27100, м. Новоукраїнка, вул. Соборна, 59   e-mail: [email protected]
Про адміністраціюПро район Економіка Сільське господарство Соціальна сфера Контакти

Адміністративні послуги

Нормативно-правові акти

Звернення громадян

ЦНАП

Регуляторна політика

Державні закупівлі

Фінанси

Консультації з громадськістю

Доступ до публічної інформації

Запобігання проявам корупції

Громадська рада

Реагування на критику

Архітектура та ЖКГ

Інформація для виборців

Архів

Відкриті дані

Територіальні органи

Органи місцевого самоврядування

Європейський вибір

Запрошуємо до обговорення

 
 
Головна

До відома управителів та об’єднань співвласників багатоквартирних будинків, виконавців комунальних послуг!

 

ЗАПРОВАДЖЕНО НОВИЙ МЕХАНІЗМ ІНФОРМАЦІЙНОГО ОБМІНУ

З урахуванням положень постанови Кабінету Міністрів України від 14.11.2023 № 1201 “Про внесення змін до постанов Кабінету Міністрів України від 21 жовтня 1995 р. № 848 і від 13 червня 2023 р. № 601” (далі – Постанова № 1201) Пенсійним фондом України реалізовано технічну можливість збирання, обробки, передачі та зберігання інформації про осіб, які звертаються за призначенням житлової субсидії, через  електронні кабінети управителів, об’єднань, виконавців комунальних послуг на вебпорталі електронних послуг Пенсійного фонду України.

З цією метою електронний кабінет модернізовано шляхом доповнення  його функціональних можливостей в частині ручного введення або ж завантаження з файлу наявних,станом на 1 число звітного місяця, відомостей про споживачів (абонентів), на яких відкрито особові рахунки (прізвище, власне ім’я, по батькові (за наявності), реєстраційний номер облікової картки платника податків або серія (за наявності) та номер паспорта громадянина України (для осіб, які мають відмітку в паспорті про право здійснювати платежі за його серією та номером), перелік житлово-комунальних послуг, умови їх надання, в тому числі про фактичне припинення їх надання, а також встановлену та / або змінену ціну і тарифи / внески на них, наявну заборгованість з оплати житлово-комунальних послуг тощо (пункт 2 Постанови № 1201), та їх направлення щомісяця до 10 числа до Пенсійного фонду України на зберігання.

Водночас зауважуємо, що згідно з Постановою № 1201, якщо об’єднання, які є колективними споживачами (замовниками) усіх або частини житлово-комунальних послуг, та виконавці комунальних послуг не надали органам Пенсійного фонду України інформацію про співвласників багатоквартирного будинку / споживачів комунальних послуг, необхідну для призначення житлової субсидії, вони не мають права вимагати оплати послуг (внесків / платежів) за відповідний період нарахування виплати житлових субсидій від отримувачів таких виплат, щодо яких не надано інформацію.

Алгоритм формування та подання відомостей про споживачів житлово-комунальних послуг містить Інструкція по роботі в кабінеті надавача житлово-комунальних послуг, оприлюднена на вебпорталі електронних послуг Пенсійного фонду України, переглянути яку можна за посиланням: https://www.pfu.gov.ua/content/uploads/sites/6/2024/05/Instruktsiya.pdf

Тож рекомендуємо невідкладно розпочати освоєння нового механізму інформаційного обміну для  забезпечення реалізації громадянами права на  призначення та надання житлових субсидій.

Телефон відповідальної особи головного управління Пенсійного фонду України в Кіровоградській області: 0975745361.

 

Пільги для ветеранів війни

 

Громадяни, які з початку повномасштабного вторгнення проживали на тимчасово окупованих територіях або територіях активних бойових дій, де структурні підрозділи з питань соціального захисту населення не мали можливості здійснювати свої повноваження, пільги виплачувались централізовано, відповідно до постанови КМУ від 07 березня 2022 року № 215.

Звертаємо увагу, що урядом прийнято рішення про відновлення з червня 2024 року загального порядку призначення та виплати пільг для осіб, які отримували такі виплати за окремим механізмом. 

Прийняті зміни передбачають необхідність для пільговиків звернутись до органів Пенсійного фонду України з документами для встановлення права на подовження таких виплат.

Критерії для осіб, яким необхідно звернутись за подовженням виплат:

- були отримувачами пільг станом на початок повномасштабної агресії 24.02.2022 та

- проживали (проживають) на тимчасово окупованих  території чи в зоні активних бойових дій та

- з початку повномасштабної агресії не звертались до органів соцзахисту населення чи Пенсійного фонду України за перепризначенням пільг.

Якщо пільговик з поважних причин самостійно не може звернутись до територіального органу Пенсійного фонду України, посадової особи виконавчого органу або центру надання адміністративних послуг, то подати пакет документів на пільги може законний представник або дієздатний, повнолітній член сім’ї пільговика, на якого поширюються пільги.

 

До уваги субсидіантів та пільговиків: інформуйте про зміни, щоб не втратити виплати!

Головне управління нагадує, що громадянин, якому призначено житлову субсидію, зобов’язаний протягом 30 календарних днів поінформувати орган Пенсійного фонду України про зміни соціального статусу членів домогосподарства; зміни у складі сім’ї члена домогосподарства; зміни переліку отримуваних житлово-комунальних послуг; перебування за кордоном сукупно понад 60 днів тощо.

Отримання паспорту вашою дитиною в 14-річному віці– це теж важлива зміна у статусі члена вашого домогосподарства! І таку інформацію обов’язково необхідно повідомляти фахівцям головного управління!

У разі неповідомлення про зміни...

За рішенням уповноваженого органу надання раніше призначеної житлової субсидії припиняється у разі, коли громадянин не повідомив уповноваженому органу про зміни, які необхідно внести до Анкети застрахованих осіб, протягом 30 календарних днів з дня їх виникнення.

У разі не звернення до сервісного центру головного управління вирішуватиметься питання щодо припинення надання житлової субсидії.

Як вирішити ситуацію?

У разі відсутності у дитини такого паспорту необхідно в найкоротший термін звернутися до відповідних органів для його оформлення та в подальшому звернутись до найближчого сервісного центру головного управління для внесення змін в Анкету застрахованих осіб.

 

Безпека та профілактика - основне правило для робіт у сільському господарстві

Кіровоградщина - аграрно-індустріальний регіон, здавна відомий розвинутим сільськогосподарським виробництвом. Основним завданням заходів та засобів з охорони праці в сільському господарстві є створення для працівників здорових, безпечних умов праці, попередження та профілактика виникнення професійних захворювань, нещасних випадків та аварій, пов’язаних із виробничими процесами, адже сільськогосподарське виробництво - одна з найбільш травмонебезпечних галузей.

Які особливості організації виробничого процесу в аграрному секторі?

- Сезонність робіт, що практично не дає можливості в окремі періоди року дотримуватися нормативної тривалості робочого дня, внаслідок чого травматизм досягає пікових значень щороку в одні й ті самі місяці.

- Нерівномірна завантаженість працівників в агропромисловому виробництві протягом року.

Сільськогосподарська галузь має специфічні шкідливі виробничі чинники (вплив яких за певних умов може призвести до захворювання, зниження працездатності та (або) негативного впливу на здоров’я нащадків), травм, гострого отруєння чи іншого раптового погіршення стану здоров’я або до смерті).

Умови праці, польові роботи, в основному, виконуються на значній відстані від центральної виробничої бази і тракторної бригади. Через це понижується контроль за безпекою працюючих з боку адміністрації.

Підвищується особиста відповідальність механізаторів за безпеку проведення робіт. Наприклад, для рослинництва притаманні роботи, пов’язані з застосуванням пестицидів та мінеральних добрив; боротьба з бур’янами, шкідниками та хворобами рослин, опилювання, обприскування підживлення рослин та внесення мінеральних добрив. Більшість пестицидів та мінеральних добрив є токсичними для людського організму, потрапляючи в організм вони спричинюють гострі чи хронічні інтоксикації. Високий рівень небезпеки мають механізовані роботи, оскільки працюючі піддаються тривалому впливу підвищеного рівня шуму, вібрації, підвищеної температури в кабіні тракторів, нервового перенапруження.

Закликаємо власників, керівників, головних спеціалістів, працівників служби охорони праці підприємств під час проведення весняно-польових та зернозбиральних робіт посилити профілактичну роботу для попередження виникнення випадків виробничого травматизму. Необхідно постійно відстежувати місця потенційних небезпек та здійснювати прогнозування можливих наслідків. Враховувати причини та обставини травматизму, джерела травмування у попередніх роках.

Профілактичні заходи, які забезпечать та унеможливлять виникнення випадків виробничого травматизму:

- організація інструктування, навчання з охорони праці та професійного відбору;

- забезпечення безпеки виробничого обладнання;

- забезпечення належного контролю та нагляду за охороною праці;

- організація проведення перевірок технічного стану техніки перед початком роботи та усунення усіх виявлених недоліків;

- проведення передрейсових медичних оглядів водіїв та механізаторів;

- організації режиму роботи та відпочинку працівників;

- підвищення рівня трудової та виробничої дисципліни.

Для найбільш ефективного правового регулювання питань охорони праці в сільському господарстві поряд із загальними нормами існує ряд спеціальних норм, що відображають саме специфіку виробничих процесів за галузями сільськогосподарського виробництва та, відповідно, особливості охорони праці в них. Ці норми містяться в нормативних актах з охорони праці в галузі сільськогосподарської виробничої діяльності, правилах з охорони праці за видами виробничих процесів, інструкції за видами робіт чи за професіями, на підставі яких власником підприємства розробляються інструкції з охорони праці вже на конкретному сільськогосподарському підприємстві.

 

ЧИ ВИПЛАЧУЮТЬ ЛІКАРНЯНИЙ ПРАЦІВНИКУ ПІД ЧАС ПРОСТОЮ ПІДПРИЄМСТВА?

 

Кожен працівник має право на отримання компенсації втраченого за час лікування заробітку – в умовах війни Пенсійний фонд України продовжує фінансувати допомогу по тимчасовій втраті працездатності в повному обсязі.

Однак у зв’язку із відсутністю необхідних для виконання роботи організаційних або технічних умов, особливо під час бойових дій, на підприємстві може бути запроваджено тривалий період простою. У такому випадку працівники не виконують свою роботу, а цей період оплачується у розрахунку не нижче від двох третин встановленого окладу.

Виплати надаються, якщо...

...працівник під час простою зобов’язаний дотримуватись трудового розпорядку або у нього настало право на відпустку по вагітності та пологах, допомога по тимчасовій непрацездатності надається за всі дні непрацездатності, за які працівник втрачає оплату.

В інших випадках...

...якщо під час тривалого простою працівник не підпорядковується правилам внутрішнього трудового розпорядку – підстави для оплати лікарняного як за рахунок коштів роботодавця, так і за рахунок коштів Пенсійного фонду України відсутні.

Рішення про відмову в призначенні матеріального забезпечення працівнику під час простою приймає страхувальник або уповноважені ним особи.

Отже, якщо на підприємстві оголошено простій не з вини працівника, то за такими працівниками зберігається заробітна плата у розрахунку не нижче від двох третин встановленого окладу. Якщо працівник захворів під час простою, то листок непрацездатності не оплачується. За цей період йому зберігається оплата простою.

 

Нова опція на вебпорталі ПФУ - заміна страхувальника в е-лікарняному

 

Відтепер на вебпорталі електронних послуг Пенсійного фонду України доступна нова функція - заміна страхувальника в Електронному реєстрі листків непрацездатності. В яких випадках ця можливість стане у пригоді та як нею скористатись?

Роботодавець, що авторизувався на вебпорталі електронних послуг Пенсійного фонду України, має можливість сформувати та подати запит щодо зміни страхувальника у сформованих електронних листках непрацездатності. Інформація про трудові відносини працівника з тим чи іншим страхувальником ґрунтується на даних Реєстру застрахованих осіб, які надходять з джерел, передбачених статтею 18 Закону України “Про збір та облік єдиного внеску на загальнообов’язкове державне соціальне страхування”, зокрема, від Державної податкової служби України.

Які причини замінити страхувальника?

Такі випадки виникають, коли застрахована особа змінює місце роботи, а листок непрацездатності формується на попереднє місце роботи, тому що страхувальниками не подається своєчасна довідкова звітність.

Якщо на дату формування листка непрацездатності роботодавець не подав повідомлення про прийняття на роботу працівника, допущені помилки у звітності, як наслідок, листок непрацездатності не потрапив до електронного кабінету страхувальника. Після подання відповідних звітів або повідомлення про прийняття на роботу страхувальник може направити до Пенсійного фонду України запит щодо зміни страхувальника до вже сформованого листка тимчасової непрацездатності.

Як скористатись даною опцією?

Для створення відповідного запиту в пункті меню “Листки непрацездатності” у кабінеті страхувальника додано кнопку “Запит на заміну страхувальника в листку тимчасової непрацездатності після подання ПППР/звіту”, з використанням якої користувачу надається наступне інформаційне повідомлення: “Запит подається страхувальником для нових працівників, для яких“е-лікарняний” створено на попередньому місці роботи, в зв’язку з відсутністю інформації щодо нових трудових відносин. Запит направляється після подання Повідомлення про прийняття працівника на роботу (укладення гіг-контракту) / Звіту з ЄСВ, який підтверджує наявність нових трудових відносин на момент настання страхового випадку”.

Для створення запиту в екранній його формі слід заповнити дані: регіон (вибрати з випадаючого списку); телефон страхувальника; код ЄДРПОУ страхувальника, на який створено листок непрацездатності та який необхідно змінити; номер “е-лікарняного”, в якому необхідно замінити страхувальника; РНОКПП (не обов’язкове для заповнення).

Автоматично заповнюється системою: номер запиту; дата формування запиту; код ЄДРПОУ (РНОКПП) страхувальника; найменування страхувальника/ ПІБ.

За потреби під час створення запиту також можна додати скан-копії документів. Після внесення всіх необхідних даних та відправки запиту до Пенсійного фонду України він змінює статус на “Надіслано” та потрапляє на опрацювання. Якщо ж у процесі опрацювання запиту в системі будуть наявні листки непрацездатності, які відповідатимуть умовам для такої заміни, буде прийнято рішення про заміну страхувальника. Після цього роботодавець зможе переглянути ці електронні листки тимчасової непрацездатності в “Особистому кабінеті” у пункті меню “Листки непрацездатності” за параметром пошуку “Змінено страхувальника в електронному листку тимчасової непрацездатності за запитом”. У подальшому, при формуванні заяви-розрахунку, страхувальник матиме змогу включити даний листок непрацездатності для отримання страхової виплати.

ПРИЗНАЧЕННЯ ЖИТЛОВОЇ СУБСИДІЇ НА НЕОПАЛЮВАЛЬНИЙ ПЕРІОД - КОМУ ВАРТО ЗВЕРНУТИСЬ?

 

Головне управління нагадує, що 15 квітня завершився опалювальний період отримання житлової субсидії. З 01 травня 2024 року для більшості отримувачів житлова субсидія на неопалювальний період буде призначена автоматично. Звертатись до органів Пенсійного фонду України не потрібно, якщо не змінились дані про майновий стан, склад домогосподарства та місце проживання. Та поряд з цим є певні категорії субсидіантів, яким варто звернутись за призначення житлової субсидії на неопалювальний період. Прийом документів розпочато.

Кому необхідно звернутись до органів Пенсійного фонду України?

- У складі домогосподарства є внутрішньо переміщені особи, які отримують житлову субсидію за місцем свого тимчасового перебування.

- У складі домогосподарства є особи, які орендують житлові приміщення для проживання та сплачують житлово-комунальні послуги.

- Кількість осіб, які фактично проживають у домогосподарстві менша (більша), ніж кількість зареєстрованих осіб за цією адресою.

- До складу домогосподарства належать особи, доходи яких менші за розмір мінімальної заробітної плати та/або які не сплачують ЄСВ.

- Особа звертається за призначенням житлової субсидії на придбання скрапленого газу, твердого та рідкого пічного побутового палива.

Крім того, на підставі звернення надається житлова субсидія на неопалювальний період для тих осіб, яким було призначено житлову субсидію на опалювальний період у розмірі 0,00 грн.

Які документи потрібно надати?

До заяви про призначення (перерахунок) субсидії надається декларація про доходи й витрати осіб, які звернулися за призначенням допомоги та за потреби - копії офіційних документів, що засвідчують особливі обставини (довідка ВПО, договір оренди житла тощо).

Важливо!

Можна самостійно обрати спосіб подання заяви на призначення житлової субсидії:

- особисто - до сервісних центрів Пенсійного фонду України, до уповноважених посадових осіб виконавчих органів сільських, селищних, міських рад відповідних територіальних громад, до ЦНАПів;

- дистанційно - через вебпортал електронних послуг Пенсійного фонду України, мобільний застосунок “Пенсійний фонд”, портал “Дія” або поштою на адресу головного управління.

 

У травні щочетверга на прямому зв’язку пенсійна служба області

 

Щочетверга з 11.00 до 12.00 у головному управлінні за номером “гарячої” телефонної лінії (0522) 33-04-41 роз’яснення та консультації з питань, що належать до сфери діяльності Пенсійного фонду України, надають керівники структурних підрозділів.

Так, у травні додзвонювачів консультуватимуть:

02 травня 2024 року - заступник начальника управління - начальник відділу методології та організації роботи з обслуговування громадян управління обслуговування громадян Лариса ПРОХОРЕНКО;

09 травня 2024 року - начальник відділу організації правової роботи юридичного управління Роман ЛИСЕНКО;

16 травня 2024 року - заступник начальника управління - начальник відділу методології та звітності управління з питань виплат Наталя БУТКОВСЬКА;

23 травня 2024 року - начальник відділу перевірки правильності розрахунку розміру страхових виплат у зв’язку з тимчасовою втратою працездатності управління пенсійного забезпечення, надання страхових виплат, соціальних послуг, житлових субсидій та пільг Ірина ПЕРЕСУНЬКО;

30 травня 2024 року - заступник начальника головного управління Інна МАКСИМЕНКО.

Нагадуємо, що у головному управлінні Пенсійного фонду України в Кіровоградській області ЩОДНЯ діють “гарячі” телефонні лінії. Фахівці управління обслуговування громадян за номерами (0522) 33-04-41, 050-874-28-63, 097-988-98-68 оперативно нададуть вичерпну інформацію з питань пенсійного та соціального спрямування.

 

ВИПЛАТА ПЕНСІЇ ДЛЯ ВПО

ПІСЛЯ 31 БЕРЕЗНЯ 2024 РОКУ ПРОДОВЖУЄТЬСЯ, ЯКЩО...

 

Для довідки

Постанова Кабінету Міністрів України від 05.11.2014 № 637 “Про здійснення соціальних виплат внутрішньо переміщеним особам” (зі змінами, внесеними згідно з постановою Кабінету Міністрів України № 837 від 08.08.2023), передбачає, що особи, які взяті на облік як внутрішньо переміщені особи (далі - ВПО) до 24.02.2022 та які одержують пенсію через поточний рахунок в АТ “Ощадбанк”, мали пройти фізичну ідентифікацію для подальшого нарахування пенсійної виплати у квітні. Особам, які з тих чи інших причин не встигли пройти фізичну ідентифікацію, виплата пенсії призупинена.

Як поновити виплату пенсії?

“Виплата пенсій після 31 березня продовжується у разі проходження фізичної ідентифікації та здійснюється незалежно від виду пенсії та способу фізичної ідентифікації”, - запевнила очільниця головного управління Пенсійного фонду України в Кіровоградській області Наталія Сімонян.

Для поновлення виплати пенсії ви можете обрати один із способів проходження фізичної ідентифікації, який максимально зручний та доступний для вас, зокрема:

- особисто звернутись до територіальних органів Пенсійного фонду України або до установ АТ “Ощадбанк”;

- дистанційно - авторизуватись в особистому електронному кабінеті на вебпорталі електронних послуг Пенсійного фонду України за допомогою віддаленого кваліфікованого електронного підпису “Дія.Підпис” (“Дія ID”), створеного за допомогою мобільного додатка Єдиного державного вебпорталу електронних послуг, або за допомогою відеоконференцзв’язку, проведеного територіальними органами ПФУ;

Важливо! Якщо особа тимчасово проживає за межами України, необхідно звернутись до закордонної дипломатичної установи України, яка засвідчить, що особа жива та видасть документ в установленому порядку.

Одним із способів ідентифікації також є одержання Пенсійним фондом України інформації про зміну місця проживання ВПО протягом останніх шести місяців шляхом інформаційного обміну між ПФУ та ДП “Інформаційно-обчислювальний центр Міністерства соціальної політики”.

Варто зазначити!

Після проходження ідентифікації пенсія буде виплачена за всі місяці, за які особа не отримувала її у зв’язку з непроходженням ідентифікації.

 

СТРАХУВАЛЬНИКИ ОБЛАСТІ СПЛАТИЛИ 1,8 МЛРД ГРН ЄСВ

 

За інформацією Державної податкової служби у Кіровоградській області, станом на 01 квітня 2024 року на обліку перебуває понад 31 тис. юридичних осіб та 39 тис. фізичних осіб - підприємців.

Протягом І кварталу 2024 року страхувальники сплатили єдиний соціальний внесок на загальнообов’язкове державне соціальне страхування (далі - ЄСВ) у розмірі 1,8 млрд грн. Зокрема, фізичні особи сплатили - 68,1 млн грн, а надходження із заробітної плати найманих працівників склали - 1,2 млрд грн.

Головне управління на постійній основі здійснює превентивні заходи щодо виявлення та попередження фактів порушень законодавства про оплату праці. Так, протягом І кварталу 2024 року направлені матеріали до соціальних партнерів щодо 1144 платників (стосовно 3968 застрахованих осіб), що мали в звітності ознаки порушення законодавства в частині нарахування заробітної плати менше мінімального розміру.

Нагадуємо, що з 01 квітня 2024 року збільшився розмір єдиного соціального внеску, оскільки розмір мінімальної заробітної плати становить 8000 тис. грн (відповідно й мінімальний розмір єдиного внеску становитиме 1760 грн, а максимальний - 26400 грн).

Для того, щоб перевірити сплату ЄСВ, застрахованій особі не обов’язково звертатись до сервісного центру, ця послуга доступна дистанційно - через вебпортал електронних послуг Пенсійного фонду України. Довідка ОК-5 / ОК-7 згенерується протягом кількох хвилин. Для цього потрібно лише авторизуватись на вебпорталі дивіться за посиланням:
https://www.facebook.com/photo.php?fbid=708792908101647&set=pb.100069128323212.-2207520000&type=3  

 

ЗАРАХУВАННЯ ДО СТРАХОВОГО СТАЖУ ПЕРІОДІВ НАВЧАННЯ

 

Як обчислюється страховий стаж?

Наразі страховий стаж обчислюється територіальними органами Пенсійного фонду України за даними, що містяться в системі персоніфікованого обліку, про сплату страхових внесків в сумі, не меншій, ніж мінімальний страховий внесок.

За періоди до впровадження системи персоніфікованого обліку стаж обчислюється на підставі документів та в порядку, визначеному законодавством, що діяло до набрання чинності Законом України “Про загальнообов’язкове державне пенсійне страхування” (до 01.01.2004), а також даних, включених на підставі цих документів до реєстру застрахованих осіб Державного реєстру загальнообов’язкового державного соціального страхування.

Навчання до 2004 року...

Раніше діючим законодавством було передбачено, що до стажу роботи зараховується, зокрема, навчання лише за денною формою у вищих і середніх спеціальних навчальних закладах, в училищах і на курсах по підготовці кадрів, підвищенню кваліфікації та перекваліфікації, в аспірантурі, докторантурі і клінічній ординатурі.

Тож, якщо час навчання до 2004 року підтверджується дипломами, посвідченнями, свідоцтвами, довідками та іншими документами, що видані на підставі архівних даних і містять відомості про періоди навчання, а також на підставі запису в трудовій книжці про період навчання з посиланням на дату, номер та найменування відповідного документа (диплом, атестат, свідоцтво тощо), то такий період можливо зарахувати до страхового стажу. 

Навчання після 2004 року...

Період навчання після 2004 року також може бути зарахований до страхового стажу за умови сплати особою за цей період добровільних внесків, передбачених договором про добровільну участь у системі загальнообов'язкового державного соціального страхування.

Особи, які досягли 16-річного віку та не належать до кола осіб, які підлягають загальнообов'язковому державному пенсійному страхуванню відповідно до статті 11 Закону України “Про загальнообов’язкове державне пенсійне страхування”, у тому числі особи, які, зокрема, навчаються у вищих навчальних закладах за денною формою навчання, а також в аспірантурі та докторантурі, мають право на добровільну участь у системі загальнообов'язкового державного пенсійного страхування.

 

У ФОКУСІ УВАГИ – БЕЗПЕКА ТА ГІГІЄНА ПРАЦІ

28 квітня –Всесвітній день охорони праці і цьогорічний девіз: “Вплив зміни клімату на безпеку та гігієну праці”. Забезпечення безпечної та здорової праці в умовах зміни клімату – це важливе завдання, яке потребує спільних зусиль, адже зміна погодних умов безпосередньо впливає на сферу праці, особливо на безпеку та здоров’я працівників.

Але зміна клімату, спричинена людиною, є одним з основних факторів, що трансформують світ праці. Забруднення повітря від видобутку вугілля, наприклад, безпосередньо впливає на здоров’я шахтарів, але й також має побічний вплив на здоров’я працівників інших галузей навколо них, а також на здоров’я більшої частини населення. У той час як зростання “зелених” робочих місць і галузей сприятиме розвитку суспільства з низьким рівнем викидів вуглецю і може зменшити небезпечну роботу в таких традиційних галузях, як видобуток корисних копалин, такі робочі місця також можуть призвести до виникнення невідомих ризиків, таких як вплив хімічних речовин у галузі переробки.

Також існують такі професійні ризики, як забруднення повітря, екстремальні погодні явища, тепловий стрес, ультрафіолетове випромінювання, великі промислові аварії, тож окрему увагу необхідно приділити саме підвищеному впливу хімічних речовин.

Крім того, психосоціальні ризики, стрес, пов’язаний з роботою, та неінфекційні захворювання викликають велике занепокоєння для багатьох працівників у всіх частинах світу. Водночас, багато працівників залишаються під загрозою постійних ризиків нещасних випадків, пов’язаних із роботою чи професійних захворювань, і важливо не забувати про ці групи населення, оскільки світ праці продовжує трансформуватися. Необхідно приділяти більше уваги зв’язкам між безпекою та гігієною праці та здоров’ям суспільства, зміцненню здоров’я, профілактиці та лікуванню нових психосоціальних ризиків, порушень психічного здоров’я та неінфекційних захворювань.

Саме з метою привернення уваги суспільства, органів державної влади, суб’єктів господарювання до питань охорони праці, запобігання нещасним випадкам на виробництві та професійним захворюванням, проводять заходи і в Україні, яка підтримує ініціативи Міжнародної організації праці, адже попереду нас чекає багато нових викликів, пов’язаних із питаннями безпеки та гігієни праці.

 

Онлайн-запис на прийом до Пенсійного фонду: 5 локацій на Кіровоградщині

 

Чи знали ви, що не обов’язково чекати на прийом у сервісному центрі, щоб потрапити до фахівця? У кожного є можливість в онлайн-форматі записатися на прийом – на певний час і в певну дату. Які сервісні центри Кіровоградщини пропонують дану послугу та як це зробити?

 “Якщо маєте необхідність проконсультуватися з питань призначення / виплати пенсій, житлових субсидій та пільг чи страхових коштів, але звикли заздалегідь планувати свій час – послуга попереднього онлайн-запису на прийом стане вам у пригоді. Ця послуга доступна для користувачів вебпорталу електронних послуг Пенсійного фонду України”, – запевнила очільниця головного управління Пенсійного фонду України в Кіровоградській області Наталія Сімонян.

Обслуговування громадян органами Пенсійного фонду України здійснюється за принципом екстериторіальності, тобто відвідувачі можуть отримати потрібну послугу незалежно від місця реєстрації чи фактичного проживання. Тож, цінуйте свій час –обирайте дистанційні послуги! І розпочніть з онлайн-запису на прийом, доступний для 5 сервісних центрів, які працюють за адресами:

1. Відділ обслуговування громадян № 1 (сервісний центр): м. Кропивницький, вул. Архітектора Паученка, 41/26.

2. Відділ обслуговування громадян № 2 (сервісний центр): м. Кропивницький, вул. Євгена Маланюка, 15.

3. Відділ обслуговування громадян № 4 (сервісний центр): м. Олександрія, пл. Соборна, 8.

4. Відділ обслуговування громадян № 5 (сервісний центр): м. Світловодськ, вул. Холодноярська, 1-В.

5. Відділ обслуговування громадян № 6 (сервісний центр): м. Знам’янка, вул. Чайковського, 7/55.

Алгоритм запису на прийом онлайн за посиланням: https://www.facebook.com/GUPFU/videos/948276993597666

 

ДО УВАГИ РОБОТОДАВЦІВ: ПОДБАЙТЕ ПРО МАЙБУТНЄ ПРАЦІВНИКІВ – ЗРОБІТЬ ПЕРШИЙ КРОК ДО Е-ТРУДОВОЇ

 

Наразі триває п’ятирічний перехідний період, який завершиться у червні 2026 року, для формування електронних трудових книжок. З часу запровадження обліку трудової діяльності працівників у електронному вигляді страхувальниками області до Пенсійного фонду України подано скан-копії паперових трудових книжок та інших документів про страховий стаж щодо майже 61 тис. працівників. Тобто лише третина працівників регіону має актуалізовану електронну трудову.

З огляду на сплив більше половини перехідного періоду та з метою планомірного процесу подання скан-копій документів у межах граничного терміну рекомендуємо всім роботодавцям активізувати роботу щодо передачі Пенсійному фонду України скан-копій документів, що містять відомості про страховий стаж працівників.

Нагадуємо!

1. Механізм формування електронної трудової:

страхувальники надають скан-копії паперової трудової книжки та інших документів, які містять відомості про трудовий стаж працівників, до Пенсійного фонд України;

фахівці Пенсійного фонду України оцифровують надану інформацію та вносять її до реєстру застрахованих осіб Державного реєстру загальнообов’язкового державного соціального страхування;

при зверненні у майбутньому за призначенням пенсії всі дані про страховий стаж працівника вже наявні у Пенсійному фонді України.

2. Скан-копії подаються засобами вебпорталу електронних послуг Пенсійного фонду України (portal.pfu.gov.ua) у вигляді копій передбачених законодавством документів, виготовлених шляхом сканування, з обов’язковим накладенням кваліфікованого електронного підпису.

3. Детальні роз’яснення стосовно порядку подання страхувальниками скан-копій документів, які містять відомості про трудовий стаж працівників, оприлюднено на інформаційній сторінці вебпорталу Пенсійного фонду України (pfu.gov.ua):розділ “Послуги”, підрозділ “Як скористатись послугами”, рубрика “Електронна трудова книжка: про що варто знати роботодавцям і працівникам”.

 

ЗБІЛЬШЕНО МІНІМАЛЬНИЙ РОЗМІР ПЕНСІЙ ОСОБАМ З ІНВАЛІДНІСТЮ ВНАСЛІДОК ВІЙНИ

 

Постановою Кабінету Міністрів України від 23 лютого 2024 року № 185 “Про індексацію пенсійних і страхових виплат та додаткових заходів щодо  підвищення рівня соціального захисту найбільш вразливих верств населення у 2024 році” визначено не тільки механізм індексації пенсій та страхових виплат, а й внесено зміни до деяких постанов. Зокрема збільшено мінімальні розміри пенсій особам з інвалідністю внаслідок війни та учасникам бойових дій.

До...

До 01.03.2024 мінімальні розміри пенсій особам з інвалідністю внаслідок війни визначались у залежності від групи інвалідності у відсотках від прожиткового мінімуму для осіб, які втратили працездатність (постанова Кабінету Міністрів України від 28.07.2010 № 656). Зокрема, в особи з інвалідністю внаслідок війни І групи – 650 %, ІІ групи – 525 %, ІІІ групи – 360 %, учасників бойових дій – 210 %.

Після...

З 01 березня 2024 року визначено зазначеній вище категорії осіб у фіксованих розмірах. Зокрема, в особи з інвалідністю внаслідок війни І групи мінімальний розмір пенсії складає 15 347 грн, ІІ групи – 12 396 грн, ІІІ групи – 8 500 грн, учасника бойових дій – 4 958 грн.

Для порівняння

Категорія До 01.03.2024 Після 01.03.2024 Сума збільшення

І групи 13 604,50 грн 15 347 грн +1 742,50 грн

ІІ групи 10 988,25 грн 12 396 грн +1 407,75 грн

ІІІ групи 7 534,80 грн 8 500 грн +965,20 грн

Мінімальний розмір пенсії учасника бойових дій до 01.03.2024 року складав 4 395,00 грн, після 01.03.2024 –4 958 грн (збільшення відбулося на 563,00 грн).

 

Пенсійний фонд України перевіряє видачу “лікарняних”

 

Головне управління Пенсійного фонду України в Кіровоградській області на постійній основі здійснює контроль за обґрунтованістю видачі листків непрацездатності. На що в першу чергу звертають увагу фахівці головного управління при проведенні ризик-орієнтованих підходів моніторингу електронного реєстру листків непрацездатності?

Перевірці підлягають листки непрацездатності:

- сформовані на понад 30 днів;

- якщо за одним випадком тимчасової непрацездатності тривалість тимчасової непрацездатності складає понад 120 календарних днів без огляду медико-соціальної експертизи;

- якщо у зв’язку з вагітністю та пологами тривалість тимчасової непрацездатності не відповідає термінам 14, 56, 70, 90, 126, 140 та 180 календарних днів;

- якщо у зв’язку з ізоляцією від СОVID-19 тривалість тимчасової непрацездатності складає понад 14 календарних днів;

- медичні висновки містять відмітки про наявність алкогольного та/або наркотичного сп’яніння як причини виникнення тимчасової непрацездатності;

- медичні висновки містять відмітки про порушення режиму лікування.

Наголошуємо на дотриманні вимог чинного законодавства щодо формування медичних висновків у закладах охорони здоров’я.

 

При купівлі нерухомості чи автівки необхідно сплачувати збір до Пенсійного фонду України

 

Пенсійний фонд України здійснює облік надходжень з окремих видів господарських операцій. Протягом січня–лютого 2024 року мешканці Кіровоградської області сплатили 15,3 млн грн збору з окремих видів господарських операцій. Від сплати збору при набутті права власності на легкові автомобілі надійшло 11,6 млн грн (за реєстрацію 634 транспортних засобів); при набутті права власності на нерухоме майно – 3,7 млн грн (за нотаріальне посвідчення 1 004 договорів купівлі-продажу нерухомого майна).

Нагадуємо...

Платниками збору на обов’язкове державне пенсійне страхування з операцій з відчуження легкових автомобілів є підприємства, установи та організації всіх форм власності, а також фізичні особи, які набувають право власності на легкові автомобілі, що підлягають першій державній реєстрації в Україні.

Ставка збору вираховується від вартості об’єкта, виходячи з розміру прожиткового мінімуму для працездатних осіб на 01 січня кожного року, в 2024 році це:

3 відсотки – із суми до 499 620,00 грн (165 розмірів прожиткового мінімуму для працездатних осіб (3 028,00 грн);

4 відсотки – із суми понад 499 620,00 до 878 120,00 грн (від 165 до 290 розмірів прожиткового мінімуму для працездатних осіб);

5 відсотків – із суми понад 878 120,00 грн (якщо перевищує 290 розмірів прожиткового мінімуму для працездатних осіб).

При придбаванні (купівлі-продажу) нерухомого майна збір на обов’язкове державне пенсійне страхування з операцій купівлі нерухомого майна сплачується в розмірі 1 % від вартості, вказаної у договорі купівлі-продажу нерухомого майна.

 

ПЕРЕРАХУНОК ПЕНСІЙ З 1 БЕРЕЗНЯ 2024 РОКУ

У ЗВ’ЯЗКУ ЗІ ЗМІНОЮ РОЗМІРУ ПРОЖИТКОВОГО МІНІМУМУ

 

Крім індексації пенсій, з 1 березня 2024 року головним управлінням автоматично проведено перерахунки пенсій та підвищень, розмір яких залежить від прожиткового мінімуму (нагадуємо, з 01.01.2024 розмір прожиткового мінімуму для осіб, які втратили працездатність, зріс із 2 093 грн до 2 361 грн). Тобто у березні пенсіонери області отримають збільшений розмір пенсії з урахуванням і індексації, і перерахунку у зв’язку зі зміною розміру прожиткового мінімуму.

На Кіровоградщині перерахунок проведено 202 740 отримувачам “цивільних” пенсій, з яких підвищення отримали 117 571 пенсіонер. Середній розмір підвищення склав 95,13 грн. Крім того, перераховано 6 275 “військових” пенсій, середній розмір підвищення – 256,64 грн.

Відтепер мінімальний розмір пенсії...

Мінімальний розмір пенсії за віком при наявності у чоловіків 25 років страхового стажу, у жінок – 20  років страхового стажу (якщо пенсія призначена до 01.10.2011) та 35 років страхового стажу у чоловіків та 30 років страхового стажу у жінок (якщо пенсія призначена після 01.10.2011) встановлюється на рівні прожиткового мінімуму для осіб, які втратили працездатність.

Понаднормовий стаж

Доплата за понаднормовий стаж (за кожний повний рік понад 25 (35) років страхового стажу для чоловіків та понад 20 (30) років страхового стажу для жінок розраховується шляхом збільшення на 1 % розміру пенсії, обчисленої відповідно до статті 27 Закону України “Про загальнообов’язкове державне пенсійне страхування”, але не більше 1 % прожиткового мінімуму.

Категорії отримувачів пенсій з урахуванням перерахунку

Також перерахунку з 1 березня 2024 року підлягали пенсії:

- одержувачів пенсій у максимальному розмірі;

- одержувачів пенсій у мінімальному розмірі за “шахтарським” Законом;

- мінімальні пенсії особам з інвалідністю внаслідок війни та учасникам бойових дій;

- мінімальні пенсії сім’ям військовослужбовців у зв’язку з втратою годувальника;

- підвищення та надбавки до пенсій, що розраховуються від прожиткового мінімуму.

Увага! Пенсіонерам, які працюють (провадять діяльність, пов’язану з отриманням доходу, що є базою нарахування єдиного внеску на загальнообов’язкове державне соціальне страхування), такий перерахунок проводиться після звільнення з роботи з урахуванням прожиткового мінімуму для осіб, які втратили працездатність, на дату звільнення з роботи або припинення такої діяльності.

Законодавча база

Перерахунок проведено відповідно до пункту 8 розділу “Прикінцеві положення” Закону України “Про Державний бюджет України на 2024 рік” та на виконання частини 3 статті 42 Закону України “Про загальнообов’язкове державне пенсійне страхування”.

 

НЕЩАСНИЙ ВИПАДОК НА ВИРОБНИЦТВІ: АЛГОРИТМ ДІЙ РОБОТОДАВЦЯ

 

У разі настання нещасного випадку / гострого професійного захворювання (отруєння) роботодавець зобов’язаний дотримуватись певних правил:

- повідомити засобами зв’язку територіальний орган Пенсійного фонду України (далі – Фонд) та Держпраці за місцем настання нещасного випадку (у разі настання нещасного випадку внаслідок події (аварії, катастрофи тощо) під час руху транспортних засобів усіх видів – за місцем реєстрації підприємства (установи, організації)) протягом однієї добита надати на паперовому носії повідомлення не пізніше наступного робочого дня;

- з метою з’ясування ступеня тяжкості травми та ступеня алкогольного сп’яніння потерпілого направити запит до закладу охорони здоров’я;

- у разі віднесення отриманої травми до категорії тяжких узгодити з територіальним органом Держпраці порядок проведення розслідування (спеціальне розслідування чи комісія, створена підприємством).

10 кроків розслідування нещасного випадку (без спеціального розслідування):

1. Не пізніше наступного робочого дня утворити комісію з розслідування нещасного випадку та направити копію наказу до територіального органу Фонду.

2. Протягом 5 робочих днів забезпечити розслідування нещасного випадку, скласти, підписати та надати на затвердження акти за формою Н-1.

3. За потреби продовження розслідування випадку для встановлення обставин і причин його настання:

- не пізніше останнього робочого дня визначеного терміну розслідування отримати з Держпраці письмове погодження;

- видати наказ про продовження розслідування(рекомендовано наступним робочим днем від дати останнього дня визначеного наказом терміну розслідування);

- не пізніше наступного робочого дня надати до територіального органу Фонду копію наказу про продовження розслідування.

4. Протягом 2 робочих днів розглянути і затвердити акти за формою Н-1.

5. Протягом 5 робочих днів після затвердження актів за формою Н-1 організувати формування потрібної кількості копій матеріалів розслідування разом з актами, їх прошиття та нумерацію.

6.Протягом 3 робочих днів після формування матеріалів надіслати розслідування до територіального органу Фонду.

7. Протягом 2 робочих днів після затвердження актів за формою Н-1 видати наказ про вжиття запропонованих комісією заходів щодо запобігання виникнення подібних випадків у визначені в акті строки та направити копію наказу до територіального органу Фонду.

8. По завершенню визначених строків виконання наказу про вжиття запропонованих комісією заходів, інформувати в письмовій формі територіальний орган Фонду про хід їх виконання.

9. Протягом 10 робочих днів після закінчення періоду тимчасової непрацездатності потерпілого скласти відомості про наслідки нещасного випадку та / або гострого професійного захворювання (отруєння), аварії за формою Н-2.

10. Протягом трьох робочих днів надіслати повідомлення за формою Н-2організаціям та особам, яким надсилались акти за формою Н-1.

 

З 1 БЕРЕЗНЯ 2024 РОКУ ВСТАНОВЛЕНО ДОДАТКОВІ ГАРАНТІЇ МІНІМАЛЬНИХ ПЕНСІЙНИХ ВИПЛАТ

 

Крім індексації пенсій, відповідно до постанови Кабінету Міністрів України від 23 лютого 2023 року № 185 “Про індексацію пенсійних і страхових виплат та додаткових заходів щодо підвищення рівня соціального захисту найбільш вразливих верств населення у 2024 році” головним управлінням Пенсійного фонду України в Кіровоградській області було проведено перерахунок пенсійних виплат певним категоріям пенсіонерів.

Доплати до пенсійної виплати (призначеної за нормами Закону “Про загальнообов’язкове державне пенсійне страхування”) здійснили автоматично в залежності від віку пенсіонера та наявного страхового стажу.

Непрацюючі пенсіонери:

1) особам, яким виповнилось 65 років і більше, які не працюють (не є фізичними особами – підприємцями), які мають необхідний страховий стаж (чоловіки – 35 років, жінки – 30 років), встановлюється доплата до пенсійної виплати в сумі, що не вистачає до розміру 3 370,00 грн;

2) особам, незалежно від віку та страхового стажу, які не працюють (не є фізичними особами – підприємцями), встановлюється доплата в сумі, що не вистачає до розміру пенсії 2 725,00 грн.

Незалежно від факту працевлаштування:

1) особам, яким не виповнилось 70 років, які мають необхідний страховий стаж (чоловіки – 35 років, жінки – 30 років), а також особам з інвалідністю І групи незалежно від віку та стажу, встановлюється доплата в сумі, що не вистачає до розміру пенсії 2 980,00 грн;

2) особам у віці від 70 до 80 років, які працюють (є фізичними особами – підприємцями), які мають необхідний страховий стаж (чоловіки – 35 років, жінки – 30 років), встановлюється доплата в сумі, що не вистачає до розміру 3 240,00 грн. Якщо в зазначених осіб страховий стаж становить менше необхідного, то встановлюється доплата в розмірі, пропорційно до наявного стажу виходячи із 3 240 грн;

3) в осіб у віці від 75 років до 80 років при наявності необхідного стажу (чоловіки – 25 років, жінки – 20 років) розмір пенсії не може бути меншим за 3 240,00 грн;

4) особам, яким виповнилось 80 років і більше, які мають необхідний страховий стаж (чоловіки – 25 років, жінки – 20 років), встановлюється доплата в сумі, що не вистачає до розміру 3 370,00 грн.

Увага! Зазначеним вище категоріям громадян у разі встановлення до пенсії надбавки за особливі заслуги, така надбавка виплачуватиметься понад вказаний розмір пенсії.

 

КОМУ ПРОІНДЕКСОВАНО ПЕНСІЮ З 1 БЕРЕЗНЯ 2024 РОКУ?

Відповідно до частини 2 статті 42 Закону України “Про загальнообов’язкове державне пенсійне страхування” з 01 березня 2024 року проведена індексація пенсій. Індексація проведена із застосуванням коефіцієнта збільшення показника середньої заробітної плати (доходу) в Україні, з якої сплачено страхові внески, та який враховується для обчислення пенсії, в розмірі 1,0796.

Перша категорія пенсіонерів, яким проіндексовано пенсії: одержувачі пенсій за віком, по інвалідності, у зв’язку з втратою годувальника відповідно до Закону України “Про загальнообов’язкове державне пенсійне страхування”. З 1 березня 2024 року їхня проіндексована заробітна плата для обчислення пенсії становитиме 7 994,47 грн.

Друга категорія: одержувачі пенсій за вислугу років, по інвалідності та у зв’язку з втратою годувальника відповідно до Закону України “Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб”, пенсія яким була призначена до 1 січня 2024 року.

На 7,96 % збільшується їхній основний розмір пенсії (без урахування надбавок, підвищень, інших доплат до пенсії). При цьому сума індексації встановлюється додатково до щомісячної доплати до пенсії (2 000 грн), передбаченої постановою Кабінету Міністрів України від 14.07.2021 № 713, якщо ця доплата станом на 1 березня 2024 року виплачується пенсіонеру.

Третя категорія: одержувачі пенсій по інвалідності та у зв’язку з втратою годувальника відповідно до Закону України “Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи”, пенсія яким призначена виходячи з 5-кратного розміру мінімальної заробітної плати (з1 березня 2024 року 5-кратний розмір мінімальної заробітної плати для обчислення пенсій інвалідам-ліквідаторам наслідків аварії на ЧАЕС складає 23 194,04 грн).

Четверта категорія: одержувачі пенсій, призначених відповідно до законів України “Про державну службу”, “Про службу в органах місцевого самоврядування”, “Про статус народного депутата”, “Про наукову і науково-технічну діяльність”. Основний розмір пенсії, призначеної до 31 грудня 2023 року включно (без урахування надбавок, підвищень, пенсії за особливі заслуги перед Україною) теж буде перераховано на коефіцієнт 1,0796.

Важливо!

Якщо у разі проведення індексації пенсії сума збільшення не досягає 100 гривень, встановлюється щомісячна доплата до пенсії в сумі, що не вистачає до 100 грн.

Розмір збільшення в результаті перерахунку не може перевищувати 1 500 грн.

 

Ідентифікація пенсіонерів з числа ВПО

 

Постановою Кабінету Міністрів України від 05.11.2014 № 637 “Про здійснення соціальних виплат внутрішньо переміщеним особам” для осіб, які до 24.02.2022 набули статусу внутрішньо переміщеної особи (далі – ВПО), визначено обов’язок кожні три або шість місяців проходити фізичну ідентифікацію в АТ “Ощадбанк”.

Водночас, в період дії карантинних заходів (з 12.03.2020 до 01.07.2023) така ідентифікація не проводилась.

Для отримання виплат у 2024 році особи з числа ВПО мають пройти ідентифікацію в АТ “Ощадбанк”або в органах Пенсійного фонду України до 31 березня 2024 року (Постанова Уряду від 08.08.2023 № 837 “Про внесення змін до постанов Кабінету Міністрів України від 30 серпня 1999 р. № 1596 і від 05 листопада 2014 р. № 637”).

Способи проведення ідентифікації

- Звернутися особисто до відділення АТ “Ощадбанк” або до будь-якого зручного сервісного центру Пенсійного фонду України з документом, який посвідчує особу (паспорт громадянина України).

- Через особистий кабінет на вебпорталі електронних послуг Пенсійного фонду України за допомогою віддаленого кваліфікованого електронного підпису “Дія.Підпис” (“Дія ID”), створеного за допомогою мобільного додатка Єдиного державного вебпорталу електронних послуг.

- Якщо пенсіонер з числа ВПО перебуває за кордоном – у закордонній дипломатичній установі України необхідно отримати документ, який посвідчує, що фізична особа є живою. Документ разом із заявою про проходження ідентифікації (довільної форми) слід направити до територіального органу Пенсійного фонду України, де пенсіонер перебуває на обліку. Оригінал документа разом із заявою можна направити засобами поштового зв’язку або в сканованому вигляді – через вебпортал електронних послуг Пенсійного фонду України з використанням засобів кваліфікованого електронного підпису.

- За допомогою відеоконференцзв’язку в територіальному органі Пенсійного фонду України (подати заяву необхідно до 15 березня через https://portal.pfu.gov.uaабо за телефоном 0800-503-753).

*У разі необхідності під час проведення процедури відеоідентифікації можуть бути залучені перекладачі жестової мови.

 

Всесвітній день охорони праці: цінність результатів будь-якої трудової діяльності не може бути вище цінності здоров’я та життя працівника

 

Проблеми незадекларованої праці, виробничого травматизму в умовах повномасштабної війни наносять невиправної шкоди обороноздатності країни та економіці. Подолати ці явища самостійно не під силу жодному державному органу. Тільки поєднавши зусилля  всіх сторін соціального діалогу можливо досягти прогресу у зниженні рівня незадекларованої праці та травматизму на виробництві.

Які кроки здійснюють сторони соціального діалогу для їх подолання?Протягом останніх років на майданчику, створеному Державною службою України з питань праці та сторін соціального діалогу, до складу яких входить Пенсійний фонд України, функціонує Міжвідомча робоча група з питань розробки узгодження спільних дій щодо зменшення рівня незадекларованої праці, попередження виробничого травматизму та професійних захворювань.

На засіданні Міжвідомчої робочої групи з питань узгодження спільних дій щодо зменшення рівня незадекларованої праці, у тому числі у неформальному секторі економіки, та виробничого травматизму і напрацювання шляхів їх реалізації затверджено Національний план спільних заходів щодо зниження рівня незадекларованої праці та виробничого травматизму на 2024 рік.

 Особлива увага...

...приділена питанням безпеки та здоров’я працівників на роботі, підвищенню якості розслідування нещасних випадків, запобіганню прихованому виробничому травматизму, сприянню створення на рівні роботодавців здорових умов праці для зміцнення психічного здоров’я працівників та підвищення обізнаності суспільства з питань безпечної організації роботи.

Також на засіданні Міжвідомчої робочої групи  затверджено План заходів з відзначення Дня охорони праці у 2024 році, складений на підставі пропозицій членів робочої групи.

Що передбачає План заходів з відзначення Дня охорони праці у 2024 році?

Проведення низки заходів, спрямованих на підвищення рівня обізнаності суспільства з питань охорони праці, зокрема, проведення онлайн-конкурсу “Мистецтво безпеки праці”, інформаційних кампаній, масових заходів круглого столу тощо.

У сучасних умовах саме соціальний діалог є важливим інструментом реалізації політики держави у сфері праці та безпеки праці, засобом попередження та розв’язання соціальних конфліктів, сприяє підвищенню прозорості процесу прийняття рішень, врахуванню пропозицій формальних і неформальних сторін. Співпраця між сторонами соціального діалогу дозволяє досягати гармонії між соціально-економічними інтересами різних груп у сфері безпеки праці для формування більш справедливого та стабільного суспільства.

 

ВСТАНОВЛЕНО ІНВАЛІДНІСТЬ - МАЄТЕ ПРАВО НА ПЕНСІЮ

 

Яка підстава для призначення пенсії по інвалідності?

Підставою для призначення пенсії по інвалідності, на відміну від пенсій за віком, є чітко виражена непрацездатність громадянина. Пенсія по інвалідності призначається лише після перевірки та оцінки медичним органом стану здоров’я особи та індивідуальної працездатності.

Якщо особі встановлена група інвалідності, вона має право звернутися до органів Пенсійного фонду України. Законом України “Про загальнообов’язкове державне пенсійне страхування” (далі – Закон) визначено порядок та умови обчислення пенсій по інвалідності. Залежно від ступеня втрати працездатності визначені три групи інвалідності.

Причина, група, час настання інвалідності, строк, на який установлюється інвалідність, визначаються органом медико-соціальної експертизи згідно із законодавством. Пенсія по інвалідності призначається на весь строк встановлення інвалідності. Особам, які досягли пенсійного віку, пенсії по інвалідності призначаються довічно. Пенсія по інвалідності призначається незалежно від того, коли настала інвалідність: у період роботи, до влаштування на роботу чи після припинення роботи.

Станом на 01.01.2024 року на обліку в головному управлінні перебуває понад 31 тис. отримувачів даного виду пенсії.

Важлива наявність страхового стажу

Статтею 32 Закону передбачено, що особи, яким установлено інвалідність, мають право на пенсію по інвалідності, залежно від групи інвалідності, за наявності такого страхового стажу на час настання інвалідності або на день звернення за пенсією:

для осіб з інвалідністю I групи: до досягнення особою 25 років включно – 1 рік; від 26 років до досягнення особою 28 років включно –2 роки; від 29 років до досягнення особою 31 року включно – 3 роки; від 32 років до досягнення особою 34 років включно – 4 роки; від 35 років до досягнення особою 37 років включно – 5 років; від 38 років до досягнення особою 40 років включно – 6 років; від 41 року до досягнення особою 43 років включно – 7 років; від 44 років до досягнення особою 48 років включно – 8 років; від 49 років до досягнення особою 53 років включно – 9 років; від 54 років до досягнення особою 59 років включно – 10 років; для осіб з інвалідністю II та III груп: до досягнення особою 23 років включно – 1 рік; від 24 років до досягнення особою 26 років включно – 2 роки; від 27 років до досягнення особою 28 років включно – 3 роки; від 29 років до досягнення особою 31 року включно – 4 роки; від 32 років до досягнення особою 33 років включно – 5 років; від 34 років до досягнення особою 35 років включно – 6 років; від 36 років до досягнення особою 37 років включно – 7 років; від 38 років до досягнення особою 39 років включно – 8 років; від 40 років до досягнення особою 42 років включно – 9 років; від 43 років до досягнення особою 45 років включно – 10 років; від 46 років до досягнення особою 48 років включно – 11 років; від 49 років до досягнення особою 51 року включно – 12 років; від 52 років до досягнення особою 55 років включно – 13 років; від 56 років до досягнення особою 59 років включно – 14 років.

Для окремих категорій - інші вимоги щодо наявного страхового стажу

Особи, яким установлено інвалідність після досягнення пенсійного віку, передбаченого статтею 26 Закону, мають право на пенсію по інвалідності за наявності страхового стажу, зазначеного в абзаці першому частини першої статті 26 цього Закону (15 років).

Якщо інвалідність настала в період проходження строкової військової служби або внаслідок поранення, каліцтва, контузії чи інших ушкоджень здоров’я, одержаних під час участі у масових акціях громадського протесту в Україні з 21.11.2013 по 21.02.2014 за євроінтеграцію та проти режиму Януковича (Революції Гідності), у особи, яка звернулася за медичною допомогою у період з 21.11.2013 по 30.04.2014, то пенсія по інвалідності призначається особі незалежно від наявності страхового стажу.

Дата призначення пенсії

Для того, щоб пенсія по інвалідності була призначена з дня встановлення інвалідності, заяву про призначення пенсії слід подати до будь-якого територіального органу Пенсійного фонду України не пізніше трьох місяців з дня встановлення інвалідності. Якщо особа з інвалідністю подає заяву про призначення пенсії після спливу трьох місяців з дня встановлення інвалідності – пенсія призначається з дня звернення.

 

ХТО МАЄ ПРАВО НА ВИПЛАТУ НЕДООТРИМАНОЇ ПІЛЬГИ / СУБСИДІЇ?

 

Недоотримані кошти житлової субсидії / пільги може отримати інший член домогосподарства.

У зв’язку зі смертю одержувача житлової субсидії суми призначеної, але не виплаченої субсидії / пільги виплачуються одному з членів домогосподарства, з урахуванням яких призначалася субсидія. Особа має право звернутися з відповідною заявою протягом трьох місяців після смерті одержувача до органів Пенсійного фонду України.

У разі смерті пільговика, якому нараховано пільги у грошовій готівковій формі, члени сім’ї померлого, на яких поширювалися пільги, можуть отримати кошти, не виплачені у зв’язку із смертю пільговика, на підставі письмового звернення одного із членів сім’ї, не пізніше дати закінчення бюджетного періоду.

До заяви про виплату недоотриманої житлової субсидії чи пільги додаються такі документи: копія свідоцтва про смерть отримувача субсидій/пільг; реквізити банківського рахунку заявника.

Важливо!Виплата за спадкуванням сум призначеної, але не виплаченої у зв’язку зі смертю одержувача субсидії або пільги законодавством не передбачена.

Законодавча база

Пункт 3 Положення про Порядок призначення житлових субсидій на житлово-комунальні послуги і придбання скрапленого газу, твердого та рідкого пічного побутового палива затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 21.10.1995 № 848 “Про спрощення порядку надання населенню субсидій для відшкодування витрат на оплату житлово-комунальних послуг, придбання скрапленого газу, твердого та рідкого пічного побутового палива” та пункт 14-1 Порядку надання пільг на оплату житлово-комунальних послуг, придбання твердого пічного побутового палива і скрапленого газу у грошовій формі, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 17.04.2019 № 373 “Деякі питання надання житлових субсидій та пільг на оплату житлово-комунальних послуг, придбання твердого палива і скрапленого газу у грошовій формі”.

 

Пільги на ЖКП - 2024

 

У пільговиків, які протягом минулого року одержували пільгу з урахуванням доходу, право на виплату закінчилось 31 грудня 2023 року (Порядок надання пільг окремим категоріям громадян з урахуванням середньомісячного сукупного доходу сім’ї, затверджений постановою Кабінету Міністрів України від 04.06.2015 № 389).

Умови отримання пільги

Із січня 2024 року право на отримання пільг по оплаті житлово-комунальних послуг буде визначено органами Пенсійного фонду України відповідно до доходів, які були отримані сім’єю пільговика за період з липня по грудень 2023 року.

У зв’язку з тим, що квартальний звіт подається страхувальниками протягом 40 календарних днів після закінчення звітного кварталу, необхідні відомості про дохід сім’ї пільговика надійдуть до Фонду в лютому. Після цього буде розраховано пільгу на новий період.

Звертатися до ПФУ чи ні?

Право отримання пільг на новий період з січня 2024 року буде визначено автоматично. Пільговику додатково звертатись до органу Фонду не потрібно, крім випадку, коли у пільговика відбулись зміни (у складі сім’ї, місці проживання, переліку послуг, на які призначено пільги, закінчення терміну дії пільгового посвідчення або подання заяви на придбання твердого палива та скрапленого газу, яка подається щороку).

 

Як отримати довідку про розмір пенсії?

Довідку про розмір пенсії можна отримати в паперовій або електронній формі.

Паперова довідка

Щоб отримати паперову формі довідки про розмір пенсії, необхідно звернутися до будь-якого сервісного центру.

Застрахована особа / пенсіонер може отримати довідку при особистому зверненні за умови пред’явлення паспорта (іншого документа, що посвідчує особу), документа, який підтверджує реєстраційний номер облікової картки платника податків або право здійснювати будь-які платежі за серією та / або номером паспорта, чи пенсійного посвідчення.

Якщо застрахована особа / пенсіонер не має змоги особисто звернутися до сервісного центру, довідку про розмір пенсії може отримати представник застрахованої особи чи страхувальника–за умови пред’явлення документів, що посвідчують особу представника та її повноваження діяти від імені особи, яку він представляє, а також засвідчених копій документів, що дають змогу територіальному органу Пенсійного фонду України ідентифікувати застраховану особу, страхувальника.

У разі, якщо застрахованою особою / пенсіонером є неповнолітня або недієздатна особа чи особа, цивільна дієздатність якої обмежена, – паперову форму довідки можуть отримати батьки, опікун, піклувальник (законний представник), представник закладу, який здійснює опіку та піклування, за умови пред’явлення документів, що дають змогу територіальному органу Пенсійного фонду України ідентифікувати застраховану особу та її законного представника чи піклувальника або представника закладу, який здійснює опіку та піклування, а також документів, що підтверджують статус законного представника застрахованої особи чи її піклувальника або представника закладу, який здійснює опіку та піклування (відповідне посвідчення, свідоцтво про народження, рішення суду тощо).

Довідка в електронній формі

Для отримання довідки про розмір пенсії в електронній формі застрахованій особі / пенсіонеру необхідно здійснити вхід на вебпортал електронних послуг Пенсійного фонду України (https://portal.pfu.gov.ua),за допомогою кваліфікованого електронного підпису або авторизації засобами Інтегрованої системи електронної ідентифікації (ID.GOV.UA)увійти до особистого кабінету, обрати опцію “Запит на отримання електронних документів” та заповнити поля форми запиту. Відповідь на запит надійде у розділ “Мої звернення”.

 

Створення безпечних та нешкідливих умов праці на підприємствах Кіровоградської області - запорука ефективного функціонування системи управління

 

Одним із напрямків роботи фахівців головного управління Пенсійного фонду України в Кіровоградській області є розповсюдження та популяризація серед роботодавців та найманих працівників підприємств та установ позитивного досвіду ефективного функціонування системи управління охороною праці.

У Кіровоградській обласній бібліотеці для юнацтва ім. Є. Маланюка, основним видом діяльності якої є обслуговування користувачів бібліотеки, надання культурних послуг громаді, створена постійно діюча система управління охороною праці.

Керівництво роботою з управління охороною праці та відповідальність за її функціонування покладено на відповідальну особу з охорони праці заступника директора з загальних питань, яка має багаторічний досвід роботи з питань охорони праці (далі - фахівець з охорони праці).

Фахівець з охорони праці установи виконує посадові обов’язки відповідно до вимог Типового положення про службу охорони праці і керується у своїй діяльності Законом України “Про охорону праці”, надає працівникам установи консультації з питань охорони праці, організовує контролює своєчасність проведення навчання, всіх видів інструктажу з охорони праці, а також дотримання працівниками вимог інструкцій з охорони праці по професіях та видам робіт, актів з охорони праці, що діють у межах установи та розділу “Охорона праці” колективного договору.

Фахівець служби охорони праці здійснює поточні перевірки стану охорони праці у підрозділах установи, обстежує об’єкти та оглядає робочі місця. У разі  виявлених порушень вимог охорони праці ухвалюються відповідні рішення та розробляються заходи, спрямовані на їх усунення.

На оперативних нарадах та зборах трудового колективу розглядаються питання про стан охорони праці, доводиться до відома працюючих інформація щодо обставин та причин виробничого травматизму на інших підприємствах регіону.

Відповідно до статті 13 Закону України “Про охорону праці”, на підприємстві забезпечено функціонування системи управління охороною праці, зокрема, розроблені та затверджені положення, інструкції, акти з охорони праці, що діють у межах установи.

При розробці інструкцій з охорони праці для професій та видів робіт враховані всі технічні операції робочого процесу та вимоги діючих законодавчих і нормативно-правових актів з охорони праці, технічної документації тощо.

Працівники під час прийняття на роботу і в процесі роботи проходять інструктажі з питань охорони праці, надання першої домедичної допомоги потерпілим, а також правил поведінки та дій при виникненні аварійних ситуацій, пожеж і стихійних лих.

Порядок організації та проведення навчання з охорони праці в установі здійснюється відповідно до Положення про порядок проведення навчання та перевірки знань з охорони праці, розроблено на основі НПАОП 0.00-4.12-05 “Типове положення про порядок проведення навчання і перевірки знань з питань охорони праці”.

Відповідно до НПАОП 0.00-4.12-05 ряд співробітників установи періодично раз на три роки проходить навчання та перевірку знань з загальних питань охорони праці в навчальному центрі.

Організацію навчання і перевірки знань з питань охорони праці працівників, у тому числі під час професійної підготовки, перепідготовки та підвищення кваліфікації в установі, здійснюють відповідно до п.3.3 “Типового положення про порядок проведення навчання і перевірки знань з питань охорони праці”.

Перевірка знань з питань охорони праці здійснюється спеціальною комісією з перевірки знань з питань охорони праці (далі - комісія) установи. Склад цієї комісії затверджено наказом роботодавця. Головою комісії призначено заступника керівника, до службових обов’язків якої входить організація роботи з охорони праці.

До складу комісії входять представник юридичної служби, представник первинної профспілкової організації підприємства та уповноважена найманими працівниками особа з питань охорони праці.

Фахівець з охорони праці установи проводить тренінги та навчання для працівників установи.

Навчання та інструктажі з охорони праці проводяться у вигляді аудіо- та відеороликів, що дуже зручно для засвоєння інформації стосовно запобігання травматизму на виробництві. Після проходження навчання обов’язково проводиться іспит, у вигляді тестування з оцінювання знань.

У ході навчання, на практиці застосовують навички з надання першої домедичної допомоги. Інсценування нещасних випадків, стресові ситуації, такі як вимкнення світла та зупинка кровотечі, це все важливо для здачі іспиту з надання домедичної допомоги.

Фахівець з охорони праці установи співпрацює з уповноваженими спеціалістами з охорони праці головного управління Пенсійного фонду України в Кіровоградській області під час проведення профілактичної роботи, звертається за консультаціями щодо удосконалення системи управління охороною праці підприємства для її більш ефективного функціонування.

“Щоденна системна робота зі створення ефективного функціонування надає можливість звести до мінімуму реалізацію ризиків настання нещасних випадків, запобігти професійним захворюванням та зберегти життя/здоров’я працівників установи”, - резюмувала представниця Фонду.

 

У 2024 році збільшено розміри страхових виплат

 

Нагадуємо, що нарахування щомісячних страхових виплат, які призначені у січні 2024 року, буде проведено у наступному місяці (лютий 2024 року). Тож, які розміри сум взяті за основу для розрахунку для осіб, які матимуть на них право у січні 2024 року?

Як відомо, з 1 січня 2024 року змінились розміри мінімальної та максимальної страхової виплати, які встановлюються відповідно до статті 36 Закону України “Про загальнообов’язкове державне соціальне страхування”, а саме,сума щомісячної страхової виплати встановлюється відповідно до ступеня втрати працездатності (у відсотках) та виходячи із середньомісячної заробітної плати особи (потерпілого) до моменту втрати працездатності. Наприклад, для потерпілих, у яких право на ці виплати настане після 1 січня 2024 року:

- мінімальний розмір призначеної щомісячної страхової виплати в перерахунку на 100 відсотків втрати професійної працездатності не може бути меншим за мінімальну заробітну плату – 7 100 грн;

- максимальний розмір щомісячної страхової виплати не може перевищувати чотири мінімальні заробітні плати – 28 400 грн (7 100 грн х 4).

 

Які категорії пенсіонерів з 1 січня отримуватимуть більшу пенсію?

Законом України “Про державний бюджет України на 2024 рік” передбачено підвищення у 2024 році розмірів прожиткового мінімуму та розмірів мінімальної заробітної плати.

Так, розмір мінімальної заробітної плати з 1 січня 2024 року становить 7100 грн, а з 1 квітня 2024 року – 8000 грн (у 2023 році – 6700 грн). Цей показник впливає на розмір пенсії осіб, які досягли 65-річного віку та мають необхідний страховий стаж.

Отже, перерахунок пенсії пенсіонерам 65+

Головним управлінням Пенсійного фонду України в Кіровоградській області з 1 січня 2024 року проведено перерахунок пенсій особам, які досягли 65-річного віку та мають необхідний страховий стаж (30 років –для жінок, 35 років –для чоловіків).

Мінімальний розмір пенсії для таких пенсіонерів становить не менше 40% мінімальної заробітної плати – 2840 грн (7100 грн х 40 %), що більше на 160 грн у порівнянні з 2023 роком (2680 грн).

Перерахунок пенсій проведено 45211 пенсіонерам, підвищення пенсії відбулось у 1101 пенсіонера.

В інших пенсіонерів, у яких не збільшився розмір пенсії в результаті проведеного перерахунку, відбувся перерозподіл складових пенсійної виплати, які сумарно перевищують 2840 грн.

Збільшення розміру щомісячної грошової виплати особам, які мають особливі заслуги перед Батьківщиною

Додатково зазначаємо, що внаслідок підвищення мінімальної заробітної плати з 1 січня 2024 року збільшиться й розмір щомісячної грошової виплати особам, які мають особливі заслуги перед Батьківщиною відповідно до Закону України “Про щомісячну грошову виплату деяким категоріям громадян” (Герої України, повні кавалери орденів Богдана Хмельницького, княгині Ольги та “За мужність”).

Відповідно до Закону України “Про державний бюджет України на 2024 рік” змінився також розмір прожиткового мінімуму для осіб, які втратили працездатність, – 2361 грн (у 2023 році – 2093 грн) і розмір прожиткового мінімуму на одну особу в розрахунку на місяць – 2920 грн (у 2023 році – 2589 грн). Це зумовило зміну розміру пенсії почесним донорам.

Перерахунок пенсії почесним донорам

Проведено перерахунок пенсії 1215 отримувачам, які мають звання почесного донора. Розмір підвищення становить 292,20 грн (2920 грн х 10%), що більше у порівнянні з 2023 роком на 33,30 грн (258,90 грн).

Наголошуємо, що всі зазначені перерахунки проведені в автоматичному режимі і не потребують особистого звернення пенсіонерів до сервісних центрів.

Водночас, пунктом 8 розділу “Прикінцеві положення” Закону України “Про державний бюджет України на 2024 рік” встановлено, що перерахунок пенсій, надбавок, підвищень та інших доплат до пенсії, який здійснюється з урахуванням розміру прожиткового мінімуму для осіб, які втратили працездатність, встановленого на 1 січня 2024 року, проводиться з 1 березня 2024 року разом зі щорічною індексацією пенсій, передбаченою частиною другою статті 42 Закону України “Про загальнообов’язкове державне пенсійне страхування”.

Тобто, перерахунок раніше призначених пенсій, виходячи з нового розміру прожиткового мінімуму для осіб, які втратили працездатність (2361 грн) буде проведено з 1 березня 2024 року.

У разі первинного призначення пенсії з 1 січня 2024 року до 1 березня 2024 року при її обчисленні застосовується розмір прожиткового мінімуму для осіб, які втратили працездатність, визначеного станом на 1 січня 2024 року (2361 грн).

 

Запрошуємо взяти участь в опитуванні та допомогти підвищити рівень відкритості органів виконавчої влади

 

На сьогодні популяризація відкритих даних – одне із пріоритетних завдань Пенсійного фонду України, що має на меті побудувати ефективну комунікацію між громадянами, органами влади, бізнесом, зробити діяльність Пенсійного фонду України більш прозорою та максимально залучити громадськість до процесів державотворення.

Пропонуємо долучитись до онлайн-опитування, яке буде проходити з 16 січня по 29 січня 2024 року, щодо проведення інформаційного аудиту головного управління Пенсійного фонду України в Кіровоградській області.

В подальшому результати опитування будуть використані для покращення рівня відкритості пріоритетних сфер діяльності головного управління Пенсійного фонду України в Кіровоградській області та викладені у формі відкритих даних на Єдиному державному вебпорталі відкритих даних та на інформаційній сторінці головного управління Пенсійного фонду України в Кіровоградській області на вебпорталі Пенсійного фонду України.

Візьміть участь в опитуванні, перейшовши за посиланням: https://forms.gle/AVcjKczUEequgn9a9 .

 

Соціальні внески - 2024: скільки коштує місяць страхового стажу?

 

Страховий стаж - це період, протягом якого особа підлягає загальнообов’язковому державному пенсійному страхуванню і за який щомісяця сплачено страхові внески (22% від офіційно нарахованої заробітної плати).

Щороку мінімальний і максимальний розміри страхових внесків змінюються, адже змінюється розмір мінімальної заробітної плати.

Як зміниться мінімальна заробітна плата протягом 2024 року

Відповідно до статті 8 Закону України “Про Державний бюджет України на 2024 рік” розмір мінімальної заробітної плати змінюється двічі:

з 01 січня – 7100 грн;

з 01 квітня – 8100 грн.

Як зміниться мінімальний та максимальний розмір єдиного соціального внеску (далі – ЄСВ) протягом 2024 року

Мінімальний та максимальний розміри ЄСВ в розрахунку за місяць, який визначається як 22% від суми офіційно нарахованої заробітної плати, у 2024 році становлять:

з 01 січня –1562 грн (мінімальний розмір) та 23430 грн (максимальний розмір);

з 01 квітня –1760 грн (мінімальний розмір) та 26400 грн (максимальний розмір).

 

Довідково: максимальна база для нарахування ЄСВ - 15 мінімальних заробітних плат.

Варто зазначити!

Сума добровільних пенсійних внесків та сума доплати до мінімального страхового внеску також розраховується виходячи з суми мінімального ЄСВ на момент сплати.

 

ЩО ВАРТО ЗНАТИ ПРО ВИХІД НА ПЕНСІЮ У 2024 РОЦІ?

Пенсія за віком призначається після досягнення особою 60-річного віку та за наявності необхідного страхового стажу, що визначено статтею 26 Закону України “Про загальнообов’язкове державне пенсійне страхування”.

Саме набутий страховий стаж є однією із головних підстав для призначення або відмови у призначенні такого виду пенсії.

У 2024 році право на пенсію за віком матимуть особи, які досягли 60 років та мають не менше 31 року страхового стажу.

Чи можна претендувати у 2024 році на пенсію за віком, якщо страхового стажу менше?

Так! Особи, які досягли 63 років зможуть вийти на пенсію за віком за наявності страхового стажу від 21 до 31 року, а особи, які досягли 65 років, – за наявності страхового стажу від 15 до 21 року.

Нагадуємо!

Тривалість страхового стажу, що дає право виходу на пенсію, щороку зростатиме. Так триватиме до 2028 року. У 2028 році особі для виходу на пенсію у 60 років потрібно буде мати не менше 35 років страхового стажу.

Збір при купівлі авто - 2024

 

Хто сплачує збір?

Платниками збору при набутті права власності на легкові автомобілі є підприємства, установи та організації незалежно від форми власності, фізичні особи, які під час першої реєстрації автомобіля в Україні повинні сплачувати обов’язковий платіж до Пенсійного фонду України - збір на обов’язкове державне пенсійне страхування з операцій з відчуження легкових автомобілів.

Яку сума треба сплатити?

Згідно з Законом України “Про Державний бюджет України на 2024 рік” з 01 січня 2024 року встановлено прожитковий мінімум для працездатних осіб у розмірі 3028,00 грн, з якого залежно від вартості легкового автомобіля сплачується ставка збору:

3 відсотки - якщо вартість легкового автомобіля не перевищує 165 розмірів прожиткового мінімуму для працездатних осіб, встановленого законом на 01 січня звітного року (із суми до 499620,00 грн);

4 відсотки - якщо вартість легкового автомобіля перевищує 165, але не перевищує 290 розмірів прожиткового мінімуму для працездатних осіб, встановленого законом на 01 січня звітного року (із суми понад 499620,00 до 878120,00 грн);

5 відсотків - якщо вартість легкового автомобіля перевищує 290 розмірів прожиткового мінімуму для працездатних осіб, встановленого законом на 01 січня звітного року (із суми понад 878120,00 грн).

Ставка збору на обов’язкове державне пенсійне страхування визначається виходячи з вартості легкового автомобіля без врахування податку на додану вартість (ПДВ), якщо сума такого податку зазначена у документі, який підтверджує вартість автомобіля.

Важливо!

Вартість легкового автомобіля, з якої сплачується збір, визначається відповідно до договору купівлі-продажу, довідки-рахунку торговельних організацій, договору міни, довідки органів митної служби, акту експертної оцінки вартості автомобіля.

При першій державній реєстрації в Україні легкового автомобіля, ввезеного на територію України як гуманітарна допомога, збір на обов’язкове державне пенсійне страхування сплачується на загальних підставах.

Якщо підприємство ліквідоване, хто заплатить працівнику “лікарняний”?

 

У разі ліквідації або реорганізації підприємства, установи чи організації, страхові виплати по тимчасовій втраті працездатності, які настали до ліквідації, здійснює правонаступник, а у разі відсутності правонаступника ‒ територіальний орган уповноваженого органу управління за місцем здійснення обліку ліквідованого підприємства, установи, організації як страхувальника (це передбачено ст. 22 Закону України “Про загальнообов'язкове державне соціальне страхування” від 23.09.1999 №1105-ХІV).

Нагадуємо, що підставою для призначення допомоги по тимчасовій непрацездатності та по вагітності та пологах є сформований на основі медичного висновку про тимчасову непрацездатність листок непрацездатності. Сформований листок непрацездатності надсилається роботодавцю, з яким застрахована особа перебуває у трудових відносинах, через електронний кабінет страхувальника на вебпорталі електронних послуг Пенсійного фонду України.

Тому якщо страхувальник до ліквідації підприємства не оплатив листки непрацездатності працівників, правонаступник в особистому кабінеті на вебпорталі електронних послуг Пенсійного фонду України може сформувати запит до Пенсійного фонду України на створення копії електронного листка непрацездатності як правонаступнику.

У запиті необхідно вказати:

- код ЄДРПОУ страхувальника;

- назву страхувальника;

- КОАТУУ;

- код ЄДРПОУ та назва страхувальника, що припинився;

- зазначити дату початку періоду тимчасової непрацездатності, за який будуть сформовані копії листків непрацездатності.

Після опрацювання та перевірки даного запиту працівниками Пенсійного фонду України потрібно слідкувати за статусом запиту, який може бути “Виконано”, “Відмовлено”, “В роботі”. Якщо статус запиту “Виконано”, будуть створені копії відповідних електронних листків непрацездатності, на підставі яких правонаступник зможе сформувати заяву-розрахунок та здійснити страхові виплати застрахованим особам.

 Чи виплачують пенсії за довіреністю?

 

Виплата пенсії згідно із статтею 47 Закону України “Про загальнообов’язкове державне пенсійне страхування” може проводитися за довіреністю, порядок оформлення і строк дії якої визначається законом. Виплата пенсії за довіреністю здійснюється протягом усього періоду дії довіреності за умови поновлення пенсіонером заяви про виплату пенсії за довіреністю через кожний рік дії такої довіреності.

Після виплати пенсії за довіреністю вперше довіреність на виплату пенсії  вилучається і зберігається в окремій справі у виплатному об’єкті. Якщо виплата пенсії проводиться за довіреністю на вчинення різних правочинів, якою передбачено неодноразове отримання виплат, у виплатному об’єкті зберігається копія такої довіреності.

Якщо довіреність оформлено на строк понад один рік, одержувач після закінчення кожного року дії довіреності повинен особисто звернутись до  органів Пенсійного фонду України із заявою щодо продовження виплати за довіреністю.

Через рік дії довіреності у відомості навпроти прізвища одержувача проставляється відмітка щодо поновлення заяви про виплату пенсії.

За відсутності відповідної відмітки у відомості виплата пенсії за довіреністю, з дати вчинення якої минув один рік і більше, не проводиться.

 

УВАГА! ТРАВМОНЕБЕЗПЕЧНІ ЗИМОВІ ФАКТОРИ

 

Про кожний нещасний випадок потерпілий або працівник, який його виявив, чи інша особа - свідок нещасного випадку повинні негайно повідомити керівника робіт, який безпосередньо здійснює контроль за станом охорони праці на робочому місці, чи іншу особу підприємства і вжити заходів до надання необхідної допомоги потерпілому. Особливо треба бути уважними в зимовий період, адже щорічно реєструється сумна статистика травмувань, пов’язаних з ожеледдю, а також спостерігається зростання виробничого травматизму, серед причин яких слід відмітити дорожньо-транспортні пригоди, внаслідок погіршення погодних умов на дорогах загального користування, падіння працівників при пересуванні залишками опалого листя, під час пересування тротуарами і дорогами населених пунктів та безпосередньо територіями підприємств, які були вкриті снігом, талою кригою, не оброблені відсівом, та внаслідок ожеледиці.

ОТРИМАТИ КОНСУЛЬТАЦІЮ з питань профілактики виробничого травматизму та розслідувань нещасних випадків на виробництві можна за номером 0960448091, або за адресою: м. Кропивницький, проспект Європейський, буд. 11а, кабінет 306.

Головне управління Пенсійного фонду України в Кіровоградській області застерігає працівників щодо безпечного пересування територіями підприємств та населених пунктів.

Щоб зменшити ризик травм в ожеледицю, працівникам слід дотримуватись таких порад https://docs.google.com/document/d/11yiK-X7aTvJkRZLBFMfw03SDsElKzMVy/edit?usp=sharing&ouid=114083525675358086087&rtpof=true&sd=true

Як отримати субсидію внутрішньо переміщеній особі?

Субсидія надається за місцем фактичного проживання внутрішньо переміщеної особи, яке зазначено у довідці внутрішньо переміщеної особи. При цьому укладання договору наймання (оренди) житла не вимагається, а склад домогосподарства зазначається заявником у декларації.

Перелік документів

Для отримання субсидії внутрішньо переміщеній особі необхідно подати наступні документи:

заява про призначення субсидії;

декларація про доходи та витрати;

дані про мешканців домогосподарства;

паспорт, реєстраційний номер облікової картки платника податків (РНОКПП);

довідка про статус внутрішньо переміщеної особи.

Увага! При призначенні житлової субсидії розмір допомоги на проживання внутрішньо переміщеної особи не враховується до сукупного доходу.

Куди подавати документи?

Заяви з необхідними документами для отримання субсидії можна надати:

- особисто: у сервісних центрах головного управління Пенсійного фонду України в Кіровоградській області; уповноваженим посадовим особам виконавчого органу сільської, селищної, міської ради відповідної територіальної громади або військової адміністрації та посадових осіб ЦНАПів;

- дистанційно: у разі надсилання їх поштою або в електронній формі (через офіційний веб-сайт Мінсоцполітики, інтегровані з ним інформаційні системи органів виконавчої влади та органів місцевого самоврядування, мобільний додаток Пенсійного фонду України, веб-портал електронних послуг Пенсійного фонду України або Портал Дія).

Законодавча база

 Порядок надання населенню субсидій регулюється Положенням про порядок призначення та надання населенню субсидій для відшкодування витрат на оплату житлово-комунальних послуг, придбання скрапленого газу, твердого та рідкого пічного побутового палива затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 21 жовтня 1995 року № 848.

Право на призначення субсидії мають сім’ї, у яких розмір плати за житлово-комунальні послуги у межах норм споживання з урахуванням пільг перевищує обсяг визначеного постановою Кабінету Міністрів України від 14 липня 2010 року № 621 обов’язкового відсотка платежу.

 

Як отримати пільги на оплату житлово-комунальних послуг внутрішньо переміщеним особам?

 

Пільга на оплату житлово-комунальних послуг, придбання твердого палива і скрапленого газу надається внутрішньо переміщеним особам, які перебувають на обліку в Єдиному державному автоматизованому реєстрі осіб, які мають право на пільги, або їх законним представникам після надання заяви, до якої додається у разі потреби довідка про наявність у житловому приміщенні пічного опалення та/або кухонного вогнища на твердому паливі, до органів Пенсійного фонду України.

Перелік документів

Для отримання пільги внутрішньо переміщеній особі необхідно надати:

оригінали документів, що підтверджують право пільговика та членів його сім’ї на пільги (пільгове посвідчення);

документ, що засвідчує реєстрацію особи у Державному реєстрі фізичних осіб-платників податків-картка платника податків та паспорт громадянина України/свідоцтва про народження (на вибір) із внесеними даними про реєстраційний номер облікової картки платника податків або з відповідною відміткою у разі, коли особа через свої релігійні переконання відмовилися від прийняття реєстраційного номера облікової картки платника податків;

паспорт;

інформацію про характеристику житла і послуги, щодо отримання яких внутрішньо переміщена особа має право на пільги та якими користується;

довідку про взяття на облік внутрішньо переміщеної особи, що підтверджує фактичне місце проживання.

Куди подавати документи?

Заяви з необхідними документами для отримання пільги можна надати:

- особисто: у сервісних центрах головного управління Пенсійного фонду України в Кіровоградській області; уповноваженим посадовим особам виконавчого органу сільської, селищної, міської ради відповідної територіальної громади або військової адміністрації та посадових осіб ЦНАПів;

- дистанційно: у разі надсилання їх поштою або в електронній формі (через офіційний веб-сайт Мінсоцполітики, інтегровані з ним інформаційні системи органів виконавчої влади та органів місцевого самоврядування, мобільний додаток Пенсійного фонду України, веб-портал електронних послуг Пенсійного фонду України або Портал Дія).

Законодавча база

Порядок надання пільг на оплату житлово-комунальних послуг, придбання твердого палива і скрапленого газу за формою затверджений постановою Кабінету Міністрів України від 17 квітня 2019 року № 373.

 

Пенсії по інвалідності військовослужбовцям: за яких умов, скільки?

 

У головному управлінні Пенсійного фонду України в Кіровоградській області станом на 01.11.2023 на обліку перебуває 2350 осіб з інвалідністю з числа військовослужбовців, з них: особи з інвалідністю I групи - 135 осіб, ІІ групи - 647 осіб та III групи - 1568 осіб.

Хто має право?

Призначення пенсій по інвалідності військовослужбовцям можливо здійснювати як за нормами Закону України “Про загальнообов’язкове державне страхування”, так і за нормами Закону України “Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб”(далі - Закон № 2262). При цьому обирається найбільш доцільний варіант розрахунку пенсії за одним із законів.

Питання подання та оформлення документів регулює Порядок подання та оформлення документів для призначення (перерахунку) пенсій відповідно до Закону №2262, затверджений постановою правління Пенсійного фонду України від 30.01.2007 №3-1 (далі - Порядок). Цей Порядок не стосується військовослужбовців строкової служби та членів їхніх сімей.

Згідно з Порядком, заяви про призначення пенсії по інвалідності особами, звільненими із військової служби, подаються у головне управління Пенсійного фонду України в області через уповноважені структурні підрозділи Міністерства оборони України (Кіровоградський обласний територіальний центр комплектування та соціальної підтримки). Ті особи, які були призвані за мобілізацією міністерствами та іншими органами (крім підрозділів Міністерства оборони України) звертаються до уповноважених структурних підрозділів відповідних міністерств та інших органів.

Умови призначення

Пенсія по інвалідності призначається після звільнення зі служби та в разі, якщо інвалідність настала в період проходження служби або не пізніше трьох місяців після звільнення зі служби, або якщо інвалідність настала пізніше тримісячного терміну після звільнення зі служби, але внаслідок захворювання (травми, поранення, контузії, каліцтва тощо), яке виникло в період проходження військової служби.

Групи і причини інвалідності, а також час її настання встановлюються МСЕК. Залежно від ступеня втрати працездатності інваліди поділяються на три групи.

Залежно від причини інвалідності інваліди з числа військовослужбовців, осіб, які мають право на пенсію за Законом №2262, поділяються на такі категорії:

а) особи з інвалідністю внаслідок війни - при настанні інвалідності внаслідок поранення, контузії, каліцтва, захворювання, одержаних під час захисту Батьківщини, виконання обов’язків військової служби (службових обов’язків);

б) інші особи з інвалідністю з числа військовослужбовців - при настанні інвалідності внаслідок каліцтва, одержаного в результаті нещасного випадку, не пов’язаного з виконанням обов’язків військової служби (службових обов’язків), або внаслідок захворювання, пов’язаного з проходженням служби.

Розмір пенсії по інвалідності

Пенсії по інвалідності за Законом №2262 встановлюються в розмірі від 40 до 100 відсотків сум грошового забезпечення військовослужбовця:

а) особам з інвалідністю внаслідок війни І групи - 100 %, ІІ групи - 80 %, ІІІ групи - 60 % відповідних сум грошового забезпечення (заробітку);

б) іншим особам з інвалідністю І групи - 70 %, ІІ групи - 60 %, ІІІ групи - 40 % відповідних сум грошового забезпечення ( заробітку).

Мінімальна пенсія для осіб з інвалідністю внаслідок війни не може бути меншою :

- І група - 650% прожиткового мінімуму для осіб, які втратили працездатність, з 01.01.2023 - 13604,50 грн (2093,00 х 650%);

- ІІ групи - 525% прожиткового мінімуму для осіб, які втратили працездатність, з 01.01.2023 - 10988,25 грн (2093 х 525%);

- ІІІ групи - 360% прожиткового мінімуму для осіб, які втратили працездатність, з 01.01.2023 – 7534,80 грн (2093 х 360%).

Пенсії по інвалідності за “базовим” законом: хто, за яких умов, скільки?

 

У головному управлінні Пенсійного фонду України в Кіровоградській області станом на 01.11.2023пенсію по інвалідності отримує 30021 особа з інвалідністю, з них: особи з інвалідністю I групи – 1656 осіб, ІІ групи–7335 осіб та III групи – 21030 осіб.

Хто має право?

Пенсія призначається в разі настання інвалідності, що спричинила повну або часткову втрату працездатності за наявності страхового стажу, передбаченого статтею 32 Закону України “Про загальнообов’язкове державне пенсійне страхування” (далі – Закон).

Залежно від ступеня втрати працездатності визначено три групи інвалідності (I, II, III). Причина, група, час настання інвалідності, термін на який встановлюється інвалідність, визначаються органом медико-соціальної експертизи. Пенсія по інвалідності призначається незалежно від того, коли настала інвалідність: у період роботи, до влаштування на роботу чи після припинення роботи.

Відповідно до статті 45 Закону пенсія по інвалідності призначається з дня встановлення інвалідності, якщо звернення за пенсією відбулося не пізніше трьох місяців з дня встановлення інвалідності.

Умови призначення

Головною умовою для призначення пенсії по інвалідності є наявність певного страхового стажу на час настання інвалідності або на день звернення за пенсією (стаття 32 Закону), величина якого залежить від віку та групи інвалідності.

Наприклад, особі віком 37 років, визнаній особою з інвалідністю III групи, необхідно мати 7 років страхового стажу для призначення пенсії по інвалідності.

Особи, визнані особами з інвалідністю після досягнення пенсійного віку, передбаченого статтею 26 Закону (незалежно від групи), мають право на пенсію по інвалідності за наявності 15 років страхового стажу.

Розмір пенсії по інвалідності

Відповідно до статті 33 Закону розмір пенсії по інвалідності особам з інвалідністю I групи встановлюється в розмірі 100 відсотків пенсії за віком, особам з інвалідністю II групи – в розмірі 90 відсотків пенсії за віком та особам з інвалідністю III групи  – в розмірі 50 відсотків пенсії за віком, обчисленої відповідно до статті 27, 28 цього Закону.

Непрацюючі особи з інвалідністю ІІ групи, визнані особами з інвалідністю після досягнення пенсійного віку, передбаченого статтею 26 цього Закону, та особи з інвалідністю ІІІ групи за їх вибором мають право на призначення  пенсії по інвалідності в розмірі пенсії за віком, обчисленої відповідно до статей 27 і 28 цього Закону, за наявності страхового стажу: 30 років - для жінок, 35 років - для чоловіків.

 

Пенсійний фонд України: подати документи для е-трудової стало ще простіше

 

Одним із важливих процесів, які наразі відбуваються в Україні, є 5-річний перехід до ведення трудових книжок працівників в електронній формі.

З моменту набрання чинності 10 червня 2021 року Закону України від 05 лютого 2021 року №1217-IX “Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо обліку трудової діяльності працівника в електронній формі” до головного управління Пенсійного фонду України в Кіровоградській області роботодавцями та особами подано через вебпортал електронних послуг Пенсійного фонду України понад 50 тисяч сканованих копій трудових книжок.

При цьому обов’язковою умовою подання сканованих копій документів для осіб була наявність кваліфікованого електронного підпису (далі ‒ КЕП), що в деякій мірі ускладнювало процес подання документів для оцифрування.

З метою удосконалення та прискорення процесів цифровізації у напрямку оцифрування трудових книжок, а також інших документів, що підтверджують страховий стаж та використовуються для призначення пенсій та соціальних виплат, на сьогоднішній день Пенсійним фондом України реалізовано можливість подання всіх необхідних документів застрахованими особами без обов’язкової наявності КЕПу ‒ шляхом звернення до будь-якого сервісного центру Пенсійного фонду України.

Тож, Пенсійний фонд України запрошує усіх зацікавлених осіб скористатися новим сервісом та подати документи для їх оцифрування.

Подаємо заяву на зміну способу виплати пенсії у кілька кліків!

Головне управління нагадує пенсіонерам Кіровоградщини, що пенсія виплачується щомісяця через відділення АТ “Укрпошта” або через банківську установу. Спосіб виплати пенсії пенсіонер обирає самостійно. Крім того, обраний спосіб виплати пенсіонер може змінити за власним бажанням. Потрібно лише подати заяву. Як це зробити максимально просто та зручно для пенсіонерів?

Якщо пенсіонер обирає спосіб особистого подання заяви до пенсійної служби, то він має дотриматися такого порядку дій:

- обрати відділ обслуговування громадян (сервісний центр), який є максимально зручний територіально;

- мати при собі паспорт або інший документ, що посвідчує особу;

- документ про присвоєння реєстраційного номера облікової картки платника податків;

- заяву про виплату пенсії або грошової допомоги (у разі обрання виплати через банк).

Аналогічну заяву можна подати дистанційно ‒ в електронній формі через вебпортал електронних послуг Пенсійного фонду України з використанням засобів кваліфікованого електронного підпису, здійснивши всього декілька кроків:

1. Авторизуватися на вебпорталі електронних послуг Пенсійного фонду України (https://portal.pfu.gov.ua) з використанням кваліфікованого електронного підпису, системи GOV. ID чи за допомогою сервісу Дія. Підпис.

2. У розділі “Щодо пенсійного забезпечення” обрати підрозділ/пункт “Внесення змін до пенсійної справи”.

3. Обрати вкладку/пункт “Заява на зміну способу виплати пенсій”, заповнити усі обов’язкові поля та прикріпити скан-копії необхідних документів:

- паспорту;

- реєстраційного номера облікової картки платника податків;

- реквізитів, наданих банком (у разі обрання виплати через банк).

4. Засвідчити заяву кваліфікованим електронним підписом та надіслати до Пенсійного фонду України.

Заява про виплату пенсії або грошової допомоги може прийматися органом Пенсійного фонду України й через установу уповноваженого банку, зокрема, в електронній формі з використанням КЕПу, що базується на кваліфікованому сертифікаті електронного підпису, одержувача та уповноваженого працівника банку.

 

До уваги роботодавців: коригуємо заяви-розрахунки правильно!

Щоб отримати фінансування “лікарняних” (для виплати у подальшому працівнику) роботодавець має подати до Пенсійного фонду України заяву-розрахунок з інформацією про нараховані застрахованій особі кошти. Але після того, як заяві-розрахунку страхувальника, яка подана в особистому кабінеті через вебпортал електронних послуг Пенсійного фонду України, надано статус  “Оплачено”, може з’явитись необхідність коригування заяви-розрахунку, тобто внесення до неї даних на збільшення або зменшення сум. Як сформувати та подати коригуючу заяву-розрахунок у кабінеті страхувальника на вебпорталі Пенсійного фонду України?

Варіанти коригування

Зміна суми: “Коригування збільшення” ‒ це отримання додаткового фінансування (дозамовлення) або “Коригування зменшення” ‒ повернення вже отриманих сум.

Зміна інших параметнрів (не суми):  “Коригування інших параметрів” ‒ виправлення інформації про застраховану особу, зміна кількості страхового стажу, зазначення пільги ліквідаторам аварії на ЧАЕС, реквізити “лікарняного”, причину непрацездатності (для паперових листків непрацездатності) тощо.

Де сформувати коригуючу заяву-розрахунок?

Усі коригування відбуваються на вебпорталі електронних послуг Пенсійного фонду України (https://portal.pfu.gov.ua) шляхом створення нової заяви-розрахунку з ознакою “коригуюча”.

Алгоритм створення коригуючої заяви-розрахунку:

1. При створенні коригуючих заяв-розрахунків страхувальнику потрібно підкріпити скановану копію листа, створеного в довільній формі, з детальним описом причини виникнення помилки.

2. У листі вказати прізвище, ім’я, по батькові та ідентифікаційний код застрахованої особи, номер та період листка непрацездатності, за яким проводиться коригування, номер та дату заяви-розрахунку, яка коригується.

3. Якщо тип коригування заяви-розрахунку “Коригування збільшення”, то підкріплюється сканований лист з поясненням, якщо “Коригування зменшення” ‒ підкріплюється сканований лист з поясненням та сканована копія платіжного доручення про повернення коштів до Пенсійного фонду України.

 

ДЛЯ ОТРИМАННЯ СТРАХОВИХ ВИПЛАТ ЗВЕРТАЙТЕСЬ ДО ПЕНСІЙНОГО ФОНДУ УКРАЇНИ

У разі нещасного випадку на виробництві або професійного захворювання застраховані особи, які перебувають в трудових відносинах, мають право на отримання страхових виплат. На підставі проведеного розслідування страховими експертами з охорони праці складається акт за формою Н-1 або при професійному захворюванні акт за формою П-4.

 

Куди та хто може звернутись для подання документів?

Застрахована особа може звернутись особисто або через уповноваженого представника до будь-якого відділу обслуговування громадян (сервісного центру) головного управління Пенсійного фонду України в Кіровоградській області. Також подати документи можна дистанційно – через вебпортал електронних послуг Пенсійного фонду України (https://portal.pfu.gov.ua).

 

Перелік документів, необхідних для отримання страхових виплат:

- паспорт громадянина України;

- довідка про присвоєння ідентифікаційного номеру;

- трудова книжка;

- довідка про відкриття рахунку в банківській установі;

- акт розслідування нещасного випадку на виробництві або акт професійного захворювання за встановленими формами;

- підтвердження встановлення інвалідності та ступеня втрати професійної працездатності (висновок МСЕК).

 

Пенсіонерам важливо пам’ятати про необхідність ідентифікації (підтвердження) особи

Якщо пенсіонер отримує пенсію на банківську картку, строк дії якої перевищує один рік, і при цьому протягом року не знімає з неї гроші, - це сигнал для Пенсійного фонду України (далі - ПФУ) про можливі проблеми отримання особою коштів: наприклад, смерть пенсіонера, про яку ніхто не повідомив, неможливість отримання кошти через воєнні дії тощо.

Уповноважений банк повідомляє ПФУ про те, що пенсіонер не здійснював зняття коштів, тобто спостерігається відсутність видаткових операцій, і не приходив до банківської установи для ідентифікації. І ПФУ припиняє перераховувати кошти на цю банківську картку, натомість продовжує проводити виплату, але через призначеного оператора поштового зв’язку за зазначеним у заяві місцем фактичного проживання одержувача в населеному пункті у межах України.

Що в такому випадку робити пенсіонеру, щоб відновити виплату коштів на банківську картку? Необхідно ідентифікуватися, тобто підтвердити свою особу.

Буває фізична ідентифікація: коли пенсіонер особисто приходить до сервісного центру ПФУ і на підставі пред’явленого (в обов’язковому порядку) паспорта громадянина України або іншого документа, що посвідчує особу і підтверджує її вік, та визначеного законодавством документа, в якому зазначено відомості про місце її проживання, підтверджує свою особу.

Також відтепер до фізичної ідентифікації (відповідно до постанови Кабінету Міністрів України від 08.08.2023 № 837) прирівнюється:

- авторизація в особистому електронному кабінеті на вебпорталі електронних послуг Пенсійного фонду України за допомогою віддаленого кваліфікованого електронного підпису “Дія. Підпис” (“Дія ID”), створеного за допомогою мобільного додатка Єдиного державного вебпорталу електронних послуг;

- посвідчення в установленому порядку за зверненням одержувача, який тимчасово проживає за кордоном, відповідною закордонною дипломатичною установою України факту, що особа є живою.

А що робити, якщо особа і хотіла б прийти особисто, проте не має такої можливості через неможливість виїхати з тимчасово окупованої території? На даний час ПФУ розробляє порядок проведення ідентифікації та верифікації особи за допомогою відеоконференцзв’язку із дотриманням законодавства у сфері електронних довірчих послуг. Під час сеансу такого відеоконференцзв’язку пред’являтимуться документи, що посвідчують особу, відповідно до порядку, визначеного правлінням Пенсійного фонду України за погодженням із Мінсоцполітики та Мінцифри.

 

Чому деякі захисники вже отримали виплати до Дня Незалежності, а деякі - ні?

Відповідно до постанови Кабінету Міністрів від 21.07.23 №754 “Деякі питання соціального захисту ветеранів війни та жертв нацистських переслідувань” одноразова грошова виплата ветеранам війни, учасникам бойових дій, особам з інвалідністю внаслідок війни, громадянам, які мають особливі заслуги перед Батьківщиною та членам сімей загиблих Захисників і Захисниць України виплачуватиметься до Дня Незалежності України.

Виплати передбачені у різних розмірах (від 450 до 3100 грн) та різними шляхами - залежить від категорії осіб, які мають право на отримання даної грошової виплати.

Перша категорія отримувачів одноразової грошової допомоги до Дня Незалежності України ‒ якщо особа є пенсіонером. Такі громадяни отримали виплату разом із серпневою пенсією, без додаткового звернення: 10855 пенсіонерів Кіровоградщини вже отримали грошову виплату на суму 13,14 млн грн.

Друга категорія отримувачів: особи, які не є пенсіонерами, і наразі перебувають на службі в силових структурах та відомствах, в установах виконання покарань та слідчих ізоляторах.

Виплати даній категорії ветеранів будуть забезпечені за місцем проходження служби після подачі установами силових структур відповідних заявок до головного управління. Станом на 11.09.2023 заявки подали 38 відомств щодо 5939 осіб на суму 5,97 млн грн.

Звертаємо увагу, що термін подання військовими частинами та установами силових структур заявок на виплату одноразової грошової допомоги до Дня Незалежності України - до 01.10.2023.

Третя категорія отримувачів одноразової грошової допомоги до Дня Незалежності України - якщо захисник не є пенсіонером і не перебуває на службі в силових міністерствах та відомствах, в установах виконання покарань та слідчих ізоляторах, то для отримання грошової виплати йому необхідно звернутись до будь-якого сервісного центру особисто, написати заяву та пред’явити документи, що посвідчують особу та її статус, а також номер поточного банківського рахунку, на якій буде здійснено виплату одноразової грошової допомоги. Станом на 11.09.2023 до сервісних центрів звернулося 447 осіб. Термін прийому заявок на отримання виплати від осіб, що звернулися до сервісних центрів, - до 01.11.2023.

 

Пенсія за особливі заслуги перед Україною, що змінилося?

 

На Кіровоградщині 8519 осіб разом з основною пенсією (за віком, по інвалідності, у разі втрати годувальника або за вислугу років) отримують щомісячну надбавку - за особливі заслуги перед Україною.

З 01 липня 2023 року змінено та оновлено перелік категорій осіб, які мають право на надбавку за особливі заслуги перед Україною.

Категорії осіб, які мають право на виплату даного виду надбавки

1. Особи, визнані борцями за Незалежність України у XX столітті та реабілітовані, з числа тих, яких за політичними a6o релігійними мотивами було піддано репресіям у формі (формах) позбавлення волі (ув’язнення) чи примусового безпідставного поміщення здорової людини до психіатричного закладу за рішенням позасудового a6o іншого репресивного органу.

Підстава для призначення: довідка Регіональної комісії обласної державної адміністрації , що підтверджує статус особи.

Пенсію за особливі заслуги перед Україною даній категорії осіб призначають з дня звернення або з дня набуття права на неї, якщо звернення відбулося не пізніше 12 місяців з дня набуття такого права, але не раніше 01.07.2023 року.

Розмір такої надбавки - 4200 гривень.

1. Щороку з 1 березня (починаючи з 2024 року) розмір надбавки підвищуватиметься на коефіцієнт збільшення, визначений для індексації пенсій.

2. Герої України; особи, нагороджені орденом Героїв Небесної Сотні, чотирма i більше орденами України після проголошення незалежності України; особи, відзначені почесним званням України “народний” після проголошення Незалежності України; матері, які народили п’ять i більше дітей та виховали ïx до шестирічного віку.

Розмір такої надбавки - 35-40% розміру прожиткового мінімуму, визначеного для осіб, які втратили працездатність. На сьогодні це від 732 до 837 гривень.

3. Ветерани війни, які після проголошення Незалежності України нагороджені орденом за особисту мужність (особистий внесок), захист державного суверенітету та територіальної цілісності України; видатні спортсмени; космонавти, члени льотно-випробувальних екіпажів літаків; особи, відзначені почесним званням України “заслужений”, державною премією України, нагороджені одним із орденів України.

Розмір такої надбавки - 23-35 % розміру прожиткового мінімуму, визначеного для осіб, які втратили працездатність. На сьогодні це від 481 до 732 гривень.

Хто втратив право на пенсію за особливі заслуги?

З 01.07.2023 призначення даного виду надбавки скасовано:

* особам, які мають радянські звання та ордени;

* народним депутатам України;

* депутатам чотирьох і більше скликань Верховної Ради АР Крим, обласних, районних та міських рад.

Однак пенсії, призначені до 01.07.2023, виплачуватимуться і надалі на встановлених раніше умовах.

Важливо!

* Якщо особа одночасно має право на надбавки з кількох підстав, встановлюється надбавка, що є більшою, в максимальному розмірі.

* У разі збільшення прожиткового мінімуму, для осіб, які втратили працездатність, Пенсійний фонд України здійснює перерахунок розміру пенсії за особливі заслуги з дати, з якої встановлено новий розмір прожиткового мінімуму.

Законодавча база

Закон України від 29.05.2023 № 3113-ІХ “Про внесення змін до законів України “Про реабілітацію жертв репресій комуністичного тоталітарного режиму 1917-1991 років”та “Про пенсії за особливі заслуги перед Україною”.

 

Яка різниця між відмовою і непризначенням субсидії?

Якщо призначили нуль гривень субсидії - це відмова?

 

Саме ці питання все частіше лунають у сервісних центрах обслуговування громадян головного управління. Нагадуємо, рішення “призначено”, “не призначено” та “відмовлено” приймаються відповідно до звернення заявника про призначення субсидії. У чому різниця між цими рішеннями?

Звісно, якщо заявник отримує позитивне рішення ‒ питань не виникає.

А ось інші статуси плутають. Тож звертаємо увагу, що “Рішення про не призначення” приймається тоді, коли особа має право на житлову субсидію, але за результатами розрахунку житлової субсидії її розмір має нульове або від’ємне значення.

Рішення про відмову” в призначенні житлової субсидії приймаються у випадках:

опалювальна площа житлового приміщення перевищує: 130 кв. метрів для квартир у багатоквартирному будинку та 230 кв. метрів для індивідуальних будинків;

наявність транспортного засобу, що підлягає державній реєстрації, з року випуску якого минуло менше п’яти років (крім мопеда та причепа) або більше ніж одного транспортного засобу, що підлягає державній реєстрації, з року випуску якого минуло менше, ніж 15 років;

у складі домогосподарства або у складі сім’ї члена домогосподарства є особи, які досягли 18-річного віку та які не навчаються за денною формою навчання, не отримують доходи та за них не сплачують ЄСВ, не перебувають на обліку в центрі зайнятості;

будь-хто зі складу домогосподарства або членів сім’ї особи зі складу домогосподарства протягом 12 місяців перед зверненням за призначенням житлової субсидії здійснив покупку на суму, яка на дату проведення операції перевищує 50 тис. грн;

наявна прострочена понад три місяці заборгованість з оплати житлово-комунальних послуг та загальна сума якої перевищує 40 неоподаткованих мінімумів (680 грн);

громадянин не повернув надміру перераховану (виплачену) суму житлової субсидії за попередні періоди її одержання;

до складу домогосподарства або у складі сім’ї члена домогосподарства є особи, які за даними Єдиного реєстру боржників мають заборгованість за виконавчими провадженнями про стягнення аліментів понад три місяці;

будь-хто із членів домогосподарства на 01 число місяця, з якого призначається житлова субсидія, має у власності більше, ніж одне житлове приміщення (квартиру, будинок);

будь-хто із членів домогосподарства на 01 число місяця, з якого призначається житлова субсидія, має на депозитному рахунку кошти у загальній сумі, що перевищує 100 тис. грн, або облігації внутрішньої державної позики на загальну суму, що перевищує 100 тис. грн;

будь-хто із членів домогосподарства протягом 12 місяців перед зверненням за призначенням житлової субсидії здійснив операції з купівлі безготівкової або готівкової іноземної валюти, а також банківських металів на загальну суму, що перевищує 50 тис. грн.

Якщо особі відмовлено у призначенні субсидії, Пенсійний фонд України повідомляє її про це рішення у паперовій формі з врученням відповідного повідомлення під особистий підпис із зазначенням причин відмови і порядку оскарження прийнятого рішення або через вебпортал електронних послуг ПФУ чи Портал “Дія”.

У разі усунення причин відмови в призначенні субсидії заявник має право звернутись повторно з новим пакетом документів для призначення субсидії.

 

КАБІНЕТ СТРАХУВАЛЬНИКА” - ЗРУЧНИЙ СПОСІБ ОТРИМАННЯ ІНФОРМАЦІЇ ТА ПОСЛУГ ДЛЯ РОБОТОДАВЦІВ

 

За даними начальника управління інформаційних систем та електронних реєстрів головного управління Олени Пархоменко цією опцією мають можливість скористатися 14,6 тис. юридичних осіб та 20,5 тис. фізичних осіб-підприємців області. “Запрошуємо роботодавців скористатися швидким та зручним способом отримання інформації та послуг через “Кабінет страхувальника” на вебпорталі  електронних послуг Пенсійного фонду України за посиланням: https://portal.pfu.gov.ua”, - нагадала фахівчиня.

Як авторизуватися на вебпорталі?

Для того, щоб стати користувачем електронного кабінету, потрібно увійти на вебпортал за допомогою кваліфікованого електронного підпису (КЕП – печатки підприємства або особи, яка надала останній звіт з ЄСВ).

Яку інформацію або послугу можна отримати через “Кабінет страхувальника”?

У “Кабінеті страхувальника” можна переглянути дані звітності щодо сплати ЄСВ (самостійно отримати електронні довідки щодо працівників, їхнього страхового стажу та розміру заробітної плати для здійснення розрахунків виплат за лікарняними листами).

Щоденні потреби роботодавців теж не залишились без уваги, так в “е-кабінеті” працюють зручні та доступні електронні сервіси, зокрема:

- подання відомостей про трудову діяльність працівника шляхом введення записів із паперових документів про трудову діяльність та надання їх скан-копій. Сервіс надається для страхувальників для введення інформації щодо застрахованих осіб, які перебувають зі страхувальником у трудових відносинах;

 - подання заяв-розрахунків щодо сплати за листками непрацездатності застрахованих осіб – працівників страхувальника.

Послуга отримання електронних документів

У розділі “Комунікації з ПФУ” пункті “Запит на отримання електронних документів” та в електронному бланку замовлення реалізована можливість подання заяв на отримання електронних документів:

- довідка про трудовий та страховий стаж;

- довідки ОК-7, ОК-5;

- витяг з ЕТК (електронна трудова книжка);

- витяг з ЕРЛН (електронний реєстр листків непрацездатності).

У розділ “Звернення” надходить електронний документ у форматі pdf-довідки, достовірність якої підтверджено спеціальним QR-кодом, та електронний документ, підписаний електронним цифровим підписом Пенсійного фонду України, який, згідно чинного законодавства, є аналогом паперового документу, підписаного відповідальною особою Пенсійного фонду України.

 

Хто має право на отримання разової грошової виплати  до Дня Незалежності України?

Постановою Кабінету Міністрів України від 21.07.2023 № 754 “Деякі питання соціального захисту ветеранів війни та жертв нацистських переслідувань” затверджено, зокрема, Порядок здійснення у 2023 році разової грошової виплати до Дня Незалежності України, передбаченої Законами України “Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту” і “Про жертви нацистських переслідувань”.

Хто отримає виплату та у яких розмірах?

Грошову допомогу отримають певні категорії громадян у розмірі від 450,00 до 3100,00 грн:

особи з інвалідністю внаслідок війни та колишнім малолітнім (яким на момент ув’язнення не виповнилося 14 років) в’язням концентраційних таборів, гетто, інших місць примусового тримання, визнаними особами з інвалідністю від загального захворювання, трудового каліцтва та з інших причин (І групи – 3100,00 грн; ІІ групи – 2900,00 грн;  ІІІ групи – 2700,00 грн);

учасники бойових дій, постраждалі учасники Революції Гідності та колишні неповнолітні (яким на момент ув’язнення не виповнилося 14 років) в’язням концентраційних таборів, гетто, інших місць примусового тримання, а також дітям, які народилися в зазначених місцях примусового тримання їх батьків ‒ 1000,00 грн;

особи, які мають особливі заслуги перед Батьківщиною ‒ 3100,00 грн;

члени сімей загиблих (померлих) Захисників і Захисниць України, а також дружинам (чоловікам) померлих осіб з інвалідністю внаслідок війни, які не одружилися вдруге, дружинам (чоловікам) померлих учасників бойових дій, учасникам війни та жертвам нацистських переслідувань, визнаних за життя особами з інвалідністю від загального захворювання, трудового каліцтва та з інших причин, які не одружилися вдруге ‒ 650,00 грн;

учасники війни та колишнім в’язням концентраційних таборів, гетто, інших місць примусового тримання, особам, яких було насильно вивезено на примусові роботи, дітям партизанів, підпільників, іншим учасникам боротьби з націонал-соціалістським режимом у тилу ворога ‒ 450,00 грн.

 

Охорона праці ‒ правила, обов’язкові для кожного!

“З метою забезпечення конституційних прав громадян на належні, безпечні та здорові умови праці, спеціалісти (експерти з охорони праці) проводять роботу щодо забезпечення соціального захисту працівників, зокрема, підвищення уваги роботодавців до питань співчуття та розуміння проблем працівників та потерпілих на виробництві. Тільки спільна робота всіх установ, організацій, що опікуються відповідними питаннями, може привести до максимально ефективного результату в напрямку дотримання прав працівників на виробництві,” ‒ Світлана Кривенко, начальник управління контрольно-перевірочної роботи головного управління звертається до роботодавців та працівників з проханням неухильно дотримуватися правил охорони праці. 

Які функції покладені на “страхових експертів” головного управління?

- участь та забезпечення проведення роботодавцем профілактичних та інших заходів, спрямованих на усунення шкідливих і небезпечних виробничих факторів, запобігання нещасним випадкам на виробництві, професійним захворюванням та іншим випадкам загрози здоров’ю застрахованих, викликаним умовами праці, надання роботодавцю практичної допомоги у постійному вдосконаленні ним форм і методів профілактичної роботи у сфері охорони праці; 

- участь у розслідуванні нещасних випадків на виробництві та професійних захворювань;

- перевірка знань з охорони праці працівників підприємств.

У разі настання нещасного випадку на виробництві та/або гострого професійного захворювання (отруєння) або встановлення хронічного професійного захворювання потрібно:

- негайно зупинити роботу всіх механізмів в зоні виникнення нещасного випадку;

- про кожний нещасний випадок потерпілий або працівник, який його виявив, чи інша особа – свідок нещасного випадку повинні негайно повідомити безпосереднього керівника робіт чи іншу уповноважену особу підприємства та вжити заходів до надання необхідної допомоги потерпілому;

- зберегти обстановку на робочому місці до прибуття комісії з розслідування нещасного випадку в такому стані, у якому вони були при настанні нещасного випадку (якщо це можливо, та якщо не загрожує життю та здоров’ю інших працівників);

- потерпілий або уповноважена ним особа, яка представляє його інтереси (не входить до складу комісії, але має право брати участь у її засіданнях, вносити пропозиції, подавати документи щодо нещасного випадку, давати відповідні пояснення, в тому числі в усній і письмовій формі особисту думку щодо обставин і причин настання нещасного випадку та одержувати від голови комісії інформацію про хід проведення розслідування);

- голова комісії зобов’язаний письмово поінформувати потерпілого або уповноважену ним особу, яка представляє його інтереси, про його або її права і з початку роботи комісії запросити до співпраці.

Важливо!

У випадках, коли спеціалістами з охорони праці, було виявлено під час роботи у комісіях з розслідування нещасних випадків та випадків профзахворювань суттєві недоліки у роботі відповідних комісій, які стосуються аспектів організації умов та безпеки праці, та тягнуть за собою суттєві наслідки з питань соціального захисту працівників, порушень законодавства з питань охорони праці, відповідне викладається у окремих думках до актів Н-1 та  П-4, (передбачено Порядком розслідування та обліку нещасних випадків, професійних захворювань та аварій на виробництві, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 17.04.2019 №337).

Спеціалісти з охорони праці головного управління надають методично-консультативну та практичну допомогу у створенні ефективної та дієвої системи управління охороною праці на рівні підприємства, з урахуванням конкретного стану умов та безпеки праці підприємства та виду діяльності за економічною класифікацією (страхувальникам надано 1 159 консультацій щодо організації профілактики на виробництві та розслідування нещасних випадків (більшість – за телефоном “гарячої лінії” головного управління), здійснено 4 перевірки щодо стану профілактичної роботи по створенню здорових та безпечних умов праці та взято участь в опрацюванні та впровадженні системи управління охороною праці на 7 підприємствах).

Субсидію після підвищення тарифу на електроенергію перераховано автоматично

Станом на 01.07.2023 головне управління здійснило автоматичний перерахунок (без особистого звернення громадян) та перепризначення субсидій та пільг на оплату житлово-комунальних послуг, придбання твердого палива і скрапленого газу у грошовій формі на новий період із урахуванням підвищеного тарифу на електроенергію для споживачів із 1 червня 2023 року.

Для даного перерахунку всі показники, необхідні для проведення перерахунку субсидій, були отримані від надавачів комунальних послуг в автоматичному режимі. Збільшення показника тарифу на електроенергію враховано в розмірі субсидій і пільг, тож мешканці області отримають компенсацію в наступних періодах в повному обсязі. Тобто субсидіанти, яким вже призначено субсидію на неопалювальний сезон, отримуватимуть відповідні виплати і надалі, але у збільшеному розмірі. За червень 2023 року субсидію отримають 25470 осіб, середній розмір складає 293,9 грн.

Ті ж громадяни, яким на неопалювальний сезон не призначено субсидію, проте їхній дохід із зміною тарифу на електроенергію дає право на отримання субсидії, мають особисто звернутися до будь-якого сервісного центру Пенсійного фонду України, до ЦНАПів, уповноважених посадових осіб виконавчого органу сільської, селищної, міської ради відповідних територіальних громад або надіслати поштою на адресу головного управління Пенсійного фонду України в Кіровоградській області (25009, м. Кропивницький, вул. Соборна, 7А) чи надати всі необхідні документи в електронному вигляді через вебпортал електронних послуг Пенсійного фонду України (www.portal.pfu.gov.ua), через портал Дія.

Нагадуємо перелік документів, які необхідно подати для призначення субсидії: заяву; декларацію; довідки про доходи (у разі зазначення в декларації доходів, інформація про які відсутня у ДПС, Пенсійному фонді України); копію договору про реструктуризацію заборгованості з оплати житлово-комунальних послуг (у разі наявності); договір наймання (оренди) житла (у разі наявності); рішення суду (в разі наявності); інші документи, які не передбачені цим пунктом, але відповідно до Положення про порядок призначення житлових субсидій, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 21.10.1995 № 848, необхідні для розгляду питання по суті (у разі потреби).

 

Яка сума страхових виплат у разі нещасного випадку на виробництві та професійного захворювання?

Щомісячні страхові виплати та інші витрати на відшкодування шкоди надаються у розмірах відповідно до статті 36 Закону України “Про загальнообов’язкове державне соціальне страхування” (далі – Закон).

Сума ЩОМІСЯЧНОЇ СТРАХОВОЇ ВИПЛАТИ встановлюється відповідно до ступеня втрати професійної працездатності та середньомісячної заробітної плати, яку потерпілий мав до ушкодження здоров’я.

Максимальний розмір щомісячної виплати

Максимальний розмір щомісячної страхової виплати не може перевищувати чотири мінімальні заробітні плати.

Максимальний розмір щомісячної страхової виплати після проведеного перерахування відповідно до частини другої статті 31 цього Закону не може перевищувати чотири мінімальні заробітні у випадках перерахування сум у разі:

зміни ступеня втрати професійної працездатності;

зміни складу сім’ї померлого;

перерахунку щороку, з 1 березня, на коефіцієнт, що враховує показники зростання споживчих цін та середньої заробітної плати (доходу) в Україні, розмір такого збільшення визначається у межах бюджету уповноваженого органу управління за рішенням Кабінету Міністрів України.

Мінімальний розмір щомісячної виплати

Мінімальний розмір призначеної щомісячної страхової виплати потерпілому у перерахунку на 100 відсотків втрати професійної працездатності не може бути меншим за мінімальну заробітну плату.

ОДНОРАЗОВА СТРАХОВА ВИПЛАТА

У разі стійкої втрати професійної працездатності, встановленої МСЕК, уповноважений орган управління здійснює потерпілому одноразову страхову виплату, розмір якої визначається відповідно до ступеня втрати професійної працездатності, виходячи з розрахунку семи мінімальних заробітних плат, встановлених законом на день настання права потерпілого на страхову виплату.

- У разі, якщо під час подальших обстежень МСЕК встановить потерпілому вищий ступінь втрати стійкої професійної працездатності з урахуванням іншої професійної хвороби або іншого каліцтва, пов’язаного з виконанням трудових обов’язків, такому потерпілому здійснюється одноразова страхова виплата, розмір якої визначається відповідно до відсотка, на який збільшено ступінь втрати працездатності порівняно з попереднім обстеженням МСЕК, виходячи з розрахунку семи мінімальних заробітних плат, встановлених законом на день настання права потерпілого на страхову виплату.

- Якщо комісією з розслідування нещасного випадку встановлено, що ушкодження здоров’я настало не лише з вини роботодавця, а й внаслідок порушення потерпілим нормативних актів про охорону праці, розмір одноразової страхової виплати зменшується на підставі висновку цієї комісії, але не більш як на 50 відсотків.

Увага! Потерпілим, які мають право на одночасне отримання одноразової страхової виплати згідно з цим Законом та одноразової страхової виплати згідно з іншими законами України, здійснюється одна страхова виплата за їхнім вибором.

 

Індексація “спецпенсій” на Кіровоградщині: коли? кому? скільки?

 

З 1 липня 2023 року головним управлінням проведено індексацію розмірів пенсій, призначених відповідно до Законів України “Про державну службу”, “Про службу в органах місцевого самоврядування “Про наукову і науково-технічну діяльність”, “Про статус народного депутата України”.

- Перерахунок пенсії проведено автоматично 578 пенсіонерам області (підвищення розмірів пенсій відбулось в 563 отримувачів пенсій).

- Середній розмір підвищення склав 1043,99 грн.

- Пенсії в нових розмірах будуть виплачені в липні поточного року.

Механізм проведення індексації

Індексація проводилась шляхом підвищення на коефіцієнт збільшення 1,197 розмірів пенсій (без урахування надбавок, підвищень, додаткових пенсій, цільової грошової допомоги, пенсії за особливі заслуги перед Україною, індексації пенсії, доплати до надбавок окремим категоріям осіб, які мають особливі заслуги перед Батьківщиною, щомісячної доплати до пенсії, адресної допомоги до пенсійної виплати та інших доплат до пенсії, встановлених законодавством) і строк призначення яких до 31 грудня 2022 року включно.

Підвищення на коефіцієнт збільшення (1,197) буде застосовуватися також у разі поновлення виплати пенсії, призначеної до 31 грудня 2022 року відповідно до вищезазначених Законів України.

Максимальний розмір підвищення

Звертаємо увагу, що розмір збільшення в результаті індексації пенсії, відповідно до постанови Кабінету Міністрів України від 24.02.2023 № 168 “Про індексацію пенсійних і страхових виплат та додаткових заходів щодо підвищення рівня соціального захисту найбільш вразливих верст населення у 2023 році”, не може перевищувати 1500 гривень.

 

Як отримати допомогу на поховання у разі смерті застрахованої особи або членів сім’ї, які перебували на її утриманні?

 

Інформація про те, що Пенсійний фонд України виплачує допомогу на поховання у разі смерті пенсіонера у розмірі двомісячної пенсії померлого тим особам, які здійснили поховання, або якщо померла особа була “військовим” пенсіонером, то особі, яка здійснила поховання, виплачується допомога у розмірі тримісячної пенсії, але не менше п’ятикратного розміру прожиткового мінімуму для працездатних осіб, – відома багатьом.

А чи знали ви, що у зв’язку з ліквідацією з 01 січня 2023 року Фонду соціального страхування, ще однією функцією Пенсійного фонду України стала виплата допомоги на поховання у разі смерті застрахованої особи або членів сім’ї, які перебували на її утриманні.

В яких випадках передбачено виплату допомоги?

Статтею 20 Закону України “Про загальнообов’язкове державне соціальне страхування” передбачено, що допомога на поховання надається у разі смерті застрахованої особи або членів сім’ї, які перебували на її утриманні:

1) дружини (чоловіка);

2) дітей, братів, сестер та онуків, які не досягли 18 років або старших цього віку, якщо вони стали особами з інвалідністю до 18 років (братів, сестер та онуків – за умови, що вони не мають працездатних батьків), а здобувачів професійної (професійно-технічної), фахової передвищої та вищої освіти із числа осіб, зазначених у цьому пункті, які навчалися за денною формою здобуття освіти, – до 23 років;

3) батька, матері;

4) діда, баби за прямою лінією спорідненості.

До членів сім’ї, які вважаються такими, що були на утриманні померлого, відносяться особи, якщо вони: були на повному його утриманні; одержували від померлого допомогу, що була для них постійним і основним джерелом засобів до існування.

Не вважаються такими, що перебували на утриманні застрахованої особи, члени сім’ї, які мали самостійні джерела засобів до існування (одержували заробітну плату, пенсію тощо).

Допомога на поховання застрахованої особи виплачується за основним місцем роботи померлого працівника.

Хто отримує допомогу?

Допомога надається застрахованій особі, членові її сім`ї або іншим юридичним чи фізичним особам, які здійснили поховання.

Розмір допомоги

Відповідно статті 21 Закону та постанови правління Пенсійного фонду України від 26.12.2022 № 29-1 допомога на поховання застрахованої особи або особи, яка перебувала на її утриманні, надається в розмірі 4100,00 грн.

Які документи необхідно надати для отримання допомоги на поховання члена сім’ї?

Особа, що звертається за наданням допомоги на поховання, повинна надати страхувальнику: заяву застрахованої особи, витяг з Державного реєстру актів цивільного стану громадян про смерть для отримання допомоги на поховання або довідку про смерть та інші акти цивільного стану (народження члена сім’ї та його походження, шлюб, розірвання шлюбу, зміна імені), необхідні для підтвердження сімейних відносин, документи про перебування членів сім’ї (крім дітей) на утриманні застрахованої особи.

Як роботодавцю подати заяву-розрахунок?

Роботодавець, тобто страхувальник, у свою чергу, подає заяву-розрахунок або в паперовому вигляді до будь-якого сервісного центру Пенсійного фонду особисто, або надсилає в електронному вигляді із застосуванням електронного цифрового підпису через вебпортал електронних послуг Пенсійного фонду України ( http://portal.pfu.gov.ua ).

Термін надавання допомоги

Страхові виплати, передбачені цим Законом, здійснюються у разі, якщо звернення за їх призначенням надійшло не пізніше шести календарних місяців з дня смерті застрахованої особи або членів її сім`ї.

 

 

Терміново! Важлива інформація для бухгалтерів щодо оплати “лікарняних”!

З 02.06.2023 при розрахунку виплат за загальнообов’язковим державним соціальним страхуванням змінився порядок обчислення середньої заробітної плати!

Зміна полягає у ВІДНЕСЕННІ ДО КАЛЕНДАРНИХ ДНІВ, не відпрацьованих із поважних причин, що їх не враховують у розрахунковому періоді, ПЕРІОДУ, ПРОТЯГОМ ЯКОГО ПРАЦІВНИК:

- проходив строкову військову службу;

- проходив військову службу за призовом осіб офіцерського складу;

- проходив військову службу за призовом під час мобілізації;

- на особливий період;

- проходив військову службу за призовом осіб із числа резервістів в особливий період;

- проходив військову службу за контрактом (зокрема шляхом укладення нового контракту на проходження військової служби);

- під час дії особливого періоду на строк до його закінчення або до дня фактичного звільнення

і за ним НЕ ЗБЕРІГАВСЯ роботодавцем СЕРЕДНІЙ ЗАРОБІТОК за такий період.

!!!!!! Постанова набрала чинності з дня її опублікування – 07.06.2023. Тому нараховані до 07.06.2023 “лікарняні” перераховувати не потрібно.

!!!!!! Постанова стосується оплати “лікарняних” після демобілізації.

Законодавча база

Постанова Кабінету Міністрів України від 02.06.2023 № 561 “Про внесення змін до пункту 3 Порядку обчислення середньої заробітної плати (доходу, грошового забезпечення) для розрахунку виплат за загальнообов'язковим державним соціальним страхуванням”.

 

НОВИЙ СЕРВІС ВІД ПЕНСІЙНОГО ФОНДУ –

ЕЛЕКТРОННИЙ КАБІНЕТ ЦНАПУ НА ВЕБПОРТАЛІ

 

На вебпорталі електронних послуг Пенсійного фонду України розроблено Кабінет Центру надання адміністративних послуг (ЦНАП), завдяки чому взаємодія ЦНАПів та Пенсійного фонду України з обслуговування громадян виходить на новий рівень та на сьогодні надає можливість відповідальним працівникам ЦНАПів:

- заповнення та подачі до Пенсійного фонду України заяв: про внесення відомостей до Єдиного державного автоматизованого реєстру осіб, які мають право на пільги; про призначення та надання житлової субсидії; про надання пільг на оплату житлово-комунальних послуг, придбання твердого палива і скрапленого газу; щодо перерахунку раніше призначеної житлової субсидії або пільги; про виплату житлової субсидії або пільги;

- пошуку та перегляду заяв, поданих до Пенсійного фонду України, спеціалістами ЦНАПу.

Для отримання доступу до електронного кабінету ЦНАП необхідно заповнити та підписати Договір та Заяву про приєднання (розміщені на вебпорталі Пенсійного фонду України), визначивши перелік уповноважених працівників ЦНАПу, які будуть працювати в кабінеті.

Після реєстрації визначеним спеціалістам ЦНАПу буде надано доступ до електронного кабінету ЦНАП за кваліфікованим електронним підписом.

Метою новації є удосконалення процесу опрацювання звернень громадян з питань житлових субсидій та пільг та розширення в найкоротшій перспективі напрямків електронної комунікації територіальних громад та Пенсійного фонду.