27100, м. Новоукраїнка, вул. Соборна, 59 e-mail: [email protected]
Головна
Застосування супутникового зв’язку Starlink: впровадження інновацій зі службою зайнятості
Що таке Starlink? Це інноваційний проєкт, який завдяки мережі супутників та спеціальному терміналу із супутниковою антеною забезпечує доступ до широкосмугового інтернету в будь-якій точці планети.
Starlink дасть можливість залишатися на зв’язку там, де немає альтернатив - стаціонарний та мобільний інтернет не працює через пошкодження, в тому числі й унаслідок воєнних дій, чи відключення енергопостачання. Або ж у відповідному місці взагалі немає покриття.
Є бажання навчатися як налагоджувати та застосовувати супутниковий зв’язок Starlink? Державна служба зайнятості готова вам допомогти. На базі Сумського центру профтехосвіти Державної служби зайнятості 17 березня 2025 року стартують курси підвищення кваліфікації «Налагодження та застосування супутникового зв’язку Starlink: курс користувача».
Упродовж п’яти днів будуть розглянуті наступні модулі: що таке Starlink, його види, модифікації, основні принципи роботи системи зв’язку, умови роботи, шляхи живлення, комунікації терміналів із супутниками, можливості управління та налаштування, безпека використання терміналів, діагностика та вирішення проблем.
Форма навчання: онлайн.
Ви бажаєте використовувати альтернативні засоби забезпечення інтернету? Недостатньо знань? Поспішайте на навчання!
Навчання безкоштовне для зареєстрованих безробітних.
Для учасників бойових дій та осіб з інвалідністю внаслідок війни навчання також безкоштовне та проходитиме у рамках експериментального проєкту з організації професійного навчання учасників бойових дій та осіб з інвалідністю внаслідок війни в закладах професійної (професійно-технічної) освіти державної служби зайнятості. Все про проєкт тут: https://salo.li/902e0FE. Все про навчання учасників бойових дій за посиланням: https://salo.li/EEE5a2e
Зацікавила інформація? Звертайтеся до фахівців філій обласного центру зайнятості/їхніх структурних підрозділів за місцем вашого перебування.
Контакти тут: http://surl.li/pacfp
Чи передбачається підтримка підприємництва через мікрогранти в 2025 році?
Так, передбачається.
Постановою Кабінету Міністрів України від 31 січня 2025 року № 102 (набрала чинності 04 лютого 2025 року) затверджено бюджет Фонду загальнообов’язкового державного соціального страхування України на випадок безробіття на 2025 рік.
Передбачено фінансування програм підтримки підприємництва у розмірі 6,75 млрд грн. Кошти спрямовуватимуться на фінансування мікрогрантів на створення або розвиток власного бізнесу. Також будуть фінансуватися ветеранські гранти та гранти щодо виробництва переробної промисловості.
Постанова Кабінету Міністрів України від 31 січня 2025 року № 102 доступна на урядовій вебсторінці, посилання тут: https://surl.li/bswymi
Все про грантові програми читайте на вебсторінці Державного центру зайнятості, посилання тут: http://surl.li/yaecln
Є питання щодо отримання мікрогрантів/грантів? Звертайтеся на гарячу лінію обласного центру зайнятості (тел. +38 (093) 478 70 81) або до офісів підтримки малого і мікробізнесу «Зроблено в Україні», що діють в області на базі Кропивницької, Олександрійської, Новоукраїнської та Голованівської філій обласного центру зайнятості.
Вмій гарно продавати і гроші гарні мати!
Якщо ви бажаєте розвиватися в сфері роздрібної торгівлі, пропонуємо навчання за професією, яка є однією з найбільш затребуваних на ринку праці.
Запрошуємо на курс «Продавець непродовольчих товарів (ІІІ розряд)». Протягом навчання майбутні продавці зможуть освоїти усі тонкощі фаху та отримати цінні навички для роботи у магазинах та торгових точках.
Навчання стартує 24 лютого 2025 року і проходитиме на бaзi Івано-Франківського центру професійно-технічної освіти Державної служби зайнятості.
Тривалість занять – 4,5 місяці.
Якщо ви відповідальні, комунікабельні та мотивовані, а ще пройдете професійне навчання за сприяння служби зайнятості – робота вам гарантована!
Не зволікайте і навчайтеся! Є інші питання щодо організації професійного навчання? Звертайтеся до фахівців філій обласного центру зайнятості/їхніх структурних підрозділів за місцем вашого перебування. Контакти тут: http://surl.li/pacfp
Онлайн-графік формування навчальних груп можна переглянути тут: https://is.gd/A1GYNF
Чи приймають участь центри зайнятості у заходах з професійної адаптації ветеранів війни?
Так, приймають.
Нагадаємо, що постановою Кабінету Міністрів України від 21 червня 2017 року за № 432 (зі змінами) затверджено Порядок та умови забезпечення соціальної та професійної адаптації осіб, які звільняються або звільнені з військової служби, з числа ветеранів війни, осіб, які мають особливі заслуги перед Батьківщиною, членів сімей таких осіб, членів сімей загиблих (померлих) ветеранів війни, членів сімей загиблих (померлих) Захисників та Захисниць України.
У реалізації окремих питань вказаного Порядку задіяна служба зайнятості. Так, особам, які звільняються або звільнені з військової служби з числа ветеранів війни, надаються профорієнтаційні послуги.
Також фахівці служби зайнятості двічі на рік інформують структурні підрозділи, на які покладені функції з питань ветеранської політики, районних держадміністрацій, виконавчих органів міських рад про професії/спеціальності, що користуються попитом на ринку праці, з урахуванням можливостей працевлаштування осіб з інвалідністю.
Примітка. Порядок використання коштів, передбачених у державному бюджеті на здійснення заходів з ментальної, спортивної, фізичної, психологічної реабілітації та професійної адаптації було затверджено постановою Кабінету Міністрів України від 18 березня 2024 року за № 307. Урядовою постановою від 21 січня 2025 року № 62 (набрала чинності 24 січня 2025 року) зазначена постанова № 307 визнано такою, що втратила чинність, і затверджено Порядок використання коштів, передбачених у державному бюджеті для здійснення заходів з підтримки та допомоги ветеранам війни, членам їх сімей та членам родин загиблих. Цей Порядок передбачає спрямування бюджетних коштів, серед іншого, на здійснення заходів із професійної адаптації осіб, які звільняються або звільнені з військової служби, з числа ветеранів війни, осіб, які мають особливі заслуги перед Батьківщиною, членів сімей таких осіб, членів сімей загиблих (померлих) ветеранів війни, членів сімей загиблих (померлих) Захисників та Захисниць України, а також на період воєнного стану та протягом трьох місяців після його припинення або скасування інших категорій осіб.
Розпорядниками бюджетних коштів нижчого рівня за цим напрямом є структурні підрозділи, на які покладені функції з питань ветеранської політики, обласних та районних військових адміністрацій, виконавчих органів міських, селищних, сільських рад.
Постанова Кабінету Міністрів України від 21 січня 2025 року № 62 доступна на урядовій вебсторінці, посилання тут: https://surl.li/djlasf
Є питання щодо професійної адаптації на ринку праці? Звертайтеся до фахівців філій обласного центру зайнятості/їхніх структурних підрозділів за місцем вашого перебування. Контакти тут: http://surl.li/pacfp
Навчання на перспективу: 3D-моделювання відкриває новий простір
Мрієте стати «профі» у сучасній і перспективній професії IT-сфери, але не визначились в якій саме? Зупиніться на 3D-графіці, адже це найбільш перспективна галузь комп’ютерного дизайну. Аніматори, візуалізатори, моделери та інші 3D-фахівці постійно затребувані у сфері реклами, створенні візуальних ефектів ігрової, ювелірної та багатьох інших індустрій.
Базові поняття тривимірної комп’ютерної графіки, моделювання графічних об’єктів, основи створення анімації, постобробка візуалізованих зображень, будова, види та налаштування 3D-принтерів, робота з різними видами пластику для 3D-друку, робота зі слайсерами, способи формування об’ємних фігур – це та багато іншого ви опануєте, пройшовши курси цільового призначення за навчальною програмою «Створення об’єктів 3D-графіки».
Наразі формується група слухачів для навчання, яке проводитимуть викладачі Дніпропетровського центру професійно-технічної освіти Державної служби зайнятості. Лише за 2 місяці ви освоїте сучасний напрямок у IT-сфері.
Форма навчання – очно-дистанційна.
Не обмежуйте себе! Проходження курсів дає різноманітні варіанти для реалізації своїх знань та умінь. Варто лише обрати пріоритетний напрямок діяльності. Тож зробіть перший крок, щоб знайти своє місце під сонцем, творіть магію тривимірної графіки і ставайте кваліфікованим фахівцем з 3D-моделювання.
Стартуємо вже скоро.
Є питання? Звертайтеся до фахівців філій обласного центру зайнятості/їхніх структурних підрозділів за місцем вашого перебування. Контакти тут: http://surl.li/eghis
У якому розмірі здійснюється оплата вартості навчання за експериментальним проєктом в 2025 році?
Наразі, під експериментальним проєктом мається на увазі проєкт щодо організації професійного навчання жінок для працевлаштування у сферах, де вони були традиційно недостатньо представлені. Цей проєкт реалізується відповідно до постанови Кабінету Міністрів України від 15 листопада 2024 року № 1302.
Пунктом 17 Порядку реалізації експериментального проєкту щодо організації професійного навчання жінок для працевлаштування у сферах, де вони були традиційно недостатньо представлені, затвердженого вказаною урядовою постановою, передбачено, що направленням на професійне навчання гарантується оплата обласним центром зайнятості закладу професійної (професійно-технічної) освіти вартості професійного навчання в розмірі, що не перевищує 10 розмірів прожиткового мінімуму для працездатних осіб, установленого на дату прийняття рішення про його видачу.
Якщо вартість професійного навчання перевищує зазначений розмір, різниця вартості професійного навчання може бути оплачена особою самостійно або роботодавцем, або за рахунок інших джерел, не заборонених законодавством.
З 01 січня 2025 року розмір прожиткового мінімуму для працездатних осіб складає 3028 грн – відповідно оплата вартості навчання не може перевищувати в 2025 році 30280 грн.
Постанова Кабінету Міністрів України від 15 листопада 2024 року № 1302 та затверджений нею Порядок доступний на парламентській вебсторінці за посиланням: https://surl.li/gdseit
ТОП-5 найзатребуваніших на Кіровоградщині вакансій
Ви шукаєте роботу? Пропонуємо переглянути ТОП-5 найбільш актуальних вакансій у Кіровоградській області:
- водії автотранспортних засобів – 100 вакансій (заробітна плата від 8 000 до 21 000 грн);
- лікарі різного профілю – 95 вакансій (заробітна плата від 8000 до
25 000 грн);
- спеціалісти державної служби (місцевого самоврядування) – 51 вакансія (заробітна плата від 8000 до 18 760 грн);
- підсобні робітники – 45 вакансій (заробітна плата від 8000 до 19 000 грн);
- бухгалтери – 45 вакансій (заробітна плата від 8000 до 24 750 грн).
Загалом, станом на 05 лютого цього року у базі вакансій Кіровоградського обласного центру зайнятості налічується майже 1700 пропозицій роботи.
Вакансії передбачають належні умови праці, професійний розвиток і реалізацію.
Вакансії, актуальні на ринку праці, доступні на вебресурсі Кіровоградського обласного центру зайнятості: http://surl.li/uennla та Єдиному порталі вакансій: http://surl.li/aqjryl.
Якщо вас зацікавила зазначена інформація, за деталями звертайтеся до фахівців філій обласного центру зайнятості/їхніх структурних підрозділів за місцем вашого перебування. Контакти тут: http://surl.li/pacfp.
Яка максимальна вартість проживання в період професійного навчання оплачується безробітному за сертифікатом у 2025 році?
Відповідно до пункту 15 Порядку професійної підготовки, перепідготовки та підвищення кваліфікації зареєстрованих безробітних, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 24 березня 2023 року № 264, сертифікатом гарантується оплата центром зайнятості закладу освіти або роботодавцю, що надають платні послуги з організації проживання безробітного в період навчання, вартості проживання безробітного в період навчання в розмірі, що не перевищує п’яти розмірів прожиткового мінімуму для працездатних осіб, установленого на 01 січня поточного року, за весь період проживання.
Станом на 01 січня 2025 року розмір прожиткового мінімуму для працездатних осіб складає 3028 грн. Відповідно, вартість проживання за сертифікатом в 2025 році не може перевищувати 15 140 грн.
Постанова Кабінету Міністрів України від 24 березня 2023 року № 264 доступна вебсторінці Державного центру зайнятості за посиланням: https://surl.li/fqzcmh
Корисна інформація про організацію професійного навчання зареєстрованих безробітних доступна на вебсторінці Державного центру зайнятості за посиланням: https://surl.li/qtfebo
Є питання? Звертайтеся до фахівців філій обласного центру зайнятості/їхніх структурних підрозділів за місцем вашого перебування. Контакти тут: http://surl.li/pacfp
Національна поліція запрошує на службу: доєднуйтесь!
Головне управління Національної поліції в Кіровоградській області потребує фахівців! Оголошено конкурс на посаду «поліцейський роти поліції особливого призначення».
Якщо ви бажаєте стати частиною злагодженої команди тих, хто стоїть на сторожі порядку, перейдіть за посиланням https://nabir.np.gov.ua/index.php?r=recruitment/process_recruitment&id=9795 !
Інші вакансії, актуальні на ринку праці, доступні на вебресурсі Кіровоградського обласного центру зайнятості тут та Єдиному порталі вакансій тут.
Діє телеграм-канал «Робота зараз: Державна служба зайнятості» тут. Зайшовши за посиланням та підписавшись на канал, ви зможете переглянути актуальні вакансії у різних сферах діяльності та регіонах країни.
Також ви можете скористатись мобільним застосунком від Державної служби зайнятості, де представлена найбільша в Україні база вакансій. Застосунок доступний в App Store та Google Play.
Якщо вас зацікавила зазначена інформація, за деталями звертайтеся до фахівців філій обласного центру зайнятості/їхніх структурних підрозділів за місцем вашого перебування. Контакти тут.
Більш як півтори сотні лікарів потребують медичні заклади Кіровоградщини
Сьогодні медичні заклади області потребують майже 157 лікарів. Серед вакантних такі посади як: лікар загальної практики-сімейний лікар, лікар-терапевт, лікар-хірург, лікар-педіатр, лікар-офтальмолог, лікар-стоматолог, лікар-інфекціоніст, лікар-анестезіолог тощо.
Серед підрозділів Кіровоградського обласного центру зайнятості, де найбільше потрібні ці фахівці – Кіровоградський, Голованівський, Світловодський, Петрівський та Олександрівський.
Заробітна плата складає від 8000 до 30 000 тис грн. За окремими вакансіями роботодавці пропонують житло. Таких вакансій 21.
Інші вакансії, актуальні на ринку праці, доступні на вебресурсі Кіровоградського обласного центру зайнятості: http://surl.li/uennla та Єдиному порталі вакансій: http://surl.li/aqjryl.
Діє телеграм-канал «Робота зараз: Державна служба зайнятості»: http://surl.li/eoawb. Зайшовши за посиланням та підписавшись на канал, ви зможете переглянути актуальні вакансії у різних сферах діяльності та регіонах країни.
Також ви можете скористатись мобільним застосунком від Державної служби зайнятості, де представлена найбільша в Україні база вакансій. Застосунок доступний в App Store http://surl.li/kccngh та Google Play http://surl.li/xoputc.
Якщо вас зацікавила зазначена інформація, за більш деталями звертайтеся до фахівців філій обласного центру зайнятості/їхніх структурних підрозділів за місцем вашого перебування. Контакти тут: http://surl.li/pacfp.
Робота як факт самоствердження громадян з інвалідністю: через працю – до активного життя
Сьогодні все більше осіб з інвалідністю звертаються до Державної служби зайнятості за допомогою в пошуку роботи, адже професійна діяльність для них – можливість бути рівноправними членами суспільства. До того ж, праця осіб з інвалідністю не тільки дозволяє забезпечити їм своє існування, але й є фактом реалізації власних здібностей. Робота дозволяє ефективніше долати життєві труднощі, тримати хвилю оптимізму, додає впевненості у завтрашньому дні.
Негода Олександр Геннадійович, житель м. Новомиргород, має інвалідність ІІІ групи. Свого часу Олександр закінчив Капітанівський професійний ліцей переробної промисловості, де здобув освіту електрогазозварника/апаратника випаровування. За здобутим фахом пропрацював близько 8 років, але за станом здоров’я далі, на жаль, продовжувати не міг.
О. Негода мав досвід і в інших робітничих професіях, зокрема, працював машиністом насосних установок та слюсарем ремонтником. Та ніде довго не затримався, шукаючи своє.
З рішучим наміром знайти підходящу роботу чоловік звернувся до Новомиргородського відділу Новоукраїнської філії Кіровоградського ОЦЗ. Разом з кар’єрним радником активно моніторив актуальні вакансії на ринку праці і врешті доля усміхнулась. Олександру було запропоновано звернутись з питання працевлаштування до ФОП Настін Тетяни Григорівни, що займається пошиттям одягу, в т.ч. військового спорядження.
Так як виробництво підприємства розширювалось, виникла потреба в укладальниках-пакувальниках. Згідно ж до індивідуальної програми реабілітації, ця професія була рекомендована Олександру Геннадійовичу.
Після успішної співбесіди безробітному запропонували пройти стажування на робочому місці, де чоловік мав змогу ознайомитись з усіма тонкощами нової роботи і умовами праці, знайти спільну мову з колективом. По завершенню стажування, вже в листопаді поточного року він був працевлаштований.
Загалом Олександр Негода роботою задоволений. «Умови праці мене влаштовують, я працюю в дружньому колективі і на сьогоднішній день відчуваю стабільність у своєму професійному житті, а далі – час покаже», – відзначає чоловік.
Якщо ви також перебуваєте у пошуку підходящої роботи, визначаєтесь з напрямом професійної діяльності – пропонуємо відвідати сайт Кіровоградського обласного центру зайнятості або зайти на Єдиний портал вакансій. На допомогу може прийти й мобільний за стосунок Державної служби зайнятості, де можна шукати вакансії, які є актуальними відповідно до регіону, галузі, очікуваного рівня зарплат та з наданням житла. Застосунок доступний в App Store та Google Play.
Також ви можете звернутись до фахівців філій обласного центру зайнятості/їхніх структурних підрозділів за місцем вашого перебування. Контакти тут: http://surl.li/pacfp
Шукаєте роботу? Заповнюйте анкету!
Робота Є!
Ви шукаєте роботу? Державна служба зайнятості готова вам допомогти!
Скануйте QR-код та заповнюйте анкету! Залишайте свої контактні дані і з вами обов'язково зв'яжеться фахівець!
Знайдемо роботу разом!
Є питання, що стосуються сфери зайнятості? Звертайтеся до фахівців філій обласного центру зайнятості/їхніх структурних підрозділів за місцем вашого перебування, контакти за посиланням або пишіть нам у Телеграм-канал t.me/dcz_kir.
Самостійно вакансії також можна переглянути:
- на сайті обласного центру зайнятості за посиланням: https://is.gd/LQ66ql;
- на Єдиному порталі вакансій - https://is.gd/EZ7xmm;
- у телеграм-каналах «Робота зараз: Державна служба зайнятості» та «Робота на Кіровоградщині. Служба зайнятості інформує».
Як ВПО підготуватися до пошуку роботи на новому місці
Підготуйтеся морально. Щоб зберегти сили у такий непростий період, важливо турбуватися про своє психічне здоров’я. З чого почати та як розпізнати перші симптоми стресу, читайте у рекомендаціях ВООЗ за посиланням.
Виділіть час. Під час будь-яких кризових ситуацій фахівці радять сприймати пошук роботи як додаткову повноцінну роботу. Щодня варто приділяти певну кількість часу на моніторинг вакансій, розсилання резюме і підготовку до співбесід.
Визначте критерії пошуку. Обов’язково оцініть свої професійні та персональні навички, складіть список вакансій, на які ви можете претендувати, подумайте про бажане місце і формат роботи та скільки часу готові приділяти зайнятості.
Складіть резюме (портфоліо – для творчих спеціальностей). Саме воно формує перше враження про людину і впливає на шанси потрапити на співбесіду. Про те, як перевірити резюме перед відправкою роботодавцю, читайте за посиланням.
Будьте проактивні. Використовуйте якнайбільше ресурсів для пошуку роботи. Це можуть бути онлайн-платформи, соціальні мережі. Також запитуйте про вакансії знайомих, просіть рекомендацій і не соромтеся писати у компанії, які вас цікавлять.
Як підготувати резюме: поради
Пошук роботи зазвичай починається з резюме. Як зробити резюме привабливим для роботодавця:
1. Зробіть документ унікальним для конкретної вакансії
Перед тим, як відправити резюме на обрану вакансію, відредагуйте його відповідно до умов, вказаних у пропозиції.
2. Зазначте свої здобутки й обовʼязки
Перелічіть не лише компанії, у яких працювали. Окресліть сферу відповідальності на попередніх місцях роботи та чого саме змогли досягти.
3. Уникайте неправдивої інформації
Не вказуйте навички, які не відповідають дійсності, або ті здібності, у яких сумніваєтесь. Неправда може легко з’ясуватися під час співбесіди з роботодавцем.
4. Зазначайте лише основні контакти
Не варто вказувати у резюме усі свої соціальні мережі й електронні адреси. Надайте лише ті контакти, якими користуєтеся щодня.
5. Подбайте про форматування документа
Резюме має бути зручним для читання. Містити великі поля, комфортний шрифт та достатні інтервали між рядками. Бажано структурувати документ підзаголовками й маркерами списку. При цьому резюме має бути лаконічним і вкладатися в 1-2 сторінки.
6. Перевірте документ на помилки
Не допускайте у резюме лексичних і граматичних помилок. Дотримуйтесь єдиного стилю оповіді, якщо десь використовуєте скорочення, використовуйте їх і надалі в усьому документі.
Потрібна допомога у написанні резюме? Звертайтеся до найближчої філії обласного центру зайнятості або телефонуйте за номерами, що розміщені тут: http://surl.li/eghis. Ми є у Telegram-каналі https://t.me/dcz_kir.
Як отримати досвід для першої роботи: 5 дієвих порад молодим фахівцям
Як молодим фахівцям здобути досвід?
Стажування
Стажування у бажаній компанії допоможе вам набратися нових знань, а також дасть цілком конкретне уявлення про роботу на певній посаді. Зауважимо, що в Україні діє Програма стажувань молоді в Апараті Верховної Ради. Відбір кандидатів відбувається щорічно у жовтні-грудні.
Волонтерство
Про участь у волонтерстві обов’язково потрібно вказувати у резюме. Чим більше волонтерська робота відповідатиме бажаній посаді, тим краще. Оголошення про набір волонтерів можна знайти у соцмережах різних громадських та благодійних організацій, а також на сайті Мінсоцполітики.
Підробіток і неповна зайнятість
Ви можете влаштуватися на роботу з неповною зайнятістю або знайти роботодавця, який готовий взяти до себе студента. У Державному центрі зайнятості є низка вакансій для молодих людей із різних регіонів України, які прагнуть знайти першу роботу і не мають досвіду.
Самостійні проєкти
Якщо у вас є досвід реалізації власного проєкту, обов’язково опишіть в резюме, про що він був і яких цілей вдалося досягти. Навіть якщо він не був комерційним.
Самоосвіта
Профільні курси або тренінги допоможуть набути конкретних теоретичних знань про майбутню роботу й отримати перший досвід.
Шукаєте роботу? Пропонуємо переглянути:
- сайт обласного центру зайнятості за посиланням: https://is.gd/LQ66ql;
- Єдиний портал вакансій - https://is.gd/EZ7xmm;
- телеграм-канали «Робота зараз: Державна служба зайнятості» та «Робота на Кіровоградщині. Служба зайнятості інформує».
Шукаєте роботу? Онлайн сервіси служби зайнятості у поміч
Чимало українців не мають роботи і шукають нові пропозиції. Які пропозиції роботи є сьогодні на Кіровоградщині і де їх можна переглянути, читайте нижче!
Якщо ви запитаєте, звідки служба зайнятості наповнює базу вакансій, повідомляємо, що інформація про попит на робочу силу (вакансії), це зокрема форми звітності № 3-ПН, подається роботодавцем до центру зайнятості не пізніше ніж через три робочі дні з дати відкриття вакансій. Це врегульовано нормативними документами, що регулюють сферу зайнятості населення.
Ці вакансії відображаються у єдиній інформаційно-аналітичній системі Державної служби зайнятості.
Перший спосіб пошуку роботи за допомогою онлайн сервісів – це регіональний вебпортал.
Що треба зробити для того, аби переглянути актуальні вакансії? Необхідно зайти на сайт Кіровоградського обласного центру зайнятості за посиланням https://kid.dcz.gov.ua/ Перед вами відкриється головна сторінка сайту, де є розділ «Шукаю роботу». Після натискання розділу «Шукаю роботу» відбудеться перехід на анкету. У меню «Я шукаю» вам необхідно заповнити відповідні поля та натиснути на кнопку «Шукати». Після чого за вашим запитом буде автоматично відфільтровано весь наявний перелік за запитуваною професією.
Якщо ви не знайшли підходящої для вас вакансії, до ваших послуг:
- Єдиний портал вакансій – єдина база даних, яка оновлюється в режимі реального часу. Посилання тут https://is.gd/EZ7xmm
- телеграм-канал ДЦЗ «Робота зараз: Державна служба зайнятості» http://surl.li/eoawb
- телеграм-канал Кіровоградського обласного центру зайнятості «Робота на Кіровоградщині. Служба зайнятості інформує» t.me/job_kid_dcz.
Державна служба зайнятості перевіряє та публікує лише актуальні вакансії.
Шукайте роботу разом з нами! Роботу знаходить той, хто їх шукає!
Послуги служби зайнятості для ВПО
Фахівці Кіровоградського обласного центру зайнятості надають відповіді на найбільш поширені запитання стосовно послуг Державної служби зайнятості, які можуть отримати внутрішньо переміщені особи?
Який перелік документів необхідно подати внутрішньо переміщеній особі для реєстрації в Державній службі зайнятості?
Щоб стати на облік і отримати статус безробітного, необхідно подати наступний перелік документів:
- паспорт громадянина України, е-паспорт, е-паспорт для виїзду за кордон або інший документ, що посвідчує особу та підтверджує громадянство України, або єДокумент (на період воєнного стану);
- довідку про присвоєння реєстраційного номера облікової картки платника податків;
- військово-обліковий документ для осіб, які звільнилися із строкової служби, для військовозобов’язаних осіб під час воєнного стану у зв’язку з мобілізацією;
- документ про освіту або його дублікат (за наявності такого документа або дубліката);
- трудову книжку (за наявності) або цивільно-правовий договір, або відомості про трудову діяльність з реєстру застрахованих осіб Державного реєстру загальнообов’язкового державного соціального страхування (відомості електронної трудової книжки), або документ, що підтверджує припинення останнього виду зайнятості.
Що робити, якщо документи втрачено?
Відповідно до Закону України «Про забезпечення прав і свобод внутрішньо переміщених осіб» встановлено спрощену процедуру реєстрації як безробітних, умови призначення, терміни та розмір виплати допомоги по безробіттю.
Реєстрація відбувається в будь-якому центрі зайнятості України за місцем перебування громадянина.
Внутрішньо переміщена особа, яка звільнилась, але не має документів, що підтверджують факт звільнення, періоди трудової діяльності та страхового стажу, отримує статус безробітного без вимог, що застосовуються за звичайної процедури.
До отримання документів та відомостей про періоди трудової діяльності, заробітну плату, страховий стаж допомога по безробіттю таким особам призначається у мінімальному розмірі.
Що робити, якщо особа не звільнилася з попереднього місця роботи?
Внутрішньо переміщена особа, яка не має змоги припинити трудові відносини за пунктом 1 статті 36, статтями 38, 39 Кодексу законів про працю України, у зв’язку з неможливістю продовження роботи за таким трудовим договором за попереднім місцем проживання, має право на розірвання трудового договору в односторонньому порядку.
Необхідно лише звернутися до найближчого центру зайнятості/філії за місцем вашого перебування та подати заяву на ім’я роботодавця.
Датою припинення трудового договору вважатимуть наступний день після подання такої заяви.
Центр зайнятості повідомить:
- роботодавця – будь-якими засобами комунікації, у т. ч. електронними;
- територіальний орган ПФУ;
- територіальний орган ДПС.
Чи зберігається виплата допомоги по безробіттю, якщо людина евакуювалася з місця, де ведуться активні бойові дії?
Так, зберігається. У разі зміни місцезнаходження через активні бойові дії, припинення реєстрації в службі зайнятості в такому випадку не відбувається. Особа може звернутися до центру зайнятості за місцем поточного проживання для пошуку роботи та отримання виплати допомоги по безробіттю.
Як через «Дію» оформити допомогу по безробіттю?
У сервісі «Дія» можна:
подати заяву на отримання статусу безробітного;
поновити статус безробітного;
подати заяву про призначення або поновлення допомоги по безробіттю.
Щоб подати заявку, треба:
зайти в сервіс «Дія»
обрати послугу «Допомога по безробіттю»
заповнити заяву-анкету
обрати найближчий центр зайнятості, незалежно від зареєстрованого місця проживання чи перебування
ввести номер соціального банківського рахунку
обрати періодичність отримання виплат
завантажити необхідні документи,
перевірити сформовану заяву та підписати електронним підписом.
Результат розгляду з’явиться у «Дії», також надійде лист на електронну пошту і смс на телефон.
Після надання статусу безробітного з особою зв’яжеться кар’єрний радник центру зайнятості для подальшої співпраці щодо пошуку роботи.
Чи може внутрішньо переміщена особа здобути нову професію, актуальну на ринку праці регіону або підвищити свою кваліфікацію?
Державна служба зайнятості організовує професійну підготовку, перепідготовку та підвищення кваліфікації безробітних громадян, що сприяє підвищенню їхньої конкурентоспроможності на ринку праці та поверненню до трудової діяльності. Навчання здійснюється з урахуванням потреб ринку праці, що гарантує подальше працевлаштування після навчання.
Як здобути нову професію та навички за допомогою служби зайнятості?
Завдяки Державній службі зайнятості зареєстровані безробітні мають наступні можливості:
навчатись у центрах професійно-технічної освіти служби або у закладах Міністерства освіти і науки України;
стажуватись на робочому місці безпосередньо у роботодавця;
підтвердити результати неформального навчання;
отримання ваучера для підтримання конкурентоспроможності.
У системі служби зайнятості функціонують 11 центрів професійно-технічної освіти, які забезпечують професійне навчання дорослого населення за 95 ліцензованими робітничими професіями та близько 300 освітніми програмами підвищення кваліфікації.
Детальніше – за посиланням http://surl.li/egpif.
Безкоштовні сервіси для створення резюме та мотиваційного листа
Canva – резюме в цьому сервісі буде доволі класичним.
Resumake.io – доступні різноманітні шаблони для резюме.
Novoresume – доступна велика кількість шаблонів, можливість створення мотиваційні листи.
Resume Genius – окрім складання резюме є послуга «Запитайте експерта», яка передбачає перевірку резюме фахівцем.
VisualCV – потужний конструктор для створення резюме.
MyPerfectResume – окрім складання резюме, на сайті є функція створення мотиваційного листа.
Zety – так само як і в MyPerfectResume є функція створення супровідного листа за більш ніж 20 шаблонами.
Що робити, коли мобілізують зареєстрованого безробітного?
Громадянам, які були мобілізовані до лав армії України, зберігають робоче місце та посаду. Однак, якщо людина мала статус безробітного - її знімають з реєстрації у центрі зайнятості. Адже, згідно чинного законодавства українці, які проходять військову службу, належать до зайнятого населення. А тому реєстрація у службі зайнятості припиняється.
Чому мобілізованого знімають з реєстрації в службі зайнятості?
Така норма передбачена тому, що під час мобілізації громадяни не можуть шукати роботу та відвідувати центр зайнятості. Тож після надання зареєстрованим безробітним мобілізаційних розпоряджень, повісток або розпоряджень військових комісарів, фахівець центру зайнятості приймає рішення про припинення реєстрації безробітного, припинення виплати допомоги у зв’язку з безробіттям.
Також варто зазначити, що українцям, які проходять військову службу, виплачується грошове забезпечення. Вони є платниками податків, а отже є застрахованими особами в системі загальнообов’язкового державного соцстрахування, зокрема на випадок безробіття.
Що робити після звільнення з армії?
Після закінчення військової служби громадянин у разі потреби може знову звернутися до центру зайнятості та отримати статус безробітного. Рішення про призначення виплати допомоги у зв’язку з безробіттям та її розмір прийматиметься відповідно до законодавства.
Безпечно, швидко та легально: корисна інформація для шукачів роботи
Шукаєте роботу? Безпечно, легально, швидко та зручно?
Обирайте підходящу роботу на офіційному сайті Кіровоградського обласного центру зайнятості.
На головній сторінці сайту необхідно клікнути віконце «Шукаю роботу». У пошуку зазначити регіон та професію, розмір очікуваної заробітної плати. Виставити фільтр можна і по іншим критеріям, які вас цікавлять.
Актуальні пропозиції роботи тут: https://is.gd/LQ66ql та у Telegram «Робота зараз: Державна служба зайнятості» https://t.me/worknowdcz.
У базі даних налічуються вакансії з різних галузей, також є вакансії для осіб з інвалідністю та з наданням житла.
Електронний кабінет безробітного – сучасний сервіс для спілкування зі службою зайнятості
Ви безробітний і хочете завжди бути на зв’язку зі службою зайнятості, у т.ч. й дистанційно, володіти інформацією щодо вакансій, можливостей професійного навчання, нарахування допомоги по безробіттю, необхідно одне – створити свій електронний кабінет. Його власник може створити резюме, переглянути дати відвідувань центру зайнятості, записатись на заходи, що зацікавили.
Отримати доступ до сервісу можна на головній сторінці Кіровоградського обласного центру зайнятості у рубриці «Громадянам» - «Електронний кабінет шукача роботи», а потім все за інструкцією.
Якщо ви все зробили правильно, обліковий запис створюється автоматично, але доступ буде обмежений. Отож потрібен наступний крок.
Слід повідомити своєму кар’єрному раднику про створення кабінету та надати йому логін, пароль та електронну пошту, що використані вами при створенні кабінету. Після відповідних дій спеціалістів служби зайнятості в кабінеті з’являться всі розділи.
Якщо у вас є питання, звертайтеся за телефоном гарячої лінії Кіровоградського обласного центру зайнятості +380665818784, а також приєднуйтесь до нашого Telegram-каналу https://t.me/dcz_kir.
Усі актуальні пропозиції роботи в телеграм-каналі «Робота зараз: Державна служба зайнятості» https://t.me/worknowdcz.
Внесіть у своє резюме «ключові» переваги – і вас чекає омріяна робота
Необхідність і важливість сучасного резюме розуміє кожен, хто шукає роботу навіть упродовж короткого часу.
Резюме – це своєрідна «вітрина» шукача, на якій він гарно й коректно викладає найбільш вигідні дані про себе, свій досвід, свої професійні та особистісні якості.
Щоб скласти таке резюме, необхідно окреслити власні ключові переваги. Це можна зробити, відповівши на такі запитання:
Чому саме я маю отримати цю роботу?
Що я роблю краще за інших?
Чим я відрізняюся від своїх колег?
Що я зробив значного у своїй кар’єрі?
Які мої досягнення?
Про свої переваги потрібно писати не стандартними, шаблонними фразами (комунікабельність, креативність, старанність та інше), а наводити такі аргументи, щоб потенційному роботодавцю відразу захотілося взяти вас на роботу. Саме вони допоможуть вам зробити своє резюме більш індивідуальним, а не звичайним і стандартним, як більшість резюме шукачів роботи.
Намагайтеся виділитися серед інших кандидатів.
Відомо, що грамотно і привабливо складене резюме є найпотужнішим засобом самореклами на ринку праці. Від того, наскільки в ньому професійно представлена інформація, як розставлені акценти, залежить, чи отримаєте ви запрошення на співбесіду, чи ні.
Резюме – це дзеркало вашої історії успіху. Успіхів вам у складанні резюме.
Як відновити кар’єру після тривалої перерви
У вас була тривала перерва в роботі, але ви хочете повернутися до трудової діяльності? Вам необхідно докласти максимальних зусиль, аби повернення до роботи пройшло без труднощів. Для цього скористайтеся кількома порадами фахівців сфери зайнятості.
1. Чітко визначте для себе, яку роботу шукаєте. Знайдіть час, щоб обміркувати, яку роботу ви хотіли б виконувати і що приноситиме вам задоволення? Чи хочете ви повернутися до виконання професійних обов’язків, подібних тим, які були у вас раніше, чи хочете спробувати щось інше? Подумайте, що ви хотіли б отримати від роботи, і чому (крім фінансових причин) ви зацікавлені в цьому.
2. Реально оцініть власні сили: які знання маєте на сьогодні та наскільки конкурентоспроможні на ринку праці. Якщо минуло багато часу з тих пір, як ви працювали, вам, напевно, доведеться заново ознайомитися з вашої галуззю та можливостями працевлаштування в ній, оновити базові знання. Варто розглянути такі засоби, як проходження курсів, прочитання інформаційних бюлетенів тощо.
3. Оновіть резюме. Більш детально про себе та свої професійні компетенції викладіть у своєму супровідному листі до резюме. Коротко розкажіть про те, чому у вас була перерва в роботі, чому вас зацікавила ця вакансія, чому вважаєте, що саме ви підходящий кандидат. Навіть якщо ви активно не працювали, розкажіть про досягнення, які здобули в період перерви у роботі. Для цього підійдуть прості речення, як, наприклад: «Останні кілька років я провела в декретній відпустці», «Я навчався за цією спеціальністю і здобув ступінь магістра», «За період роботи в цій галузі я набула чимало навичок…» та ін.
4. Приготуйтеся до співбесіди. Подумайте, про що говоритимете з роботодавцем. Спробуйте скласти невелику лаконічну розповідь про себе. Ретельно обдумуйте відповіді на запитання, не поспішайте, але й не «тримайте паузу». Намагайтесь уникати гострих кутів. Окрім того, зверніть увагу на зовнішній вигляд під час зустрічі з потенційним роботодавцем. Вдягати діловий костюм чи прийти у джинсах і кросівках – залежить від корпоративної культури компанії та сфери її діяльності. Головне, щоб ваш вигляд свідчив про охайність і порядність. Говоріть спокійно, упевнено. Поводьтеся ввічливо.
Сподіваємось, поради від служби зайнятості будуть доречними та своєчасними і допоможуть відновитися у професійній діяльності.
Яка процедура підтвердження результатів неформального професійного навчання працівників?
Для підтвердження кваліфікації особа звертається до місцевого центру зайнятості, який видає такій особі анкету самооцінювання за обраною нею робітничою професією, та інформує її про:
вимоги до кваліфікаційного рівня робітничої професії;
критерії оцінювання;
процедуру підтвердження кваліфікації;
суб’єкти підтвердження, що здійснюють підтвердження кваліфікації за робітничою професією, графік та орієнтовну вартість підтвердження кваліфікації.
Для підтвердження кваліфікації особа звертається до суб’єкта підтвердження та подає направлення і документи, зазначені у пункті 7 Порядку підтвердження результатів неформального професійного навчання осіб за робітничими професіями, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 15.05.2013 № 340 (із змінами). Підтвердження кваліфікації здійснюється суб’єктом підтвердження згідно з договором, укладеним з особою або роботодавцем. Підтвердження кваліфікації здійснюється за результатами визначення рівня професійних знань, умінь і навичок особи із застосуванням засобів вимірювання та критеріїв оцінювання.
Розміщення резюме на сайті служби зайнятості: перші кроки до мрії
Одним із найефективніших засобів самомаркетингу на ринку праці є резюме. Резюме – це своєрідна «вітрина» шукача роботи, на якій він гарно й акуратно викладає найбільш вигідні дані про себе, свій досвід, свої професійні та особистісні якості. Основне завдання резюме – привернути увагу до своєї кандидатури та переконати роботодавця в тому, що ви саме той працівник, який йому потрібен.
Якщо ви шукаєте роботу, саме час розмістити резюме на сайті Державної служби зайнятості. Ваше резюме буде доступне роботодавцям з усієї країни!
Отже, крок 1.
Створіть персональний кабінет на сайті служби.
Якщо ви зареєстрований безробітний, вам неодмінно допоможе кар’єрний радник.
Крок 2.
В активованому кабінеті оберіть опцію «Мої резюме», далі – «Створити резюме».
Заповніть усі розділи: освіта, досвід роботи, уміння й навички. Щоразу зберігайте інформацію та будьте уважними.
Крок 3.
Натисніть «Зберегти». Готово!
Перш ніж ваше резюме з’явиться на сайті, його перевіряє модератор. Якщо є потреба внести зміни, увійдіть до картки резюме, відредагуйте текст і знову збережіть зміни.
Написане резюме є маленьким шедевром, над яким, тим не менш, доводиться працювати все життя, щоразу вдосконалюючи, задумуючись над кожною фразою, над кожним словом.
Успіхів!
Ми точно знаємо, що роботу знаходить той, хто її шукає.
Для яких категорій громадян можуть бути видані ваучери?
Відповідно до статті 30 Закону України “Про зайнятість населення”, право на одноразове отримання ваучера мають:
особи віком старше 45 років, страховий стаж яких становить не менше 15 років, до досягнення встановленого статтею 26 Закону України "Про загальнообов’язкове державне пенсійне страхування" пенсійного віку;
особи, звільнені з військової служби (крім військовослужбовців строкової служби), служби в органах внутрішніх справ, Державної служби спеціального зв’язку та захисту інформації України, органів і підрозділів цивільного захисту, податкової міліції, Бюро економічної безпеки України або Державної кримінально-виконавчої служби України у зв’язку із скороченням чисельності, штату або за станом здоров’я до досягнення ними встановленого статтею 26 Закону України "Про загальнообов’язкове державне пенсійне страхування" пенсійного віку, за наявності вислуги не менше 10 років, які не набули права на пенсію відповідно до Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб";
особи, звільнені з військової служби після участі у проведенні антитерористичної операції, здійсненні заходів із забезпечення національної безпеки і оборони, відсічі і стримування збройної агресії Російської Федерації у Донецькій та Луганській областях, до досягнення ними встановленого статтею 26 Закону України "Про загальнообов’язкове державне пенсійне страхування" пенсійного віку та за умови звернення протягом трьох років з дня звільнення;
внутрішньо переміщені особи працездатного віку за відсутності підходящої роботи.
Детально з інформацією щодо категорій громадян, яким можуть бути видані ваучери, та з іншими питаннями отримання ваучерів можливо ознайомитись на вебсторінці Державного центру зайнятості у розділі “Навчання” – “Ваучери” за посиланням https://www.dcz.gov.ua/storinka/vauchery.
5 соціально-трудових гарантій для осіб з інвалідністю
Особи з інвалідністю мають рівні права у сфері праці й зайнятості з іншими категоріями населення. При цьому залучення таких людей до трудової діяльності вимагає надання їм додаткових переваг. Законодавством передбачено низку гарантій, спрямованих на реалізацію трудового потенціалу осіб з інвалідністю. Державна служба зайнятості прагне нагадати про пільги для цієї особливої категорії працездатних людей.
1) Пільгові умови працевлаштування
Для підприємств, установ, організацій та фізичних осіб-підприємців, які використовують найману працю, встановлюється норматив робочих місць для працевлаштування осіб з інвалідністю. Такий норматив становить 4% середньооблікової чисельності штатних працівників облікового складу за рік, а якщо штат становить від 8 до 25 осіб, – у кількості одного робочого місця (ст. 19 Закону України «Про основи соціальної захищеності осіб з інвалідністю в Україні»). У разі працевлаштування за направленням центру зайнятості безробітних з числа осіб з інвалідністю, віднесених Законом України «Про зайнятість населення» до громадян, які недостатньо конкурентоспроможні на ринку праці, на нове робоче місце строком не менше ніж на 2 роки, роботодавцю щомісяця компенсуються фактичні витрати у розмірі єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування за відповідну особу за місяць, за який він сплачений. Докладніше це питання врегульовується порядком, затвердженим постановою Кабінету Міністрів України від 15.04.2013 № 347. Варто зазначити, що при працевлаштуванні осіб з інвалідністю, направлених на роботу відповідно до рекомендації медико-соціальної експертизи, випробування не встановлюється (ст. 26 Кодексу законів про працю України).
2) Пристосування умов праці до фізичних можливостей людини
Підприємства, установи та організації, які використовують працю осіб з інвалідністю, зобов'язані створювати для них умови праці з урахуванням рекомендацій медико-соціальної експертної комісії та індивідуальних програм реабілітації та вживати додаткових заходів безпеки праці, які відповідають специфічним особливостям цієї категорії працівників (ст. 12 Закону України «Про охорону праці»). Підприємства, установи та організації за рахунок коштів Фонду соціального захисту інвалідів (або за рішенням місцевої ради за рахунок власних коштів) у разі потреби створюють спеціальні робочі місця для осіб з інвалідністю, здійснюючи для цього адаптацію основного і додаткового обладнання, технічного оснащення тощо з урахуванням можливостей особи з інвалідністю ( це передбачає ст. 17 Закону України «Про основи соціальної захищеності осіб з інвалідністю в Україні»). Стаття 18 зазначеного Закону передбачає, що особам з інвалідністю, які не мають змоги працювати на підприємствах, в установах та організаціях, державна служба зайнятості сприяє в працевлаштуванні з умовою про можливість виконання роботи вдома. На прохання осіб з інвалідністю їм може встановлюватися неповний робочий день або неповний робочий тиждень (ст. 172 КЗпП).
3) Необхідність дотримання медичних рекомендацій
Робота осіб з інвалідністю у нічний час допускається лише за їх згодою і за умови, що це не суперечить медичним рекомендаціям (стаття 55 КЗпП). Залучення осіб з інвалідністю до надурочних робіт теж можливе лише за їх згодою і за умови, що це не суперечить рекомендаціям медико-соціальної експертної комісії (стаття 63 КЗпП). Відмова в укладенні трудового договору або в просуванні по службі, звільнення за ініціативою роботодавця, переведення особи з інвалідністю на іншу роботу без її згоди з мотивів інвалідності не допускається, за винятком випадків, коли за висновком медико-соціальної експертизи стан його здоров’я перешкоджає виконанню професійних обов’язків, загрожує здоров’ю і безпеці праці інших осіб, або продовження трудової діяльності чи зміна її характеру та обсягу загрожує погіршенню здоров’я осіб з інвалідністю (ст. 17 Закону «Про основи соціальної захищеності осіб з інвалідністю в Україні»). Якщо стан здоров'я перешкоджає продовженню цієї роботи, то працівник може бути звільнений на підставі п. 2 ст. 40 КЗпП (якщо неможливо перевести працівника, за його згодою, на іншу роботу). Розмір вихідної допомоги у разі звільнення не може бути менше середнього місячного заробітку (ст. 44 КЗпП).
4) Сприятливі умови надання відпусток
Особам з інвалідністю I і II груп надається щорічна основна відпустка тривалістю 30 календарних днів, а особам з інвалідністю III групи – 26 календарних днів (ст. 6 Закону України «Про відпустки»). Щорічна відпустка повної тривалості до настання шестимісячного терміну безперервної роботи в перший рік роботи на підприємстві за бажанням працівника надається особі з інвалідністю відповідно до п. 2 ч. 7 ст. 10 Закону про відпустки. Особам з інвалідністю внаслідок війни, статус яких визначений Законом України «Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту», надається додаткова відпустка із збереженням заробітної плати тривалістю 14 календарних днів на рік (ст. 16-2 Закону про відпустки).
5) Особливості набуття статусу безробітного
Статусу безробітного може набути особа з інвалідністю, яка не досягла встановленого законодавством пенсійного віку та отримує пенсію по інвалідності або соціальну допомогу відповідно до законів України «Про державну соціальну допомогу особам з інвалідністю з дитинства та дітям з інвалідністю» та «Про державну соціальну допомогу особам, які не мають права на пенсію, та особам з інвалідністю» та яка офіційно працювала та сплачувала внески не менш ніж 6 місяців до моменту реєстрації в державній службі зайнятості. Реєстрація особи з інвалідністю здійснюється на підставі поданих нею рекомендації МСЕК та інших передбачених законодавством документів.
Державна служба зайнятості здійснює пошук підходящої роботи особі з інвалідністю відповідно до рекомендацій МСЕК, наявних у людини кваліфікації та знань, з урахуванням її можливостей та побажань (ст. 18-1 Закону України «Про основи соціальної захищеності осіб з інвалідністю в Україні»).
5 нюансів трудових відносин між працівником та фізичною особою-підприємцем
Фізичні особи-підприємці (ФОП) становлять досить вагому частку від усіх роботодавців. Втім, не завжди оформлення трудових відносин ФОПа з працівниками відбувається в повній відповідності з вимогами законодавства. При цьому слід мати на увазі, що на фізичних осіб-підприємців поширюються ті ж нормативно-правові акти, які регулюють підприємницьку діяльність, що й на юридичних осіб, якщо інше не встановлено законом або не випливає із суті відносин (ст. 54 Цивільного кодексу України). Тож з метою недопущення помилок у діяльності ФОПа, державна служба зайнятості пропонує звернути увагу на низку специфічних положень, що регулюють трудові відносини між найманим працівником та даною категорією роботодавців.
1) Особливі вимоги до укладення трудового договору.
Трудовий договір між фізичною особою-підприємцем та найманим працівником укладається письмово в двох примірниках (п. 6 ч. 1 ст. 24 Кодексу законів про працю України). Один із примірників трудового договору має зберігатися у працівника. Починаючи з 2015 року, реєструвати такий трудовий договір в державній службі зайнятості не треба. Таким чином, при укладенні трудових договорів після 1 січня 2015 року не потрібно керуватися Порядком реєстрації трудового договору між працівником і фізичною особою, яка використовує найману працю (Порядок), що затверджений Наказом Мінсоцполітики від 08.06.2001 № 260. Нумерацію укладених трудових договорів підприємець веде самостійно. В усьому іншому оформлення трудових відносин між ФОПом та працівником таке ж, як і для юридичної особи (роботодавець має видати наказ про прийняття працівника на роботу, зробити відповідний запис у його трудовій книжці, сповістити податковий орган перед допуском працівника до роботи тощо).
2) Визначеність типової форми трудового договору.
Форма трудового договору між працівником і фізичною особою-підприємцем, яка використовує найману працю, затверджена Наказом Мінсоцполітики від 08.06.2001 № 260. Сторони можуть вносити в зазначену форму зміни та доповнення за умови, що вони не будуть погіршувати становище працівників та суперечити законодавству України.
3) Специфічні підстави й порядок припинення трудових відносин.
Додатковою підставою для припинення дії трудового договору є призов ФОПа на військову службу або направлення його на альтернативну (невійськову) службу (п. 3 ч. 1 ст. 36 КЗпП). Окрім того, трудовий договір може бути розірваний у разі призову або мобілізації ФОПа під час особливого періоду (п. 10 ч. 1 ст. 40 КЗпП). У такому випадку дозволяється не погоджувати звільнення найманого працівника з профспілкою (абз. 10 ч. 1 ст. 43-1 КЗпП). Стаття 47 КЗпП зобов'язує ФОПа провести при звільненні розрахунок з працівником і видати йому трудову книжку із внесеним записом; у разі мобілізації ФОПа зазначені обов’язки мають бути виконані протягом місяця після демобілізації без застосування санкцій та штрафів. Щодо розірвання трудових договорів, які були укладені до 01.01.2015 і зареєстровані в службі зайнятості, то під час звільнення працівника потрібно звернутися до служби зайнятості для зняття договору з реєстрації (ці питання врегульовано в пунктах 9-16 Порядку). У випадку смерті роботодавця – фізичної особи-підприємця – трудові відносини між сторонами припиняються достроково, це визначено в Листі Мінпраці від 05.03.2003 р. № 06/2-2/51.
4) Спрощені вимоги до ведення кадрової документації та ухвалення локальних актів.
Фізична особа-підприємець має оформляти локальні акти, укладати трудові договори в письмовій формі, вести трудові книжки працівників та може вести книгу реєстрації локальних актів, розробляти правила внутрішнього трудового розпорядку (їх вправі затвердити трудовий колектив, який може складатися навіть з одного найманого працівника), вести табель обліку робочого часу тощо. Водночас чинним законодавством про працю не передбачено обов'язку ФОПа мати штатний розпис. Про це йдеться в листі Мінсоцполітики від 21.05.2019 N 34/0/23-19/133. Укладення колективного договору є обов'язковим лише для юридичних осіб. Деякі питання, які можуть бути врегульовані колективним договором, допустимо врегулювати іншим нормативним актом. Зокрема, положенням, яким може бути визначено строки виплати заробітної плати та її розміри в першу половину місяця (ст. 24 Закону України «Про оплату праці»). Форми і системи оплати праці та інші питання, визначені у ст. 97 КЗпП, погоджуються з профспілкою або іншим уповноваженим на представництво трудовим колективом органом. Трудові книжки працівників, які працюють на умовах трудового договору у фізичних осіб-підприємців без створення юридичної особи з правом найму, та фізичних осіб, які використовують найману працю, пов'язану з наданням послуг, зберігаються безпосередньо у працівників (пункт 2.21-2 Інструкції про порядок ведення трудових книжок працівників, що затвердженої спільним наказом Мінпраці, Мін’юсту, Мінсоцзахисту від 29.07.93 № 58). При цьому ФОП не веде книгу обліку бланків трудових книжок і вкладишів, а також книгу обліку руху трудових книжок і вкладишів до них (вимоги п. 7.1 Інструкції 58 поширюються лише на підприємства).
5) Лояльні норми щодо санкцій за недотримання трудового законодавства.
Усі фізичні особи-підприємці мають дотримуватись трудового законодавства, а усі працівники (незалежно від місця роботи) мають рівні трудові права. Проте чинним законодавством закріплено особливий підхід у питаннях притягнення до відповідальності за недотримання правил. Так, статтею 265 КЗпП встановлені менш суворі санкції у випадку, коли порушниками виступають певні категорії роботодавців. Зокрема, у разі фактичного допуску працівника до роботи без оформлення трудового договору (контракту) до юридичних осіб та ФОПів, які використовують найману працю та є платниками єдиного податку І - ІІІ груп, застосовується попередження. У разі ж повторення порушення накладаються фінансові санкції. Ці норми покликані, передусім, обмежити негативні наслідки саме для фізичних осіб, адже ФОПи складають 70% платників єдиного податку. Підкреслимо, що найбільша кількість ФОП у 2019 році знаходилась на другій групі платників єдиного податку – 581 тисяча підприємців (44,5%).
Психологічні прийоми під час проходження співбесіди
Під час проходження співбесіди, звичайно, ти сподіваєшся на позитивний результат. Але часто буває так: маєш відповідну освіту, досвід, займаєшся саморозвитком… але, на жаль, працювати не запрошують. На думку спадають різні думки-зрадниці, які так і намагаються занизити самооцінку, мовляв, з тобою щось не так. Є декілька психологічних прийомів, які допоможуть вдало пройти співбесіду та отримати роботу мрії.
Налаштуйся на позитив. Від того, з яким настроєм прийдеш на співбесіду, залежить, як тебе сприйматиме рекрутер. Під час розмови будь спокійним, доброзичливим та впевненим у собі. Але пам’ятай, візаві може провокувати тебе на занадто відверту розмову, що стосується особистого життя. Проте таку інформацію краще подавати дозовано – особисте має залишатись особистим. Тут як в анекдоті: «Мухи окремо, котлети окремо».
Особливу увагу приділи своєму зовнішньому вигляду. На співбесіду бажано підібрати одяг в офіційно-діловому стилі. Важливе значення має і колір. Якщо хочеш, щоб тебе сприймали як надійну людину, одягни щось коричневого кольору. Позиціонуєш себе командним гравцем – тоді синій. Чорний колір символізує владу й впевненість. Білий означає довіру, чистоту та чесність. Не варто одягати на співбесіду одяг занадто яскравих кольорів.
Дуже часто на співбесіді використовуються психологічний тиск. Задача такого методу – подивитися на твою реакцію та з’ясувати, наскільки ти врівноважений та можеш опановувати свої емоції. Твоя задача – зберігати спокій і чітко відповідати на запитання.
Сподіваємося, наші поради були цікавими та корисними. Якщо потрібна професійна допомога, завітай до найближчого центру зайнятості. Наші кар’єрні радники неодмінно працевлаштують у найкоротший термін.
Права та обов’язки зареєстрованих безробітних
До зайнятого населення відносяться категорії осіб, визначені статтею 4 Закону України «Про зайнятість населення», в тому числі:
· особи, зареєстровані як суб’єкт підприємницької діяльності;
· особи, які отримують відповідно до законодавства допомогу, компенсацію та/або надбавку по догляду за: дитиною з інвалідністю; особою з інвалідністю І групи; особою похилого віку, яка за висновком медичного закладу потребує стороннього догляду або досягла 80-річного віку; грошове забезпечення як батьки-вихователі дитячих будинків сімейного типу, прийомні батьки; грошову допомогу по догляду за особою з інвалідністю І чи ІІ групи внаслідок психічного розладу, який за висновком лікарської комісії медичного закладу потребує постійного стороннього догляду;
· члени особистого селянського господарства;
· фермери та члени фермерського господарства.
Права та обов’язки зареєстрованих безробітних, визначені статтею 44 Закону України «Про зайнятість населення».
1. Зареєстровані безробітні мають право на:
1) безоплатне одержання від територіальних органів центрального органу виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері зайнятості населення та трудової міграції:
· послуг з пошуку підходящої роботи та сприяння у працевлаштуванні, в тому числі на громадські та інші роботи тимчасового характеру;
· консультаційних, інформаційних та профорієнтаційних послуг з метою обрання або зміни виду діяльності (професії);
· інформації про свої права та обов’язки як безробітного;
· відомостей про себе, які містяться в Єдиній інформаційно-аналітичній системі;
2) матеріальне забезпечення на випадок безробіття та соціальні послуги відповідно до законів України «Про загальнообов’язкове державне соціальне страхування на випадок безробіття» та «Про зайнятість населення»;
3) збереження права на виплату допомоги по безробіттю на період участі у громадських та інших роботах тимчасового характеру (тривалістю до 180 днів, зокрема у разі заміщення тимчасово відсутнього працівника) у розмірах, встановлених до укладення ними строкового трудового договору на участь у таких роботах;
4) оскарження, у тому числі до суду, дій або бездіяльності державних органів, органів місцевого самоврядування, підприємств, установ та організацій, їх посадових осіб, що призвели до порушення прав щодо зайнятості особи.
2. Зареєстровані безробітні зобов’язані:
1) самостійно або за сприяння територіальних органів центрального органу виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері зайнятості населення та трудової міграції, здійснювати активний пошук роботи, який полягає у вжитті цілеспрямованих заходів до працевлаштування, зокрема взяття участі у конкурсних доборах роботодавців;
2) відвідувати територіальний орган центрального органу виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері зайнятості населення та трудової міграції, в якому він зареєстрований як безробітний у визначений і погоджений з ним час, але не рідше ніж один раз на тридцять календарних днів;
3) дотримуватися письмових індивідуальних рекомендацій щодо сприяння працевлаштуванню, зокрема брати участь у заходах, пов’язаних із сприянням забезпеченню зайнятості населення;
4) інформувати територіальний орган центрального органу виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері зайнятості населення та трудової міграції, протягом трьох робочих днів про обставини припинення реєстрації, визначені у частині першій статті 45 Закону України «Про зайнятість населення».
3. Відповідальність за достовірність поданих до центру зайнятості даних та документів, на підставі яких приймається рішення щодо реєстрації/перереєстрації безробітного та призначення/поновлення матеріального забезпечення, надання соціальних послуг, покладається на зареєстрованого безробітного.
У разі не виконання зареєстрованим безробітним своїх обов’язків та зловживання ними, з нього може бути стягнено сума виплаченого забезпечення та вартості соціальних послуг відповідно до частини третьої статті 36 Закону України «Про загальнообов’язкове державне соціальне страхування на випадок безробіття».
Відповідно до Закону України «Про захист персональних даних» персональні дані зареєстрованих безробітних включені до Єдиної інформаційно-аналітичної системи державної служби зайнятості з метою надання послуг зі сприяння працевлаштуванню та здійснення верифікації та моніторингу достовірності інформації, поданої ними для нарахування та отримання матеріального забезпечення на випадок безробіття.
5 речей, які треба знати про трудовий контракт
Трудове законодавство України передбачає декілька різновидів договорів між працівником та роботодавцем. Зокрема, замість стандартного трудового договору у деяких випадках може бути укладено контракт. За своєю природою він є різновидом трудового договору, який передбачає вищий ступінь договірної свободи. Письмова форма контракту дозволяє більш чітко визначити права й обов’язки сторін. Укладення контрактів регулюється статтею 21 Кодексу законів про працю України, а також низкою законодавчих актів, зокрема, Постановою Кабінету Міністрів України «Про впорядкування застосування контрактної форми трудового договору» від 19 березня 1994 р. № 170 (Постанова 170). Відповідно до цих актів контракт визначається як особлива форма трудового договору, в якому строк його дії, права, обов’язки і відповідальність сторін (у тому числі матеріальна), умови матеріального забезпечення та організації праці працівника, умови розірвання договору, зокрема дострокового, можуть встановлюватися за угодою сторін.
Незважаючи на майже 30-річну практику укладання контрактів, довкола цієї форми реалізації права на працю виникає чимало дискусій. Тож, ми розглянемо докладніше, чим відрізняється контракт від трудового договору та чому його укладення може бути вигідне сторонам трудових відносин.
1. Укладення контракту дозволяється у визначених законами випадках.
Сфера застосування контракту визначається законами України. Зокрема, можливість укладення контракту передбачають Закони України «Про адвокатуру і адвокатську діяльність», «Про фермерське господарство», «Про товарну біржу». Іноді укладення контрактів з певною категорією працівників є обов’язковим (див. Закони України «Про залізничний транспорт», «Про культуру»). Контракт оформляється в двох примірниках, що мають однакову юридичну силу і зберігаються у кожної зі сторін контракту. За згодою працівника копію укладеного з ним контракту може бути передано профспілковому чи іншому органові, уповноваженому працівником представляти його інтереси, для здійснення контролю за додержанням умов контракту (п. 8 Постанови 170). В інших аспектах оформлення працівників на роботу за контрактом таке ж саме, як і під час оформлення за трудовим договором (роботодавець має видати наказ про зарахування працівника в штат, зробити відповідний запис у його трудовій книжці, сповістити податковий орган тощо). На таку категорію працівників поширюються норми трудового законодавства України, проте з низкою доповнень і винятків.
2. Контракт укладається на певний строк.
Трудовий контракт укладається, як правило, на певний строк. В одних випадках закони чітко визначають часові межі укладення контрактів (Закон України «Про культуру» у ст. 21 дозволяє укладати контракти терміном від одного до трьох років). Тоді як в інших сферах діяльності законодавець не обмежує мінімальну й максимальну тривалість контракту, віддаючи це питання на розсуд сторін трудових відносин (див. ст. 15 Закону України «Про залізничний транспорт»). Встановлений термін дії контракту певною мірою погіршує становище працівника, хоча водночас може мотивувати до більш продуктивної праці. За два місяці до закінчення строку чинності контракту за угодою сторін його може бути продовжено або укладено на новий строк (п. 24 Постанови 170).
3. Встановлено особливі умови розірвання контракту.
Трудові відносини можуть бути припинені з підстав, передбачених контрактом (п. 8 ч. 1 ст. 36 КЗпП). Це означає, що контракт може містити додаткові підстави його розірвання достроково. Вигода для роботодавця полягає в тому, що укладення контракту, як правило, передбачає конкретні вимоги до якості й обсягу роботи. А недосягнення потрібного результату дозволяє звільнити працівника у спрощеному порядку. Припинення трудових відносин з підстав, передбачених контрактом, не вважається звільненням з ініціативи роботодавця. Тому у таких випадках на працівника не поширюються гарантії від звільнення, передбачені для членів профспілок, вагітних жінок і матерів, які мають малих дітей, тимчасово непрацездатних тощо. Для працівника встановлення додаткових, порівняно із законодавством, підстав припинення трудових відносин дозволяє ставити питання про компенсацію свого хиткого становища, приміром, вищою оплатою праці. У разі невиконання або неналежного виконання сторонами зобов'язань, передбачених у контракті, його може бути розірвано достроково з попередженням відповідної сторони за два тижні (п. 22 Постанови 170).
4. Умови контракту є конфіденційними.
Роботодавець зобов'язаний забезпечувати конфіденційність умов контракту. У свою чергу особи, у яких за службовими повноваженнями є доступ до інформації, зафіксованої в контракті, не мають права її розголошувати. Вимоги конфіденційності не поширюються на умови контракту, що регулюються чинним законодавством, та по відношенню до органів, які здійснюють контроль за їх додержанням (див. п. 6 Постанови 170).
5. У контракті можуть бути закріплені додаткові пільги й гарантії для працівника.
Контракт може містити додаткові умови щодо організації праці та матеріального забезпечення працівника. У контракті можуть бути передбачені додаткові пільги, гарантії та компенсації за рахунок коштів роботодавця. Як правило, вони зводяться до забезпечення житлом, транспортом, засобами зв’язку тощо. Контракт повинен передбачати зобов'язання роботодавця щодо компенсації моральної та матеріальної шкоди, заподіяної працівникові у разі дострокового розірвання контракту роботодавцем з підстав, не передбачених чинним законодавством та контрактом.
Нагадуємо, що для реєстрації в державній службі зайнятості, особа, яка шукає роботу, серед інших документів подає трудову книжку (цивільно-правовий договір чи інший документ, який підтверджує припинення останнього виду зайнятості).
Топ 5 соціально-трудових гарантій для військових
Державна служба зайнятості вважає своїм обов’язком нагадати військовослужбовцям – ветеранам війни та учасникам бойових дій про ті права, якими вони можуть скористатися у сфері праці.
Низку пільг, переваг та соціальних гарантій у процесі трудової діяльності встановлено Кодексом законів про працю України, Законом України «Про соціальний і правовий захист військовослужбовців та членів їх сімей» (далі – Закон про захист військовослужбовців) та Законом України «Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту» (далі – Закон про статус ветеранів). Особливий захист даних категорій громадян виражається у таких гарантіях:
1) Сприяння в отриманні роботи.
До категорій осіб, які мають право на отримання додаткових гарантій у сприянні працевлаштуванню, серед інших, належать учасники бойових дій. Для працевлаштування цих категорій осіб підприємствам, установам та організаціям з чисельністю штатних працівників понад 20 осіб встановлюється квота у розмірі 5% середньооблікової чисельності штатних працівників за попередній календарний рік (відповідно до ст. 14 Закону України «Про зайнятість населення»). Якщо такі особи працевлаштовуються на новостворене робоче місце за направленням служби зайнятості строком не менше ніж на два роки, то роботодавець має право на отримання щомісячної компенсації в розмірі єдиного внеску на загальнообов’язкове державне соціальне страхування, передбаченої ст. 26 Закону «Про зайнятість населення».
2) Збереження робочого місця на час призову.
За працівниками, призваними на строкову військову службу, військову службу за призовом під час мобілізації, на особливий період або прийнятими на військову службу за контрактом у разі виникнення кризової ситуації, що загрожує національній безпеці, оголошення рішення про проведення мобілізації та (або) введення воєнного стану на строк до закінчення особливого періоду або до дня фактичної демобілізації, зберігаються місце роботи на підприємстві, в установі, організації, в яких вони працювали на час призову (ст. 119 КЗпП). Важливо, що у період несення військової служби не допускається навіть припинення трудового договору на підставі закінчення його строку. Водночас таким працівникам здійснюється виплата грошового забезпечення за рахунок коштів Державного бюджету України відповідно до Закону про захист військовослужбовців.
3) Пільги при використанні права на відпочинок та оздоровлення.
Особам, на яких поширюється чинність Закону про статус ветеранів, гарантується використання чергової щорічної відпустки у зручний для них час, а також одержання додаткової відпустки із збереженням заробітної плати строком 14 календарних днів на рік (ст. 77-2 КЗпП). Військовослужбовцям, зайнятим на роботах із шкідливими умовами праці, а також при особливому характері їх служби, військовослужбовцям, які стали особами з інвалідністю внаслідок бойових дій, учасникам бойових дій і прирівняним до них особам путівки для санаторно-курортного лікування надаються у першу чергу. Це передбачає ст. 11 Закону про захист військовослужбовців.
4) Підвищений розмір допомоги по тимчасовій непрацездатності.
Допомога по тимчасовій непрацездатності виплачується застрахованим особам незалежно від страхового стажу в розмірі 100% середньої заробітної плати (доходу), якщо вони є ветеранами війни, на яких поширюється чинність Закону про статус ветеранів війни. Це передбачає ст. 24 Закону України «Про загальнообов'язкове державне соціальне страхування».
5) Переважне право на збереження робочого місця в разі скорочення.
При рівних умовах продуктивності праці і кваліфікації перевага в залишенні на роботі надається учасникам бойових дій, особам з інвалідністю внаслідок війни та особам, на яких поширюється чинність Закону (ст. 42 КЗпП). При цьому в самому Законі уточнюється, що учасникам бойових дій, особам з інвалідністю внаслідок війни та іншим особам, на яких поширюється чинність Закону, гарантується також переважне право на працевлаштування у разі ліквідації підприємства, установи, організації. Відповідно до ст. 42-1, ця категорія працівників має переважне право на поворотне прийняття на роботу. Зазначене право надається у випадку, якщо протягом одного року після скорочення роботодавець проводить прийняття на роботу працівників аналогічної кваліфікації.
5 речей, які треба знати про трудові книжки
Світ стрімко діджиталізується, тому на порядку денному – перехід від паперових до електронних трудових книжок. Поки що паперова трудова книжка залишається основним документом про трудову діяльність працівника і вона ж уможливлює реалізацію певних його прав. Та незалежно від того, в якій формі фіксуватиметься трудовий шлях людини, деякі правила діятимуть і в подальшому. Зрозуміти значення цього документу для працівника дозволяє «Інструкція про порядок ведення трудових книжок працівників», що затверджена спільним наказом Мінпраці, Мін’юсту, Мінсоцзахисту № 58 від 29.07.93 р. (далі – Інструкція). Звернімо увагу на деякі гарантії, пов’язані з веденням трудових книжок:
1. Внесення запису до трудової книжки – елемент оформлення трудових відносин.
Трудові книжки ведуться на всіх працівників, які працюють на підприємствах, в установах, організаціях усіх форм власності або у фізичної особи понад 5 днів, у тому числі осіб, які є співвласниками (власниками) підприємств, селянських (фермерських) господарств, сезонних і тимчасових працівників, а також позаштатних працівників за умови, якщо вони підлягають державному соціальному страхуванню (пункт 1.1 Інструкції). Без трудової книжки приймаються на роботу тільки ті особи, які працевлаштовуються вперше (п. 2 постанови Кабінету Міністрів України від 27 квітня 1993 р. № 301 «Про трудові книжки працівників»). Працівникам, що стають на роботу вперше, трудова книжка оформляється не пізніше 5 днів з дати прийняття на роботу. Запис відомостей про роботу за сумісництвом провадиться за бажанням працівника власником або уповноваженим ним органом.
2. Трудова книжка фіксує всі професійні здобутки працівника.
До трудової книжки вносяться, зокрема, відомості про роботу, переведення на іншу постійну роботу, звільнення; відомості про нагородження і заохочення: про нагородження державними нагородами України та відзнаками України, заохочення за успіх у роботі та інші заохочення відповідно до чинного законодавства України; відомості про відкриття, на які видані дипломи, про винаходи і раціоналізаторські пропозиції та про виплачені у зв'язку з цим винагороди (пункт 2.2 Інструкції). Відомості про стягнення до трудової книжки не заносяться.
3. Трудова книжка додатково сприяє реалізації права на пенсію.
Нині Пенсійний фонд України веде електронний Реєстр застрахованих осіб. Проте законодавство встановлює додаткові гарантії, що пов’язані з наявністю страхового стажу. Якщо працівник має право на пенсію за віком на пільгових умовах, запис у трудовій книжці робиться на підставі наказу, виданого за результатами атестації робочих місць, і має відповідати найменуванню Списків виробництв, робіт, професій, посад і показників, що дають право на пільгове пенсійне забезпечення. Це передбачає пункт 2.14 Інструкції.
4. Видача й заповнення трудової книжки має важливе значення при звільненні.
Власник або уповноважений ним орган зобов'язаний в день звільнення видати працівникові належно оформлену трудову книжку і провести з ним розрахунок (ст.47 Кодексу законів про працю України). Відповідно до ст. 235 КЗпП України, якщо неправильне формулювання причини звільнення в трудовій книжці перешкоджало подальшому працевлаштуванню працівника, орган, який розглядає трудовий спір, одночасно приймає рішення про виплату йому середнього заробітку за час вимушеного прогулу. У разі затримки видачі трудової книжки з вини власника або уповноваженого ним органу працівникові виплачується середній заробіток за весь час вимушеного прогулу. Слід нагадати, що у справах про звільнення працівник може звернутися до суду з позовом у місячний строк з дня вручення копії наказу про звільнення або з дня видачі трудової книжки (ст. 233 КЗпП). Якщо працівник відсутній на роботі в день звільнення, то власник або уповноважений ним орган у цей день надсилає йому поштове повідомлення із повідомленням про необхідність отримання трудової книжки. Пересилання трудової книжки поштою з доставкою на зазначену адресу допускається тільки за письмовою згодою працівника (п. 4.2 Інструкції).
5. Трудова книжка забезпечує отримання послуг у період безробіття.
Для отримання статусу зареєстрованого безробітного особа, яка шукає роботу, серед інших документів, подає до центру зайнятості трудову книжку (цивільно-правовий договір чи документ, який підтверджує припинення останнього виду зайнятості). Зареєстрований безробітний зобов’язаний під час кожного відвідування центру зайнятості мати з собою трудову книжку та документ, що посвідчує особу. Це передбачає Порядок реєстрації, перереєстрації безробітних та ведення обліку осіб, які шукають роботу, що затверджений Постановою КМУ №792 від 19 вересня 2018 р. У трудовій книжці безробітного посадова особа центру зайнятості робить запис про початок, поновлення, скорочення та припинення виплати допомоги по безробіттю. У разі припинення виплати допомоги по безробіттю всі записи, внесені до трудової книжки особи, засвідчуються особистим підписом посадової особи та печаткою центру зайнятості (Порядок надання допомоги по безробіттю, у тому числі одноразової її виплати для організації безробітним підприємницької діяльності, що затв. Наказом Міністерства розвитку економіки, торгівлі та сільського господарства України від 06.04.2020 № 624).
Якщо внаслідок участі у виборчій кампанії особа припинила реєстрацію як безробітна чи може вона, після її закінчення, звернутись до центру зайнятості?
Якщо особа приймає участь у місцевих виборах, як офіційний спостерігач, та припиняє реєстрацію як безробітний, то після закінчення такої діяльності вона може звернутись до державної служби зайнятості, та в установленому бути зареєстрована як безробітна.
Для реєстрації потрібно пред’явити, серед іншого, трудову книжку або цивільно-правовий договір, що підтверджує провадження даної діяльності.
При призначенні допомоги по безробіттю буде враховуватись набутий особою страховий стаж.
Також слід враховувати, що загальна тривалість виплати допомоги по безробіттю не може перевищувати 360 календарних днів протягом двох років (з дня її призначення). Якщо особа вже отримала допомогу такі 360 днів, при повторній реєстрації їй не буде призначена виплата допомоги. Якщо особа отримала частину допомоги, наприклад тривалістю 200 календарних днів, їй буде призначено залишок виплати – тобто, в даному випадку до 160 днів. Якщо особа звернеться до центру зайнятості за межами дворічного періоду, вона отримає право на новий період виплати.
При призначенні допомоги по безробіттю враховуються декілька факторів, тому бажано отримувати персональні консультації в центрі зайнятості, а не виключно користуватись загальною інформацією.
Який документ підтверджує участь безробітних у виборах?
Залучення до роботи у виборчих комісіях, у т.ч. безробітних, здійснюється шляхом укладання цивільно-правового договору. Порядок їх укладення регламентується постановою Центральної виборчої комісії від 25 червня 2020 року № 111 «Про Порядок залучення спеціалістів, експертів, технічних працівників для забезпечення здійснення повноважень виборчих комісій під час підготовки та проведення місцевих виборів».
Цією ж постановою затверджено форму довідки про надання послуг (виконання робіт) під час підготовки та проведення місцевих виборів.
Якщо безробітні є членами виборчих комісій і беруть участь виключно у підведенні підсумків голосування на місцевих виборах в Україні, чи повинні вони зніматись з обліку в центрі зайнятості?
Відповідно до статті 212 Виборчого кодексу України, праця, яка пов'язана з організацією підготовки і проведення виборів особами, визнаними в установленому законом порядку безробітними, не є підставою для зняття цих осіб з обліку в центрах зайнятості як таких, що шукають роботу, або для припинення виплати їм допомоги по безробіттю.
Таким чином, оплачувана робота члена виборчої комісії не є підставою для припинення його реєстрації як безробітного, та припинення виплати йому допомоги по безробіттю.
Члени виборчої комісії можуть виконувати свої повноваження з оплатою праці як протягом усього періоду повноважень комісії, так і протягом частини періоду повноважень, у тому числі, в день голосування та дні встановлення підсумків голосування.
І в тому, і в іншому випадку члени комісій не позбавляються статусу безробітного.
Робота у виборчих комісіях: чи буде враховано це до страхового стажу?
Якщо особа на платній основі здійснює повноваження члена виборчої комісії чи враховується їй цей період в страховий стаж при виплаті допомоги по безробіттю?
Якщо непрацююча особа, на платній основі, здійснює повноваження члена виборчої комісії або виконує функції спеціаліста чи технічного працівника з нею укладається цивільно-правовий договір. Форми договорів передбачені відповідними постановами Центральної виборчої комісії. Згідно договору виборча комісія, серед іншого, зобов’язується здійснити оплату виконаних робіт.
Нормами законодавства, що регулює питання сплати єдиного внеску на загальнообов’язкове державне соціальне страхування, передбачено, що юридичні особи, у тому числі виборчі комісії, які використовують працю фізичних осіб за цивільно-правовими договорами, є платниками єдиного внеску. Частина такого єдиного внеску надходить також до Фонду загальнообов’язкового державного соціального страхування України на випадок безробіття.
Законодавство про загальнообов’язкове державне соціальне страхування на випадок безробіття передбачає, що до страхового стажу при призначенні допомоги по безробіттю належить період, протягом якого особа підлягала страхуванню.
Для технічного забезпечення діяльності виборчих комісій можуть залучатися відповідні працівники, у тому числі в день голосування. Якщо ці особи є безробітними, чи повинні вони зніматись з обліку в центрі зайнятості?
Законом України «Про зайнятість населення» та порядком реєстрації безробітних визначено, що зайнятість особи є підставою для припинення реєстрації безробітного в центрі зайнятості. Одним із різновидів такої зайнятості є укладення цивільно-правового договору про виконання робіт (надання послуг).
Виборчим кодексом України визначено, що для організаційного, правового, технічного забезпечення здійснення повноважень виборча комісія може залучати відповідних спеціалістів, експертів та технічних працівників. Ними можуть бути також зареєстровані безробітні. Залучення таких працівників не позбавляє безробітних їх статусу, та не є підставою для припинення їм виплати допомоги по безробіттю.
Маєте проблеми зору?Для збільшення розміру шрифта натисніть на клавіатурі одночасно
"Ctrl" і "+"