцій харчового походження є сирі продукти або ті, що не пройшли достатню теплову обробку: морепродукти, свіжі фрукти і овочі, а також інші продукти, заражені під час їх приготування або зберігання. Основним джерелом зараження є вібріони, присутні в фекаліях інфікованої людини. Збудник може тривалий час жити в навколишньому середовищі, зокрема в річних водах, прибережних морських. При незадовільному санітарно-технічному стані водопровідних мереж та споруд, громадських колодязів збудник разом зі стічними водами може потрапляти також і у водопровідну та колодязну питну воду. Тому в  місцях, де не проводиться належна обробка стічних вод і запасів питної води, хвороба може швидко поширюватися.

 Для того, щоб запобігти захворюванню на холеру люди повинні дотримуватись кількох простих правил належної гігієни та безпечного приготування їжі:

 - ретельно мити руки з милом, особливо перед приготуванням їжі та безпосередньо перед їжею, після відвідування туалету;

- проводити належну теплову обробку продуктів і вживання їх в їжу в гарячому вигляді;

 - для пиття та приготування їжі використовувати воду тільки із централізованих джерел водопостачання, переварену або бутильовану;

 - не вживати в їжу сирі морепродукти;

 - уникати харчування з лотків та не купувати продукти в місцях стихійної торгівлі;

 - при купанні у відкритих водоймах та басейнах не допускати потрапляння води в рот;

 - вести боротьбу з мухами.

         Якщо у вас діарея, особливо важка, негайно зверніться за медичною допомогою до лікаря або іншого медичного фахівця. В очікуванні медичної допомоги пийте воду і інші несолодкі рідини.

 

                          Новоукраїнський районний відділ

             Головного управління Держпродспоживслужби

                                 в Кіровоградській області

ВПРОВАДЖЕННЯ СИСТЕМИ БЕЗПЕЧНОСТІ ХАРЧОВИХ ПРОДУКТІВ

НАССР В ЗАКЛАДАХ ОСВІТИ

  НАССР в навчальних закладах - це не просто необхідність та підстава для проведення перевірок контролюючих органів, а важливий інструмент для контролю безпеки харчування дітей поза домом. На відміну від дорослих, діти не мають вибору, де харчуватися і як харчуватися, тож адміністрація закладів зобов'язана впровадити і постійно підтримувати функціонування принципів системи HACCP на харчоблоках».

 Головним завданням системи HACCP є аналіз небезпек і проведення поетапного контролю над усіма етапами приготування страв і продуктів харчування, починаючи від прийому продуктів на склад і до моменту подачі готової страви.

 Програми-передумови системи НАССР охоплюють такі процеси:

1. Належне планування виробничих, допоміжних та побутових приміщень для уникнення перехресного забруднення.

2. Вимоги до стану приміщень, обладнання, проведення ремонтних робіт, технічного обслуговування обладнання, калібрування тощо, а також заходи щодо захисту харчових продуктів від забруднення та сторонніх домішок.

3. Вимоги до планування та стану комунікацій - вентиляції, водопроводів, електро- та газопостачання, освітлення тощо.

4. Безпечність води, льоду, пари, допоміжних матеріалів для переробки (обробки) харчових продуктів, предметів та матеріалів, що контактують з харчовими продуктами.

5. Чистота поверхонь (процедури прибирання, миття і дезінфекції виробничих, допоміжних та побутових приміщень та інших поверхонь).

6. Здоров’я та гігієна персоналу.

7. Поводження з відходами виробництва та сміттям, їх збір та видалення з потужності.

8. Контроль за шкідниками, визначення виду, запобігання їх появі, засоби профілактики та боротьби.

9. Зберігання та використання токсичних сполук і речовин.

10. Специфікації (вимоги) до сировини та контроль за постачальниками.

11. Зберігання та транспортування.

12. Контроль за технологічними процесами.

13. Маркування харчових продуктів та поінформованість споживачів.

Головне управління Держпродспоживслужби в Кіровоградській області звертає увагу: з 20 вересня 2019 року функціонування системи НАССР є обов’язковим для всіх потужностей, в тому числі постачальників та перевізників харчових продуктів, для закладів громадського харчування, харчоблоків дошкільних та освітніх закладів.

В рамках проекту ЄС «Вдосконалення системи контролю безпечності харчових продуктів в Україні» на платформі «Prometheus» Міністерством аграрної політики та продовольства України спільно з Державною службою України з питань безпечності харчових продуктів та захисту споживачів підготовлено онлайн-курс «Безпечність харчових продуктів: сучасне законодавство, сумлінний виробник, відповідальний споживач» (далі – онлайн-курс).

Цей курс присвячений розробці, запровадженню та забезпеченню функціонування процедур, заснованих на принципах системи аналізу небезпечних факторів та контролю у критичних точках (НАССР). Онлайн-курс стартує 1 червня 2019 року та проводиться на безкоштовній основі. Реєстрація учасників відбувається відповідно  до форми за посиланням https://courses.prometheus.org.ua/courses/course-v1:MinAgro+HACCP101+2019_T2/about.

По закінченню навчального процесу учасники отримають відповідні сертифікати.          

Додаткову інформацію можна отримати на офіційному сайті Мінагрополітики або за телефоном 363-08-28.

  

                          Новоукраїнський районний відділ

             Головного управління Держпродспоживслужби

                                 в Кіровоградській області

Як уберегтися від харчових отруєнь і кишкових інфекцій

З настанням літнього сезону більшість громадян мріє про відпочинок, відпустки, пов’язані з ними розмаїття вражень і приємних спогадів. Літо – це можливість розширити раціон вживанням різноманітних фруктів і овочів, наситити організм вітамінами. Разом з тим, влітку збільшується ризик виникнення харчових отруєнь та гострих кишкових інфекційних хвороб. 

До групи гострих кишкових інфекцій відносяться: сальмонельози, шигельози (дизентерія), черевний тиф, паратифи, холера, вірусний гепатит А, протозойні кишкові хвороби (лямбліоз). Всі ці хвороби викликаються певними видами вірусів, бактерій, найпростіших мікроорганізмів, а також гельмінтами (глистами).

Джерелами збудників кишкових інфекцій можуть бути хворі люди та (або) так звані бактеріоносії – особи, у яких немає явних ознак та проявів хвороби. Збудники хвороб виділяються у навколишнє середовище з випорожненнями та через забруднені руки, при недотриманні хворими (бактеріоносіями) правил особистої гігієни.

В організм здорової людини збудники гострих кишкових інфекцій потрапляють із забрудненими харчовими продуктами та питною водою, а також через брудні руки при недотриманні правил особистої гігієни. Саме тому кишкові інфекції часто називають «хворобами брудних рук». 

З метою профілактики харчових отруєнь та гострих кишкових інфекцій необхідно виконувати наступні заходи профілактики:

• не вживати продукти і напої при найменшій підозрі щодо їх недоброякісності та з вичерпаними термінами зберігання;

• не брати в дорогу, при здійсненні подорожі та на відпочинок продукти, що швидко псуються (ковбасні, молочні, кулінарні, кондитерські кремові вироби або інші продукти, що потребують охолодження при зберіганні); 

• продукти, що швидко псуються, зберігати лише в холодильнику, обов’язково дотримуватись термінів їх зберігання;

• при купівлі харчових продуктів обов’язково звертати увагу на терміни та умови їх зберігання. Зберігати продукти харчування тільки у спосіб та при дотриманні температурних режимів, зазначених на упаковці та у встановлений виробником термін;

• не купувати продукти харчування на стихійних ринках або з рук у приватних осіб;

• розливне молоко, куплене на базарі перед вживанням обов’язково кип’ятити, не вживати молоко-самоквас і сир з нього без попередньої термічної обробки;

• не вживати невідомі гриби, дикорослі ягоди, трави та інші рослини;

• на відпочинку виключати приготування багатокомпонентних страв, що не мають достатньої термічної обробки (паштети, м’ясні салати тощо); 

• не готувати страви із запасом, приготовлені страви бажано вживати відразу (зберігання виготовленої страви без холоду не повинно перевищувати двох годин);

при споживанні овочів, фруктів та ягід їх необхідно добре промити питною проточною водою, а для споживання дітям – додатково обдати окропом;

• не використовувати для пиття, приготування їжі та миття посуду воду з річок, озер, ставків, невідомих підземних джерел водопостачання, поверхневих вод тощо;

• для пиття і приготування їжі використовувати воду тільки з централізованих джерел водопостачання, кип’ячену або бутильовану питну воду;

• перед приготуванням їжі та перед її вживанням слід завжди мити руки з милом; необхідно обов’язково мити руки після відвідування туалету;

• ретельно проварювати, тушкувати і просмажувати харчові продукти, особливо консервовані, безпосередньо перед вживанням. Залишки їжі на наступний день перед вживанням обов’язково прокип’ятити чи протушкувати;

• сирі і варені продукти при приготуванні їжі обробляти окремо, стіл, розділювальні дошки, ножі, м’ясорубку (блендер, кухонний комбайн тощо) після роботи з сирими продуктами потрібно ретельно вимити і ошпарити окропом;

• під час відпочинку з дітьми батьки повинні ознайомити дітей з правилами харчування та правилами дотримання особистої гігієни, дорослим необхідно ретельно слідкувати за тим, щоб діти не споживали незнайомі дикорослі ягоди, гриби та інші продукти невідомого походження;

• для купання та відпочинку слід користуватися лише офіційно визначеними місцями відпочинку та відповідно облаштованими пляжами;

• вести боротьбу з мухами;

• захищати харчові продукти від випадкових забруднень, зберігати їх у закритому посуді.

У разі виявлення перших ознак кишкової інфекції (болі в животі, нудота, блювання, пронос, підвищена температура тіла) необхідно терміново звернутись до найближчої лікувальної установи. Самолікування небезпечне для здоров’я!

До прикладу, якщо у дитини погіршилося самопочуття, навіть незначно порушився характер випорожнень, не шукайте причин, не посилайтеся на прорізування зубів, зміну харчування – негайно звертайтеся до лікаря. Справа спеціаліста визначити причину.

ДЕржпродспоживслужба інформує:

ЗАХВОРЮВАННЯ НА  БОТУЛІЗМ НАБИРАЄ ОБЕРТІВ

Щорічно в Україні реєструються випадки захворювання на ботулізм. Минулого року було зареєстровано 81 випадок, внаслідок чого постраждали 92 особи, 7 з яких померли. У 2017 році випадків захворювання було 89, постраждали 103 особи, із них 8 померли.

Станом на 1 червня поточного року в Україні вже зареєстровано 40 випадків захворювання на ботулізм з 46 постраждалими. Для трьох осіб хвороба закінчилася смертю. Особливе занепокоєння викликає збільшення кількості захворювань, пов’язаних із вживанням рибної продукції (21 випадок).

  Не оминула сумна статистика й Кіровоградську область. У 2018 році було зареєстровано 3 випадки захворювання на ботулізм з 4 потерпілими, один хворий помер (36-річний житель с. Червона Поляна Маловисківського району). В 2017 році в області зафіксували 6 випадків захворювання, постраждали 7 осіб, одна людина померла (68-річна жителька с. Глодоси Новоукраїнського району).

  Найхарактернішими для області є так званий рибний і м’ясний ботулізм, адже більшість випадків захворювання пов’язана з вживанням солоної, в’яленої або копченої риби, м’ясних паштетів і тушонки, виготовлених у домашніх умовах або придбаних у місцях стихійної торгівлі. Однак інколи причиною захворювання стають домашні овочеві консерви.

З настанням літнього сезону населення споживає більше сушеної або в’яленої риби, в тому виготовленої в домашніх умовах, виловленої у річках та водоймах. Та не завжди перед виготовленням рибу вичищають від кишківника та нутрощів. Тож причиною ботулізму може стати мікроб, який знаходиться у кішківнику риби.

Збудник ботулізму дуже розповсюджений у природному середовищі. Він знаходиться в землі, у тому числі в мулі на дні прісних водойм. Риба, яка харчується водорослями, може проковтнути спори збудника. Далі відбувається зараження та розвиток в рибі збудника ботулізму, який у процесі своєї життєдіяльності виробляє ботулотоксин. Саме ботулотоксин стає причиною отруєння людини.

 

  Довідково. Ботулізм - це харчове отруєння, зумовлене споживанням продуктів, в яких накопичилися ботулотоксини.

Збудник ботулізму - Clostridium botulinum - широко поширений у природі з постійним місцем існування в ґрунті, утворює спори, надзвичайно стійкі до впливу хімічних і фізичних факторів (витримують кип’ятіння протягом 5 годин і гинуть при 120°С через 30 хвилин). Бактерії містять одну з найсильніших у природі отрут - ботулотоксин. Його смертельна доза для людини становить лише 0,3 мкг.

Причиною ботулізму найчастіше стають продукти домашнього консервування - м'ясо, риба, рідше - овочі. Потенційно небезпечними є усі консервовані продукти, які були погано вимиті, неправильно/недостатньо термічно оброблені, транспортувались або зберігались неналежним чином. Навіть консерви, у яких все гаразд з терміном придатності, виглядом і смаком, можуть бути зараженими: ботулізм не можна визначити за кольором або смаком, мікроорганізм, який спричиняє хворобу, не псує продукти.

  Також ботулізм може виникнути внаслідок споживання в'яленої чи копченої риби та будь-яких виробів з м'яса (ковбаси, шинки тощо). Найчастіше причиною ботулізму стають в'ялені або копчені продукти домашнього приготування, проте реєструються і випадки хвороби після вживання продуктів, вироблених у промислових умовах, особливо невипотрошеної риби. Це трапляється у випадку недотримання відповідних вимог під час заготівлі, переробки чи зберігання продукту.

Головне управління Держпродспоживслужби в Кіровоградській області наголошує: не варто купувати копчену, в’ялену рибу, консервовані продукти, що виготовлені у домашніх умовах або реалізуються в місцях стихійної торгівлі. При найменшій підозрі на ботулізм негайно зверніться до лікаря.

 

Новоукраїнський районний відділ Головного управління

Держпродспоживслужби  в Кіровоградській області

Держпродспоживслужба інформує: У СЕРПНІ ПОТОЧНОГО РОКУ НАБУВАЄ

ЧИННОСТІ ЗАКОН ПРО ВИМОГИ ДО ОРГАНІЧНОГО ВИРОБНИЦТВА ТА МАРКУВАННЯ ОРГАНІЧНОЇ ПРОДУКЦІЇ

2 серпня 2019 року набирає чинності Закон України «Про основні принципи та вимоги до органічного виробництва, обігу та маркування органічної продукції», в якому враховано європейський досвід щодо запровадження державно-приватної системи контролю органічного сектору сільськогосподарського виробництва.

Відповідно до даного закону державний контроль (нагляд) у сфері органічного виробництва, обігу та маркування органічної продукції за діяльністю операторів здійснює Держпродспоживслужба. До її повноважень у сфері органічного виробництва, обігу та маркування органічної продукції закон також відносить розробку та затвердження державного логотипа для органічної продукції, сприяння розвитку ринку органічної продукції, забезпечення ведення Реєстру операторів ринку органічного виробництва, Реєстру органічного насіння і садивного матеріалу та Реєстру органів сертифікації, а також забезпечення відкритості та загальнодоступності зазначених реєстрів.

Відповідно до статті 27 Закону органічне виробництво та/або обіг органічної продукції в Україні підлягає сертифікації. Сертифікації не підлягають лише переміщення, зберігання та реалізація маркованої органічної продукції.

Також положення Закону містять вимоги щодо процедури сертифікації органічного виробництва та обігу органічної продукції, встановлюють вимоги до органів сертифікації, їх функції та відповідальність. Повноваження щодо сертифікації органічного виробництва надаються акредитованим органам сертифікації.

Сертифікація органічного виробництва та/або обігу органічної продукції проводиться з щорічною обов’язковою виїзною перевіркою органом сертифікації з метою встановлення відповідності процесу виробництва продукції та її обігу вимогам законодавства у сфері органічного виробництва.

Відповідно до статті 27 Закону особа, яка має намір перейти на органічне виробництво або здійснювати обіг органічної продукції, може обрати будь-який акредитований орган та укласти з ним договір на проведення сертифікації. У разі необхідності сертифікації органічного виробництва за нормами та стандартами, визнаними в іноземних державах або міжнародних організаціях, особа має право додатково укласти договір з органом іноземної сертифікації.

За результатами перевірки відповідності усіх стадій виробництва та обігу органічної продукції вимогам законодавства у сфері органічного виробництва, обігу та маркування органічної продукції органом сертифікації ухвалюється вмотивоване рішення про видачу або відмову у видачі сертифіката.

Строк дії сертифіката становить 15 місяців з дати його видачі.

Сертифікат, що засвідчує виробництво та/або обіг органічної продукції згідно із іншим законодавством, ніж законодавство України, визнається в Україні з метою імпорту або експорту такої продукції у разі, якщо він виданий органом іноземної сертифікації, внесеним до Переліку органів іноземної сертифікації.

Для внесення органу іноземної сертифікації до Переліку органів іноземної сертифікації імпортер або експортер подає центральному органу виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері безпечності та окремих показників якості харчових продуктів, заяву у довільній формі про внесення органу іноземної сертифікації до Переліку органів іноземної сертифікації.

Також закон передбачає відповідальність за порушення норм у сфері органічного виробництва, обігу та маркування органічної продукції у вигляді штрафу, у тому числі відповідальність за недотримання закону несуть і органи сертифікації.

  

Новоукраїнський районний відділ Головного управління

Держпродспоживслужби  в Кіровоградській області

УВАГА! ОЗДОРОВЛЕННЯ ДІТЕЙ У ШКОЛАХ І САДОЧКАХ!

 20 травня розпочато огляд готовності навчальних та дошкільних закладів Новоукраїнського району до початку оздоровлення та відпочинку дітей улітку 2019 року.

У системі безперервної освіти канікули в цілому, а літні особливо, грають важливу роль для розвитку, виховання і оздоровлення дітей і підлітків. Літо – це свого роду місток між навчальним роком, що завершується, і майбутнім. Виховна цінність  літнього відпочинку полягає в тому, що вона створює умови для педагогічно доцільного, емоційно привабливого дозвілля школярів, відновлення їх здоров'я, задоволення потреб в новизні вражень, творчій самореалізації, спілкуванні і самодіяльності в різноманітних формах, що включають працю, пізнання, мистецтво, культуру, гру і інші сфери можливого самовизначення.

Дитина - це перш за все творча особистість, яка потребує постійної реалізації своїх задумів і планів. На мою думку, тільки правильно спланована, з урахуванням потреб дітей у самореалізації робота пришкільного оздоровчого табору може дати можливість цікаво, весело та з користю для здоров'я провести час, позбавити вихованців нудьги та відкрити в собі нові таланти.

Плануючи роботу в таборі, обов'язково включають в план оздоровчі заходи: оптимальний руховий режим, медичний профілактичний огляд дітей,   бесіди  по формуванню здорового способу життя. На початку роботи табору вимірюється зріст, вага дітей, а в кінці зміни проводиться повторний огляд дітей. Діти підростають, додають у вазі, і ми дорослі радіємо цій позитивній динаміці.

Метою діяльності  пришкільного профільно-відпочинкового табору повинна стати реалізація права кожної дитини на повноцінний відпочинок, оздоровлення, забезпечення змістовного дозвілля, задоволення інтересів і духовних запитів підростаючого покоління.

В 2019 році, як і щорічно в Новоукраїнському районі проводиться оздоровлення дітей на базі 29-ти пришкільних закладів відпочинку та 23-х дошкільних навчально-виховних закладів, які переводяться на санаторний режим роботи з 1 червня на 90 днів.

Обладнання території навчального закладу повинно бути справним.

Територія повинна бути освітлена відповідно до діючих норм.

Для озеленення території навчальних закладів забороняється використовувати дерева, кущі, рослини з колючками (біла акація, глід, шипшина тощо). Пісочниці на групових майданчиках повинні бути огороджені бортиками. На ніч пісочниці необхідно закривати.

Заміна піску проводиться не рідше одного разу на рік. Щоденно перед грою пісок перемішується і злегка зволожується, перекопується. У міру забруднення пісок замінюється на чистий.

У теплу пору року, з квітня по жовтень, 2 рази впродовж всього періоду . Санітарне очищення території  навчальних закладів повинно здійснюватись згідно з вимогами Державних санітарних норм та правил утримання територій населених місць, затверджених наказом Міністерства охорони здоров'я України від 17 березня 2011 року № 145, зареєстрованих в Міністерстві юстиції України 05 квітня 2011 року за № 457/19195.

Вода, що постачається у дошкільний навчальний заклад, повинна відповідати вимогам Державних санітарних норм та правил «Гігієнічні вимоги до води питної, призначеної для споживання людиною» (ДСанПіН 2.2.4-171-10), затверджених наказом Міністерства охорони здоров'я України від 12 травня 2010 року № 400, зареєстрованих у Міністерстві юстиції України 01 липня 2010 року за № 452/17747 .

Дезінфекційні засоби, що використовуються у  навчальному закладі, повинні бути зареєстровані відповідно до вимог Порядку державної реєстрації (перереєстрації) дезінфекційних засобів, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 03 липня 2006 року № 908. Як дезінфекційні засоби використовуються розчини препаратів з низькою токсичністю. З метою запобігання розкладу активної речовини дезінфекційні засоби повинні зберігатися у затемнених місцях. Мийні і дезінфекційні засоби зберігаються в недоступних для дітей місцях.

У навчальному закладі потрібно унеможливити проникнення гризунів та використовувати механічні засоби для запобігання потраплянню комах (наприклад сітки).За епідемічними показаннями в  навчальному закладі повинна проводитись дезінсекція і дератизація (за відсутності дітей).

У навчальному закладі під час функціонування груп забороняється проведення капітального ремонту, а також проведення малярних ремонтних робіт. Поточний ремонт проводиться за відсутності дітей у приміщенні, де такий ремонт здійснюється.

Харчування дітей здійснюється відповідно до норм харчування у навчальних та дитячих закладах оздоровлення та відпочинку, затверджених постановою Кабінету Міністрів України від 22 листопада 2004 року № 1591.

Засновники (власники) та керівники дошкільних навчальних закладів є відповідальними за організацію харчування дітей у дошкільних навчальних закладах відповідно до Порядку організації харчування дітей у навчальних та оздоровчих закладах, затвердженого наказом Міністерства охорони здоров’я України, Міністерства освіти і науки України від 01 червня 2005 року № 242/329, зареєстрованого у Міністерстві юстиції України 15 червня 2005 року за № 661/10941.

 З метою підвищення якості та ефективності організації харчування у дошкільних навчальних закладах засновники (власники) та керівники цих закладів повинні забезпечити виконання Інструкції з організації харчування дітей у дошкільних навчальних закладах, затвердженої наказом Міністерства освіти і науки України, Міністерства охорони здоров’я України від 17 квітня 2006 року № 298/227, зареєстрованої у Міністерстві юстиції України 05 травня 2006 року за № 523/12397.

Виробники, постачальники продуктів харчування відповідають за якість та безпечність продуктів та сировини, яку постачають у  навчальні заклади. Засновники (власники) та керівники  навчального закладу мають зобов’язання перед батьками (опікунами) дітей про те, що будь-яка їжа, яка запропонована дітям, є безпечною, корисною та приготовленою в закладі з дотриманням вимог чинного законодавства.

Медичний персонал дошкільного навчального закладу одночасно з керівництвом закладу повинні здійснювати постійний контроль за організацією харчування, у тому числі за умовами і строками зберігання продуктів харчування та їх реалізації, технологією приготування страв, дотримуванням норм харчування тощо і несе за це відповідальність.

 

З метою забезпечення санітарного та епідеміологічного благополуччя в оздоровчий  період   Новоукраїнський районний відділ Головного управління Держродспоживслужби в Кіровоградській області пропонує:       

1. Вирішити питання безперебійного забезпечення оздоровчих закладів питною  водою  відповідно ДСанПіН 2.2.4.-171-10 «Гігієнічні вимоги до води питної, призначеної для споживання людиною», забезпечити дотримання питного режиму, правил особистої гігієни дітей та працівників харчоблоків. заходів дезінсекції (сітки на вікнах, уловлювачі комах, скошування рослинності на території табору тощо),

2. Забезпечити проведення  хлорації водопровідних мереж та лабораторних досліджень питної води на санітарно-хімічні, мікробіологічні показники, піску на гельмінти за 10 днів до початку оздоровлення,надати протоколи тадовідки (акти виконаних робіт) про проведення дератизації в приміщеннях.

3.Надати  перелік постачальників продуктів харчування у заклади оздоровлення, узгодити примірне меню на 2 тижні з урахуванням дотримання норм  харчування у відповідності до вимог Постанови Кабінету Міністрів України від 22 листопада 2004 року № 1591 «Про затвердження норм харчування у навчальних та оздоровчих закладах» зі змінами згідно з наявним холодильним, а також технологічним обладнанням (з повіреними та справними вимірювальними приладами),

 4.Забезпечити виконання рекомендацій, пропозицій Держпродспоживслужби, які були надані в минулому та поточному роках, та надання документів: списку всіх працівників табору з зазначенням допуску до роботи (на весь період оздоровчої кампанії), особових медичних книжок з пройденим медичним оглядом в повному обсязі відповідно до наказу МОЗ України від 23 липня 2002 року № 280 із змінами та проходження гігієнічного навчання, режиму дня табору,списки дітей з відміткою про щеплення (КПК) та епідемічне оточення , маршрутів руху дітей при проведенні екскурсій .

 

Новоукраїнський районний відділ   Головного управління

 Дежпродспоживслужби   в Кіровоградській області

ОБЕРЕЖНО! ПЕРІОД СВЯТ - БЕЗ ХАРЧОВИХ ОТРУЄНЬ!

Гострі кишкові інфекції та харчові отруєння загалом виникають після масових святкувань. Захворювання на кишкові інфекції викликають збудники, які попадають в організм головним чином через рот з інфікованою водою, недоброякісними харчовими продуктами або контактно-побутовим шляхом через брудні руки. 

Основними причинами таких спалахів є порушення технологій приготування їжі, не дотримання правил миття посуду, зберігання харчових продуктів в антисанітарних умовах, без належного температурного режиму та нехтування правилами особистої гігієни.

Джерелом кишкових інфекцій є хвора людина. Але головними розповсюджувачами є особи з легким перебігом захворювання і особливо ті, хто по роду своєї діяльності зайнятий в сфері обслуговування населення. А саме - продавці продуктових магазинів, робітники системи громадського харчування, підприємств харчової промисловості, дитячих закладів. Залишаючись на робочому місці, такі особи, будучи хворими, здатні забруднювати збудниками все, до чого торкаються їх руки: посуд, харчові продукти, предмети навколишнього середовища.

З метою попередження розповсюдження серед населення кишкових захворювань, виникнення спалахів гострих кишкових інфекцій та харчових отруєнь рекомендуємо:

- не допускати споживання продуктів та напоїв з простроченим терміном зберігання;

- не вживати продуктів і напоїв при найменшій підозрі щодо їх недоброякісності;

- при купівлі харчових продуктів та напоїв обов'язково звертати увагу на терміни та умови зберігання продуктів харчування. Зберігати продукти харчування тільки у cпocіб зазначений на упаковці та у встановлений термін. При купівлі будь-якого харчового продукту у торговельній мережі споживач має право вимагати у продавця документи, що підтверджують якість та безпеку реалізованої продукції;

- перед приготуванням їжі та перед її вживанням обов'язково мити руки з милом;

- обов’язково мити руки після відвідування туалетів. При відпочинку з дітьми батьки повинні ознайомити дітей з правилами харчування та правилами дотримання особистої гігієни. Для дітей молодшої вікової групи — батькам необхідно ретельно слідкувати за тим, що дитина споживає;

- не купувати продукти харчування на стихійних ринках або з рук у приватних осіб;

- не готувати продукти із запасом. Приготовлені страви бажано вживати відразу, а у випадку їх повторного споживання вони мають піддаватись вторинній термічній обробці;

- не брати у дорогу продукти, що швидко псуються (ковбасні, молочні, кулінарні, кондитерські вироби або інші продукти, які потребують охолодженого зберігання);

- не готувати багатокомпонентні страви, що вимагають високої термічної обробки (паштети, м'ясні салати тощо), в незабезпечених умовах. При споживанні овочів, фруктів та ягід їх необхідно добре промити питною водою, а при споживанні дітьми - обдати окропом;

- в сім’ях де є діти до З-х років перед використанням води з децентралізованих джерел водопостачання (індивідуальні криниці) для пиття та приготування дитячих сумішей слід провести дослідження цієї води на вміст нітратів, в цілях попередження виникнення водо-нітратної метгемоглобінемії у дітей;

- при приготуванні страв обов’язково дотримуватись технологій приготування їжі.

 У випадку виявлення перших ознак кишкового захворювання необхідно терміново звернутись до найближчої лікувальної установи.

Самолікування небезпечне!

                                                                                   

  Новоукраїнський районний відділ Головного управління

Держпродспоживслужби в Кіровоградській області

Увага-СТИХІЙНА ТОРГІВЛЯ заборонена!

Спеціалісти Новоукраїнського районного відділу Головного управління Держпродспоживслужби в Кіровоградській області у складі робочої групи продовжують проводити роз’яснювальну роботу та обстежувати територію міста з метою виявлення та ліквідації торгівлі з рук у невстановлених місцях. До складу постійно діючої робочої групи також входять спеціалісти Новоукраїнського відділу поліції Головного управління Національної поліції в Кіровоградській області та відділу регіонального розвитку, економіки та торгівлі виконавчого комітету Новоукраїнської міської ради.

Харчові продукти, які реалізуються на стихійних ринках, законодавчо визначені як завідомо небезпечні та непридатні до споживання людиною. Відповідно до Кодексу України про адміністративні правопорушення, за здійснення незаконної торгівлі з рук у невстановлених місцях передбачено адміністративну відповідальність за ст. 160 - торгівля в містах з рук на вулицях, площах, у дворах, під'їздах, скверах та в інших невстановлених місцях. Але це чомусь не зупиняє  продавців.  

Цьому сприяє ще й той факт, що деякі люди (можливо й більшість) надають перевагу продуктам харчування, які реалізують із землі, не замислюючись про якість цих продуктів, ким та в яких умовах вони виготовлені, де зберігались і як транспортувались. Не звертають увагу такі покупці і на бруд, що осідає на продуктах з-під ніг перехожих та від проїзджаючих машин. Продукти харчування, що реалізуються в таких умовах, не проходять лабораторний контроль, не мають відповідного маркування, не упаковані належним чином. Неможливо перевірити чи проконтролювати їх безпечність, визначити терміни реалізації. Особливо це стосується м’ясних, рибних та молочних продуктів, які вимагають особливих умов зберігання. Продавці стихійних ринків не проходять обов’язкового профілактичного медичного огляду, а отже можуть хворіти або бути носіями шлунково-кишкових, вірусних захворювань.

Споживання продуктів сумнівного походження може спричинити небезпечні гострі кишкові отруєння, інфекційні захворювання та завдати непоправної шкоди здоров’ю, бо походження таких продуктів нікому не відоме. Позиватися ж до суду за шкоду, заподіяну здоров’ю, підстав не буде – відповідача немає. Винним буде лише той, хто придбав небезпечні продукти на стихійних ринках, спокусившись на ціну чи привабливий вигляд товару.

Найефективніший спосіб боротьби зі стихійною торгівлею – не купувати продуктів харчування у невстановлених місцях, адже попит завжди породжує пропозицію!

 

Будьте обачними та розсудливими!

 

Новоукраїнський районний відділ

Головного управління Держпродспоживслужби в Кіровоградській області

Вода – основне багатство людини.

 

22 березня щороку відзначається Всесвітній день водних ресурсів.

Безпечність води, що споживається людьми нашого регіону, має одне з визначальних впливів на тривалість життя людини.

Геологічні особливості території Кіровоградської області обумовлюють особливості хімічного складу води, що споживається населенням. Це – підвищений вміст природних радіоактивних елементів (уран, радій, радон), нітратів, загальної мінералізації (залізо загальне, загальна жорсткість, сульфати, сухий залишок), що підтверджується результатами лабораторних досліджень питної води з місцевих джерел, особливо підземних (громадські та індивідуальні колодязі, свердловини).

Серед досліджених в 2018 році установою проб водопровідної питної води на санітарно-хімічні показники (кількістю 2599), більше чверті (27%, або 706 проб) не відповідало вимогам Державних санітарних норм та правил 2.2.4-171-10 “Гігієнічні вимоги до води питної, призначеної для споживання людиною”. Проби відбирались з водогонів, забір води в які здійснюється з підземних джерел, з яких вода прямо подається населенню без додаткової очистки.

За мікробіологічними показниками із 4160 досліджених проб води із водопровідної мережі не відповідало санітарно-гігієнічним нормативам — 357 проб (8,6%). Наявні результати досліджень водопровідної питної води за показниками епідемічної безпеки свідчать про необхідність проведення систематичної дезінфекції та промивки водопровідних мереж.

За результатами лабораторних досліджень води з громадських та індивідуальних колодязів області, які були проведені в лабораторіях установи,  встановлено, що майже дві третини досліджених проб (1438 із 2056) не відповідали вимогам за санітарно-хімічними показниками, що становить 70%. Крім того, більше половини досліджених проб води не відповідає вимогам за вмістом нітратів (1273 із 1905 проб, що становить 67%). За мікробіологічними показниками, практично кожна п’ята проба води з громадських та індивідуальних колодязів (18,8%), була з відхиленнями. Це 412 із 2189 досліджених проб.

За результатами досліджень питної води за вмістом нітратів, окремо з громадських та індивідуальних колодязів області, відомо що:

– 65% досліджених проб води (616 з 941 проб) з громадських колодязів області не відповідає вимогам нормативів;

– в індивідуальних колодязях перевищений вміст нітратів був зафіксований у 654 з 952 досліджених проб, що становить 69%.    

З метою оцінки якості питної води в Новоукраїнському районі Кіровоградською регіональною лабораторією Держпродспоживслужби у 2018 році було проведено:

- 32 дослідження за мікробіологічними показниками, всі відповідали гігієнічним вимогам;

- 118 досліджень за санітарно-хімічними показниками, із них не відповідали гігієнічним вимогам 7,6%;

- 194 дослідження за органолептичними показниками, всі відповідали гігієнічним вимогам;

- 4 дослідження за радіологічними показниками, всі відповідали гігієнічним вимогам;

З підвищеним вмістом нітратів у питній воді може бути пов’язане  виникнення водно-нітратної метгемоглобінемії. Вживання високомінералізованої води може призвести до підвищення навантаження на серцево-судинну систему. Відтак стає тяжчим перебіг хронічних захворювань – ішемічної хвороби серця, міокардіодистрофії, зростає ризик виникнення інфаркту міокарда. Також провокується розвиток сечокам’яної і жовчнокам’яної хвороб.

Новоукраїнський районний відділ

Головного управління Держпродспоживслужби в Кіровоградській області

Про профілактику водно-нітратної метгемоглобінемії

 

За даними ВООЗ, 25% населення планети постійно перебуває під загрозою хвороб, пов’язаних зі споживанням недоброякісної питної води. Для України забезпечення населення якісною питною водою є однією із найбільш пріоритетних проблем, адже за рівнем водозабезпечення ми посідаємо одне з останніх місць серед країн Європи. Ця проблема стосується як централізованого, так і децентралізованого водопостачання. І якщо в Європі вже давно відмовилися від вживання води з колодязів, то в Україні вони є основним джерелом питної води для майже 75% сільського населення.

Невідповідність питної води санітарно-епідеміологічним вимогам є основною причиною підвищення захворюваності серед населення на такі інфекційні захворювання, як вірусний гепатит А, черевний тиф, дизентерія, холера, ротавірусні інфекції, лептоспіроз тощо, а також хвороби, пов’язані з хімічним забрудненням води (водно-нітратна метгемоглобінемія, флюорози, отруєння токсинами синьо-зелених водоростей тощо).

На жаль, заходи з покращення якості колодязної води у більшості випадків не забезпечують помітних зрушень. Перш за все, це стосується нітратів. Нітрати — це солі азотної кислоти, які є постійними складниками природних вод. Якщо їх концентрація в питній воді не перевищує 50 мг/л (за нітрат-іоном), то така вода не шкідлива для вживання. Однак, лабораторні дослідження останніх років довели, що вода з колодязів та індивідуальних свердловин (каптажі) до 70% випадків має наднормативний вміст нітратів. Основні причини цього полягають у внесенні в ґрунт мінеральних та органічних добрив, його забрудненні стічними водами, а також твердими побутовими відходами, недотриманні вимог санітарних норм при будівництві вигрібних ям, надвірних туалетів, місць утримання худоби.

Вживання води, забрудненої нітратами, небезпечне для здоров’я. Зокрема, це призводить до виникнення водно-нітратної метгемоглобінемії у дітей, віком до 1 року, внаслідок якої все частіше реєструються летальні випадки. Метгемоглобінемія спричинена токсичною дією нітратів, яка полягає у кисневому голодуванні тканин (гіпоксії), що розвивається внаслідок порушення транспортування кисню кров’ю, а також у пригніченні активності ферментних систем, що беруть участь у процесах тканинного дихання. Нітратна інтоксикація пов’язана з порушенням процесів окисного фосфорилювання, утворенням високого рівня метгемоглобіну в крові, розвитком ціанозу. Симптоми хвороби у дітей проявляються у вигляді посиніння ділянок навколо рота, рук і на стопах, тому цю хворобу ще називають «блакитний синдром немовлят». У дітей, вражених цією хворобою, може бути блювання, пронос, збільшення слиноутворення. Гостре нітратне отруєння у немовлят у 7–8% випадків закінчується смертю.

Метгемоглобінемія найчастіше спостерігається в сільських регіонах та приватному секторі, де використовується вода з колодязів. Групи підвищеного ризику становлять немовлята, віком до 1 року, які перебувають на штучному вигодовуванні; чутливі до нітратів особи похилого віку, хворі на анемію, із захворюваннями дихальної системи, хворобами серцево-судинної системи.

З метою запобігання негативного впливу нітратів на здоров’я населення та виникнення отруєнь і захворювань, необхідно:

- за можливістю якнайдовше годувати немовлят першого року життя грудним молоком. Вміст у ньому нітратів низький, навіть якщо мати вживає питну воду з підвищеною концентрацією цих сполук;

- не використовувати воду з колодязів та каптажів джерел для приготування сумішей для дитячого харчування;

- територію поблизу колодязя, каптажу утримувати в чистоті, організовувати відведення поверхневого стоку;

- в радіусі 50 м від колодязя, каптажу не здійснювати миття транспорту, водопій тварин, не влаштовувати водоймища для водоплавної птиці;

- помірковано застосовувати органічні добрива, агрохімікати та інші хімічні препарати;

- дотримуватись гігієнічних вимог облаштування та експлуатації колодязів (ізолювання стін колодязів, облаштування навколо них глиняного замка, облаштування колодязя навісом, кришкою, загальним відром тощо);

- своєчасно чистити і дезінфікувати колодязі. Дезінфекцію колодязя з профілактичною метою слід проводити навесні та восени.

 

Новоукраїнський районний відділ

Головного управління Держпродспоживслужби в Кіровоградській області

Нові вимоги до меблів у дитячих садках

24 березня 2016 року Міністерством охорони здоров'я України затверджено новий Санітарний регламент для дошкільних навчальних закладів. Документ визначає основні санітарно-епідеміологічні вимоги, виконання яких є обов'язковим і неухильним для всіх дошкільних навчально-виховних закладів, незалежно від форми власності. Даний перелік включає в себе положення, що стосуються безпечного використання території та споруд, а також внутрішнього облаштування приміщень для дітей.

Відповідальність за виконання вимог затвердженого Регламенту покладається на засновника (власника) та керівника дитячого закладу. Виробники та/або постачальники дитячих меблів зобов'язані надати повну інформацію про ризики, які може нести дана продукція, або про їх відсутність.

Важлива вимога до меблів для дитячих садків – відповідність зросту і віку дітей. Необхідно використовувати меблі переважно світлих тонів з матовою поверхнею, бажано без блиску. Категорично забороняється використання несправних меблів. Матеріали, застосовувані в якості покриття дитячих меблів, повинні відрізнятися низькою теплопровідністю, а також стійкістю до впливу теплої води, мийних і дезінфікуючих засобів.

Роздягальні для дітей молодшого віку повинні бути обладнані гардеробними шафами для дітей та персоналу, лавками, сушилками для взуття. У групах можуть бути встановлені ігрові меблі: гірки, драбинки та інше розвиваюче обладнання. Меблі повинні в строгому порядку відповідати росту дитини. Таблиця підбору меблів для дітей дошкільного віку

Група меблів

Колірне маркування

Зріст дитини, см

Висота стільниці від підлоги, см

Висота стільчика від підлоги, см

00

зелений

до 85

34

18

0

білий

85-95

40

21

1

  яскраво-жовтий

95-116

46

26

2

фіолетовий

116-121

53

31

3

жовтий

від 121

59

35

 

 Столи і стільчики для занять слід розміщувати на відстані метра від вікна, так, щоб світло падало зліва.

Щодо дошки визначені наступні критерії: вона повинна бути гладкою і матовою, або з легким блиском у вигляді лаку світлих тонів або покриття із збереженням текстури дерева. Відстань між рядами і дошкою повинно бути 2,5 м (максимально 3 м), а кут огляду дошки на стіні не повинен бути менше 45 градусів. Відстань від нижнього краю дошки до підлоги становить 0,7-0,8 м.

Ігрові повинні бути укомплектовані шафами або стелажами для іграшок і підсобного матеріалу, спальні – шафками для одягу. Спальні повинні бути обладнані безпечними стаціонарними ліжками, що відповідають зросту і віку дітей. Якщо в дошкільному закладі відсутні спальні приміщення, то допускається використання розкладних ліжок з рівною твердою основою і дитячих матраців. При розміщенні дитячих ліжок повинна дотримуватися мінімальна дистанція до опалювальних приладів – 20 сантиметрів. Оптимальна відстань між боковинами сусідніх ліжок – від 65 см, а між узголів'ям – 30 см.

Звертаємо  увагу батьків, що новим регламентом не заборонено обладнати спальні дитячих дошкільних установ двоярусними ліжками. Кожне спальне місце повинне бути оснащено комплектом постільної білизни, в який включається: дитячий матрац, подушка, 2 ковдри (для холодної і теплої пори року), 3 комплекти постільної білизни, 2 чохла на матрац, покривало, мішок для постільної білизни (для розкладних ліжок), рушники для обличчя та ніг.

Туалетні кімнати повинні бути обладнані вішалками для рушників і предметів особистої гігієни. У молодших групах встановлюються стелажі для горщиків.

 

Новоукраїнський районний відділ

Головного управління Держпродспоживслужби в Кіровоградській області

Яку воду ми п’ємо, а яку – варто пити?

Вода є одним з основних продуктів, необхідних людині для повноцінного життя. Саме з води ми отримуємо найбільшу кількість мікроелементів. І якщо без їжі людина може прожити декілька тижнів, то без води – лише декілька днів. Отже, її важливість, а відповідно якість і безпечність – беззаперечні.

 

Мінімум раз на рік необхідно проводити лабораторний контроль якості води

 Більшість мешканців нашого району  користуються індивідуальними, власними або децентралізованими джерелами водопостачання, привозною водою.

Законодавчо не визначено здійснення систематичного державного нагляду за такими джерелами водопостачання. Відповідальність за них, як і за використання води з них, несе власник, який і повинен бути зацікавлений у відповідній якості води, яку вживає він чи його сім’я. Проте власники здебільшого нехтують елементарними правилами експлуатації, не здійснюють хоча б один раз на рік лабораторного контролю якості води з джерела постачання. В основному аргументують це тим, що вода є доброю за органолептичними властивостями (колір, запах, смак, прозорість) і вони протягом довгого часу, а інколи і декількох поколінь вживають її. Однак це аж ніяк не є гарантією її якості, адже частина хімічних речовин навіть при високих концентраціях не змінюють смаку, кольору води. Наприклад нітрати, які є особливо небезпечними для дітей раннього віку. Окрім того, гострі отруєння, пов’язані з використанням недоброякісної води, трапляються відносно рідко, тоді як надлишок чи нестача у воді певних мікроелементів, хімічних речовин при тривалому її використанні можуть призвести до значних порушень стану здоров’я, які навіть доволі важко прив’язати до води. Наприклад, захворювання серцево-судинної системи, в етіології яких якісна вода – не останній фактор.

 Основні вимоги при експлуатації індивідуальних джерел водопостачання згідно ДСанПіН 2.2.4-171-10:

1. Не допускати наявності джерел забруднення питної води (купи гною, вигрібні ями, мінеральні добрива, надвірні туалети тощо) на відстані менше 20 м від криниці.

2. Навколо криниці поновити «глиняний замок», а при його відсутності встановити глибиною 2 м та шириною 1м із добре змішаної і пошарово утрамбованої глини чи масного суглинку.

3. Поновити відмостки, а при їх відсутності встановити, зокрема, кам’яним або цегляним мощенням, забетонувати або заасфальтувати в радіусі 2 м з нахилом у 0,1 м.

4. Встановити огорожу (у разі її відсутності) в радіусі 2 м для обмеження доступу до криниці тварин, птахів, гризунів тощо.

5. Обережно застосовувати в сільському господарстві та приватному секторі мінеральні та органічні добрива.

6. З метою захисту колодязів від поверхневих стоків встановити перехоплюючі канали з відводом стоків убік.

7. За необхідності при довготривалому невикористанні чи невідповідності води певним показникам провести відкачку води з криниці, очистку та дезінфекцію.

8. Систематично проводити на базі акредитованої лабораторії дослідження зразків питної води хоча б за показниками безпеки.

Бутильована вода – сподівання на чесність виробників. Що стосується бутильованих питних та мінеральних вод, то  необхідно не соромитись і вимагати у її продавців відповідну товаросупровідну документацію та протоколи лабораторно-інструментальних досліджень води. А також сподіватися на чесність та добросовісність її виробників, на яких законодавчо першочергово покладено контроль за якістю та безпекою їхньої продукції, в тому числі й лабораторно-інструментальний.

Отож, яку воду все-таки краще вживати? Основне, щоб вода була з контрольованих джерел водопостачання і періодично проходила лабораторний контроль. Хоча умови її транспортування та зберігання теж мають чимале значення, зокрема, не слід зберігати воду у непридатних для цього ємкостях (повторно використані ПЕТ-пляшки або технічні ємкості, каністри тощо). А також не слід довго зберігати воду, навіть набрану у відповідні ємкості, що закриваються, – не більше 72 годин, після чого її використання в харчових цілях рекомендовано лише після кип’ятіння.

Стосовно побутових фільтрів та систем із доочистки води, то якщо вода якісна та безпечна, то не слід її доочищати, адже навіть найпростіші фільтри забирають з неї не лише погані речовини, а й корисні і такі необхідні мікроелементи. Тобто до встановлення систем доочистки води слід підходити дуже обережно та обізнано, з обов’язковим попереднім лабораторним контролем води, адже інколи можна зробити гірше, бажаючи добра.

 

Новоукраїнський районний відділ

Головного управління Держпродспоживслужби в Кіровоградській області

З початку року в Кіровоградській області зареєстровано 69 випадків кору, з них 22 у дітей.

Єдиним надійним захистом від кору є своєчасна імунізація. На даний час всі заклади охорони здоров’я Кіровоградщини  забезпечені вакциною проти кору. В області в наявності 36 412 доз вакцини КПК.

 

Що потрібно знати про кір, щоб захиститися:

Вірус кору  Morbillivirus — швидко передається від хворої людини до здорової повітряно-крапельним шляхом, тобто під час вдихання найдрібніших крапель слизу, які потрапили в повітря при чханні, кашлі або розмові хворого. Вірус кору може жити в повітрі та на поверхнях до двох годин після того, як хвора людина залишила приміщення.

При цьому кір має довгий інкубаційний період – від 6 до 21 дня хворий є носієм вірусу, не знаючи про це, тому що симптоми хвороби ще не проявилися.

 

Перші симптоми кору можна сплутати з ОРВІ чи грипом:

 • висока температура,

 • головний біль,

 • нежить та сухий кашель,

 • збільшення лімфовузлів,

 • запалення слизової оболонки очей (сльозотеча, світлобоязнь, гнійні виділення),

 • пронос та блювота.

Лише на 4-5 день хвороби з’являється характерний червоний висип, який починається зі шкіри голови й обличчя, а згодом розповсюджується на все тіло.

Хвороба із симптомами триває до 4 тижнів і довше. 

 

Найпоширеніші ускладнення, які може викликати кір:

 • пневмонія,

 • вушна інфекція,

 • запалення мозку (енцефаліт) тощо.

Сьогодні в Україні виріс ризик захворіти на кір. Особливо вразливою групою є невакциновані діти. Підлітки та дорослі, які раніше не хворіли на кір і не робили щеплення, також входять до групи ризику. Тим більше, що у дорослих кір зазвичай має набагато тяжчий перебіг ніж у дітей. 

 

Як захиститися?

 

Єдиний спосіб захиститись від кору - вакцинація. Щеплення є безоплатними для дітей до 18 років і дорослих із груп ризику - військових, учасників ОСС, студентів, освітян і медиків

Двох доз вакцини вистачає, щоби сформувати в організмі специфічний імунітет.

Згідно з Українським календарем щеплень, першу дозу вакцини від кору вводять у 12 місяців. Ревакцинацію проводять у 6 років. 

 

Вакцинальний захист від кору потрібний:

 • дитині, якій виповнилося 12 місяців.

 • старшій за рік дитині, яка не була щеплена.

 • 6-річній дитині, якій час іти на планову ревакцинацію.

 • дітям, старшим за 6 років, які пропустили планову ревакцинацію. У цьому випадку необхідно звернутися до медичного закладу, адже тільки дві дози вакцини забезпечують повний захист.

 • дітям, батьки яких не пам’ятають, чи робили дитині щеплення від кору і не мають документальних підтверджень.

 • дітям, старшим на 6 років, підліткам та дорослим, які жодного разу не вакцинувалися та не хворіли на кір.

Для профілактики кору сьогодні в Україні використовують комбіновану трикомпонентну вакцину Пріорикс™/Priorix™ (виробництво GlaxoSmithKline Biologicals s.a, Бельгія). Ця вакцина містить живі атенуйовані (штучно ослаблені) віруси кору, епідемічного паротиту й краснухи, тому в календарі щеплень фігурує під абревіатурою КПК. 

 

Протипоказання до вакцинації КПК

 

За світовими стандартами, легкі застуди з температурою до 38°С не можуть слугувати протипоказом до вакцинації.

Щеплення не роблять лише тоді, якщо є високий ризик серйозної реакції, та при станах, коли імунна відповідь на введену вакцину не сформується. А саме:

 1. Гостре захворювання, що супроводжується температурою, вищою за 38,5°С.

 2. Серйозна алергічна реакція (анафілактичний шок) на попередню дозу вакцини чи алергія на один із компонентів вакцини (наприклад, на желатин, неоміцин, курячий білок тощо).

 3. Захворювання і стани організму, при яких після введення вакцини імунітет може не сформуватися (наприклад, в умовах хіміотерапії в онкологічних хворих; при вживанні великих доз стероїдних гормонів; при вживанні ліків, що пригнічують імунітет; при СНІДі).

 4. Вагітність. Вакциною КПК не прищеплюють вагітних, адже вона містить живі віруси. Щеплення проти кору необхідно зробити на етапі планування вагітності.

У разі виникнення тимчасових протипоказань до вакцинації дитина отримує так зване медвідведення від щеплень. Протипоказання на більший термін, ніж два тижні, може дати тільки імунологічна комісія, що зазвичай збирається в районній лікарні або міській/обласній поліклініці. Потім пропущені за календарем щеплення потрібно надолужити.

Існує міф, що наявність у дитини бронхіальної астми, цукрового діабету чи інших хронічних захворювань є протипоказом до вакцинації. Проте насправді такі малюки потребують щеплення в першу чергу, адже ризик зараження кором і розвитку серйозних ускладнень після хвороби для них значно вищий. Дітям, які мають хронічні захворювання, вакцина необхідна.

 

У разі контакту з хворим на кір

 

Якщо дитина контактувала з хворим на кір, негайно зверніться до лікаря. У вас є 72 години, щоби вакцинувати дитину проти кору. У деяких випадках також показана екстрена профілактика шляхом введення імуноглобуліну.

 

Перед вакцинацією проконсультуйтесь з лікарем, якщо:

 • вам здається, що дитина хвора;

 • у дитини є алергія на ліки або їжу;

 • раніше в дитини була сильна реакція на щеплення;

 • у дитини є серйозні захворювання серця, легенів, нирок тощо;

 • у дитини були судоми;

 • дитина приймає якісь ліки;

 • дитина проходила курс хіміотерапії, гормональної терапії, отримувала стероїди або ліки, що пригнічують імунітет;

 • з моменту останнього щеплення минуло менше 4 тижні.

Якщо не довіряєте своєму лікарю, знайдіть того медичного працівника, з яким будете почуватись спокійно і впевнено. 

 

Стежте, щоб вакцини вводили правильно

 

Щеплення ніколи не роблять у сідницю. Якщо вакцина потрапить у жировий прошарок, вона може втратити свої властивості. Якщо зачепити голкою сідничний нерв, може виникнути больовий синдром та інше порушення.

Зауважте, що дітям до трьох років ін’єкцію роблять у передню поверхню стегна. А дорослішим дітям – у плече.

Після щеплення спостерігайте за дитиною. Не йдіть з поліклініки одразу після щеплення. почекайте 20-30 хвилин, щоб лікар міг побачити, що в дитини немає на вакцину реакції негайного типу.

Незначне почервоніння та дискомфорт у місці ін’єкції, підвищення температури — це нормальна реакція дитини на щеплення. Ці симптоми — ознака того, що вакцина діє, та організм дитини формує імунітет. Зазвичай вони минають за кілька діб.

Якщо підвищена температура турбує дитину, ви можете дати їй жарознижувальне — відповідно до порад вашого лікаря.

 

Зверніться до лікаря, якщо дитина:

 • температурить і температура не збивається жарознижувальними препаратами;

 • тремтить або здригається наче від холоду;

 • млява та сильно бліда;

 • відмовляється від води та їжі, блює;

 • виражено занепокоєна, довго плаче.

Колективний імунітет потрібен нам усім

 

Віруси не знають кордонів. Однак навіть якщо кір завезено з іншої країни, то в середовищі, де рівень охоплення вакцинацією не нижчий за 98%, хвороба не буде поширюватися. Охоплення вакцинацією формує так званий колективний імунітет.

Переважна більшість європейців мають усі щеплення КПК за календарем, тож у 42 з 53 країн Європи вдалося зупинити поширення кору. Проблемними залишаються ті країни, де рівень охоплення щепленнями недостатній. На жаль, серед них й Україна.

 

Новоукраїнський районний відділ

Головного управління Держпродспоживслужби в Кіровоградській області

ДЕРЖПРОДСПОЖИВСЛУЖБА ІНФОРМУЄ : Будьте уважні і обережні - СНІДУкраїна залишається в категорії країн з концентрованою стадією епідемії ВІЛ-інфекції, що зосереджена серед окремих груп населення високого ризику інфікування ВІЛ. Сьогодні епідемічна ситуація з ВІЛ-інфекції в Україні знову характеризується зростанням кількості зареєстрованих випадків ВІЛ-інфекції в більшості регіонах України.

Катастрофічних перспектив, які нас очікують у майбутньому, можна уникнути лише уважним ставленням до проблеми кожною людиною. Ваші знання - можуть захистити Вас. Дізнайтеся про ВІЛ/СНІД більше.

ВІЛ – це вірус імунодефіциту людини, який розвивається та розмножується в організмі людини і призводить до повної втрати захисних сил організму та розвитку СНІД.

СНІД – це синдром набутого імунодефіциту, тобто хвороба, викликана вірусом.

Існують ТРИ основні шляхи передачі ВІЛ від однієї людини до іншої:

 1. При статевому контакті з ВІЛ-інфікованою людиною, коли сперма чи вагінальні виділення інфікованої людини потрапляють на слизові оболонки вагіни, пеніса, ротової порожнини або прямої кишки, з яких вірус проникає в кров іншої людини.

 2. Коли цілісність шкірних покривів порушується гострим предметом (голкою, бритвою або інструментом для нанесення татуювання), яким перед цим користувалася інфікована людина і кров якої залишилась на цьому предметі. Ризик інфікування ВІЛ найбільший при повторному використанні шприца чи голки для введення ліків або наркотиків після вірусоносія, а також при переливанні крові, що містить ВІЛ.

 3. ВІЛ також може передаватися плоду від інфікованої матері під час вагітності, пологів чи після народження дитини через молоко матері.

ВІЛ/СНІД поширюється також з інфікованою кров'ю.

Це підступна невиліковна хвороба, яка не має характерних симптомів, але все-таки деякі з ознак даного захворювання можуть бути такими:

 • Стійкий сухий кашель.

 • Тривала, більше трьох місяців, лихоманка (підвищення температури) незрозумілої причини.

 • Збільшення лімфовузлів (окрім пахових).

 • Різке зниження ваги.

 • Тривала діарея.

 • Часті головні болі, слабкість, зниження пам'яті і працездатності.

 • Запалення слизистої оболонки порожнини рота, білуватий наліт, виразки.

 • Нез'ясовне зниження зору і сліпота.

 • Пітливість вночі.

ПАМ'ЯТАйТЕ: якщо у вас з'явився якийсь симптом, описаний тут, це зовсім не означає, що у вас СНІД. Ці симптоми можуть бути обумовлені іншими захворюваннями, не пов'язаними з Віл-інфекцією, тому завжди потрібно пройти обстеження і з'ясувати причину недуги. У будь-якому випадку розумним рішенням буде звернення до лікаря.

Вірус імунодефіциту людини НЕ ПЕРЕДАЄТЬСЯ через:

 • спільне з ВІЛ-інфікованим користування верхнім одягом;

 • рукостискання;

 • спільне користування “фонтанчиком” для питної води;

 • посуд, їжу;

 • домашніх тварин;

 • туалети (унітази);

 • чхання та кашель;

 • контакти в громадському транспорті (наприклад, у години “пік”);

 • обійми;

 • монети та паперові гроші;

 • постільну та натільну білизну, рушники, мило, мочалку;

 • укуси комарів та інших комах;

 • плавання в басейні;

 • дверні ручки та спортивні снаряди;

 • дружні поцілунки.

Заходи профілактики. Основна умова - Ваша уважність!

Статеві контакти - найбільш розповсюджений шлях передачі вірусу. Тому надійний спосіб запобігти зараження - уникати випадкових статевих контактів і використовувати презерватив.

Внутрішньовенне вживання наркотиків не тільки шкідливо для здоров'я, але і значно підвищує можливість зараження вірусом.

Будь-який інструментарій (шприци, системи для переливання крові) як у медичних установах, так і в побуті при різних маніпуляціях (манікюр, педикюр, татуювання, гоління і т.п.), де може міститися кров людини, зараженої ВІЛ, потрібно стерилізацізувати. Вірус СНІДу не стійкий, гине при кип'ятінні миттєво, при 56С градусах - протягомі 10 хвилин. Можуть бути використані і спеціальні дезрозчини. Спирт не убиває ВІЛ.

Перевірка донорської крові обов'язкова.

 

Новоукраїнський районний відділ

Головного управління Держпродспоживслужби в Кіровоградській області

ДЕРЖПРОДСПОЖИВСЛУЖБА ІНФОРМУЄ : ДОТРИМАННЯ ВИМОГ ЗАКОНОДАВСТВА – ЗАПОРУКА УНИКНЕННЯ ОТРУЄНЬ БДЖІЛ ПЕСТИЦИДАМИ 

Щороку в період масових обробок полів навесні на території області та Новоукраїнського району реєструються випадки отруєння бджіл отрутохімікатами.

Отруєння бджіл – це наслідок несвоєчасного попередження пасічників про час, місце, діючу речовину, характер хімічних обробок сільгоспкультур, термін дії препарату, відсутність іншої інформації щодо обробки полів, тобто порушення законодавства про використання отрутохімікатів.

Питання отруєння бджіл слід розглядати не з точки зору протистояння «пасічник – фермер», а з точки зору взаємної зацікавленості цих суб’єктів. Відомо, що завдяки запиленню ентомофільних культур (соняшник, гречка, рапс) їх врожайність підвищується в середньому на 30%. Тому фермери повинні бути зацікавлені в існуванні бджіл. Відповідно й пасічники отримують мед тоді, коли поля фермерів захищені від шкідників.

Керуючись вимогами чинного законодавства, сільгоспвиробники при обробці полів мають дотримуватися запобіжних заходів та враховувати такі фактори, як:

 • швидкість руху повітря (при вітрі більше ніж 5 м/с обробка полів заборонена, особливо якщо це авіаційна обробка);

 • законодавство забороняє обробляти пестицидами сади, ягідники, поля в період цвітіння;

 • обробки слід проводити у період відсутності активного льоту бджіл; краще у ранкові або вечірні години.

Відповідно до статті 37 Закону України «Про бджільництво» фермери повинні всіма доступними способами не пізніше ніж за 3 доби до проведення хімічної обробки полів попередити бджолярів в радіусі 7-10 км. Тож необхідно об’їхати або сповістити бджолярів у телефонному режимі про обробки з метою запобігання негативних наслідків.

У свою чергу бджолярі в період обробки полів мають вжити ряд запобіжних заходів під час кочівлі пасіки (перевезення вуликів із бджолами до медоносів): повідомити фермерів у радіусі 10 км про місцезнаходження пасіки, а також зареєструвати пасіку за місцем її перебування.

Важливою умовою під час розгляду спірних питань є реєстрація та паспортизація пасік у Новоукраїнській районних державній лікарні ветеринарної медицини. Тел. 2-11-73, 095 191 10 58 ( начальник- Калич Андрій Миколайович). Також відповідно до вимог статті 13 Закону України «Про бджільництво» пасіка підлягає реєстрації за місцем проживання фізичної особи або за місцем знаходження юридичної особи, яка займається бджільництвом, у місцевих державних адміністраціях або сільських, селищних, міських радах у порядку, встановленому центральним органом виконавчої влади з питань аграрної політики. Без зазначеної реєстрації тяжко щось довести в суді в разі виникнення отруєння.

З рекомендаціями для сільгоспвиробників щодо безпечного використання пестицидів можна ознайомитися тут, а з вимогами до застосування агрохімікатів - тут.

 

Новоукраїнський районний відділ

Головного управління Держпродспоживслужби в Кіровоградській області

Держпродспоживслужба інформує: «Як на додачу до манікюру не отримати небезпечну хворобу...»

Можливо, усі вже звикли до розмов про хвороби, епідемії, мікроби, віруси. Деякі сприймають подібну інформацію несерйозно – так, ніби це не має відношення ні до цієї людини, ні до її близьких чи рідних. Такі люди вважають, що можливість отримати гепатит С, туберкульоз, гепатит В, грибок чи ВІЛ-СНІД їх аж ніяк не стосується і, взагалі, є „далекою” проблемою.

Але кожен має цінувати життя, адже воно у нас одне, і треба дбати про здоров’я своє та своїх близьких. Тому, сучасній людині просто необхідно бути проінформованою про те, як застерегти себе під час відвідання косметичного салону.

Чи безпечно відвідувати салони краси? Чого слід боятися? Які засоби безпеки повинні застосовувати майстри салонів краси, щоб не інфікувати клієнта небезпечним вірусом? Що має право вимагати клієнт від майстра?

В нашому місті чимало салонів краси, перукарень та косметичних кабінетів, що надають свої послуги населенню, в т.ч. в орендованих приміщеннях, які не мають елементарних умов- проточної холодної та гарячої води, каналізації, стерилізаторів, необхідних дезінфекційних засобів тощо. За робочий день майстер може прийняти від кількох до кількох десятків клієнтів – людей різного статусу та різних матеріальних статків. У косметичному салоні отримати мікротравми під час контакту (процедури) може як майстер, так і клієнт. Мова йдеться про манікюр, педикюр та послуги перукаря. Саме через ці, здавалося б, незначні подряпини чи ранки, в основному, можна підхопити небезпечну хворобу: тобто усі інфекції, що передаються через кров, основними з яких є ВІЛ-інфекція, гепатит В, гепатит С, дельта гепатит, через мікротравми шкіри-грибкові, шкірні та бактеріальні інфекції.

Жінкам та чоловікам, які йдуть у салон, абсолютно нема чого соромитися запитати про те, чим обробляються інструменти. Клієнт може розпитати, яким чином та якими засобами стерилізують інструменти у салоні, а також навіть попросити майстра перед початком роботи обробити інструментарій деззасобами.

Адже, справді, те, що на поличці біля майстра стоять дезінфекційні розчини, ще не означає, що він їх використовує. 

Усі розуміють, що є спеціалісти як відповідальні, так і, на жаль, „халатні”, що безвідповідально відносяться до обов’язку стерилізувати інструментарій, а від цього залежить здоров’я, та навіть життя клієнтів. 

Майстри не повинні ображатися на таке прохання клієнта. Багато людей не розуміють усієї небезпеки – думають, що це „десь далеко”. Біда зовсім поруч, тому що багато людей є носіями інфекцій або хворіють різними інфекційними хворобами та є багато тих, хто ще не знають про свою недугу.

Санітарні правила вимагають від салонів краси, перукарень та косметичних кабінетів стерилізувати всі інструменти.

Також, у перукарнях для кожного клієнта повинні використовуватись одноразові комірці, а не рушники багаторазового використання, навіть якщо їх випрали – використання останніх є порушенням, тому що цей комірець одягають на шию клієнта, що також захищає його від отримання подразнень на шкірі та усіляких інфекцій. Чисті рушники прийнятні лише для миття голови. Комірці ж після використання спалюють.

В салонах обов’язково перед процедурою майстер обробляє свої руки та руки клієнта антисептиком. Майстер повинен працювати в одноразових рукавичках. Одноразові інструменти мають відкриватися при вас.

У кожного майстра повинно бути мінімум два комплекти інструментів: після того, як клієнта обслужили, інструмент замочують у дезінфекційному розчині, потім промивають проточною водою і стерилізують. Новий клієнт сідає, і майстер користується уже попередньо обробленим іншим набором інструментів. 

Кожний салон та майстер обирає стерилізатор на свій розсуд, в основному, кварцовий. На цей стерилізатор у них повинен бути сертифікат, в якому вказується, що прилад є безпечним для життя та здоров’я людини. Також має бути висновок про придатність приладу та інструкція з експлуатації.

Ці документи клієнт може вимагати для того, щоб впевнитися, що він у безпеці, й спокійно отримати послугу.

Як би не там не було, манікюр/педикюр – це мікрооперація, тому слід бути обережними. У щоденному житті й так вистачає загроз та небезпек.

Якщо на флаконі написано “дезінфекційний розчин”, не варто вірити написаному. Там може бути розведений спирт, який не здатен знищити вірус! У перукарнях, салонах краси є професійні автоклави, але й це не гарантує безпеки, бо ця апаратура має свій термін придатності і також може зламатися. Раніше це обладнання проходило обов’язкову перевірку, проте цю вимогу скасували.

Придбайте свій набір інструментів і вимагайте, щоб майстер працював у рукавичках. Звісно, якщо не хочете отримати у бонус до гарних нігтів небезпечну хворобу.

Як би не там не було, манікюр/педикюр – це мікрооперація, тому слід бути обережними. У щоденному житті й так вистачає загроз та небезпек.

Новоукраїнський районний відділ

Головного управління Держпродспоживслужби в Кіровоградській області

Держпродспоживслужба інформує: санкції за правопорушення у сфері безпечності харчових продуктів у 2019 році.

Головне управління Держпродспоживслужби в Кіровоградській області звертає увагу суб’єктів господарювання на розміри штрафів за порушення законодавства про харчові продукти та корми у 2019 році. Закон «Про державний контроль за дотриманням законодавства про харчові продукти, корми, побічні продукти тваринного походження, здоров'я та благополуччя тварин» від 18.05.2017. №2042-VIII встановлює жорсткі санкції за правопорушення у сфері безпечності харчових продуктів. Зокрема сума штрафу для юридичних осіб може сягати 208 тис. грн залежно від скоєного правопорушення.

Порушення встановлених законодавством гігієнічних вимог до виробництва та/або обігу харчових продуктів або кормів, якщо це створює загрозу для життя і/або здоров’я людини або тварини, тягне за собою накладення штрафу на юридичних осіб в розмірі 10 мінімальних заробітних плат (41 730 грн), на фізичних осіб-підприємців - 6 мінімальних заробітних плат (25 038 грн).

Реалізація харчових продуктів або кормів, маркування яких не відповідає законодавству, якщо це створює загрозу для життя і/або здоров’я людини або тварини, тягне за собою накладення штрафу на юридичних осіб в розмірі 8 мінімальних заробітних плат (33 384 грн), на фізичних осіб-підприємців – у розмірі 5 мінімальних заробітних плат (20 865 грн).

Невиконання обов’язку щодо відкликання або вилучення з обігу небезпечних харчових продуктів або кормів тягне за собою накладення штрафу на юридичних осіб в розмірі 35 мінімальних заробітних плат (146 055 грн), на фізичних осіб-підприємців - у розмірі 30 мінімальних заробітних плат (125 190 грн).

За реалізацію непридатних харчових продуктів або кормів накладається штраф у розмірі 25 мінімальних заробітних плат (104 325 грн) для юридичних осіб та 17 мінімальних заробітних плат (70 914 грн) для фізичних осіб-підприємців.

Реалізація продуктів харчування чи кормів, які є шкідливими для здоров’я людини або тварини, тягне за собою накладення штрафу на юридичних осіб в розмірі 40 мінімальних заробітних плат (166 920 грн), на фізичних осіб-підприємців - у розмірі 25 мінімальних заробітних плат (104 325 грн).

За реалізацію швидкопсувних харчових продуктів або кормів, терміни зберігання яких минули, якщо в результаті цього продукти харчування або корму не стали шкідливими для здоров’я людини або тварини, накладається штраф у розмірі 20 мінімальних заробітних плат (50 076 грн) для юридичних осіб та 8 мінімальних заробітних плат (33 384 грн) для фізичних осіб-підприємців.

Штраф за порушення законодавства про харчові продукти і корми може бути накладено протягом шести місяців з дня виявлення правопорушення, але не пізніше одного року з дня його вчинення.

Крім того, головний державний інспектор (головний державний ветеринарний інспектор) приймає рішення про тимчасове припинення виробництва та/або обігу харчових продуктів або кормів, якщо таке виробництво або обіг становлять загрозу для життя чи здоров’я людини або тварин. За невиконання такого рішення для юридичних осіб штраф складає 50 мінімальних заробітних плат (208 650 грн), а для фізичних осіб-підприємців - 40 мінімальних заробітних плат (166 920 грн).


 

Новоукраїнський районний відділ

Держпродспоживслужби в Кіровоградській області

МАРКУВАННя ХАРЧОВИХ ПРОДУКТІВ згідно Закону

6 грудня 2018 року Верховна Рада України прийняла Закон «Про інформацію для споживачів щодо харчових продуктів», який набуває чинності через 6 місяців з дня його офіційного опублікування.

Цей закон встановлює засади надання споживачам інформації про харчові продукти з метою забезпечення захисту здоров’я громадян і задоволення їх потреб. Він регламентує вимоги до інформації, яка має зазначатися на етикетках продуктів харчування - визначає, яка інформація має бути відображена обов’язково та яка може надаватися в добровільному порядку.

Закон вносить багато змін, головні з яких: встановлення мінімального розміру шрифту - 1,2 мм. А в разі використання упаковки або тари, площа найбільшої поверхні якої менша за 80 см2, висота малих літер має дорівнювати або перевищувати 0,9 мм. Також текст повинен бути розбірливим, не перекриватися різними графічними елементами і не змішуватися з фоном.

В обов'язковому порядку повинна надаватися інформація про харчові добавки та допоміжні речовини, які викликають алергічні реакції або непереносимість - ця інформація виділяється іншим кольором. Законом передбачено надання інформації про використання у харчовому продукті рафінованої олії або жирів рослинного походження, зокрема пальмової олії.

У меню кафе, ресторанів та інших закладів громадського харчування теж потрібно буде прописати алергени, які знаходяться в стравах. А от інформація про поживну цінність деяких продуктів стане необов'язковою. Ця норма поширюється на продукти, які не піддавалися переробці або щодо яких інформація про поживну цінність не є визначальним чинником прийняття споживачами рішень про їх купівлю.

Обов'язковою є вказівка на упаковці даних на те, чи піддавався харчовий продукт заморожуванню або розморожуванню. При цьому назва таких продуктів має обов'язково включати слово «розморожений».

Закон встановлює, що для швидкопсувних продуктів залишать маркування «використати до», а для всіх інших товарів вводиться термін «мінімальний термін придатності». Він означає дату, після якої продукт все ще можна вживати, хоча вже можливі зміни деяких його властивостей. Якщо харчовий продукт зберігається не більше трьох місяців, у маркуванні достатньо вказати день і місяць виробництва. Якщо харчовий продукт зберігається більше трьох місяців, але менше 18 місяців, у даті достатньо вказати місяць і рік, а ось якщо харчовий продукт зберігається понад 18 місяців – вказується лише рік виробництва.

Закон забороняє використання інформації, яка може ввести споживача в оману, особливо в частині властивостей і характеристик харчових продуктів і наслідків їх споживання, а також в частині приписування харчовим продуктам лікувальних властивостей. Це поширюється також на рекламу і представлення харчових продуктів.

Такі вимоги стосуються всіх харчових продуктів, що знаходяться в роздрібному, оптовому чи онлайн продажу.

Органом, який контролюватиме виконання операторами ринку вимог до інформації про харчові продукти, визначено Держпродспоживслужбу. За порушення вимог до маркування юридичних осіб штрафуватимуть на 15 мінімальних заробітних плат (мінімальна зарплата складає 4173 грн з 1 січня 2019), тобто на 62 565 грн, а фізичних осіб-підприємців у розмірі 10 мінімальних зарплат - 41 730 грн. Якщо не буде вказана інформація про алергени, то юридичних осіб оштрафують на 30 мінімальних зарплат (125 190 грн), а фізичних осіб-підприємців на 20 мінімальних зарплат - 83 460 грн.

 

Новоукраїнський районний відділ

Держпродспоживслужби в Кіровоградській області

ВИЯВЛЕНО НЕВІДПОВІДНІСТЬ ХАРЧОВОЇ ПРОДУКЦІЇ 

Спеціалісти Новоукраїнського районного відділу Головного управління Держпродспоживслужби в Кіровоградській області під час планової перевірки мережевого магазину відібрали зразки продукції, зокрема буженини «Обідньої» у вакуумній упаковці виробництва ТОВ «Соколівський м’ясокомбінат» «Українські ковбаси», Кіровоградська область.

Продукт дослідили у Кіровоградській регіональній державній лабораторії Держпродспоживслужби. Згідно з результатами лабораторних досліджень продукт містить бактерії кишкової палички (коліформи), мікробіологічні показники не відповідають даному виду продукції. Це є порушенням положень статей 32, 37 Закону України «Про основні принципи та вимоги до безпечності та якості харчових продуктів».

Прийнято рішення про тимчасове припинення обігу харчових продуктів (буженини «Обідньої» у вакуумній упаковці виробництва ТОВ «Соколівський м’ясокомбінат»), зобов'язано оператора ринку вилучити з обігу небезпечний харчовий продукт.

Для встановлення причин забруднення продукту бактеріями кишкової палички Головне управління Держпродспоживслужби в Кіровоградській області проводить позапланову перевірку ТОВ «Соколівський м’ясокомбінат».

 

Новоукраїнський районний відділ

Держпродспоживслужби в Кіровоградській області.

ПОТРІБНО ЗНАТИ КОЖНОМУ!

Для профілактики розповсюдження особливо небезпечних інфекційних захворювань тварин на території Новоукраїнського району захоронення трупів тварин необхідно проводити згідно ПРАВИЛ облаштування і утримання діючих (існуючих) худобомогильників та біотермічних ям для захоронення трупів тварин у населених пунктах України ЗАТВЕРДЖЕНО Наказом Державного комітету ветеринарної медицини України 27.10.2008 № 232.

Ці Правила поширюються на місцеві органи виконавчої влади, суб'єктів господарювання всіх форм власності, що займаються утриманням, розведенням, обігом тварин та переробкою сировини тваринного походження.

Улаштування нових худобомогильників та біотермічних ям для захоронення трупів тварин у населених пунктах України забороняється з часу набуття чинності цих Правил, 29 січня 2009 р.

Кожен господар повинен знати та розуміти що про загибель тварини необхідно повідомити лікаря ветеринарної медицини. Лише спеціаліст зможе встановити від чого загинула тварина, і чи не знадобляться особливі заходи при захороненні, які використовуються при небезпечних інфекційних та інвазійних хворобах.

Трупи тварин на худобомогильниках закопують на глибину не менше ніж 2 м, з насипом землі 0,5 м, при цьому шар землі біля ями, на якій лежав труп, скидають у яму разом з трупом. Дно ями перед цим засипають сухим гашеним вапном або іншими дезінфікуючими засобами, що містять хлор, з вмістом активного хлору не менше 25 процентів, з розрахунку 2 кг на 1 кв.м площі. При небезпечних хворобах трупи спочатку спалюють, а рештки закопують так як описано вище. Відстань між захороненнями повинна бути не менше 1 метра.

 

Пам´ятайте, від кожного окремо та в цілому залежить епізоотичне благополуччя нашого району.

 

З повагою,

Новоукраїнський районний відділ

Головного управління Держпродспоживслужби в Кіровоградській області

ДЕРЖПРОДСПОЖИВСЛУЖБА ІНФОРМУЄ

06 грудня 2018 року Верховна Рада України прийняла Закон «Про інформацію для споживачів щодо харчових продуктів» (реєстраційний номер законопроекту 8450). Про це повідомляє сайт Держпродспоживслужби.

Законопроект було розроблено за участю фахівців Державної служби України з питань безпечності харчових продуктів та захисту споживачів та експертів Проекту Європейського Союзу «Вдосконалення системи контролю безпечності харчових продуктів в Україні».

Його метою є забезпечення належного рівня захисту здоров’я та інтересів споживачів, їх поінформованості, встановлення засобів гарантування права споживачів на інформацію та процедури надання інформації про харчові продукти.

«Переконаний, що з прийняттям цього закону в нашій державі буде сформована нова культура інформування споживачів про харчовий продукт», - прокоментував рішення парламенту Голова Держпродспоживслужби Володимир Лапа.

За його словами, досі у цьому контексті існувало певне підґрунтя для нешанобливого ставлення до споживача: наприклад, маркування на етикетку наноситься такими дрібними літерами, що навіть людині з гострим зором важко розгледіти склад продукту.

«Закон про інформацію щодо харчових продуктів приводить у відповідність українське законодавство до норм ЄС, а також підвищує рівень поваги до споживача», - наголосив Голова Держпродспоживслужби.

Зокрема, закон містить вимоги щодо виділення алергенів, передбачає збільшення шрифту на етикетці, зазначення країни чи місця походження харчового продукту, інформуванню про замороження чи розмороження продукту, перелік усіх інгредієнтів, надання інформації про поживну цінність.

У свою чергу керівник Проекту ЄС «Вдосконалення системи контролю безпечності харчових продуктів в Україні» Тоні Віл зазначив, що з набранням чинності закону українців інформуватимуть про харчові продукти, які продаватимуться в супермаркетах, магазинах, кіосках, ресторанах чи кав’ярнях, так само, як і європейців. «Маркування повинно містити лише правдиву інформацію, яку легко прочитати та зрозуміти і яка не вводить споживача в оману. Якщо продукт містить алерген чи якийсь інгредієнт, який може викликати непереносимість, то це обов’язково потрібно вказати. Тепер, купуючи харчові продукти, український споживач зможе робити свідомий вибір на користь того чи іншого продукту», зазначив Тоні Віл.

Ухвалений закон стосується не лише маркування на етикетках, а й будь-якої інформації про харчовий продукт, яка надається через рекламу, інтернет або просто повідомляється споживачеві під час продажу, у т.ч. в місцях громадського харчування. У разі дистанційної реалізації інформація має бути доступною до моменту придбання продукту.

Згідно з новим законом відповідальний за надання інформації той оператор ринку, під найменуванням якого продається харчовий продукт.

Даний закон встановлює:

1) правові та організаційні засади надання споживачам інформації про харчові продукти та загальні принципи та обов’язки операторів ринку з доведення цієї інформації до інших операторів ринку та до споживачів.

2) загальні положення до маркування харчових продуктів, дія яких може поширюватися на всі харчові продукти або на певні їх категорії. Крім того, Закон встановлює окремі правила щодо маркування певних видів харчових продуктів.

3) категорії обов’язкової інформації про харчові продукти та загальні вимоги до інформації про харчові продукти для того, аби дати споживачам можливість визначати та належним чином використовувати харчові продукти, та робити вибір, який відповідав би їх індивідуальним харчовим потребам.

4) уніфікацію правил надання споживачам інформації стосовно харчових продуктів, забезпеченню правової визначеності та зменшенню адміністративного тягаря на операторів ринку, відповідальних за  інформацію про харчові продукти, а також позитивно впливатиме на забезпечення інтересів громадян шляхом запровадження вимог щодо надання точної, достовірної та зрозумілої для споживача інформації про харчові продукти.

Закон гармонізований із законодавством Європейського Союзу та є логічною складовою нової системи безпечності харчових продуктів, яка сьогодні впроваджується в Україні і яка основана на європейському підході «від лану – до столу».

ФАЛЬСИФІКОВАНЕ МАСЛО СПОЖИВАЛИ ВИХОВАНЦІ ОДНОГО З НАВЧАЛЬНИХ ЗАКЛАДІВ ОБЛАСТІ 

Спеціалісти Держпродспоживслужби області провели позапланову перевірку одного з навчальних закладів області. Під час заходу було відібрано зразки продукції, зокрема масло солодковершкове «Селянське» з вмістом жиру 73%.

У зв’язку з підозрою на фальсифікацію зразки масла направили на експертизу до Регіональної державної лабораторії Держпродспоживслужби в Полтавській області. За результатами дослідження встановлено, що в маслі торгової марки «Красноградське», ТОВ «Богодухівський молзавод», Харківська область вміст немолочного стороннього жиру складає 68,35%, органолептичні показники не відповідають даному виду продукції.

Згідно з рішенням Головного управління Держпродспоживслужби в Кіровоградській області керівництво навчального закладу має припинити обіг масла солодковершкового «Селянське» з вмістом жиру 73%. За невиконання рішення передбачена відповідальність згідно з чинним законодавством.

Вкотре звертаємо увагу споживачів на виробників, що нині не здійснюють виробничої діяльності: ПВП «Молокозавод-Карпати», ТОВ «Техмолпром», ТОВ «Гадячсир», ТОВ «Лозинський молочний завод» та ТОВ «Полтавамолпрод». В разі виявлення продукціїї вказаних виробників, ви можете звернутися до Головного управління Держпродспоживслужби в Кіровоградській області за тел.: (0522) 32 26 38 або e-mail: gudpss@kr.consumer.gov.ua

СТЕРЕЖИСЬ! СКАЗ – НАДЗВИЧАЙНО НЕБЕЗПЕЧНА ДЛЯ ЛЮДЕЙ ХВОРОБА

Сказ це надзвичайно небезпечна інфекційна хвороба, яка супроводжується тяжким ураженням центральної нервової системи і завжди закінчується смертю. Щорічно від сказу в світі гинуть від 20 до 70 тисяч людей, через низьку доступність медичної допомоги та антирабічної вакцини.

Сказ – небезпечна інфекційна хвороба, на яку можуть хворіти теплокровні тварини (коти, собаки, сільськогосподарські та дикі тварини) та людина. В дикій природі сказ поширений серед лисиць, вовків, єнотів, куниць, борсуків, кажанів.

В останні роки в Україні значно погіршилася епізоотична ситуація зі сказу. Активні вогнища природного типу цієї особливо небезпечної інфекції практично існують на всій території України.

Захворювання сказом є наслідком пізнього звертання покусаних осіб за медичною допомогою, порушення режиму щеплень або не завершення курсу імунізації.

Активна імунізація здійснюється антирабічною вакциною. Якщо раніше імунізація не проводилася, то дорослі і діти повинні отримати 6
ін’єкцій: першу — відразу після зараження, інші — на 3-тю, 7-му, 14-ту,
30-ту, 90-ту добу. Вакцину вводять внутрішньом’язово в дозі 1 мл.

У хворих на сказ тварин змінюється поведінка: дикі тварини втрачають страх, наближаються до людської оселі, нападають на домашніх тварин або на людей. Хворі домашні тварини можуть бути неспокійними або пригніченими, відмовляються від їжі та води, кусають, дряпають хазяїв, нападають на інших людей.

При появі скаженої тварини необхідно негайно сповістити заклади санітарно-епідеміологічної та ветеринарної служби.

Хворі на сказ тварини небезпечні вже до початку прояву захворювання. Тому не слід підбирати навіть здорових на вигляд бездоглядних тварин.

Збудник сказу (вірус) знаходиться в слині хворої тварини.

Епізоотична ситуація по сказу тварин в м. Новоукраїнка та Новоукраїнському районі залишається досить напруженою.

За 11 місяців 2018 року в Новоукраїнському районі зафіксовано 85 випадків травмування людей.

Протягом 11 міс. 2018 року працівниками Новоукраїнського районного відділу Головного управління ДПСС в Кіровоградській області та працівниками районної державної лікарні ветеринарної медицини було проведено в м. Новоукраїнка та Новоукраїнському районі щеплень проти сказу: собак – 5109 гол., котів – 3058 голів, ВРХ – 176, ДРХ – 83, Коні – 1, Свині – 44. Проведено бесід 863, розповсюджено 1232 листівок.

За 2018 рік було проведено десять засідань державної надзвичайної протиепізоотичної комісії при районній державній адміністрації, про накладання карантинних обмежень по сказу тварин у м. Новоукраїнка та Новоукраїнському районі.

Після накладання карантинних обмежень ветеринарними спеціалістами виконанні наступні дії:

організовано запобіжні щеплення собак, котів проти сказу у неблагополучному пункті та загрозливих щодо сказу територіях;

на місцях знаходження хворої тварини проведено дезінфекцію 10% розчином їдкого натру;

встановлений контроль у вогнищі сказу і загрозливій зоні за тваринами;

проведення щеплення тварин, що могли мати контакт з хворою на сказ твариною згідно рекомендацій по застосуванню вакцини;

проведення роз’яснювальну роботу серед населення про небезпечність сказу для людей.

На даний час в Новоукраїнському районі залишається 3 неблагополучних пунктів по сказу тварин с. Кропивницьке, Кропивницької сільради, с. Далеке, Захарівської сільради, м. Новоукраїнка, Новоукраїнського району.

Тож Новоукраїнський районний відділ Головного управління ДПСС в Кіровоградській області застерігає будьте обережні та відповідальні, виконуйте правила та норми утримання домашніх тварин і поводження з ними, у сільській місцевості – тримайте на прив'язі або у вольєрах, щорічно доставляйте на щеплення проти сказу домашніх та сторожових собак.

Не легковажте своїм життям! Вчасно звертайтесь за медичною допомогою!

Вирішальна роль води в житті людини.

Дослідники стверджують, що без їжі людина може жити до двох місяців, а без води – до 5 діб, а інші зазначають, що ми і є тим, що п’ємо. За даними ВООЗ, більшість хвороб людини виникає саме від споживання неякісної води.Наш організм складається більш як наполовину з води. Зневоднення на 10—20% є небезпечним для здоров’я, особливо в спекотну пору. За життя одна людина в середньому споживає близько 75 м3 цієї життєдайної рідини.  

Яку воду п’єте ви?

В Україні вже давно назріває проблема питної води, оскільки за запасами доступних до використання водних ресурсів країна належить до малозабезпечених. У маловодні роки на території України формується лише 52,4 км 3/рік стоку, тобто на одну людину припадає близько 1 тис. м3. Тим часом, за визначенням Європейської економічної комісії ООН, держава, водні ресурси якої не перевищують 1,7 тис. м3 стоку на рік на одну людину, вважається незабезпеченою водою. У Канаді, наприклад, ця величина дорівнює 94,3, в Росії — 31,0, Швеції — 19,7, США — 7,4, Білорусі — 5,7, Франції — 3,4, Англії — 2,5, Німеччині — 1,9, Польщі — 1,6 тис. м3/рік.

Серед 152 країн світу Україна за цим показником посідає 111 місце. У загальносвітовому обсязі водозабір з річок, озер, водоймищ становить 11,3 млрд. м3 , підземних джерел — 2,5 млрд. м3, безпосередньо з морів — 0,9 млрд. м3.

Забруднення джерел

На сьогодні міське водопостачання забезпечується в Україні за рахунок підземних вод лише на 25%. Для більшості країн Європи використання підземних вод сягає 90%, що забезпечує задоволення потреб населення високоякісною питною водою.

Економіці України притаманна висока питома вага водомістких та енергоємнихтехнологій, впровадження та нарощування яких здійснювалося найбільш «дешевим» способом — без будівництва відповідних очисних споруд. Це було можливим за відсутності ефективних діючих правових, адміністративних та економічних механізмів природокористування, без урахування вимог охорони навколишнього середовища, що призвело до значної деградації довкілля України, надмірного забруднення поверхневих і підземних вод, нагромадження шкідливих відходів виробництва.

До 20% добрив та пестицидів, що використовують на полях, потрапляють у водні об’єкти. Поява таких домішок у воді погіршує її органолептичні показники, а в багатьох випадках створює пряму загрозу здоров’ю і життю людей.

Так, Дніпро з проточної річки перетворився в каскад водосховищ, більша частина яких може бути віднесена до мілководних. Фізико-хімічні та біологічні властивості дніпровської води у зв’язку з цим змінилися докорінно і продовжують погіршуватися з року в рік. Природа токсичних компонентів, які утворюються в результаті гниття, бродіння синьо-зелених водоростей, до кінця не розкрита, однак до їх складу входять феноли в концентраціях 0,02–0,05 мг/л, інші токсичні метаболіти в межах 10-3–10-8 мг/л. Інтенсивне «цвітіння» водоймищ створює додаткові проблеми на водозабірних та водоочисних спорудах, які виникають при накопиченні фітопланктону у воді вище 200–500 мг/л. У ці періоди на водоочисних спорудах значно збільшуються дози хлору, коагулянтів, флокулянтів та інших реагентів, що веде до утворення хлорорганічних домішок та інших шкідливих для здоров’я людей сполук.

На відміну від поверхневих, підземні води мають більшу захищеність від наслідків господарської діяльності. Проте ґрунтові води, які широко використовуються для сільськогосподарського водопостачання, відносяться до категорії незахищених і не можуть бути джерелом господарсько-питного водопостачання.

Як показали дослідження, підземні води, що залягають на глибинах 60–150 м, у північних регіонах України (більше 50% загальних ресурсів прісної води) мають підвищений вміст заліза (інколи в декілька десятків разів більше за норму), а в південних — підвищену мінералізацію.

Високий вміст заліза або марганцю у воді надає їй металевого присмаку, після контакту з повітрям — різного забарвлення, а також викликає заростання відкладеннями водорозподільних мереж.

Залізо є надзвичайно важливим елементом в організмі людини і тварин, але його надлишок дуже шкідливий для здоров’я. Концентрується ця речовина головним чином у крові і, як складова частина гемоглобіну, приймає участь у перенесенні кисню, оскільки є біологічним каталізатором. Але за тривалого надходження в організм відбувається перенасичення печінки колоїдами оксиду заліза, які руйнують клітини та викликають ракові захворювання. Тому вміст заліза у питній воді не повинен перевищувати 0,2 мг/дм 3, а марганцю — не більше 0,05 мг/дм3.

Контроль якості

Якість води регламентується різними нормативними документами, основними з яких є:

 • Закон України «Про питну воду та питне водопостачання» від 10.01.2002 р. №2918-III;

 • ДСанПіН 2.2.4-171-10 «Гігієнічні вимоги до води питної, призначеної для споживання людиною», затверджені наказом МОЗ №400 від 12.05.2010 р.;

 • ДБН В.2.5-74:2013 «Водопостачання. Зовнішні мережі та споруди. Основні положення проектування».

Відповідно до цих нормативно-правових актів, кожна інженерна споруда нецентралізованого водопостачання (колодязь, бювет, каптаж джерела) повинна мати санітарний паспорт, у якому вказано власника, кількість користувачів, дату введення в експлуатацію і останнього ремонту, технічні показники, санітарно-гігієнічну характеристику, відомості про державний санітарно-епідеміологічний нагляд за утриманням джерела.

Для здійснення централізованого водопостачання та водовідведення необхідно отримувати ліцензію. Для цього організація повинна мати: необхідну матеріально-технічну базу, персонал відповідної кількості із необхідним освітнім та кваліфікаційним рівнем, атестовану лабораторію для виробничого контролю (або договір з такою лабораторією), відомості про обсяги видобування, виробництва та транспортування води, прилади для її обліку, відомості про технічні характеристики мереж, споруд та інших об’єктів, їхні схеми.

Якість води, яку споживають люди ( 1), контролюють з певною періодичністю залежно від кількості абонентів та виду постачання (централізоване, нецентралізоване), відповідно до вимог ДСанПіН 2.2.4-171-10.

Розрізнюють такі види контролю:

 • повний (мікробіологічні, паразитологічні, органолептичні, фізико-хімічні, санітарно-токсикологічні показники) здійснюють 1—4 рази на рік. Впродовж першого року експлуатації аналіз води проводять чотири рази на рік (за сезонами), а надалі — один раз на рік у найбільш несприятливий період року за результатами спостережень попередніх років;

 • скорочений періодичний (амоній, показник pH, перманганатна окиснюваність, сухий залишок, формальдегід, хлороформ; для підземних джерел наступні показники контролюють в окремих випадках: хлорфеноли, феноли легкі, поверхнево-активні речовини, нафтопродукти та реагенти, які застосовують для очищення) здійснюють від 12 до 36 разів і додатково 3 рази на кожні 10 тис. населення на рік;

 • скорочений виробничий контроль (мікробіологічні, паразитологічні, органолептичні показники) здійснюють від одного разу на місяць до одного разу на добу (від 12 до 365 разів на рік).

Для нецентралізованого водопостачання контроль вимог до якості води такий же, як і для централізованого. Виключенням є фасована вода, для якої скорочений контроль здійснюють у кожній партії продукції. У підземних артезіанських та міжшарових безнапірних водах патогенні ентеробактерії (сальмонели, шигели), віруси та паразити під час проведення повного контролю не визначають. Скорочений контроль безпечності та якості питної води здійснюється впродовж перших трьох місяців експлуатації бюветів, колодязів та каптажів джерел за мікробіологічними та органолептичними показниками один раз на місяць, а надалі — один раз на сезон.

Висновки

Вживання неочищеної і недоочищеної води може призвести до розладів здоров’я, що пов’язані із камінням в нирках, сечовивідній системі, виразками та отруєннями різного характеру.

Загальна кількість води у світі не змінюється, а от її якість змінюється суттєво і не в кращий бік. Останнім часом з’явилася велика кількість бутильованої води, фільтрів для очищення від різних видів забруднень, в тому числі важких металів. Це дає змогу споживачеві отримати воду гарної якості й цілком корисну для здоров’я.

Вміст шкідливих речовин у воді як централізованого водопостачання, так і нецентралізованого не повинен перевищувати гранично припустимих норм, вказаних у ДСанПіН 2.2.4-171-10. Визначити склад води та вміст шкідливих елементів у ній можна у санепідемстанціях та спеціалізованих приватних лабораторіях. Відповідно до визначеного вмісту шкідливих речовин у воді потрібно усувати їх наявність шляхом встановлення фільтрів на джерела водопостачання або ж переходом на споживання для питних потреб бутильованої води.

 

Новоукраїнський районний

відділ Дерпродспоживслужби в

Кіровоградській області

ЩО ПОТРІБНО ЗНАТИ ПРО КІР

Захворюваність на кір зросла на 35% у порівнянні з попереднім тижнем: захворіли 1 682 людини. А з початку року - понад 38 108 людей (14609 дорослих і 23499 дітей) , а від ускладнень кору померло 15 (4 дорослих і 11 дітей). Якщо рівень захворюваності залишиться на такому ж рівні, до кінця року кількість хворих на кір може перевищити максимальний для незалежної України показник, коли у 2006 році на кір захворіли 42724 людини. Найбільше хворіють жителі тих областей, де рівень охоплення плановою вакцинацією найменший: у Львівській, Івано-Франківській та Закарпатській областях. У зоні особливої небезпеки – діти 5–9 років, які не отримали другу дозу КПК вчасно, через що у них не сформувався імунітет до хвороби.

 

Що потрібно знати про кір, щоб захиститися:

Вірус кору – Morbillivirus — швидко передається від хворої людини до здорової повітряно-крапельним шляхом, тобто під час вдихання найдрібніших крапель слизу, які потрапили в повітря при чханні, кашлі або розмові хворого. Вірус кору може жити в повітрі та на поверхнях до двох годин після того, як хвора людина залишила приміщення.

При цьому кір має довгий інкубаційний період – від 6 до 21 дня хворий є носієм вірусу, не знаючи про це, тому що симптоми хвороби ще не проявилися.

 

Перші симптоми кору можна сплутати з ОРВІ чи грипом:

 • висока температура,

 • головний біль,

 • нежить та сухий кашель,

 • збільшення лімфовузлів,

 • запалення слизової оболонки очей (сльозотеча, світлобоязнь, гнійні виділення),

 • пронос та блювота.

Лише на 4-5 день хвороби з’являється характерний червоний висип, який починається зі шкіри голови й обличчя, а згодом розповсюджується на все тіло.

Хвороба із симптомами триває до 4 тижнів і довше. 

 

Найпоширеніші ускладнення, які може викликати кір:

 • пневмонія,

 • вушна інфекція,

 • запалення мозку (енцефаліт) тощо.

Сьогодні в Україні виріс ризик захворіти на кір. Особливо вразливою групою є невакциновані діти. Підлітки та дорослі, які раніше не хворіли на кір і не робили щеплення, також входять до групи ризику. Тим більше, що у дорослих кір зазвичай має набагато тяжчий перебіг ніж у дітей. 

Як захиститися?

Єдиний спосіб захиститись від кору - вакцинація. В усіх областях України достатньо вакцин для планової та посиленої імунізації - станом на 8 листопада в Україні наявні 586 260 доз вакцин проти кору, паротиту і краснухи. Щеплення є безоплатними для дітей до 18 років і дорослих із груп ризику - військових, учасників ОСС, студентів, освітян і медиків

Двох доз вакцини вистачає, щоби сформувати в організмі специфічний імунітет.

Згідно з Українським календарем щеплень, першу дозу вакцини від кору вводять у 12 місяців. Ревакцинацію проводять у 6 років. 

Вакцинальний захист від кору потрібний:

 • дитині, якій виповнилося 12 місяців.

 • старшій за рік дитині, яка не була щеплена.

 • 6-річній дитині, якій час іти на планову ревакцинацію.

 • дітям, старшим за 6 років, які пропустили планову ревакцинацію. У цьому випадку необхідно звернутися до медичного закладу, адже тільки дві дози вакцини забезпечують повний захист.

 • дітям, батьки яких не пам’ятають, чи робили дитині щеплення від кору і не мають документальних підтверджень.

 • дітям, старшим на 6 років, підліткам та дорослим, які жодного разу не вакцинувалися та не хворіли на кір.

Для профілактики кору сьогодні в Україні використовують комбіновану трикомпонентну вакцину Пріорикс™/Priorix™ (виробництво GlaxoSmithKline Biologicals s.a, Бельгія). Ця вакцина містить живі атенуйовані (штучно ослаблені) віруси кору, епідемічного паротиту й краснухи, тому в календарі щеплень фігурує під абревіатурою КПК. 

 

Протипоказання до вакцинації КПК

За світовими стандартами, легкі застуди з температурою до 38°С не можуть слугувати протипоказом до вакцинації.

Щеплення не роблять лише тоді, якщо є високий ризик серйозної реакції, та при станах, коли імунна відповідь на введену вакцину не сформується. А саме:

1. Гостре захворювання, що супроводжується температурою, вищою за 38,5°С.

2. Серйозна алергічна реакція (анафілактичний шок) на попередню дозу вакцини чи алергія на один із компонентів вакцини (наприклад, на желатин, неоміцин, курячий білок тощо).

3. Захворювання і стани організму, при яких після введення вакцини імунітет може не сформуватися (наприклад, в умовах хіміотерапії в онкологічних хворих; при вживанні великих доз стероїдних гормонів; при вживанні ліків, що пригнічують імунітет; при СНІДі).

4. Вагітність. Вакциною КПК не прищеплюють вагітних, адже вона містить живі віруси. Щеплення проти кору необхідно зробити на етапі планування вагітності.

У разі виникнення тимчасових протипоказань до вакцинації дитина отримує так зване медвідведення від щеплень. Протипоказання на більший термін, ніж два тижні, може дати тільки імунологічна комісія, що зазвичай збирається в районній лікарні або міській/обласній поліклініці. Потім пропущені за календарем щеплення потрібно надолужити.

Існує міф, що наявність у дитини бронхіальної астми, цукрового діабету чи інших хронічних захворювань є протипоказом до вакцинації. Проте насправді такі малюки потребують щеплення в першу чергу, адже ризик зараження кором і розвитку серйозних ускладнень після хвороби для них значно вищий. Дітям, які мають хронічні захворювання, вакцина необхідна.

 

У разі контакту з хворим на кір

Якщо дитина контактувала з хворим на кір, негайно зверніться до лікаря. У вас є 72 години, щоби вакцинувати дитину проти кору. У деяких випадках також показана екстрена профілактика шляхом введення імуноглобуліну.

 

Перед вакцинацією проконсультуйтесь з лікарем, якщо:

 • вам здається, що дитина хвора;

 • у дитини є алергія на ліки або їжу;

 • раніше в дитини була сильна реакція на щеплення;

 • у дитини є серйозні захворювання серця, легенів, нирок тощо;

 • у дитини були судоми;

 • дитина приймає якісь ліки;

 • дитина проходила курс хіміотерапії, гормональної терапії, отримувала стероїди або ліки, що пригнічують імунітет;

 • з моменту останнього щеплення минуло менше 4 тижні.

Якщо не довіряєте своєму лікарю, знайдіть того медичного працівника, з яким будете почуватись спокійно і впевнено. 

Стежте, щоб вакцини вводили правильно

Щеплення ніколи не роблять у сідницю. Якщо вакцина потрапить у жировий прошарок, вона може втратити свої властивості. Якщо зачепити голкою сідничний нерв, може виникнути больовий синдром та інше порушення.

Зауважте, що дітям до трьох років ін’єкцію роблять у передню поверхню стегна. А дорослішим дітям – у плече.

Після щеплення спостерігайте за дитиною. Не йдіть з поліклініки одразу після щеплення. почекайте 20-30 хвилин, щоб лікар міг побачити, що в дитини немає на вакцину реакції негайного типу.

Незначне почервоніння та дискомфорт у місці ін’єкції, підвищення температури — це нормальна реакція дитини на щеплення. Ці симптоми — ознака того, що вакцина діє, та організм дитини формує імунітет. Зазвичай вони минають за кілька діб.

Якщо підвищена температура турбує дитину, ви можете дати їй жарознижувальне — відповідно до порад вашого лікаря.

Зверніться до лікаря, якщо дитина:

 • температурить і температура не збивається жарознижувальними препаратами;

 • тремтить або здригається наче від холоду;

 • млява та сильно бліда;

 • відмовляється від води та їжі, блює;

 • виражено занепокоєна, довго плаче.

Колективний імунітет потрібен нам усім

Віруси не знають кордонів. Однак навіть якщо кір завезено з іншої країни, то в середовищі, де рівень охоплення вакцинацією не нижчий за 98%, хвороба не буде поширюватися. Охоплення вакцинацією формує так званий колективний імунітет.

Переважна більшість європейців мають усі щеплення КПК за календарем, тож у 42 з 53 країн Європи вдалося зупинити поширення кору. Проблемними залишаються ті країни, де рівень охоплення щепленнями недостатній. На жаль, серед них й Україна.

 

Новоукраїнський районний відділ

Головного управління Держпродспоживслужби

в Кіровоградській області

ЩО ТАКЕ ТУБЕРКУЛЬОЗ І ШЛЯХИ ЙОГО ПЕРЕДАЧІ

Туберкульоз — це інфекційне захворювання, збудником якого є мікобактерія туберкульозу, котре передається переважно повітряно-крапельним шляхом від хворої людини до здорової. Туберкульоз, у більшості випадків, уражає легені, але захворювання може ушкодити будь-який орган, наприклад: нирки, хребет, мозок, лімфатичні вузли, кишечник, шкірні покриви, статеві органи тощо.

Туберкульозом можна заразитися при вдиханні повітря, в якому є мікобактерія туберкульозу, яку ще називають паличкою Коха, на честь науковця, що відкрив цей збудник у 1882 році. Цей мікроорганізм не схожий на інші мікроби. Його унікальність, насамперед, полягає у тому, що він є стійким до умов навколишнього середовища

ОЗНАКИ ТУБЕРКУЛЬОЗУ

Туберкульоз тривалий час розвивається в організмі людини без будь-яких зовнішніх ознак. У цей період мікобактерія туберкульозу, яка потрапила в легені, починає розмножуватись в легенях або інших органах, а імунна система намагається зупинити, або сповільнити цю агресію. Коли ступінь ураження органу набуває значних розмірів, людина починає відчувати нездужання, у неї спостерігаються:

■кашель, що триває понад 2-3 тижні;

■рясне потовиділення вночі;

■слабкість;

■безпричинна втрата ваги;

■підвищення температури тіла до 37 і більше градусів без видимої на те причини, що триває понад тиждень.

В деяких випадках може бути кровохаркання, біль у грудній клітці, задишка.

За наявності хоча б декількох з перерахованих вище симптомів ви маєте звернутися до дільничого лікаря за місцем проживання для обстеження на туберкульоз.

Якщо у вас виявили туберкульоз при профілактичному рентгенологічному обстеженні і ви не маєте ознак захворювання, це не означає, що ви здорові. Вам пощастило, що захворювання виявили на ранній стадії, коли ураження легень ще є незначним і не впливає на загальний стан організму. Якщо б не профілактичне обстеження, яке дозволило виявити туберкульоз на досимптомній стадії, захворювання продовжувало б розвиватися, уражало більші ділянки легень, що незабаром проявилося би кашлем та іншими легеневими симптомами.

ЯК ДІАГНОСТУЮТЬ ТУБЕРКУЛЬОЗ

Для діагностування туберкульозу проводять органів грудної клітки та аналіз харкотиння на наявність у ньому мікобактерій туберкульозу. Цей аналіз складається з двох частин — визначення збудника захворювання за допомогою прямої мікроскопії мазка харкотиння і посіву на спеціальні живильні середовища. Аналіз харкотиння за допомогою мікроскопії дозволяє отримати результат за декілька годин. Посів харкотиння — це більш тривале дослідження. За допомогою сучасних прискорених методів результат доступний вже через 2-3 години, а при звичайних методиках, які поки що в більшості випадків застосовуються в Україні, результат можна отримати за 4-10 тижнів.

Аналіз харкотиння — це надзвичайно важливе дослідження, оскільки дозволяє не тільки підтвердити діагноз «туберкульоз», а й визначити чутливість мікобактерії туберкульозу до ліків. На сьогодні ця проблема є дуже актуальною в Україні, оскільки зустрічаються випадки первинного захворювання на туберкульоз, при якому збудник захворювання стійкий (резистентний) до препаратів першого ряду, які застосовують для лікування звичайного туберкульозу. Це означає що такі ліки на нього не діють. Без індивідуального тесту чутливості мікобактерії туберкульозу до ліків не можна бути впевненим у правильності та ефективності призначеного лікування. Якщо ви не виділяєте харкотиння, вам слід погодитись з пропозицією лікаря пройти додаткове обстеження та здати для проведення аналізу змив з бронхів під час процедури бронхоскопії для отримання матеріалу для дослідження на мікобактерії туберкульозу.

У тих випадках, коли туберкульоз уражає інші органи, проводять спеціальні рентгенологічні дослідження цих ділянок (комп’ютерну томографію органів грудної клітки, черевної порожнини, голови, урографію) і в деяких випадках, біопсію ураженого органу для підтвердження діагнозу (забір з метою дослідження мікроскопічної частинки органу за допомогою тонкої голки).

Правильно поставлений діагноз – це запорука успішного одужання і попередження помилок в лікуванні. Допоможіть лікарю в короткі терміни провести потрібні дослідження для того, щоб бути впевненим у діагнозі. Туберкульоз – виліковний!

ФОРМИ І СТАДІЇ ТУБЕРКУЛЬОЗУ

У 90 % людей туберкульоз вражає легені. Розрізняють заразну форму туберкульозу легень — «відкриту» і незаразну форму — «закриту». Заразна форма захворювання характеризується тим, що людина виділяє з харкотинням у навколишнє середовище мікобактерії туберкульозу, за «закритої» форми туберкульозу в харкотинні не виявляють мікобактерії туберкульозу і, зазвичай, такі пацієнти взагалі не кашляють.

«Закрита» форма туберкульозу – це, як правило, рання стадія захворювання, коли в легенях виявляють окремі невеликі ділянки запалення (1-2 см). «Відкрита» форма — це пізніша стадія захворювання, коли в легенях визначають великі ділянки запалення з розпадом легеневої тканини (може бути враженою вся легеня або навіть обидві легені). Туберкульозне запалення призводить до відмирання уражених ділянок легень. В цих ділянках виникає розпад легеневої тканини і вона виділяється через бронхи з харкотинням. В легенях утворюються порожнини розпаду, які називають «кавернами». Якщо туберкульоз виявляють у запущеній стадій, то таких каверн в легенях є багато. Це кавернозна складна форма захворювання, яка потребує тривалішого лікування, а іноді застосування допоміжних хірургічних втручань. При кавернозних формах туберкульозу у людини завжди є кашель із виділенням харкотиння. Однак, навіть при виявлені туберкульозу у запущеній стадії з наявністю каверн в легенях, захворювання повністю виліковується, а каверни загоюються. При цьому, зазвичай, функція легень не втрачається.

Позалегеневий туберкульоз — це незаразна форма захворювання. В таких випадках туберкульоз загрожує тільки життю людей, що захворіли. Для цих форм туберкульозу також характерні загальні ознаки інфекційного захворювання — нездужання, підвищення температури тіла, втрата ваги, пітливість вночі, ознаки ураження конкретного органу — збільшення лімфатичних вузлів, головний біль, болі у хребті або суглобах, ураження шкіри тощо.

ЛІКУВАННЯ ТУБЕРКУЛЬОЗУ

Оскільки туберкульоз — інфекційне захворювання, збудником якого є мікобактерія, лікування спрямоване саме на знищення збудника за допомогою антибактеріальних препаратів.

Інших методів лікування не існує.

Уявіть собі, менш ніж 100 років тому, туберкульоз був невиліковним. До відкриття американським дослідником українського походження Зельманом Вайсманом першого антибіотика для лікування туберкульозу стрептоміцину в 1942 році застосовувалися методи, які дозволяли лише продовжити та полегшити життя хворих, але не вилікувати остаточно.

Сотні відомих людей померли від туберкульозу в доантибактеріальну еру: Фредерік Шопен, Леся Українка, Антон Чехов, Шолом Алейхем, Фрідріх Шиллер, Ромен Роллан, Елеонора Рузвельт та багато інших.

Сьогодні розроблено ефективні схеми протитуберкульозного лікування, які дозволяють вилікувати 100% хворих з новими випадками захворювання.

Ці препарати називають протитуберкульозними препаратами І ряду.

Лікування туберкульозу однакове у всьому світі. Якщо у вас встановлено цей діагноз, вам призначають стандартну схему лікування, яка передбачає щоденний прийом 4-х або 5-ти протитуберкульозних препаратів. Відповідно до статті 39 Закону України «Основи законодавства України про охорону здоров’я» медичний працівник зобов’язаний надати пацієнтові в доступній формі інформацію про лікувальні заходи, прогноз можливого розвитку захворювання, у тому числі наявність ризику для життя і здоров’я.

Тривалість лікування становить, як мінімум, 6 місяців

Вчасне обстеження та вчасно розпочате лікування може врятувати життя, адже туберкульоз виліковний!

Не займайтеся самолікування та лікуванням нетрадиційними методами медицини, оскільки це тільки затягує час та погіршує прогнози розвитку захворювання. Лікування туберкульозу ефективне тільки за допомогою антибактеріальних препаратів.

Інших методів лікування не існує.

Новоукраїнський районний відділ

Головного управління Держпродспоживслужби

в Кіровоградській області

Здорове харчування школярів

В сучасних умовах питання про здорове харчування школярів є особливо актуальним, оскільки правильне харчування - найважливіша запорука здорового розвитку зростаючого організму дитини. Одна з головних вимог до харчування школярів - його оптимальність і збалансованість. Тому при складанні меню необхідно обов'язково враховувати потреби організму, пов'язані з його розвитком, зі зміною умов зовнішнього середовища, з підвищеним фізичним або емоційним навантаженням.

Освоєння шкільних програм вимагає від дітей високої розумової активності, яка пов'язана зі значними витратами енергії. Для відшкодування витраченої енергії школяр повинен отримувати повноцінне харчування. До меню школяра обов'язково повинні входити продукти, що містять не тільки білки, жири і вуглеводи, а й незамінні амінокислоти, вітаміни, деякі жирні кислоти, мінерали і мікроелементи.

Білки - це основний матеріал, який використовується для побудови тканин і органів дитини. Білки відрізняються від жирів і вуглеводів тим, що містять азот, тому білки не можна замінити ніякими іншими речовинами. Найціннішими для дитини є рибний і молочний білок, який найкраще засвоюється дитячим організмом. На другому місці за якістю - м'ясний білок, на третьому - білки рослинного походження. Щодня школяр повинен отримувати 75-90 г білка, з них 40-55 г тваринного походження. Не можна нехтувати вершковим маслом, позаяк це один з найважливіших продуктів у раціоні дитини, який оберігає його зір, сприяє активності розумової діяльності, покращує пам'ять.

Другий за значущістю компонент їжі, потрібний для задоволення енергетичних потреб школярів - це жири. На їх частку припадає від 20 до 30% від загальних добових витрат енергії.

Разом з тим, до раціону школярів повинні входити вуглеводи, які рівномірно розщеплюються протягом навчального процесу і так само рівномірно насичують організм дитини. Дітям необхідно більше вуглеводів, оскільки це енергія, а діти набагато рухливіші від дорослих.

У харчовому раціоні дитини шкільного віку має бути присутня в необхідних кількостях клітковина - суміш важко перетравлюваних речовин, які знаходяться в стеблах, листках і плодах рослин. Вона необхідна для нормального травлення. Фрукти і овочі підвищують апетит і сприяють засвоєнню іншої їжі, виводять токсини, мають бактерицидні властивості,

підвищують працездатність людини, нормалізують діяльність шлунково-кишкового тракту. Також у раціоні школяра обов'язково повинні бути присутні продукти, що містять необхідні для життєдіяльності вітаміни (А, С, Е, групи В) і мінеральні солі (кальцій, фосфор, калій, йод, залізо, фтор, кобальт, селен, мідь і ін.) Вітаміни регулюють фізіологічні та метаболічні процеси, беруть участь в підтримці імунітету. Мінеральні речовини беруть участь в побудові структурних компонентів організму, в обмінних процесах.

Відмовтеся від вживання фастфуду, батончиків сумнівного походження і непотрібних кондитерських виробів в яскравих упаковках. Перш за все тому, що до їх складу входять легкі вуглеводи, які насичують всього лише на 20-30 хвилин, не містять ніяких корисних речовин і, навпаки, в складі мають велику кількість консервантів, що викликають всілякі алергічні реакції. Небезпечнішим у складі фастфуду є глутамат натрію, або Е622, який має психотропну дію і не тільки, з часом викликає не тільки залежність від подібної їжі, але і неприязнь і незадоволеність натуральними продуктами. Всілякі спреди, яких так багато на прилавках магазинів (наприклад, шоколадна паста), часто містять не тільки транс-жири, небезпечні для здоров'я, але і генномодифіковані композиції, що пригнічують функцію щитовидної залози, знижують пам'ять дитини і порушують процес переходу короткочасної пам'яті в довготривалу.

Сучасний школяр повинен їсти не менше чотирьох разів на день, причому на сніданок, обід і вечерю неодмінно має бути гаряча страва. Меню повинно бути різноманітним, страви - свіжоприготовленими, що складаються з натуральних продуктів. Прийоми їжі мають бути простими - вони не повинні містити більше 4 продуктів за один прийом їжі. Привчіть дитину до прийому першого сніданку вдома. Каша на воді або молоці, хліб із сортів пшениці грубого помолу з вершковим маслом і шматочком сиру - відмінне рішення! Добре додати в кашу невелику жменю горіхів або сухофруктів. Вживання горіхів благотворно впливає на пам'ять дитини. Неодмінно дайте дитині в школу щось для перекусу. Нехай це будуть прості вуглеводи, які активізують мозок школяра. Для перекусу підійдуть фрукти або ягоди. Маленька пляшечка свіжовичавленого соку, бутерброд з сиром або просто нарізаний пластинками або кубиками сир, горішки і сухофрукти - все те, що дозволить зняти сонливість і легку втому. Обід дитини повинен проходити в школі чи вдома і містити класичні першу і другу страви. Для полудня підійдуть фрукти, ягоди, сир, йогурт. Ідеальний час для вечері дитини - 18 або 19 година. Вечеря має бути проста, обов'язково містити тваринний білок, наприклад, нежирний шматок курки, індички, кролика та овочі. Перед сном дитина може випити склянку молока, свіжої ряжанки чи кислого молока.

Не забувайте також привчати дитину регулярно пити чисту воду.

Будьте прикладом для своїх дітей. Якщо хочете заохотити дитину їсти здорову їжу, то і самі маєте харчуватись правильно.

Виконання простих порад має велике значення для здоров’я!


 

Новоукраїнський районний відділ Головного управління

Держпродспоживслужби в Кіровоградській області

 

ВСТАНОВЛЕНО ПОРУШЕННЯ ЗАСТОСУВАННЯ ДЕРЖАВНИХ ЦІН НА ЛІКАРСЬКІ ЗАСОБИ, ЩО РЕАЛІЗУЮТЬСЯ В РАМКАХ УРЯДОВОЇ ПРОГРАМИ «ДОСТУПНІ ЛІКИ» 

Сектор контролю за регульованими цінами Головного управління Держпродспоживслужби в Кіровоградській області проводить щомісячний моніторинг державних (регульованих) цін на лікарські засоби, що реалізуються за урядовою програмою «Доступні ліки». Кількість цін, щодо яких проводиться аналіз дотримання вимог законодавства, становить 1825-2988 одиниць щомісяця.

З початку поточного року проаналізовано інформацію про рівень цін на 75 лікарських засобів у 33 аптечних закладах п’яти суб’єктів господарювання. За результатами суб’єктам господарювання направлено два листи щодо усунення порушень, встановлених при проведенні моніторингу регульованих цін.

У разі виникнення питань щодо формування, встановлення і застосування державних регульованих цін (тарифів) пропонуємо звертатись до Головного управління Держпродспоживслужби в Кіровоградській області.

Разом із цим інформуємо, що для отримання погодження Державної регуляторної служби, необхідного для проведення позапланового заходу державного нагляду (контролю), у зверненні  необхідно обов’язково зазначити:

- назву суб’єкта господарювання та його адресу;

- суть проблеми, що виникла;

- надати документи, які можуть підтверджувати порушення при застосуванні регульованих цін (тарифів);

- чеки, квитанції, рахунки тощо.

Звернення можна подати до Головного управління Держпродспоживслужби в Кіровоградській області особисто, поштовим відправленням на адресу: м. Кропивницький, вул. Тараса Карпи, 84, на електронну адресу gudpss@kr.consumer.gov.ua 


 

В ОБЛАСТІ ЗАРЕЄСТРОВАНО ДРУГИЙ З ПОЧАТКУ РОКУ ЛЕТАЛЬНИЙ

 ВИПАДОК ОТРУЄННЯ ГРИБАМИ

Протягом 10 днів медики боролися за життя 13-річної дівчинки з с. Подорожнього Світловодського району, але врятувати її не вдалося. У важкому стані вона була госпіталізована до відділення інтенсивної терапії дитячої обласної лікарні після того, як поласувала маслюками й печерицями, яких назбирали її мама та бабуся у лісосмузі поблизу села. Грибною стравою повечеряла 14 жовтня, а вже вночі у неї з’явилися симптоми отруєння.

В області в поточному році це другий летальний випадок з 7 зареєстрованих випадків отруєння грибами. Першою постраждалою від отруєння з летальним наслідком була 53-річна жителька с. Суботці Знам’янського району. Всього за вказаний період потерпілих 10 осіб. Серед них 4 у Знам’янському районі, по двоє у Кіровоградському й Новоархангельському районах, по одній потерпілій в Світловодському районі та м. Олександрії.

Причинами отруєння стали умовно їстівні гриби (печериці, рядовки, боровики, парасольки), зібрані в лісі, лісосмугах, біля ставка.

На сьогодні госпіталізовані до медичного закладу з підозрою на отруєння грибами в стані середньої важкості троє жителів смт Власівка Світловодського району. 57-річний чоловік, 65-річна жінка та її 39-річна донька назбирали грибів у сосновому лісі біля виїзду з смт Власівка в напрямку м. Кременчука. Потерпілі повечеряли смаженими грибами-парасольками в неділю, 28 жовтня, а за декілька годин почали почуватися зле. Разом з ними грибну страву споживав 16-річний хлопець, за медичною допомогою він не звертався, стан його здоров’я задовільний.

Станом на початок жовтня в Україні зареєстровано 136 випадків отруєння дикорослими грибами, внаслідок яких постраждало 216 осіб, 12 з них померли. Найбільше випадків отруєння грибами зареєстровно у Вінницькій області (32 постраждалих), у Черкаській (30 постраждалих) та у Київській (22 постраждалих).

Держпродспоживслужба області наполегливо звертається до населення з рекомендацією відмовитися від вживання дикорослих грибів, навіть тих, що вважаються умовно їстівними. Здоров’я дорожче, ніж короткочасне задоволення для шлунку.

 
 

Заходи профілактики гострих кишкових інфекцій

 

Маєте проблеми зору? Для збільшення розміру шрифта натисніть на клавіатурі одночасно 
"Ctrl" і "+"